Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

mikulka
3. čer 2009

Já myslím , že nezáleží na časech, kdy se co dává, spíš aby byly zastoupená hlavní jídla a sváča.
My to máme: kojo, dopo sváča ovoce (10.30), pak kojo, odpo oběd zelenina (cca ve 14.30), kojo, večer opět kojo, pak kaše a na noc kojo.

berenika, a co posunout oběd, místo něho dát sváču a pak o?

shaula
4. čer 2009

nikollette, pročti si ty odkazy, které ti tam nechala Junovka a já... Tam se všechno dočteš. Plná dávka je cca 200 g. Ale na tu se pravděpodobně dostaneš nejdřív za 14 dní od zavedení příkrmů, tedy pokud nemáš extra jedlíka🙂 Ale opravdu s příkrmy nespěchej, máte dost času až od UKONČENÉHO 6. měsíce (pokud ti malý prospívá).

zuzik_p
4. čer 2009

Maminky, kolik Vam prckove sni na obed? My zacaly se zeleninou cca 3 tydny zpet, davka nahradila kojeni asi pred 4 dny a vetsinou toho sni okolo 200ml. Vcera vsak zblajzla 300ml! Myslite, ze je to ok nebo je to prilis?

ankili
4. čer 2009

ahoj, jen nakukuju...zuzik mě Adámek ve vašem věku běžně jedl 250gr=dvě ty malé skleničky takže si myslím že když dá jednorázově 300 tak se nic neděje 😉 Protože jsem dávala skleničkový tak víc nedostal, ale u domácího neřeším a dávám dokud chce, uvidíš kolik si dá dnes, u nás to je teď docela různé, jak má hlad, chuť..ale ve vašem věku dlabal těch 250gr standardně.

ankili
4. čer 2009

laetti: unás byl s ovocem také problém a doteď ho má raději s kaší, ty přesnídávky jsou na něj moc "ostré" takže půl na půl s kaší nebo jogurtem (od 8M)a chutí to mnohem víc, je to jemnější a nebo to ohřát i v tom může být problém, pokud je dítko zvyklé na teplý oběd a mlíčko. 😉

ankili
4. čer 2009

no nic přestávám tu kvísit svámoudra...dítě spí a tak nakukuji kde se něco zajímavého probírá 😀
mějte se holky a ať vám prckové hezky baští!

berenika39
4. čer 2009

mikulka, už mě to napadlo, jenže jsem přšla na to, že je to takhle praktický. ten oběd mu dám dřív, teplej, doma, a pak můžem vypadnout a vrátit se kdykoliv, třeba na koupáňo. Protože ty naše dvě odpolední sváči se dají sníst kdekoliv a ohřívat příkrm někde už je horší. Snad to nevadí, že to má trochu přehozený, já se snažím, aby měl každej den ovoce, zeleninu, mlíčko, jogurt. Snídáme už spolu, je to sranda, oba si dáme toustovej chleba s lučiinou nebo žervé, sedíme spolu u stolu, on v židličce, krmím ho, a jím taky. To miluje. Dřív jsem ho nakrmila, a sama si sedla ke snídani...do deseti vteřin stál u mě u židle, dělal psí oči a loudil, dávala jsem mu ještě od sebe.... 😀 😀

ifilipkova
4. čer 2009

naše děti ani teď v 9měs. nesní na oběd 200Gr., ale jen tak 150gr., a přitom prospívají dobře (8kg dvojčátka a přibývají pravidelně), taky jí ovoce, kašičky to milují, jogury, kojení tak 3x denně, takže si myslím, že množství závisí na tom jak se děti prostě cítí a jak jim chutná, někdo víc a někdo míň, stejně když nechtějí, tak je nedonutíte... jinak taky už snídáme pomalu společně, je to super zábava a já se aspoň celkem v klidu najím 🙂)) mějte se fajn, Iva

zuzik_p
4. čer 2009

Holky, dnes jsem dala poprve spenat, ze zacatku to vypadalo, ze to nebude jeji oblibene, prvnich par lzicek vyprskla. Potom ji asi zachutnalo a zase temer 300 ml bylo v brisku 🙂 Jsem zvedava na vahovy prirustek, v 6 mes mela 67cm a 8kg, v 7 jsme na prevazeni nesly.

mikulka
4. čer 2009

berenika, tak když vám to tak vyhovuje, nech to a hotovo, ne? 😉

holky, zkuste někdy místo špnátu uvařit mangold, je lepší a pro děti není škodlivý. fakt mňaka a jen se spaří vodou a nechá chvíli odstát.

berenika39
4. čer 2009

mikulka,jj,zatím neřeším, stejně je to zatím každý měsíc jiný, vyvíjí se i on i náš program 😀 😀 .

Hele, já vůbec nevím, co to ten mangold je a kde se kupuje a jak to vypadá? Poraď. Jsem pro každou novou věc 😀

mikulka
5. čer 2009

Já ho koupila v country life, vypadá jako hromada listů. Odkráje,a jsem stonky, nakrájela na nudličky a spařila. Moc dobré. Nemhjsím kupovat špenát, který děti mají mít jen ze skleniček.
A mně to atky chutnalo, pro sebe jsem si to zjemnila smetanou. 😉

pitryska
5. čer 2009

Ahoj holky, mám dotaz: Jak jste na tom s příkrmy ze skleničky? Dáváte je pravidelně, nebo jen občas? Četla jsem totiž, ze do začátku jsou nejvhodnější (přikrmuju 2. týden), protože neobsahují dusičnany a ty suroviny jsou přísně kontrolované, ale na druhé straně má pár doktorů názor, že je to přeci jenom jídlo z "konzervy" a že mě by se taky nelíbilo jíst pořád instantní jídla...
A ještě mě zajímá, jak podáváte petržel, rozmixujete jí spolu s jídlem, nebo jí přidáte až do hotového? A používáte nějaké další bylinky, ať je pro mimčo ta strava přeci jen chutnější?

Díky moc za názory 🙂

shaula
5. čer 2009

Pitryska - skleničky dávám občas, když mi nevyjde navařit, ale ne proto, že bych jim nevěřila, ale finančně to je celkem náročné🙂 Nejde přece o "instantní jídla", jde o zavařená jídla, a to je rozdíl. Když vybereš správnou značku, tak jsou i celkem chutné. Petržel dávám jen kořen a bylinky nepoužívám, ale už jsem si říkala, že bych je mohla zkusit. Určitě bych je rozmixovala s ostatním jídlem, aby to jídlo chytlo jejich chuť, a navíc ony by asi celé lístky nebyly moc chutné🙂

zuzula20
5. čer 2009

Ahoj shaula,
tak sa po dlhsej dobe ozyvam. Vyskusala som malej niekolkokrat dat tu mliecnu kasu od nestle, ale nic, vobec to nechcela, napinalo ju z toho. Nechce ani ovocie, ani vyzivu. Tak sme zase skoncili na zeleninvo-masovom prikrme na obed aj na veceru. Rada by som zaviedla uz aj nejaku desiatu alebo olovrant, ale fakt neviem co 😒

shaula
5. čer 2009

Ahojky, a co zkusit jinou kaši? Promiň, už si nepamatuju, kojíš nebo jste na UM? Že bys zkusila nemléčnou kaši zadělanou používaným mlékem, to by pro ni měla být známější chuť. Nebo ji udělat řidší / hustší?
Ella už má 8 měsíců, co takhle zkusit jogurt nebo chleba např. s lučinou? (pokud už dáváš lepek). S tím ovocem ti moc neporadím, snad jen zkoušet, zkoušet, zkoušet, nabízet, ale nenutit. Snad se to zlomí. Jinak mě fakt nic nenapadá ☹

mikulka
6. čer 2009

zuzula: máme stejně staré děti 🙂
zkus jáhlovou kaši z dm, alnatura, dávám ji i s vodou a přesnídávkou nebo rozvařeným ovocem..

shaulo, chleba s lučinou v 8 měs., není to brzo? Já ještě ani nedávám kousky, chci začít tak v 8 a půl měs...

shaula
6. čer 2009

Mikulka, no asi trochu jo, já to začala s chlebem zkoušet cca v 9 měsících. Ona i ta lučina by se měla správně až od 9 měsíců. Napsala jsem to jen proto, že moc možností už Zuzula asi nemá a taky mi to tak pozdě večer už tolik nemyslelo🙂 Ale jako první bych určitě zkusila ten jogurt, a ovoce stále nabízet.

Zuzula - ještě mě napadlo k tomu ovoci - kluci mi taky ovoce nechtěli (syrové), zabral na ně takový fígl, že jsem si vzala banán, jako jsem ho jedla před nimi a odkousávala jsem jim kousky. Tak mi to jedli, teď papáme banán každý den. Vím, že by se to moc takhle nemělo, kvůli přenosu bakterií, ale jinak ho nechtějí. Zkoušela jsem ho i nakrájet podélně na čtvrtky a pak na tenké plátečky, nebo rozmačkat vidličkou a dávat lžičkou, ale takhle to nechtějí. Akorát jablko mi nakrájené zbaštili.

zuzula20
6. čer 2009

Ahojte baby, takze este stale kojim, len uz vidim na malej, ze je po kojeni chytro hladna. UM moc kupovat nechcem na zarabanie nemliecnych kasi, no a to moje 😅 , neviem, nikdy som toho moc nenaodsavala...
Vyskusala som aj kukuricnu krupicu s postruhanym jablckom, ale skoncilo to v kosi.
Ju proste napina z jedla, kde su hrudky alebo hrcky. Este keby len napinalo, tak sa to da, ale ona aj po tom zvracia a to mi za to nestoji (myslim nutit ju ).
Neviem ako s jogurtom, myslela som ze ten sa moze az od 1 roku? Davali ste skor?
Skusim este tu kasu co poradila mikulka, alebo este aj nejaku inu mliecnu, trebars aj od nestle...

shaula
6. čer 2009

Jogurt se může od ukončeného 8. měsíce (podle www.kojeni.net), my už nějakou dobu dáváme pravidelně každý den.
Tu kaši bych asi zkusila napřed hodně řídkou, tak aby jí to připomínalo mléko, a postupně zahušťovat, třeba to zabere...

holly1
6. čer 2009

ahoj, potřebuji opět poradit, vařím poprvé maso, ale nevím, co pak s ním - mám ponorný mixér i mixér na robotu, ale nevím, zda je možné maso rozmixovat - kdybych tam přidala vodu, asi ano, ale jde to nasucho? Jak to maso děláte? Malá nemá žádný zub a kousíčky nemá ráda... prosím poraďte

lenkicka
6. čer 2009

Zuzulo a už jsi zkusila normální přesnídávky? Papáme Hami a je to krásně hladké bez kousků...vždycky doufám, že mi něco zůstane, ale Šimi tu skleničku zmlaskne na posezení sám... 😖 😀

saska.t
6. čer 2009

holly- mixni vsetko dokopy aj mäsko sa da ponornym mixerom krasne rozmixovat, nechaj si trocha vyvaru a potom to ried na pozadovanu hustotu 😉

evka_
6. čer 2009

kedy je mozne zacat davat surovu stravu? prikrmujem uz 2 a pol tyzdna a chcela som uz skusit surove jablcko (varene malinkej moc nechutilo)

zuzik_p
6. čer 2009

Evka, nekdo zacina primo cerstvym ovocem. Jinak ovoce se vetsinou zacina davat aa mesic po zavedeni zeleniny.

saska.t
6. čer 2009

evka ja som davala hned surove 😉

zuzula20
6. čer 2009

Vidis shaula, tak to ma nenapadlo, ze by som jej tu kasu mohla spravit redsiu, super, diky, vyskusame. Aj jogurtik vyskusame.

Lenkicka - davam malej normalnu vyzivu, taku uplne hladku. Aj my s manzelom strasne lubime vyzivu, ale nam sa aj dost ujde, kedze to ella nechce 😀

mikulka
6. čer 2009

Holky, mně malý jogurt nechcem, jak ho dáváte, s čím?

holly1
6. čer 2009

saska, díky, šlo to. Mikulka, píšeš o té jáhlové kaši z DM drog. Dnes jsem se na ni dívala, ale ona je nemléčná na dělá se do vody - kdy se teda dává? To asi není jako večerní kaše? Dáváš na svačinu? S ovocem nebo jak?

ifilipkova
6. čer 2009

mikulka, jogurty naše děti nejí samotné ani po 2 týdnech, ale stačí trošku přesnídávky a je to v pohodě, nemíchám to dohromady, ale vždy naliju trošku nahoru a dávám na té lžičce tak půl na půl jogurt a ovocná přesnídávka a super to funguje..

jinak příkrmy obecně dáváme někdy vařené, někdy ze skleniček, už nemixujeme ale rozsekáme v robotu a docela to zvládají, záleží jak stíhám s dvojčátky ještě vařit, myslím, že jediný problém je opravdu to, že to stojí ze skleničkami víc