Co všechno je potřeba mít, když se miminko narodí?

bielamacka
13. čer 2014

Ahoj,

chci se zeptat - nemáte někdo nějaký úplný a smysluplný seznam toho, co malé miminko potřebuje, když si ho člověk přiveze z porodnice? (Jako plínky, lahvičky, teploměr, dudlíky, zásyp, atd atd atd...) - aby člověk na něco nezapomněl, ale zase aby nekoupil hromadu kravin, které nepotřebuje, ale jenom na to byla někde hezká reklama. Je nějaký odkaz na takový seznam? Nebo jste si prostě hledaly a dělaly své vlastní?

betelgeuzz
13. čer 2014

@mydvaapes1 jo dají se prát. Ale já po čase od separaček ustoupila, příjde mi škoda mít látkové plenky, často i z bio materiálů a pak na to dát tu separačku, která je z takovýho nepříjemnýho materiálu.
@loc s těma podprsenkama je to těžký. někomu se zvětší prsa o několik velikostí, mně třeba vůbec. To mi ještě v obchodě prodavačka radila, ať si koupím volnější obvod, že ještě přiberu a houby, krátce po porodu mi byla dost volná a mohla jsem mít menší. 😒
@bielamacka plenky se neperou xkrát denně, jen obden a práce je to trošku. S jednorázovkama budeš zas furt chodit se smradlavým košem. 🙂

bielamacka
autor
13. čer 2014

@betelgeuzz no, všechno má svoje pro a proti.... schválně jsem si pročítala stránky o látkových plenách a názory na ně a nějak jsem na tom moc pozitiv neshledala.... no ještě je čas si o tom zjistit víc 🙂

betelgeuzz
13. čer 2014

@bielamacka no vidíš, a u mě pozitiva látkových plen naprosto převážila nad jednorázovkama 🙂

vercav89
13. čer 2014

@kacikaci můžu taky poprosit o seznam do IP? děkuji 🙂

bielamacka
autor
13. čer 2014

@betelgeuzz a co ti tedy na tom přišlo tak super? Já zatím vidím jen samé složitosti kolem toho 🙂 Praní, věšení, skládání, musíš to cpát do těch vrchních kalhotek, dávat tam tu separační vrstvu (nemůže se to celé šoupnout a ten chudák má potom pos*aný i záda, vyklepávat z toho ty hovna a pak to teprv dávat prát, no nevim nevim 🙂

buldrik
13. čer 2014

@loc
ja jsem si sla vybrat do obchodu asi 6 tydnu pred porodem. Rika se vzit o cislo az dve vetsi. Ja si jich par vyzkousela a vybrala jsem si tu, kde bylo jeste volny misto v kosickach. Docela jsem se trefila, po porodu padla jak ulita. Druhou jsem si kupovala asi 3 tydny po porodu.

buldrik
13. čer 2014

@bielamacka
ja jsem si nasla na netu par seznamu a pak vyskrtavala 🙂
napr http://www.malvik.cz/Tema/Vybirame/Vybava-pro-m...

obleceni - prvni dny jsem zjistila, ze neni nikdy dost bodycek a kalhot. Rychle jsem po porodu dokupovala (na bazarku, balik obleceni na prvniho pul roku za asi 20 Eur). A stacilo pak vyprat jednou za tyden 🙂
kosmetika - pro malou vubec nepouzivame (zadny sampony, olejicky apod .. mala se se vsim poprala naprosto v pohode), tobe se bude hodit bepanthen

zavinovacky jsem nekupovala, dostala jsem jich par darem a mala je teda vubec nemusela (krom rychlozavinovacky)

co se mi hodne hodilo byl kos na plenky (bez specialni naplne), vlozky do podprsenky (prvni tydny byla spotreba neskutecna), min 30 latkovych plen (budes je potrebovat porad). a jestli nemusis tolik sestrit, tak poradnej prebalovaci pult (my mame s uloznym systemem, vejde se mi tam vsechno - plenky, osusky, obleceni, kosmetika+ lekarnicka, hracky apod ...)

bielamacka
autor
13. čer 2014

@buldrik no já myslela, že na přebalování koupím takovou tu bytelnější komodu z IKEA - má pod tím šuplíky a dají se tam rovnou ukládat věci, co potřebuješ.... a zas tolik moc nestojí, je to tahle: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/5010... - kámoška ji má na tenhle účel a moc si to chválí.... Na tom obrázku to vypadá úzké, ale má to 80 cm, my tu nižší máme v chodbě coby botník 🙂 přijde mi to jako dobrý nápad.... a postýlku a matraci chci taky z IKEA, tak by se to vzalo rovnou 🙂

Máš nějaký tip, kde se koupí ty vložky do podprsenky? A takové ty jednorázové kalhotky? Měla jsi po porodu ten stahovací pás na břicho například?

koncita
13. čer 2014

@bielamacka já jsem tenkrát taky vůbec nevěděla jak na to, tak jsem si našla pár různých seznamů a z toho jsem svým selským rozumem udělala výcuc. A začala jsem tím, že jsem si napsala hlavní kategorie, jako oblečení, koupání, kočár atd., spaní, lékárna, kojení......abych si to v hlavě utřídila a bylo....a musím říct, že toho hodně důležitýho opravdu nepotřebuješ tolik, v dnešní době ti manžel v podstatě skoro kdykoliv může někam pro cokoliv zajet 😉
Ale to jsem ti asi moc nepomohla viď? Nebo ti mám vypsat všechno, co jsme pořizovali? Seznamy tu ještě někde v notýsku mám -D

kocour1
13. čer 2014

Já jsem si to většinou tak různě hledala na internetu a z toho si vytvářela vlastní seznam...nakonec jsem měla samozřejmě spoustu i těch kravin🙂, a to jsem to s nákupy nějak moc nepřeháněla. Osobně si myslím, že je nejdůležitější mít připravené nějaké to základní oblečení (třeba v Tescu mají sady bodýček za dobré ceny), základní kosmetiku (olejíček, mýdlo, krém na zadeček - bepanthen), pak samozřejmě kočárek, vaničku, přebalovací místo, postýlku apod...ale vše se dá později dokoupit, předělat podle potřeby ...malé dítko nic nepotřebuje, spala se mnou v posteli a jen se kojila a bylo úplně jedno co má na sobě a čím ji mažu🙂.

betelgeuzz
13. čer 2014

@bielamacka je to ekologické, při jednorázových plenkách dítě vyprodukuje tunu plenek, které se těžko likvidují. Jednorázové plenky jsou napuštěné různou chemií a sama na sobě jsem si vyzkoušela, že látková vložka je daleko příjemnější, než jednorázová. vyprat, pověsit, sundat - to je obden asi 15 minut práce. To skládaní plen, dávání svrchních kalhotek je jen o zvyku a kromě toho existují i plenky vše v jednom, kdy máš jednu plenku v kuse, stejně jako jednorázovku. Posraný záda mívají i děti v jednorázovkách. A taky by se mi nechtělo neustále sledovat, kde mají jednorázovky v akci a tahat domů ty balíky a následně vynášet neustále plný koš. Takhle jsem věděla, že máme plenky stále doma.

bielamacka
autor
13. čer 2014

@koncita no já už toho během dneška nasbírala celkem dost - těch informací 🙂 tak si to chvíli nechám rozležet, a až se to bude blížit, bude se objednávat 😀

@betelgeuzz já teda nevím, jak moc ekologické je denně vychrlit do odpadu tuny prášku a spotřebovat x vody a x elektřiny 🙂 řekla bych, že to skoro bude prašť jak uhoď 🙂 jako je pravda, že ty jednorázovky stojí ranec peněz.... kde jsi nakupovala ty látkové? Je nějaký server, kde to mají popsané pro blondýny? 🙂

betelgeuzz
13. čer 2014

@bielamacka nechrlila jsem denně tuny prášku a vody 🙂 Peru v eko prostředcích neustále a plenky se perou obden, později i méně. voda se vyčistí v čističce. Zatímco pleny se buď dají na skládku, kde se rozkládají desítky let, nebo se spalují a vše letí do vzduchu. další znečištění vzniká už při samotné výrobě, je to chemie. Látkovky taky využiješ na více dětí, svoji látkovou výbavu jsem ještě po dvou dětech prodala a pár plenek, které už vypadaly hrozně, jsem nakonec využila jako hadry. Takže já mám jasno, co je ekologičtější 🙂 A cenu jsem tu zapomněla napsat. POužívání látkových plen mě stálo na obě děti 21 tisíc včetně vody, elektřiny a pracího prostředku.
Nakupovala jsem různě po netu, dnes už je ale daleko víc prodejen, kde si můžeš plenky prohlídnout a nechat si poradit. Tady na koníkovi jsou diskuze i skupinky ohledně plenek, já svoji výbavu řešila před 5 lety, takže už nemám takový přehled, co se dnes prodává.

baraz
13. čer 2014

za mě co je nutné - toho oblečení bych viděla reálně těch 6 body s dlouhým rukávem, 2 mikči, 2 kalhoty, 6 overalů v jedné velikosti... já toho na první měla asi 3x tolik a fakt to bylo zbytečné. ted na maxe už nakupuji mnohem méně.
drogerie - nedávali jsme žádnou pěnu do koupele ale myli jen vodou - doktorka sama doporučila, at nazatěžujeme kůži. stejné šampon - ten používáme asi od 10m. líh na pupík - v porodce řekli, že už se nedává, ale doporučili jinou desinfekci - počkala bych co ti řeknou. z mastí a léků bych koupila něco na opruzeniny a bradavky - já měla bepanthen a koupím zase a to je asi vše. ostatní také dle potřeby. odsávačku hlenů - jsem moc ráda že byla doma - jak dorazila rýma nečekaně fakt jsem jí ocenila. plínky - pod hlavičku nějaké lepší, ale stačí i obyč a já látkuji. mám 70čtverců, 6 kalhotovek, 4 svrchnáky, separačky nedávám. látkuji rok, peru ob den až ob dva a úplně v pohodě. nikde nic nesmrdí a čas to nezabare.
kupovali jsme chůvičku - máme velký rd, i monitor a jsem za to ráda.

bielamacka
autor
13. čer 2014

@baraz a kde ty pleny nakupuješ? Na netu nebo v kamenném krámě?

baraz
13. čer 2014

@bielamacka kalhotovky jsem kupovala na anavy.cz, svrchnáky tady na bazaru, čtverce jsem brala v nějakém eshopu eco kikko lux - značku... kupovala jsem na začátku a ted už rok nic. celou výbavu budu mít i na druhé - žádná investice už nebude 😉

olusenka
13. čer 2014

@loc mě se prsa zvětšila během těhotenství o tři velikosti, po porodu už vůbec. Podprsenka kojící se doporučuje kupovat nejdříve v 7.měs. těhot., říkala mi prodavačka v krámě.

bielamacka
autor
13. čer 2014

@baraz no, mám o čem přemýšlet.... jako docela mě štve, kolik peněz ty jednorázovky stojí :-/

olusenka
13. čer 2014

@bielamacka já si stáhla na netu asi 3 seznamy, vzala jsem to do práce a kolegyně s dětmi mi něco proškrtaly, ale přišlo mi, že jak se blížil termín porodu, nějak mi samo docházelo 😉 co bude a nebude potřeba. Rozdělila bych to na základní oddíly jako cestování (kočárek, auto atd.), spaní, oblečení, jídlo (ať už UM nebo kojení) atd. Pomohlo mi, že kamarádka mi půjčila nebo mohla půjčit pár věcí jako odsávačku mléka, sterilizátor do trouby, ohřívačku lahví, ale nakonec jsem použila jen ten sterilizátor a to asi jen 3x. Někde fungují i půjčovny dětského vybavení, u nás ve městě to mají dvě laktační poradkyně.
No za mě....já bych třeba hned nekupovala polštář, peřinku, povlečení, dítě spalo na začátku v zavinovačkách a později ve spacím pytli a to až do 1,5 roku. Zbytečně mi to překáželo ve skříni. Oblečení jsem nakoupila zbytečně moc, bodyčka se dají řešit prodlužovacím páskem a mimčo pak využije jednu velikost hodně dlouho. Kosmetiku radím kupovat na poslední chvíli, spousta kosmetiky pro miminka má krátkou trvanlivost, nejsou tam konzervanty apod.
Určitě jsem využila monitor dechu, chůvičku (a to i v paneláku - mimčo bych přes zavřené dveře a puštěnou TV asi vždy večer neslyšela), přebalovací komodu nahoře se šuplíky, syna dvouletého na ní přebaluju stále, mimčo samozřejmě taky.....

bielamacka
autor
13. čer 2014

@olusenka no já jsem pověrčivá, asi to budu kupovat na poslední chvíli všechno, až budu mít větší "jistotu", že se nemůže nic stát, nejsem blázen, jako moje kámošky, co braly útokem Mothercare sotva se jim na testu objevily dvě čárky 🙂 jenom chci mít dopředu přehled a tak po 30 tt to asi vše nějak postupně nakoupím přes net 😀

pajulim
15. čer 2014

@kacikaci mužu poprosit prosím taky o tvuj seznam do IP. moc děkuju

olusenka
15. čer 2014

@bielamacka jo, mám na to stejný názor, do poslední chvílie jsem byla hodně opatrná, třeba bych nikdy miminku v břiše neříkala ani budoucím vybraným jménem nebo mu už nedělala výzdobu v pokoji, písmenka na zeď seřazená jako jeho jméno apod. Ale kočárek jsme u prvního kupovali teda brzy, nějak se to naskytlo, a přebalovák a postýlku jsme taky měli dokonce ještě před otěhotněním, ale jezdila k nám kamarádka s mimčem, takže využití pro to bylo.

janinek
15. čer 2014

@mydvaapes1 doma ti to smrdet nebude. Pri otevreni kyble ci davani do pracky teda ano, jak se nad to naklonis, ale zadna tragedie to neni. Hlavne mit dobre uzaviratelny kybl. Za me idealni velikost 20 litru. A skladovat ma sucho. Pocurane plinky jen hodis do kyble, pokakane zbavis kakani, premachnes v ruce, hodne vyzdimes a take do kyble. Mne vychazi prani obden, na 60 s predpirkou a machanim navic.

Separacky mas bud jednorazove, co jdou parkrat vyprat, nebo fleecove, ty peres porad a vydrzi navzdy 🙂 muzes kombinovat samozrejme.

A kdyz uz budes mit plinky, koukni i na latkove ubrousky, krasne maji anavy, se vzory. Ale tech mi je lito na kakani, takze mam nastrihany perlan, je to zdravotni textilie k dostani v lekarne ci na netu, to namacimve vode a peru s plinami a vydrzi mi dost dlouho. Da se koupit uz predstrihany jako ubrousky Perlicka, tam je 50 kusu, tocila jsem prvni baleni nekolik mesicu. Hodne miminkam totiz vadi jednorazove ubrousky a opruzuji se z nich.

partyzanka91
18. čer 2014

Já si dělala výbavičku svojí vlastní, no a pak když se malá narodila tak jsem zjistila že jsou věci které ještě musíme dokoupit a naopak že něco z toho co máme a myslela jsem že bude potřeba tak vůbec nevyužíváme. Určitě se nevypvlatí pořizovat příliš mnoho oblečků, fakt se to pak neunosí a rychle z toho vyrostou, Míše budou zítra 4 týdny, vyrostla víc jak 4 cm od narození a už jí některé bodýčka nejsou. Pak se nevyplatí pořizovat dětské šampony a sprcháče protože se koupou spíše jen ve vodě a kosmetika se nepoužívá. Je ale dobrý mít nějaký olejíček na promázání po koupání (my máme slunečnicový) a také líh na pupíček. Dále jsme museli dokupovat Espimuzan a čípky do zadečku kdyby byla teplota (takže toliko do preventivní lékárničky). Nekupovala bych do zásoby příliš plínek (z těch jedniček taky docela rychle vyrůstaj a nevím jak dlouho nám stačej 2, Míša nabírá dost rychle a dvojky jsou do šesti kilo, te´d má skoro 4). Naopak vyplítvám docela hodně vlhčených obrousků takže jima bych se zásobila. Pak se taky vyplatí nějaká omyvatelná podložka na přebalování. Rozhodně je dobré mít nějakou levnější odsávačku na mlíko, já nevěděla zda budu moct kojit tak jsem zatím pořizovat nechtěla a pak po příchodu z porodky jsem měla nateklá a tvrdá prsa a musela se odsávka shánět na rychlo (naštěstí mi jí odprodala kámoška manžel tam pro to zajel). Je dobré mít doma i lahvičky a pokud jíte přesnídávky tak bych si schovávala od toho ty sklenice pak se v nich dá uchovávat odstříkané mlíko. A využije se i pár látkových plenek, jsou dobré třeba i jako obklad na prsa (teplý či studený) a u děstské doktorky je třeba miminko na něco pokládat - látková plína ideální. Navíc se můžou hodit při ublinkávání.. využití se najde spousta.
Jinak není optimálně využívána postýlka. Máme jí krásně nachystanou, monitor dechu, polohovací matrace... No malá spí většinu noci se mnou protože v postýlce je neklidná a nevyspala bych se. Většinou vedle sebe usnem při nočním kojení a pak když se náhodou vzbudím jí do postýlky přendavám. Jinak v ní spí spíše ve dne. Jo a dost se osvědčila hrající kolotočík. Míšu to někdy docela uklidní když jí ho pustím a navíc už začíná ta točící se zvířátka sledovat (někdy po nich i natahuje ručičky).
Ale samozřejmě každé miminko je jiné a může mít trošku jíné potřeby, je to tedy dost individuální

P.S.
jo a kojící podprsenky mi příjdou zbytečné, jsou dost drahé. Stačí bohatě klasická sportovní podprsenka já jsem s nima spokojená.

bielamacka
autor
18. čer 2014

@partyzanka91 no ona i správná sportovní podprsenka stojí přes litr 🙂 to už si klidně koupím tu kojící..... ale to uvidím, jestli se mi vůbec podaří kojit. Mojí mámě to nešlo ani u jednoho z nás. Ale to je zatím daleko.

partyzanka91
19. čer 2014

@bielamacka Jo pravda to zda bude mlíko nebo ne se pozná tak 2 až 3 den po porodu. U mě to taky vypadalo že nebudu kojit (bala jsem po císaři) ale pak se to rozjelo, hlavní je pořád to zkoušet a nevzdávat se. Já před tím prvním úspěšným nakojením uvažovala dza budu holku zbytečně trápit a nechat jí cucat prso ze kterého nic neteče a nebo si dojdu pro příkrm aby se rovnou krásně najedla. No zvážila jsem jí, zkusila jsem to, bez očekávání spíš jen abych se přesvědčila že opravdu nicnemám a nakojená třicítka mě překvapila, myslela jsem jestli neblbne váha. Zkusmo jsem odstříkala a 20 toho bylo v lahvičce, a pak už jsem kojila 50, 50, 80... krása. Taky to je hodně o technice a tak.... Takže nevzdávat se a mamky bych se zeptala proč nekojila, zda mlíko neměla, nebo jakký byl jiný problém...

wildy
19. čer 2014

Mám seznam věcí, který jsem si dala dohromady z několika zdrojů, tak kdybys chtěla, pošlu ti ho na email.
Taky jsme právě nechtěla kupovat zbytečnosti a hlavně jsem chtěla mít přehled a postupně z toho odškrtávat 🙂

bielamacka
autor
19. čer 2014

@partyzanka91 no neměla mlíko právě.... my máme obě vpáčené bradavky - to mám po ní. Naše babička byla kojící maniak, vesnická žena - co kojila každý dítě tak 2-3 roky a mojí mámě hodně radila, prej jsem jí okousala kozy málem do krve 😀 jak furt přikládala a stejně to nešlo, prsa se jí zvětšily už v těhotenství - jako mně - ale po porodu už vůbec a mlíko nic..... Hele nemá smysl to lámat přes koleno, buď mlíko bude, nebo nebude. Jasně, že by bylo lepší, kdyby bylo, jednak ušetříš a druhak to pro prcka smysl má - ale nejsem člověk, který by se zbytečně trápil. Jen na tu variantu chci být ready 🙂

bielamacka
autor
19. čer 2014

@wildy Jasně, to by bylo fajn - já už pár těch seznamů mám, ale aspoň si udělám přehled a vytáhnu si z toho něco svého....

wildy
19. čer 2014

@bielamacka Tak mi pošli do zprávy email a já ti to pošlu. 🙂