Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

katyxq
16. pro 2012

@gable Mateřské mléko obsahuje tuky (samozřejmě živočišné) a z toho nejvíc nasycené - takže nevidím důvod, proč to nestřídat, olivový olej, kokosový olej, máslo, sádlo (mimochodem kachní a husí se složením blíží olivovému oleji 😉), různé jiná za studena lisované oleje. Naopak tolik používaný slunečnicový olej není úplně vhodný, protože obsahuje převážně omega-6-mastné nenasycené kyseliny, které v nadbytku mají zánětotvorný účinek (podporují kardivovaskulární nemoci - http://www.petrhavlicek.cz/net/index.php?option...).

wrtulka
17. pro 2012

ahoj holky dotaz dá se dítku udělat příkm z topinambury (máme domácí) kdy a jaký?

katyxq
17. pro 2012

@wrtulka My zkoušeli někdy v 10. měsíci (klidně bych zkusila dřív, prostě je v tu dobu akorát moje mamka sehnala), ale děsně jí to nechutnalo. Normálně jsme je oloupaly, uvařily a přidaly k zelenině s masem.

majka99999
18. pro 2012

Mozno sa tu uz o tom pisalo, ale kedy mozem dat ovocie surove? Uz ochutnal marhule (z Hippu), jablka a hrusky (nasa zahrada). Postupne este skusim slivky a broskyne. Rada by som mu skusila dat aj surove jablcko. Od kedy a ako ho pripravit? Zatial mal vsetko mixovane. 🙂

kulenka
20. pro 2012

@ined77 Tak to zkoušíme a po několika dnech zoufalství, kdy jsem musela přeléct kompletně dítě i sebe a generálně uklidit kuchyň 😀 to vypadá, že to půjde. Naberu jí lžičku, podám a ona si ji strčí do pusy a olíže to 🙂 Jen musíme vypilovat odkládání prázdných lžiček - zatím ji prostě odhodí kamsi za sebe 🙂 A pak taky, aby si sama nabírala 🙂 Ale zatím je jen na lehátku, takže jí tu misku nemám kam dát, až bude v jídelní židličce, začnu jí to učít 🙂

kulenka
20. pro 2012

@gable Malé máslo chutná nejvíc, nic jí nedělá, takže ho používám 🙂 Jogurt jsem ještě nezaváděla, chystám se možná tenhle týden. A potom používám sezamový a dýňový olej, slunečnicový jen občas, on jí ani moc nejede ...

ined77
20. pro 2012

@kulenka ...jj, trénink dělá šampióny 😀 .

skirt
22. pro 2012

ahoj holky .... obracim se na vas s dotazem. Sice ja mimi jeste nemam, ale svagrova ma 4mesicniho chlapecka. Do temer 4. mesicu plne kojila bez problemu, maly spal celou noc, bez problemu 11 hodin, byl hodny, usmevavy a spokojeny. Kdyz ovsem prisla na 4. mesicni prohlidku s malym, (nemel jeste ani 4 mesice) tak zjistila, ze od posledni kontroly (cca 4 tydny) pribral pouze 350 g (ma ted 6,7 kg - ve 4. mesicich) a dr rekla okamzite zacit s prikrmama ... ale ne UM ale proste rovnou brambor s mrkvi .. pry jednu misku denne misto jednoho kojeni ... to uz tady mi to prislo divne, ale ja proste nemam odvahu nekoho kritizovat, i kdyz proste mam hodne nacteno a delam uz pres deset let chuvu ... no akorat jsme ji se svagrovou rekli, ze se zacina samotnou mrkvi a tak max par lzicek denne. A ona jako jeziis ze byla blba ... a stejne to dela dal ... behem dvou tydnu mu dala dalsi druhy zeleniny jako petrzel, kedluben, brokolici, vse v kombinaci s bramborem ... a po dvou tydnech zacala pridavat i vecer kasi!! Ja dneska mela maleho na starost cele odpoledne, rikala jsem si ze to nebude problem uhlidat, ze je hodny ... jenomze jsem s nim hrozne zapasila, porad ublinkaval, a byl nevrly, vecne nemohl dychat a zakuckaval se .... a muj dotaz je,k jeslti si myslite ze to je z tech prikrmu a nebo to je normalni?? ... me je ho totiz strasne lito a strasne se ve me pere chut ji rict at to nedela, i kdyz vim ze ona je tvrdohlava a stjene to bude dal delat podle sveho ... ale ja proste nemuzu pobrat jak to nekdo muze delat i presto, ze vidi, ze mu to proste nesedi .. jako mozna ze se to tak normalne dela a ja se s tim akorat nesetkala, protoze maminka ktere hlidam deti je hodne tak jako pres zdravou stravu a kojila do roku a pul a tak .. ona zase v te strave byla az moc prisna, ja bych treba maso nebo citrusove ovoce nasadila driv nez ona, ale v celku jinak s ni souhlasim .. a proto jsem tak hotova z te svagrove. Ja vim ze by me to nemelo zajimat, neni to moje dite a tak .. proto se jdu radsi vypovidat sem, nez abych se se svagrovkou pohadala nebo tak .. achjo :( proste me to uplne trapi a nevim co mam delat aby mi to bylo jedno .. kdybych toho maleho aspon nehlidala tak casto :(

katyxq
22. pro 2012

@skirt Neřekla bych, že malý prospíval špatně, ale místo neuváženě rychlého zavádění příkrmů spíš mohla kontaktovat laktační poradkyni (i když pravděpodobně nebbyla potřeba, viz odkaz na percentilový graf kojeného dítěte). Když maminka tupě následuje lékaře (a možná ještě jeho rady dovádí ještě dál), nedá na pocity, projevy svého dítěte, tak je to smutné a ty s tím bohužel nic nenaděláš, akorát budeš nakonec ty ta špatná, že se jí do toho vrtáš. Jestli malý neublinkávala začal až s kašemi (předpokládám kojenecké instantní mléčné), tak klidně to může být reakce na bílkovinu kravského mléka, problém s trávením obilnin (u malých dětí nic neobvyklého) nebo jen celkově příliš velké zatížení nezralého trávicího traktu velkým množstvím příkrmů. Možná zkus aspoň doporučit, aby malému dávala každý den probiotika, to by mu měla alespoň trochu pomoct.
Můžeš jí poslat pár odkazů - třeba http://www.maminkam.cz/kdy-zacit-s-prikrmy a http://www.szu.cz/uploads/documents/obi/CAV/LET... , víc bych ji radši "nedráždila".

moon1979
22. pro 2012

@skirt
podla mna je to velmi skoro ... také malé dieťa nemá ešte dostatočne vyvinuté trávenie na to, aby dokázalo spracovať tuhú stravu ... mne maximálne takýto pediatri idú na nervy, dieťa priberie o 100g menej a už robia paniku a stresujú mamičky ... ani nie 4 mesačnému dieťaťu by som určite tuhú stravu nedala, nech sa pediater aj na hlavu postaví ...

skirt
22. pro 2012

@katyxq diky .. no ona totiz vubec nechodi na internet .. jeji jediny zdroj informaci je maminka a doktorka ...a to je potom tezko .. probiotika mu dava .. myslim laktobacily strida se sabsimplexem ... no proste to asi budu muset hodit za hlavu .. me proste jen dela problem se na to divat a neresit to

@moon1979 presne tak, jak neni neco presne podle tabulek, tak je prusvih. Ja mam uplne pocit jako kdyby vetsina pediatru se snazila od kojeni maminu co nejdriv odriznout od koja ... :( ....

no nemuzu se dockat holky az se mi narodi ta moje mala a bude stredem me pozornosti a nebudu mit tak potrebu resit ostatni ......

skirt
23. pro 2012

@katyxq
@moon1979 holky tak jsem rano zjistila, ze ona uz mu nedava mliko ani rano, ona mu dala ovocnou presnidavku od Hello ... jahodovou ... tak jsem se uklidňovala tim, že ho aspon nepřivazuje k postýlce aby seděl, jak to kdysi některé matky dělaly ... ale stejne mi to rozum nebere .. .asi ji kojení nebaví, nebo já nevím.

katyxq
23. pro 2012

@skirt Jak jsem pro kojení, tak v tomhle případě bych radši viděla UM než to, co popisuješ ☹ (brrr, Hello bych nejedla ani já, plno cukru a škrobu - navíc modifikovaného).

skirt
23. pro 2012

@katyxq no vsak, ja bych taky treba aspon po ranu davala UM .. kdyz uz teda nechce kojit .... a neni to jakesi pravidlo ze po ranu by melo mimi mliko? .. at uz MM nebo UM? .. me ty hello nechutnaji vubec .. je to strasne preslazene a je v tom prd .. akorat tak barviva :( ..

moon1979
23. pro 2012

@skirt
nuž nech si mamička robí čo chce, každopádne to, že nerobí dobre je viac ako isté .... ale je to jej vec a jej dieťa, no úprimne narobí viacej škody ako úžitko a všetko si odnesie drobec ...

skirt
23. pro 2012

@moon1979 ☹ no bohuzel .. asi to tak bude. Jednou ji to mozna reknu, ale az za hodne dlouho, az budou deti odrostle a prijde na to rec ..

betysek
1. led 2013

@skirt Moje dcera byla jen kojená do 6 měsíců (teď je jí 6,5 měsíce). Do 3. měsíce přibírala kolem 1 kg za měsíc. Na prohlídce ve 4 měsících doktorka zjistila, že přibrala jen 300g, vůbec se nad tím nepozastavila a řekla, že když je dítě kojené, tak se kojí do 6 měsíců a nic jiného se mu nedává. Za další měsíc přibrala 400g a kojila jsem dál (jen kojila). Za 6. měsíc (5 týdnů) přibrala 200g. To už jsem se sama ptala doktorky, jestli to není nějak málo. Tou dobou už jsem dávala pár dní mrkev. Řekla, že má začít zároveň i s kaší. Zdálo se mi to divné, tak jsem kontaktovala lakační poradkyni a ta i taky doporučila zároveň dávat i kaši, případně přidat ještě jedno noční kojení, ale jako ne nahradit kaší kojení, ale kaše jako navíc, kojit dál bez omezení. Nakonec dvám večer trochu nemléčné kaše a kojení si malá přidala sama (začala se budit 2x za noc). Když o tom přemýšlím zpětně, tak jsem měla laktační poradkyni kontaktovat asi už dřív, pravděpodobně by mi doporučila přidat jedno noční kojení už dříve. Taky jsem říkala doktorce, že jsem si myslela, že když Julča spí 7 hod v noci a nebudí se, že jí to stačí, proč tedy přibírá tak málo. Říkala, že měla i chlapečka, který spal celou noc a dokonce i ubýval, že se délka spánku v noci nedá brát jako ukazatel toho, jestli dítě prospívá.

betysek
1. led 2013

@skirt A Hello přesnídávku bych taky nedala.Občas ji dostane 4 letá dcera. Do 2 let jsem davala jen přesnídávky Hami a Hipp a pak myslím Sunárek, ten je taky bez cukru. A hlavně přesnídávky jako Hamánek (ten obyčejný), Hello obsahuje jen 60% ovoce, tak že i když vyjde třeba Hami dráž, tak když to přepočítáš na cenu za ovoce - tak vyjde úplně stejně, jen u Hello platíš navíc ten modifikovaný škrob.

zvalentova
4. led 2013

přišla jsem s dotazem,nebo spíš se vypsat ...
Stále kojím a od cca 8 měs. jsem začala pomalu zkoušet dávat dvojčatům vločky, piškoty, jogurt... všechno se to tvářilo v pořádku. Nicméně před cca týdnem se klukovi rozjel brutální atopický ekzém, svědí ho, šíleně se škrábe a v noci se často budí. Všechno jsem zrušila, ale nepomohlo to. Po dohodě s pediatričkou jsem výrazně omezila i svůj jídelníček (v létě se osypal po kapiích co jsem snědla), mažu vším možným, ale NIC nezabírá.
Už nevím co vařit pro děti a co pro sebe. Dost reálně začínám uvažovat o přechodu na UM, abych ho vyhojila.
Nemáte nějakou radu či zkušenost?

zvalentova
4. led 2013

a ještě podotázka - včera jsem mu dala 2ks kukuřičných křupek, odpoledne byla vyrážka zas horší. Je možné, aby to dělala i kukuřice? 😒

katyxq
4. led 2013

@zvalentova Ony se ty reakce na alergen můžou objevit až po čase (nejdřív jemobdobí senzibilizace, nejsou projevy alergie a pak najednou bác, jen tak nebo po viróze, očkování) - základy péče o ekzamatika skvěle shrnula Věra Zíková http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-... (díl 5. je o stravě, eliminačně-expoziční test, jedina spolehlivá metoda na určení potravinových alergenů), na tom webu má i poradnu, nebo tady na Koníkovi @luthien.k 😉.
Jinak alergická reakce může být na cokoliv, jen něco je pravděodobnější (častější) alergen než něco jiného, takže ano, jsou i alergici na kukuřici - ale nemuselo to být po ní, mohl reagovat na cokoliv jiného, co snědl v předchozích pár dnech (pozdní reakce v řadu hodin až dnů nejsou vůbec vzácnost) - zase, chce to EET, sledováním vysleduješ spíš blbiny (vlastní zkušenost), podezřelé potraviny se musí striktně! (číst složení) vysadit na 2-3týdny a pak postupně zavádět.

wrtulka
4. led 2013

Holky zeptám se k příkrmům. Dáváme od 6měsíce. Už máme postupně odzkuošeno docela dost zeleniny a od 7měsíce ovoce. Problém je v tom, že po každém příkrmu pořád dokrumuju vlastně skoro stejnou porcí mlíka co normálně. Jako po ovoci - např. banánu se stane že vydrží ty 2,5hodinky..což beru ok. Ale třeba dneska měla k obědu malou přesnídávku tj 125g a malá mi za 2hodiny řvala hlady jak blázen vypila 120ml jen se po tom zaprášilo. S tím, že ona nebyla moc velký jedlík do teď jí stačilo 120ml mléka a víc jsme do ní nenarvali ani náhodou. Je tedy fakt že ze dne na den je mnohem pohyblivější (cca 3 týdny leze a dva týdny se staví u nábytku) tak že by to bylo tím. Prosím o rady ..dávat větší porce? Mlíka? Příkrmů? S tím, že kolik by mělo nahradit mlíčko?

katyxq
5. led 2013

@wrtulka Hlad za dvě hodiny je úplně OK, krm podle projevů dítěte dál, zkus nabídnout víc příkrmu, buď to sní nebo ne, pak zkus nabídnout víc mlíčka, uvidíš, co bude preferovat, nebo si třeba navíc nic nedá.

pehaka
5. led 2013

mám dotázek 😉 malýmu je za pár 7m chci mu už přidat masíčko, žloudek, pohanku jáhly, rejži...jen nevím můžu to mrazit vše jako hotový příkrm nebo mu maso a žloudek vařit čerstvé - předpokládám že s jáhlami, pohankou a rejží by neměl být problém 😀 vařím max. na týden víc ne...malej je jinak kojenej a krom oběda a večerní kaše kterou baští týden 😉 moc děkuji za odpově´d jsem v tomhle nováček prvnímu jsem příkrmy kupovala, ale náš buřtík je gurmán a chutná mu od maminky což mě těší 😀

zvalentova
7. led 2013

@katyxq Katko, chtěla jsem se zeptat, určitě máš zkušenost. Jáhly, pohanka, kuskus... můžu něco z toho dávat dětem teď když zkoumám možné alergeny? Nechce se mi pořád vařit polévku jen s rýží.... dík 🙂

zvalentova
7. led 2013

@pehaka já to mrazím, Kompletně uvařím, dám do kelímků Avent a v mrazáku to vydrží max. 14 dní.

pehaka
7. led 2013

@zvalentova přesně takhle jsem tu udělala. 😀

katyxq
7. led 2013

@zvalentova problém je ten, že nic není stoprocentně nealergenní pro všechyny, čili teď zavádět nové potraviny není nejlepší volba - jáhly, kukuřice a pohanka jsou relativně bezpečné, ovšem kuskus je pšenice a to je u malých dětí docela častý alergen.

yellowbanna
8. led 2013

Zdravim vsechny, jdu si pro radu. Mam bez dvou dnu osmimesicniho syna. S prikrmy jsem zacala na konci sesteho mesice (je plne kojeny). Ale tezce jsem narazila. Mrkev se nesetkala s uspechem. Ani cuketa. Brambor uz vubec. Vubec neotviral pusu, mohla jsem se na hlavu stavet. Ok, na dva tydny jsem mu dala pokoj a zkusila to znova. Bez uspechu. Zase jsem pockala a zkusila vecerni kasi. Ryzovou. Tu vzal na milost jen proto, ze jsem ho prvni tyden krmila z prstu 🙄 Ted uz teda ji

yellowbanna
8. led 2013

omlouvam se - maly mi to odeslal pred dokoncenim... takze ted uz kasi ji ze lzicky, ale nijak nadsene. Po Novem roce jsem se vratila i k zelenine, varim ja, ale je to boj. Zamkne pusu na zamek a krouti hlavou, ze nechce. Dostanu do nej par lzicek tim, ze si hraje s jinou lzickou a obcas otevre pusu ☹ Nechci ho nutit, aby se uplne "nezareknul", ale ted uz by preci neco jist mel, uz mu nemuze stacit jen mliko...nebo jo? Ochutnal i kukuricnou krupku a kousek chleba, ale ze by byl z jidla odvazanej, to teda neni, co s nim??