Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

magdalena_f
3. únor 2013

prosím o radu, zeleninu už máme zavedenou, trošku i maso a teď nevím jestli mám pokračovat ovocem k svačině nebo kaší na noc?

zvalentova
4. únor 2013

@magdalena_f ahoj, kaši jsem zkoušela a vůbec se neosvědčila, už tak šílené noci byly ještě horší. Tlačilo je břicho, větší úspěch mela dopoledne s ovocem. Ovoce k dopolední svačině jsem začala dávat po 7 měs.

evening_star
4. únor 2013

Prosím vás, už týždeň prikrmujem zeleninkou na obed - a vždy potom dokŕmim materským mliečkom. Kedy mám prestať na obed dávať aj mlieko - teda kedy postačí už len tá zelenina? Malý zje jej dosť - od začiatku všetko, čo je v tanieriku, práveže mám pocit, že nevie kedy dosť. Ale mliečko poobede vypije vždy.

euka210
4. únor 2013

@evening_star moj zapijal az do nejakych 8m, postupne som zvysovala davky az mliecko uz nechcel. Dieta vie kedy ma dost a kedy sa chce este najest ci napit ci len cicit mamku 🙂 nechaj to na dietati.

eicul82
4. únor 2013

@katyxq Prosimtě jaké druhy olejů jsou vhodné, ty to máš určitě nastudované 🙂

katyxq
4. únor 2013

@eicul82 Olivový, kokosový, dýňový, lněný (ale tam je problém sehnat nežluklý, musí se uchovávati neotevřený v chladu a i pak začne poměrně rychle štiplavět, hořknout, já ten dobrý zdroj nemám), později se dá i sezamový a jiné, sádlo a pokud nevadí BKM, tak klidně od začátku příkrmů i máslo.

mirusak1
15. únor 2013

@katyxq Muzu se zeptat, chystam se na prvni prikrmy a premyslim jaky olej do prvnich prikrmu? Vidim, ze jsi uzivatelce vyse odpovidala, ale nevidim tam slunecnicovy, ten neni vhodny? Dekuji. Dam asi olivovy, ale trosku mi "vadi", ze olivovy olej neni domaci plodina...

zvalentova
19. únor 2013

@mirusak1 ahoj, koupila jsem od Alnatury řepkový a jsem s ním spokojená 😉

martinan4
26. únor 2013

Ahoj holky, nevíte, jak je to s celozrnnými "věcmi" pro miminka? Četla jsem, že celozrnné pečivo je nevhodné pro děti do 10-ti let?!?! A proč teda v kaších je celozrnná mouka? To nevadí? A co třeba celozrnné těstoviny nebo kuskus? Jsem z toho jelen, za každou radu předem děkuji!!! 🙂

mirka1410
26. únor 2013

Ahoj, tak tu čtu, že všicni jste asi začaly s příkrmy od 6.měs. Já jsem začala už od ukončeného 4 měs., prt malý nechce dlouho tahat mléko (kojím), tak mu přes den musím odstříknout a dát lžičkou. Takže se lžičkou nemáme problém. Kolik vám toho děti snědli po začátku. Zatím máme jen mrkev, chci přidat brambor a další zeleninu, sní jen pár lžiček, ani kostičku celou nezdlábne. Nevíte od kdy se může dát celer? Díky 🙂

cicimon
26. únor 2013

@mirka1410 zeler az po roku!
moja sa prkrmuje skoro 2t a este ani 2 lyzicky nezjedla

blandik
27. únor 2013

@katyxq - prosím, naše mimi má 4m, začala jsem dávat avokádo jako první příkrm, nějak jsem nechtěla dávat kupovanou mrkev ani ty rychlené cukety (natož brambory takto v zimě, které už klíčí)..chtěla jsem se zeptat, jestli je to avokádo vhodné?

katyxq
27. únor 2013

@blandik Já bych se avokáda nebála 🙂, předjaří je fakt blbé období na zeleninu i ovoce, už se skoro nedají sehnat hrušky (u nás velmi oblíbené), na první příkrmy dýně, brambory už začínají být nic moc (ale ještě se dají sehnat dobře skladované, ne teda v supermarketu, ale tam pro brambory nechodím už roky), mrkev kupuju bio (rakouskou, v Albertu), nebo se dá sehnat (zase ne v supermarketu) dobrá červená řepa, pastinák, italská skleníková bio brokolice (ale ta může některé děti nadýmat), cuketa, mangold.

ikuza
27. únor 2013

@katyxq prosim, maly ma 10 mes. mozem mu postupne zaviest nejake orechy vo forme pasty. Ake su najvhodnejsie ako prve?

katyxq
27. únor 2013

@ikuza já začala kokosem (alergie na něj jsou hodně málo časté) - koupila jsem kokosové mléko v komzervě

ikuza
27. únor 2013

@katyxq a dalej

katyxq
27. únor 2013

@ikuza pak, aspoň pokud se dobře pamatuju, mandle, lískové oříšky, kešu, vlašské ořechy, sezam, mák, arašídy, dýňové a slunečnicové semínko ... mezitím různé druhy ovoce, zeleniny, obilnin

ikuza
28. únor 2013

@katyxq ako je potrebne skladovat tu pastu z orechov? Do chladnicky alebo staci len tak? dik

katyxq
28. únor 2013

@ikuza Já je mám v ledničce, aby nežlukly.

blandik
28. únor 2013

@katyxq - děkuji za tipy. 😵 LIndi avokádo chutná, celá se rozkmitá, když příjdu se lžičkou a krmím, dožaduje se.

blandik
28. únor 2013

@mirka1410 - já taky přikrmuji teď čerstvě od 4M, taky kojím, ale jí nějak to moje mlíčko asi nestačí, tedy někdy stačí a některé dny kňučí, že by chtěla více a za poslední 3 týdny nepřibrala. tak jsem začala s avokádem, a v podstatě jsem chtěla dávat jen dvě lžičky na přilepšenou odpoledne, ale ona se dožaduje, že chce více, takže dávám tak kolem 2cm z avokáda- nevím, kolik to dělá v objemu.

katyxq
28. únor 2013

@blandik u nás taky avokádo patří mezi oblíbené potraviny 😉 -'nikdy nezbyde, máme ho totiž rádi všichni, jeden kus je nám málo, kupuju najednou dvě.

blandik
1. bře 2013

@katyxq - u nás taky 😉 avokádo milujeme, když první dítě nemohlo bkm, tak avokádo bylo příjemnou náhradou, od té doby bkm téměř nejíme..a já teď vůbec, páč linda reaguje na bkm ekzémem..a nevím na co ještě, už i tak jím jen pár potravin

mirka1410
1. bře 2013

A to avokádo přidáváte jako zeleninu s mrkví k obědu? Nebo jako ovoce ke svačince?

wrtulka
1. bře 2013

Ahoj holky mám dotaz malá mi odmítá jíst doma připravené příkmy jí mi jen ty koupené. Co s tím ? 😔

lucy222
1. bře 2013

@wrtulka nic s tim neudelas.. holt davej ty kupovane a domaci muzes zkusit pomalinku primichavat... Ale pokud nechce, nezmenis to... Proste bych zkusila cas od casu nabidnout domaci a uvidis.

bejatka22
2. bře 2013

ahoj holky..my máme veľký problém s kakaním..máme už vyše 6 mesiacov a kakáme len s teplomerom..zatiaľ len kojím a na obed dostáva malá zemiak s mrkvou alebo jablčko..ja už neviem kde robím chybu a čo mám robiť..poradte

blandik
2. bře 2013

@wrtulka můžeš míchat, postupně přidávat do kupovaných domácí vařené a pomalu navyšovat poměr těch domácích..slyšela jsem o tom, že to tak někdy bývá, že děti pak chtějí jen ty kupované, chutnají jinak než home made.

lucy222
4. bře 2013

@bejatka22 zkus do toho přidat trochu oleje...jen pár kapek.. a až začneš s ovocem, dej švestku 😉

monivo
19. bře 2013

ahoj všem, přišla jsem si pro radu. Syn už je téměř 14dní na příkrmech. Bašti v pohodě, měli jsme kupované a teď poslední tři dny jsem dělala cuketu brambor, mrkev brambor a v pohodě. Ale chce to nějakou změnu. Nevíte, kde je dobré se inspirovat, co v kterém měsíci dítě smí jíst za zeleninu, přílohy atd.? U dcery (dnes 3roky) jsem čerpala z www.kojeni.net ,ale koukala jsem, že je to stále od té doby stejné. Naše doktorka totiž říkala cosi o tom, že se do jídla přidává krupička, kvůli lepku. Za dcery to takto nebylo. Takže vím, že se vše časem mění. Tak mě napadlo, jestli není někde něco více aktuální.
Ještě jsem se chtěla zeptat - do příkrmu se dává tedy olej -olivový, slunečnicový apod. A co máslo? Už vidím tchýni, jak tam bude chtít cpát klasické máslo (budeme tam totiž u ní celý příští týden až do Velikonoc).