Co všechno je potřeba mít, když se miminko narodí?

bielamacka
13. čer 2014

Ahoj,

chci se zeptat - nemáte někdo nějaký úplný a smysluplný seznam toho, co malé miminko potřebuje, když si ho člověk přiveze z porodnice? (Jako plínky, lahvičky, teploměr, dudlíky, zásyp, atd atd atd...) - aby člověk na něco nezapomněl, ale zase aby nekoupil hromadu kravin, které nepotřebuje, ale jenom na to byla někde hezká reklama. Je nějaký odkaz na takový seznam? Nebo jste si prostě hledaly a dělaly své vlastní?

rousse
11. zář 2014

@bielamacka no to je přesně ono - je to jen obchod se strachem, reklama a mraky a mraky peněz....jenže mě strašně štve, jak se i rozumné holky nechají zblbnout a pak když si někdo (třeba já) nedejbože dovolí něco říct, tak je při nejmenším divnej....stejně tak mě teď děsně vytáčí, jak jsou všechny holky kolem mě naočkovaný takovým tím kultem "jsem těhotná - to nesmím" - jako ano, je jasné, že pro těhotenství nejsou dobrý drogy, alkohol, cigára, léky apod....ale proč bych sakra neměla jíst květák, protože jsem v jináči??? Nebo proč bych si nesměla dát 1 blbý kafe??? Uplně se vytrácí zdravý selský rozum a převládá panika. Proto jsem strašně ráda za každou "normálně uvažující" těhulku nebo maminu, protože kolem mě jsou, až na pár světlých výjimek, samé panické těhule, které, když si dám kafe, tak omdlívají nebo přinejmenším dělají přednášky o tom, jak ony vysadily kafe už půl roku před otěhotněním, aby se totálně očistily od kofeinu (cituji doslova) a já si pak připadám jak marťan....

nonnni
12. zář 2014

@ellar jj, jako osusky pouzivam velke bambusove pleny🙂 Krasne saji a maji vicero pouziti. Da se do nich mmch i krasne dite zavinovat, aby se porad nefackovalo ze spani🙂

@marie_anna ja si nemyslim, ze dite se musi promazavat, kdyz ma novorozeneckou vyrazku, ci se loupe po porodu...pro me je to prirozeny proces adaptace (pokud mu opravdu kuze nepraska, ze je presusena, ale pak uz jde vice o patologii, nez klasickou adaptaci).

Jsem take ekzematik, uz od narozeni a starsi zacala s ekzemem ve 4 letech, ale oproti me to ma nadherne. Bohuzel ma takovou tu "super" verzi, kdy se ji to zhorsuje u more. Paradoxne to ji muzeme celkem bezne doprat, ale obe u nej trpime😢

Mladsi je 6 a zatim tuk, tuk, tuk...

No a uplne idealni by bylo, kdyby je nekoupali v porodnici hned, co vykouknou na svet...chci to v porodopisu...budu ze me celi radostni, ale risknu si to.

nonnni
12. zář 2014

@rousse jsem totalne od kofeinu neocistena a nechapu, co je zavadneho na kvetaku 😨

Jako, kdyby si nekdo daval exklusivne cely prvni trimestr k obedu mega porci jater, tak se asi ozvu....stejne, jako salat na nadrazi se zavanejici majonezou...tam ta rizika jsou, ale kvetak?

Vybava pro miminka se deli na dve casti...jedna je "pro matky" , ale je celkove neskodna a druha je "pro matky" a docela skodna.

Nic proti prvni, kdyz si matka nakoupi po kusu od vseho, co maji v obchode, protoze se ji to libi a chce to. Dite to nepotrebuje, ale neublizi to. Take mam par kousku, ktere jsem chtela, ale nepotrebuji. Je to pro me pohodli a mozna ani to ne. Treba ten kojici polstar.

Ta druha je prave ta kosmetika, ktera uz ublizit muze. Ja si treba nemyslim, ze pripravky od weledy jsou zavadne, ale at tam sakra napisi, ze dite neni treba machat ve vode denne. Jenze, proc by to psali, kdyz timto stylem by stacil jeden vyrobek na jedno dite zhruba na rok a kde jsou pak trzby, ze ano.

Bavim se tady tedy o zakladnim vybaveni pro novorozence a kojence. Pak clovek uz dokupuje za behu, co potrebuji pro jejich zivotni styl. U nas treba byl vyuzivan skladaci nocnik, ale proto, ze hodne a daleko cestujeme. Vetsine lidi by byl uplne k nicemu. Stejne tak s satky a nositky...chce to vzit dite a jit vyzkouset s nim. Co vam obema vyhovuje dohromady, jak zvladnes dite uvazat (ja treba NEJSEM zaboha schopna uvazat satek...proste mam vetsi sanci na sebeobeseni, nez uvazani satku.), jsem navic mala a nezvladnu bez pomoci nasadit manducu, takze pro me take mimo...ac nepochybuji, ze vyrobek je to kvalitni.

Jo a tycky do usi nevedu. respektive vedu, manzel si blazene s nimi cisti usi, ale na mimino je nevedu. Osuskou, nebo necim, co mam pri ruce otru ousko z venku, nikdy necistim uvinitr. Z nosu taham pouze suche susne (nehten), zbytek nelovim.

Nuzticky mam. Hreben nemam, ale ja mivam plesate deti.

Pupek preventivne nicim necistim, nechavam byt a resim pouze v pripade mozneho mokvani a pak zakapu treba desinfekci.

To dite opravdu potrebuje akorat neci naruc a zdroj potravy a co nejmene stimulu. Zejmena v uplnem pocatku a pak, az se szijete, tak uz clovek vidi🙂

marie_anna
12. zář 2014

@nonnni já si taky nemyslím, že se MUSÍ promazávat KVŮLI novorozenecké vyrážce. Jen říkám, že jsem si všimla, že to promazávání proces urychlilo.

bielamacka
autor
12. zář 2014

@rousse no já piju dvě kafe denně a celý léto jím grilovanej hermelín 😀 a co je s květákem? já ho mám fakt ráda, takže ho jím normálně a zatím jsem neumřela 😀

bielamacka
autor
12. zář 2014

@nonnni no přesně jak píšeš... každá ta firma ti napíše, jak se zrovna tou jejich kosmetikou MUSÍŠ patlat 2x denně, jak musíš mít celou nějakou řadu atd.... kdybys to používala podle potřeby, spotřebuješ to za daleko delší dobu a oni by tolik neutržili....

Kamarádka používala v těhotenství nějakej krém na strie asi za 800 Kč, matlala se jak blázen a tejden před porodem šlince jak od tygra 😀 ale hlavně, že utratila 2300 Kč za krémy 😀 škoda, že nemám koule na práci v marketingu, protože tam jsou ty největší peníze...

sykorkaa
12. zář 2014

Každý má jinou představu o komfortu...Někdo si koupí to, co by si třeba druhá maminka nekoupila..Je to hodně individuální. Ale tu uplně základní výbavičku najdeš všude na internetu.

nonnni
12. zář 2014

@bielamacka no tak jasne, ze jim nikdo na ty drahe kremy nenapise "strie jsou otazkou dedicne predispozice, kouknete se na svou matku a zjistite, zda k nim mate sklony. Matlejte se dle libosti, ale predem si budte vedomy, ze pokud vase matka strie v tehotenstvi mela, tak bude tou 1 z deseti, na ktere nas krem nebude fungovat = jsme kryti."

To uz spis doporucim bio oil, ktery jizvy hoji pravdu hezky. Ale zase...hoji...ne, ze je vymaze z povrchu kozniho.

Jo a ted jsem si vzpomela...pokud nekdo fakt zarizuje uz ted lekarnicku s ohledem na dite (nebo teleciho partnera), tak doporucuji hemagel. Opravdu vyborny na hojeni ran, bez nej by byla dcera na hojenim laserem snad co 3 mesice. Ona je takova sikovna...po manzelovi 😀

A kdyz uz jsme u tech teplomeru pro prcky. Ja jsem proti nim, protoze pokud ma dite horecku, tak to poznas pohmatem, pokud jen teplotu, tak stejne nic neresis, jen zbytecne plasis, ALE! fundamentalni je spravne odecitat. Takze namerena teplota je validni pouze je-li namerena celnim teplomerem (ktere zase nejsou tolik exaktni) a v telnich otvorech tzn zadecku, uchu, dutine ustni se odecita 0,5 stupne. Takze na to, aby se diteti srazela teplota farmaky, tak bys mela namerit (krom celniho teplomeru) 39 stupnu a plus...vse pod je jen teplota a srazet ji je kontraproduktivni pro dite.

Nejlepsi je ridit se proste ditetem a hlavne neprehrivat! Treba tim, ze ma doma cepicku, at jiz bavlnenou.

bielamacka
autor
12. zář 2014

@nonnni no hele moje máma nemá jedinou strii a mně se udělaly, když jsem prudce zhubla po prasklém slepáku na bocích a prsou - a zmizelo oboje 🙂 vím, že potom časem zblednou, když se člověk semtam natře.... já se potom natírala nějakým krémem na jizvy z lékárny.

nonnni
12. zář 2014

@bielamacka no jo, ale to jsou takove strie, jako ma treba muj manzel na zadku (take vicemene naprosto neviditelne, pokud clovek nezkouma strukturu kuze😉))) pote, co moc rychle vyrostl...v tehotenstvi ten pupek preci jen nenaroste pres noc...i kdyz se to muze zdat🙂

A ted mas bricho bez strii? Jako me nikdo nechce verit, ze zadne nemam a nikdy jsem nemela a navic jsem ekzematik se suchou kuzi...a jsem jak hroch, jakoze doslova...ted navic mam potvrzene, ze mam i moc plodovky, takze fakt mega proporce a strie nula nula nic...namka, babicka....nikde ani nic...kamoska mela (zejmena proti me) naprosto miniaturni bricho a rozpraskana hruza...a take cele tehotenstvi malaza...nekdy se proste priroda neda o...curat... pricemz ja nemazu.

bielamacka
autor
12. zář 2014

@nonnni no zatím tam žádný nemám, ale ještě mi zbývá cca 2,5 měsíce.... a že bych se s tím mazáním nějak moc srala, prostě po sprše a nazdar.... já nesnáším mastnou kůži, natož si na to navlíkat hadry.... hele podle mě na vznik strií má to mazání vliv fakt minimální - jsou holky, co mažou jak blázni, a stejně popraskají... vliv podle mě ty krémy mají spíš na to, aby ty strie pak vybledly a stáhly se, ale když se maj udělat, tak se udělaj, krém nekrém....

andelka
12. zář 2014

Tak, děcka mi zatím spí, tak to zkusím taky, podle nonni, zkušenosti.
Teplomer - Thermoval flexi
Odsavacka hlenu - na vysavač, používáno velmi často skoro do 3 let
Obleceni vel 50 - děti měly 48 a 50cm a nějaká ta padesátka u mě byla. Během 2-3 týdnů už měli v pohodě 56 a do 3 měsíců 62. Hlavně dupačky když jsou volné tak dítku vadí. Bodyčka jsou fuk, zahrnou se rukávy a dobrý.
Teplomer do vody - měla jsem, použila asi 3x, pak zkoušela loktem
Monitor - měla jsem u obou do 6 měsíců, používala tak první 2 týdny. Pak mi spaly děti v posteli.
Chuvicky - neměla jsem, mám 2+1.
Kojici polstar - neměla jsem, nechyběl
Mantinel a perinky do postylky a pod. - mantinel jo, ostatní ne.
Kos na pleny - používala jsem převážně látkové, takže kýbl na ně ano. Na jednorázovky ne, ty šly do normálního koše.
Kojici kosile, trika - košile klasické na zapínání dostatečně dlouhé aby se vyndalo prso. Trika na běžné nošení klasické.
Z kosmetiky na staršího kde co, na mladšího jen jemnou koupel Babylove pro oba, od 2 ěmsíců s ekoupali spolu obě děti. A Bepanthen a sudokrem na dupku.
Pleny - používala jsem na přebalování, u staršího hlavně čtvercovky, asi 40ks, u mladšího už jsem měla kompletní výbavu po starším takže ten jel na čtvercích jen zpočátku a pak kalhotovky, HD pastelky apod. Na ublinkávání jsem měla asi 10 obrázkových. A nějaké na kočárek jako stínění.
Papirove - asi 3 balíky jsme měli do začátku, různé značky, malé balení. Nakonec jsme používali převážně Babylove (na spaní a návštěvy)
Kojici podprsenka - nadoma jsem měla bavlněné sportovní elastické, na ven lepší s odnímatelným košíčkem. Dneska bych tak po šestinedělí naběhla do MaS aspoň a koupila pevnější.
Zavinovacka - měla jsem čtyři a všechny se používaly.

Oblečení..na miminko nejlepší overalek celorozepínací. Na větší bodyčko a polodupačky.
Na otírání velká bambusová plena, nebo tetra.
Odsávačku jsem měla, manuální, ale použila jsem ji asi 3x. Vložky do podprsenky Johnsons a později látkové.
Nosítko Manduca, perfektní od miminka (ale mým dětem mezi 2 a 5m moc neseděla) do 2 let.

Lahvicky - žádné.
Dudlik - měli jsme jich asi 6 a ani jedno děcko ho nechtělo. Mám antidudlíkové děti (a žijem všichni)

Prebalovaci podlozku pratelnou na ven. Klasickou na skříňce. Přebalovala jsem na ní skoro do 2 let. Přebalování kdekoliv jinde bylo horší (země, gauč..)

konidana
12. zář 2014

Tak já byla ještě minimalističtšjší než @andelka s jejímž výčtem naprosto souhlasím.
Z toho co neuvádí byl pro mne nutností kočárek, postýlka a šátek na nošení.
Naopak jsem se obešla bez teploměru do vody, bez monitoru dechu i chůviček.
Vlhčené ubrousky jsem používala jen mimo domov, doma oplach pod vodou. Koupání ve vodě a mazání mimča jednou za pár dní.

andelka
12. zář 2014

@konidana jo tak u nás kočárek taky. Postýlka ne. Mladší spí dodnes se mnou v posteli. Ale starší spal v postýlce, do 3,5roku.
Vlhčené ubrousky taky hlavně mimo domov, Babylove bílé.

smardik
12. zář 2014

Taky se přidám: klasika kočárek, postýlka, měla jsem monitor dechu. Oblečení jsem využila i vel. 50, ani jeden neměl ani 3 kg a byli drobní ale to pár kousků, jinak 56 a 60, na koupání velké tetra osušky, já neraději oblíkala do overálků, u prvního jsem jich potřebovala dost-měla jsem jich 30 ale všechny sekáčové, syn byl blicí a převlíkali jsme poblité i 10x denně, do fusaku lehčí kombinézu a fusak-to u staršího, u mladšího už jen overalek, mikinu a šup do fusaku. Teploměr obyč, měří nejlépe a je to rychle-jak má dítě 39 tak to i v dupce vyletí hned a přes noc jsem neměla a nemám potřebu měřit-i rukou poznám jestli dítě má nebo nemá, no a jestli má 38,9 nebo 39 už pro mě tak podstatné není. Na koupání tetra osušky, látkové plíny jsem měla do kočárku a syn na usínání-asi 20 kusů a stačilo, teploměr do vaničky jsem nepoužívala stačil loket, u prvního jsem teda kupovala pak kyblík protože ve vaně řval, v kyblíku spokojené dítě, zavinovačky jsem měla 2 a stačilo to

rousse
12. zář 2014

@bielamacka no to se uplně divim, že jsi zatím na světě🙂)) květák prej těhule nesmí, protože má kostrbatý povrch, který se nedá důkladně umýt....stejně jako brokolice....znám nejednu maminu, která je fakt v těhotenství nejedla.....je to prostě uplně postavený na hlavu 😎

nonnni
13. zář 2014

@rousse kostrbaty povrh my ass! Tak at si tu zeleninu uvari, ne? Kdyz se boji, ze nedokaze umyt kvetak. Ale bacha, at u toho nemusi zvedat ruce na hlavu! 😝
@smardik tak nejak, i rukou poznam, co se s ditetem deje...

evulina77
13. zář 2014

@smardik já měla pro mimča koupenou rychloběžku - teploměr. Za mě pohoda, je to fakt rychlé měření a jde spíš o to zjistit, zda teplota klesá, nebo roste, né jen jestli je teplota...

bielamacka
autor
13. zář 2014

@rousse a že ten květák obvykle projde varem a tím se všechny ty svinstva zničí, to nikoho z těch k*avek nenapadne? 😀 😀 😀 jako kde to žiju 😀

sedmiteckas
13. zář 2014

Oblečení - malá měla normální porodní váhu, 3 510, ale je tak stavěná, že nám bylo všechno oblečení velké, takže za mě koupit i velikost 50 kdyby náhodu. Jinak hodně máme rádi overálky celé na propínání, je to hodně praktické, když přebaluju, jen rozepnu do poloviny. To jen k oblečení, co mě napadlo...Jinak si myslím, že takové ty hodně značkové věci, botičky, doplňky, kolikrát mimčo ani nevyužije...

alussy
27. zář 2014

@kacikaci Ahojinky 🙂 mohla bzch taktéž poprosit o tvůj seznam věcí pro mimčo?? 🙂 Jsem prvorodička a mám z toho nějak hlavu v pejru 🙂Děkuji předem

jaenik
30. zář 2014

@kacikaci Ahoj, mohla bych poprosit o seznam výbavičky pro miminko? Děkuji 🙂

terezap5
7. říj 2014

@kacikaci Ahoj, taky moc prosím o seznam 🙂 děkuju

evaamy
7. říj 2014

My toho chceme pořizovat co nejmíň, vyhnout se zbytecnostem a případně dokoupime věci, ke kterým dospejeme, že je potřebujeme. Nic nechceme kupovat preventivně.

dtt_87
7. říj 2014

@kacikaci Dobrý den/ Ahoj, mohla bych také požádat o zaslání seznamu do IP? Děkuji a přeji hezký den 🙂

bielamacka
autor
14. říj 2014

tak už jsem začala pomalu s nákupama a jsem v tom už za 15 litrů 😀 a to nemám vše (a nepočítám hadry) 🙂))) myslím, že se rozplynula ta racionální úvaha, jak nebudu utrácet 🙂

jinak jsem dala na Nonni a objednala merino deku a je fakt příjemná a hezká a koupím si i dospělou pro sebe 😀

martikmartik
17. říj 2014

myslím si,že se to zbytečně přehání, na každym servru a hlavně v časácích se píšou bludy,a zbytečnosti, neni nejlepší se raději zeptat někoho, kdo má s dětma zkušenost?za peníze se dá napsat vše v některých časácích, je lepší si to ověřit jinak, holt v dnešní době vládne reklama a nedává se důraz na kvalitu a zkušenost, když přeci funguje firma kojenecká 20 nebo 30 let, něco to znamená,jenže díky reklamě pak už nehledáte kvalitu ale jen co frčí..což je špatně,například jsem zjistila,díky své práci,že jedna top kojenecká značka se vyrábí komplet v Číně a že s ní obchodujou překupnící a tady si matky myslí,že mají top věc ..no doufám,že časem se plevel vyplaví 🙂 🙂

mija2015
20. říj 2014

@kacikaci mohla bych taky poprosit o seznam věcí pro mimčo?Děkuji.

kocour1
29. říj 2014

Myslím, že je dobré si uvědomit, že většinu věcí, které člověk pro miminko pořizuje je jen na prvních pár měsíců - troufám si tvrdit, že tak max. do půl roku. Pak se nároky dítěte mění a celá domácnost se začíná pomalu chystat na lezoucí a později chodící mimi, které má úplně jiné potřeby než člověk původně zamýšlí, když kupuje pro miminko. Za mě je tedy dobré kupovat vše postupně - přebalovací pult třeba z druhé ruky nebo šikovným tatínkem vyrobený a zbytečně neinvestovat. Naopak je lepší ušetřené peníze dát např. do kvalitní kosmetiky jako je třeba bepanthen na přebalování, dobré plíny a pod...člověk si tím pak později ušetří trápení s opruzeninami, nebo popraskanými bradavkami.

uglyduckling
3. lis 2014

Chci se taky vyhnout kupování zbytečných kravinek (většinu z nich moje mamka taky neměla a já i ségra jsme to přežily 😎 ), ale je fakt těžké zjistit, co je vlastně kravina a co nezbytnost. Kočárek i postýlky (domů, k mamce a na chalupu) jsme koupili z druhé ruky a na půdě jsem vyhrabala kolíbku, která se dá díky menším rozměrům a kolečkům snadno převážet z místnosti do místnosti a tu můj děda nechal vyrobit, když jsem se měla narodit já, takže má 32 let!!! 😀 Koupila jsem monitor dechu, protože chci, aby prcek spal ve svém pokoji a já se chci (zcela sobecky) taky v klidu vyspat. Plíny chci kupovat jednorázovky, protože si nechci přidělávat práci s látkovými. Ano, jsem lenoch, ale dokážu s tím žít. Můj dotaz co se jednorázovek týče ... Není potřeba nějaký spešl uzavíratelný koš? Nesmrdí to v tom normálním nějak extrémně? Dále píšete, že mantinel do postýlky je zbytečnost. Já myslela, že se dává proto, aby prcek neprostrčil těma šprušlama nějakou končetinu a třeba si ji nezlámal. A taky, že je to proti průvanu. Já teda docela větrám, protože fakt nesnáším horko a pocit, že je v místnosti vydýchaný vzduch. Takže co myslíte, pořídit nebo nepořídit?