Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

aleachim
18. srp 2009

tak to asi vyzkouším, když se bude budit dál, tak ji budu kojit. Nechci ji začít cpát vším možným. Zatím jí zeleninu a od příštího týdne začnu dávat ovoce.

zzuzca
18. srp 2009

ahojte, mate niekto skusenost s jedlikom ako je nas jakub? 😀 😀 zeleninovo-masove prikrmy vacsinou varim, zaviedli sme cca od ukonceneho 6.mesiaca.... celu velku sklenicku mi zjedol snad na 5ty den 😲 dnes som schvalne vazila kolko zjedol.. 280 g !!!!! nie je to na ledva 8mesacne babo az moc? 🙂 😝 vaha spred mesiaca vyse 9 kg 😵 na olovrant davam ovocie a to zas nechce, ale nemyslim ze preto ze by bol nasyteny este z obeda...proste mu to nejak nejde... inak len kojime.

verona20
18. srp 2009

evinkaa, dakujem za tip...kojeni net poznam...tych informacii je tak vela na roznych strankach a vtedy ked si myslim, ze mam jasno docitam sa nieco ine a tak som chcela radu od niekoho kto uz ma skusenost, ze co je lepsie...a tiez tam nie su odpovede na vsetky moje otazky...no nevadi

caly8
18. srp 2009

evinkaa..netráp sa tým moja Ela vôbec nič nechcela a to som začala prikrmovať týždeň po ukončenom 6 mesiaci..tie detičky majú čas pomalyčky treba na ne aby ti potom neodmietala jedlo... ja som ju nenútila nechela jeden den dala som na druhý ak nie tak som den vynechala a znova dala ochutnať a boli to lyžička dve.. no a teraz ako vravím cuketa jej berie a to som jej dala dnes aj s mrkvičkou a spapinala mi 20g... ja ju nenútim, ked sa začne hnevať prestanem s krmením... ja som rada, že to ide aj takto pomaly..predsa ten tráviaci trakt si musí zvykať na tuhú stravu tak mu dajme čas..ono bábätká sa s papaním zmenia z týždňa na týždeň..

som sa rozkecala 😀 ale takto ma tu utešovali niektoré mamičky 😉 😀

zuzana030
18. srp 2009

ahojte maminy,
tak mi už sme začali papkať, dávala som mrkvičku, petržlen,a tak...kupované vo flaštičke a dnes som rozmixovala varený karfiol a normálne malú napínalo na vracanie..a krivila ústa, kupované priam "žrala" otvárala ústočká sama, no ale dnes...ochutnala som to ja a bol mne samej horký..čo myslíte, je to tým? máte skúsenosti?
len vo flaštičkách samotné veľmi nedostať, len miešané zo zemiačikom, ryžou a tak...a keďže sme len začali, chcem dávať čisté..nech spozná chute,
ako ste dávali vy?

klementina
18. srp 2009

ahojte, mozem zacat po 2 tyzdnoch od zacatia zeleninovych prikrmov pridat maso? ako ho varite? ja varim zeleninu v pare ale na maso to asi nie je dobry sposob pripravy? a odkial si kupujete maso-teda hlavne blavacky? normalne z hypermarketov alebo je aj nejake biomasiarstvo? pytam sa hlavne kvoli kurcatam, ze ked su tak dopovane hormonmi sa trosku aj bojim jej davat take normlane z obchodu. zatial jej davam zeleninu nasu zo zahrady, aj kralika sme zohnali domaceho, tak myslim, ze aspon do jedneho roku by som chcela jej davat take domace veci a na hnojene resp. z obchodakov ju zvykat postupne az po roku, ci nie?

evinkaa
18. srp 2009

andykov: Můžu se zeptat, proč dáváte příkrmy tak brzy? Malá neprospívá?

tin007
18. srp 2009

andykov podla mna ste zacali prisli skoro a aj dost miesas (hruska naduva a brokolica tiez). ak grcka, tak je mozne, ze este vobec nie je pripravena na prikrmy (ani jej traviaci trakt, svaly pusinky)

tin007
18. srp 2009

klementina ja maso kupujem u orbana a vopred uvarim, potom nakrajam na male kusky a zamrazim do tych plastovych foriem na lad. ked varim zeleninu, tak len kocku vytiahnem a prevarim to masko este raz (ak by si varila zeleninu a surove maso spolu, mohlo by sa stat, ze by zelenina bola hotova a maso este nie - hlavne telacie, alebo by sa zelenina zbytocne rozvarala, aby bolo masko ok). maly zatial papa kura, morku a telacie

tin007
18. srp 2009

sloto tazko radit, skus cistu slivku,tj vyber kostku, osup a v troske vody slivky povar. asi to bude trochy kysle, tka to mozes zmiesat s jablkovym pyre. alebo kup frutapura jablko-slivka, malemu to super pomohlo

bubatenko
18. srp 2009

ahojte,

sloto my máme tiež problém s kakaním odkedy sme začali s príkrmami... každý deň dostanem z neho 5 bobkov a sme skončili, ale chcem ti poradiť s pitím , či ti to nezaberie... mi sa tiež učíme piť niečo iné ako MM a malý mi vypije čaj, šťavu, vodu iba ak je to tak teplé ako MM... nie studené... skús mu to prihriať, či ti to nevypije takto.

monika77
18. srp 2009

neviete poradiť nejakú dobrú stránku s jedálničkom?

evinkaa
18. srp 2009

monika77: Tady jsem Ti zkusila něco najít, ale nelíbí se mi, že všechno mixují. To už se nedoporučuje. Já jen pasíruji přes sítko nebo strouhám na umělém nebo skleněném struhátku. No ale zkus na to mrknout. 🙂
http://www.apidi.cz/clanky/jidelnicek-pro-kojence/

monika77
18. srp 2009

evinkaa ďakujem ti moc moc ... nemohla som nič poriadne nájsť
ešte mám na teba jednu otázočku ... keď som tento mesiac začala na obed dávať zeln s mäskom tiež sa to obmieňa každý 4. deň? alebo ako?

evinkaa
18. srp 2009

monika77: Já jsem kdesi četla, že ze začátku se maso podává napřed 1x týdně, další týden 2x týdně, další 3x týdně až se dostaneš k tomu, že ho podáváš 6x týdně. A 1x týdně je prý dobré třeba maso nahradit natvrdo uvařeným slepičím žloutkem. Ne, nejsem tak chytrá, fakt jsem to četla. 😉

monika77
18. srp 2009

hm takže je celý týždeň len zelninku a ovocko a iba raz do týždňa dám k tomu mäsko? a potom sa zvyšuje a teda dám raz do týždňa aj ten vaječný žĺtok?

evinkaa
18. srp 2009

No, tak nějak jsem to pochopila já. 😉

zuzana030
18. srp 2009

tak ešte raz, neviete poradiť?
dospela som k tomu, že asi v tom karfiole bolo riadne dusičňanov, toť vyjadrenie kamošky..

ahojte maminy,
tak mi už sme začali papkať, dávala som mrkvičku, petržlen,a tak...kupované vo flaštičke a dnes som rozmixovala varený karfiol a normálne malú napínalo na vracanie..a krivila ústa, kupované priam "žrala" otvárala ústočká sama, no ale dnes...ochutnala som to ja a bol mne samej horký..čo myslíte, je to tým? máte skúsenosti?
len vo flaštičkách samotné veľmi nedostať, len miešané zo zemiačikom, ryžou a tak...a keďže sme len začali, chcem dávať čisté..nech spozná chute,
ako ste dávali vy?

vikula
18. srp 2009

Ahojky holky,

jsem tu zase pro rady 😒

Malému je přes půl roku a chci se zeptat na jogurtík nebo nějaký prybináček??Může to papkat nebo ne.
Pak ten žloutek,kdy se přidává??

Je tu někdo komu nechtělo mimi papat ovoce???Malej to nechce,jen banán a teď už trochu přesnídávky,ale myslela jsem si,že mu to bude chutnat.Kdy tomu přijde na chuť???

termixicek
18. srp 2009

Ahojte maminky.
Potrebujem radu. Moj Adamko ma 5 mesiacov a od 4 mesiaca sme zacali pomaly prikrmovat. Po case mi spapal uplne vsetko, samozrejme sme postupovali podla doktorky. Asi pred tyzdnom mi zo dna na den zacal odmietat vsetko, vypije mi len mliecko a ja neviem co mam robit. Nutit ho neviem, vsetko vypluje...mam ho nechat tak? Prejde ho to? Prosim mate s tym nejake skusenosti? Dakujem krasne za odpovede.

zzuzca
18. srp 2009

vikula, tak my mame podobny problem... ovocie mu vobec nejde....a ako u vas ked uz nieco tak aspon na banan sa da ukecat.. 😝 rozmyslala som ze mu skusim davat to ovocie na desiatu namisto olovrantu... tak skusim a budem referovat... a u nas opacny extrem... zeleniny zje az prilis...neviem ci ma to ma znepokojovat....kopirujem sem moj prispevok..zatial mi nikto neporadil....

ahojte, mate niekto skusenost s jedlikom ako je nas jakub? zeleninovo-masove prikrmy vacsinou varim, zaviedli sme cca od ukonceneho 6.mesiaca.... celu velku sklenicku mi zjedol snad na 5ty den dnes som schvalne vazila kolko zjedol.. 280 g !!!!! nie je to na ledva 8mesacne babo az moc? vaha spred mesiaca vyse 9 kg na olovrant davam ovocie a to zas nechce, ale nemyslim ze preto ze by bol nasyteny este z obeda...proste mu to nejak nejde... inak len kojime.

andykov
18. srp 2009

Po radě s dr. jsem zavedla příkrmy pár dní před koncem 4.měsíce, je to dobrá dr., myslím si, že ví co dělá, určitě by mě nepodporovala v něčem, co by se ji nezdálo pro malou dobré...
Malá se narodila s 2650g, její váhový přírustky za začátku 50g týdně, pak dala půl kila za 14 dní, ale pak se úplně sekla a dva měsíce přibírala jedno kilo, vůbec nejedla, tak max.400ml UM denně ☹ Se změnou Um se to zlepšilo, když je dobře, tak sní 600ml, takže si myslím, že příkrmy jsou nasnadě... Problémy ji nedělají. Žadný zácpy, žádný průjmy, jen to větší blinknutí, ale pak vše oki. Přikrmujem 14dní, dávám ji první lžičku od Hami, takže nic, co by se dávat nemělo a dávám vždy min.2dny za sebou.. Kdyby nebyla připravená, tak si myslím, že má jiný problémy.. Od zavedení příkrmů před 14 dny konečně přibrala víc jak 150g týdně.

evinkaa
19. srp 2009

andykov: My jsme to nemysleli zle, kvůli tomu, žes začala dřív přikrmovat. Právě proto jsem se Tě ptala, jestli malá neprospívala a teď vidím, že jo, tak je jasný, že důvod jsi měla. 😉 Naše malá měla porodní váhu prakticky stejnou jako u vás, z porodnice jsme odcházeli s 2,5 kg a to jsem je musela ukecávat, abych mohla domů. Pak 2 měsíce přibírala krásně, jen jsem kojila, ale pak se všechno zlomilo a za 6 týdnů nepřibrala ani deko. Moje Dr mi radila začít přikrmovat také od 4 měsíce, ale počkala jsem do pátého. Začala jsem totiž mezitím po kojení dokrmovat UM a váha se začala lepšit. Teď ani nevím, kolik vážíme, jdu 1.9. na převážení, počítám, že nemáme ani 6 kg. ☹

rymeska
19. srp 2009

Ahojte maminy, chtěla jsem se zeptat, malé je 7,5 měsíce a domítá mi jíst přesnídávky. Začali jsme v ukončených 6 měsících zeleninou, tu celkem jí, většinou do ní dostanu skoro celou skleničku, sice posledních 5 lžiček je boj, ale sní to ... v ukončených 7 měsících jsem začala zkoušet ovocné přesnídávky a ona mi sní vždycky jen pár lžiček a víc nechce. Zkoušela jsem jí i povařit čerstvé ovoce a to taky nic. jediné co chce je čerstvé nepovařené ovoce, ale tam dásničkami (zuby ještě nemá) uhlodne vždycky kus a dáví se tím, tak to jí taky dávat nechci. Tak nevím, Neporadíte mi někdo ???

andykov
19. srp 2009

evi, já vím, jen jste mě s tím trochu vyděsily, já jsem takovej plašan 😀 Právě, že Ty jsi kojila, tak stačilo dát nejdří v Um. Já ne, kvůli špatnýmu sacímu reflexu-malá ode mě vůbec nesála a s flašky jen s výbornou rychle tečící savičkou ☹ Odstříkanýho mlíčka ubývalo, ale šest týdnů ho měla min.1xdenně. Jenže ona nejedla ani tu UM. Chtěla jsem začít kašičkou, ale dr.říkala, že mám začít dávat zeleninu, až si zvykne tak ovoce a po měsíci teprve kaši.
Jo, Ty malinký děti někdy zlobí s jídlem, já jsem se fakt šíleně natrápila, u dr.jsem byla každý týden na vážení.
Teď jsem někde četla, že ukončený 4.měsíc se bere už po 16.týdnu a to už jsme měly, tak snad je to oki. Na to zvracení jsem možná přišla čím je, tak to testnu a uvidím 🙂

gartneroval
19. srp 2009

Ahoj, asi to tu už bylo řečeno stokrát, ale chci se zeptat od kdy jste začali svým dětem dávat pečivo a jakým způsobem jste ho zaváděly do jídelníčku, jak to děti přijali, malá ještě nemá zuby, a jaký chleba jste jim kupovali?

eviska83
19. srp 2009

Ahojte,
Uz si vas dlhsie citam a naberam insiracie- my asi coskoro tiez zacneme prikrmovat.Za tyzden budeme mat ukonceny 5 mes.(sme na UM ☹ ) kojit sa nam podarilo do 2 mesiacov.Nasi zatial prospievaju az velmi dobre.Narodili sa : Adam 3250 a Evicka 2950g - minuly tyzden mali Adam 7.3 a Evicka 6.70 🙂 take buchticky.
Rymeska- existuje taky saci vak na ovocie(neviem ako sa to presne vola) vlastne si mala vysaje len stavicku
vikula-ja by som s jogurtami este teda pockala,asi az po roku.Je to len moj nazor 🙂

evinkaa
19. srp 2009

vikula: Já bych žloutek dávala asi až po zavedení masa do jídelníčku.

evinkaa
19. srp 2009

andykov: Já teda se zeleninou bojuju... 😒 Malá to vůbec nechce, ani teď moc nechce mlíčko, snad se to zlepší. Tak za 14 dní zkusím ovoce. Nad kaší zatím neuvažuju, malá mi spí celou noc, těch 10-11 hodin.

andykov
19. srp 2009

evi, nám taky zelenina moc nejede, i když ta brokolice docela ušla, škoda, že ji dost blinkla, tak dnes ji to dám až dýl, ona v noci a k ránu, když baští, tak hned usne a neříhne si a pak ji dám příkrm a asi jak není z předtím odříhlá, tak se to stane, takže teď jsem dala nejdřív mlíčko a ve 14.hod. dám příkrm a uvidíme. Jinak kolikrát házela šavličky i po mlíčku ☹ Krásně spinkáte 🙂 To my zlvádneme i 13,akorát v tom máme 2přestávky na jídlo 😒 Ovoce jsem dala asi po 12dnech, ale jen na zkoušku tu hrušku a ta jí teda jela 😀 Jinak hodlám ještě teď tak týden jet jen v zelenině a pak už budu jednou za 3dny dávat ovoce. Kdy bude asi vhodný ji dávat 2příkrmy denně? Já chci až do toho 5.měsíce dávat jen jeden..