Co všechno je potřeba mít, když se miminko narodí?

bielamacka
13. čer 2014

Ahoj,

chci se zeptat - nemáte někdo nějaký úplný a smysluplný seznam toho, co malé miminko potřebuje, když si ho člověk přiveze z porodnice? (Jako plínky, lahvičky, teploměr, dudlíky, zásyp, atd atd atd...) - aby člověk na něco nezapomněl, ale zase aby nekoupil hromadu kravin, které nepotřebuje, ale jenom na to byla někde hezká reklama. Je nějaký odkaz na takový seznam? Nebo jste si prostě hledaly a dělaly své vlastní?

mydvaapes1
13. čer 2014

Já jako prvorodička využila wiki https://www.modrykonik.cz/vybavicka-pro-miminko/ , kde jsem si tento seznam sepsala na papír, připla na ledničku stím, že budu odškrtávat co už mám, ale páč to jsou 2 A4 tak jsem se zděsila a též bych uvítala seznam od někoho zkušenějšího 😀

citun
13. čer 2014

@bielamacka
@mydvaapes1 Já bych doporučila koupit si jen základ a pak podle potřeby dokoupit.Až s miminkem zjistíte co vlastně potřebujete a co vám i miminku vyhovuje. 🙂

mydvaapes1
13. čer 2014

@citun Dobře 🙂 a co je tedy základ? 😀 ... odsávačka hlenů, pleny, ....troška oblečení....

betelgeuzz
13. čer 2014

@bielamacka @mydvaapes1 ono je toho potřeba opravdu dost. K tomu seznamu na wiki - nekupovala bych tolik kusů bodýček a dupaček v jedné velikosti, ale třeba 56 a 62. Dítě roste rychle, a když je špinavé to v aktuální velikosti, dá se použít i to větší a trochu zahrnout. Taky tyhle věci člověk často dostane jako dárek, nebo od někoho známýho. Teploměr do vody zbytečný, nejlepší teploměr je matka a její loket 🙂 Polštář bych nekupovala zatím vůbec, mantinely jsem nepoužívala. Chůvičky jsme pořídili až časem, když se někam jelo, v bytě jsem slyšela dítě i z druhé strany bytu. Monitor jsem nepořizovala, u první dcery jsem si ho půjčila z porodnice, protože měla trochu problémy, u druhé jsem nepoužívala vůbec. Koš na pleny využije ten, kdo používá látkové, u papírových zbytečnost. Kojící košile a trička jsem žádné neměla.

mydvaapes1
13. čer 2014

@betelgeuzz No já chůvičku ani monitor také neplánuji...pokud jak píšeš, bude vše bez potíží...jinak děkuji za osvědčené rady co se týče přebytečností 😉

citun
13. čer 2014

@mydvaapes1 Pleny záleží zda budete používat jednorázové, nebo látkové.Pokud i látkové tak těch 30 až 50 využijete.Pak ještě nějakou tu hezkou látkovou plenku k lékaři,pod hlavičku, nebo proti sluníčku na kočárek-pokud nebudete mít clonu.Oblečení body nebo trička a dupačky tak po pěti až deseti kusech, záleží jestli bude miminko blinkací, já je měla všechny. 🙂 Většinou stačí koupit na bazárku a pak jednu nebo dvě věci nové k doktorce apod.Na ven pak teplou čepičku nějakou mikinku nebo svetřík a něco na to-bundičku nebo kabátek.Opravdu toho nekupujte moc, hrozně rychle z toho vyrostou.Koukám, že jste zimní, takže fusak,fusak do autosedačky.Odsávačka hlenů se určitě hodí,nějakou mastičku na zadeček,olejíček,pudr, ale záleží co vám bude vyhovovat. 😉Tak nevím na co jsem ještě zapomněla,klidně se ptej. 😉

mydvaapes1
13. čer 2014

@citun ,,Blinkací miminko,, 😀 ...to je pěkné 😅 , k těm látkovým plenám, vy zkušenost máte? Já je plánuji koupit v komplet výbavě, jen mě trápí skladování těch použitých než se vyperou...to se opláchne a dá do kýblu s víkem např. než bude plný a pleny se vyperou? Nějak z toho skladování fakt cítím furt závan v hlavě 😀 (smrádeček v domácnosti) ... nebude z toho? Páč přeci jen nebudu prát pleny po jedné ni? 😕

betelgeuzz
13. čer 2014

A spousta věcí se dá koupit na bazárku. Třeba fusaky, zavinovačky, používá se to chvíli, takže je to většinou zachovalé a stojí to polovičku jak nové. dnes bych na bazárku nakupovala víc.

citun
13. čer 2014

No, jestli budete jen na látkových, tak obden bude pračka plná. 😀 Nejlepší je nějaký kbelík s víkem a pokakané hned přemáchnout.Jinak já je dávala pak do pračky nejdřív vymáchat,pak normálně na 90 stupňů a ještě jednou vymáchat kvůli alergiím-máme všechny děti osypávací. Peru jen v arielu nebo persilu a miminkovské jsem dávala ještě jednou po praní vymáchat. 😉

betelgeuzz
13. čer 2014

@mydvaapes1 já používala látkové plenky na obě holky a byla jsem spokojená. skladovat se dá "na sucho", kdy se z plenky opláchne bobek a hodí do kýble tak, nebo "na mokro" kdy je v kýblu voda a plenky tam plavou. Já skladovala "na sucho", v bytě smrádek nebyl, akorát když jsem ten kýbl otevřela. Prala jsem asi obden, později po 3 dnech. Ty komplety plenek moc nedoporučuji, ne každému dítěti sedne každá plenka. spíš odzkoušet různé typy a pak dokoupit ty co sedí. Hlavně pozor na nějaké levné plenky. Na netu je jich spoustu, ale některé jsem na nic, třeba plenky sketch. Znám pár holek, které tyhle plenky vyloženě od látkování odradily. Jsou tady diskuze i skupinky o látkování, tak je dobré si tam nechat poradit.

citun
13. čer 2014

@betelgeuzz Přesně tak, já nakupovala 90 procent věcí na bazárku a byly jako nové. 😉

betelgeuzz
13. čer 2014

@citun tak na 90 stupňů jsem neprala snad nikdy. ani jsem nepředpírala. Prala jsem na 60, později i na 40, ze začátku jsem ještě přidávala máchaní, pak už taky ne.

citun
13. čer 2014

@betelgeuzz Tak to byly asi ty moderní látkové plenky ne?Já myslela ty klasický bílý čtvercový. 😉

betelgeuzz
13. čer 2014

@citun měla jsem i ty kalhotkové plenky i čtverce. Ale dívám se, že máš starší děti, příjde mi, že dřív byla snaha všechno vyvařovat a sterilizovat. Dnes se naopak říká, že dítě si má na bakterie zvykat a většina bakterií se ničí při 60 stupních a zbytek při schnutí.

mydvaapes1
13. čer 2014

@citun
@betelgeuzz Já plánuji ty moderní, takovéhle http://www.obchod-latkovepleny.cz/frotacky-ultr... , vč. těch kalhotek...určitě to sleduji a snažím o tom dočíst co nejvíc informací....ale tedy budu asi skladovat také na sucho, děkuji moc za info, že to nesmrdí 😀

blahova_andrea
13. čer 2014

zaručený seznam ti asi nedá nikdo. každý žije jinak, má jinou představu o bezpečí i pohodlí pro sebe i miminko, má jiné finanční možnosti, jiné prostory doma...navíc každému miminku vyhovuje jiná kosmetika, jiné plínky, každá maminka má na tyto věci také jiný názor, někdo má doma půl lékárny a drogerii a jiný skoro nic a nechybí mu to. co jedna považuje za nezbytnost, druhá považuje za zbytečnost 😉 já třeba patřím zrovna k těm minimalističtějším 😅
souhlasím s tím výše uvedeným...chůvičku každý nepotřebuje a ne hned, polštář do roka určitě zbytečnost a někdy i déle, teploměr do vaničky...dneska už jsou i zabudované, ale i já si vystačila s loktem, monitor dechu jsem neměla i když byl syn nedonošený a nechyběl mi a to spal ve svém pokojíčku od narození, jiné maminky by bez něj neusnuly...to je fakt všechno strašně subjektivní. koš na pleny je drahá zbytečnost. stačí klasický, ale zavírací a vynášet častěji odpadky, on bude stejně věčně plný 😉 kojící košile...stačí cokoliv rozepínacího, někomu nevadí ani vyhrnování trička.

když pominu oblečení, tak do základu počítám látkové i jednorázové plenky, prostěradla do postýlky, měkké osušky, zavinovačka, fusak, jednorázové přebalovací podložky k lékařům, vlhčené ubrousky, vatové tyčinky, líh na pupík, mast na zadeček, šetrnou mycí emulzi na tělo a vlásky, nějakej dudlík a lahvička, kdyby bylo potřeba, ne hned zásobu, každý nevyužije, deka do kočárku, super je mít vyloženě přebalovací pult nebo koutek, kde máš tak nějak všechno po kupě, odsávačka hlenů, nůžky na nehtíky (my měli z klasické manikúry), co se lékárničky týká, tak možná pro jistotu kapky na prdíky, čípky na horečku, teploměr, borová voda, kdyby kysaly očka...to nejsou velké položky a je to jen základ, který užije skoro každý, zbytek podle toho, co bude třeba podle miminka, tebe a dr....pro tebe kojící nebo sportovní podprsenky, vložky do podprsenek, porodní vložky a porodní kalhotky, bepanthen na bradavky, herbalon mycí emulze na hojení a hráze a hemoroidů, taky nemusí potřebovat každá 😉

kacikaci
13. čer 2014

@bielamacka můžu Ti poslat do Ip seznam věcí pro mimčo, i co jsem měla seznam do porodky - dvakrát použitý a vyhovoval mi..bez zbytečných nesmyslů, ty jsem naštěstí nenakupovala..

citun
13. čer 2014

@betelgeuzz 😀 Jo jo, jsem zasloužilá matka.Ale teď u posledního jsem taky vyvařovala, jen ty látkové plenky jako bum genius, jsem prala na 60.No, počkáme zase pár let a třeba se bude doporučovat zase praní na 90. 😀 Je to jako s koupáním dětí, dřív se doporučovalo koupat denně a dnes se to naopak nedoporučuje.Já jsem v tomhle velmi tolerantní a říkám ať si to každá maminka dělá po svém. 😉

blahova_andrea
13. čer 2014

@mydvaapes1 no po jedné prát nebudeš, ale ono jich mimi má docela spotřebu denně, takže co vím, tak prát budeš určo obden 😉 ale my teda jeli na jednorázovkách, takže moc neporadím

citun
13. čer 2014

@mydvaapes1 Měla jsem něco podobného, bum genius a pop in a opravdu se neboj nesmrdí. 🙂

betelgeuzz
13. čer 2014

@mydvaapes1 popolini jsou kvalitní značka 🙂

mydvaapes1
13. čer 2014

@citun
@betelgeuzz Ještě asi jeden hloupý dotaz...ty látkové (už kalhotkové plínečky) se asi perou celé že? Nestačí jen vyndat tu separační vložku 😀 ...a ty zdobené svrchní kalhotky jednou za čas?

citun
13. čer 2014

@mydvaapes1 Já je prala celé. 😉

betelgeuzz
13. čer 2014

@mydvaapes1 Většinou jsou mokré durch, takže se perou celé 🙂 Ty svrchní stačí občas.

mydvaapes1
13. čer 2014

@betelgeuzz
@citun A holky jestli jsem četla správně, ty separační vložky pokakané se dají splachovat a počurané klidně až 4x vyprat, že?

loc
13. čer 2014

Ahoj holky, měla bych taky dotaz k výbavičce coby prvorodička. Co se kojících podprsenek týče, jakou mám zvolit velikost, když nevím, jak moc mi prsa po porodu vyrostou? Termín mám začátkem srpna a ráda bych všechny věci měla pohromadě už tak v půlce července... Normálně mívám tak 80C a zatím se mi prsa moc nezvětšily, tak nevím. Jak jste to dělaly vy?

citun
13. čer 2014

@mydvaapes1 Ano píšou, že jdou i prát.To já ani nevěděla. 😉

citun
13. čer 2014

@loc Koupila bych jednu na bazárku a pak uvidíš. 😉

lenule01
13. čer 2014

@kacikaci můžu poprosit o tvůj seznam do IP. mockrát děkuji.

bielamacka
autor
13. čer 2014

@kacikaci to bys byla moc hodná 🙂

Já tedy chci asi používat spíš jednorázové pleny než látkové, nejsem typ ženy, co by se realizoval v péči o domácnost a xkrát denně prát a věšet, no nevím nevím. Monitor dechu plánuju koupit určitě. Nestojí to zase tolik - a může to zachránit život.

@loc
já si podprsenky na kojení asi koupím až nějak kolem porodu a to zde: http://www.spravnapodprsenka.cz/ - mají eshop i kamenný obchod v Praze 8 a už s nimi mám zkušenosti - vždycky mi slečny tam skvěle poradily, takže věřím, že i v tomhle mají už zkušenosti.