Jak prát, vyvářet a čistit lahve, vaničku, žínky, hračky?

ladyhacek
12. led 2015

Ahoj možná pro někoho hloupé otázky.
1.Jak vyváříte kojenecké lahve? Já budu v hrnci - dáváte do toho nějaký prostředek? Jak dlouho vyváříte? Nezničí se dudlík nebo savičky?
2. Perete mantinely do postýlky? Nestane se jim nic? Přece jsou vycpané.......
3.Jak umyjete přebalovací podložku, vaničku a to lehátko? (lehátko mám klasické z látky) - octovou vodou a přelít vařící vodou? Stačí to? A jak často?
4.Pleny prát v pračce na 90 - nemusím v hrnci ne je to jedno. a co žínky také na 90? Nebo stačí 60?
5.Perete i deku?
6.Co plastové hračky a kousátka? Vyvařit nebo jen umýt v horké vodě? Ale asi bez saponátu ne? A jak často?

Jaké jsou popř. dezinfekční roztoky pro děti na věci? Je nějaký, ale nevím jaký ☹ .

Prali jste všechno v jednom druhu prášku nebo ve více? Mám strach použít více druhů - když bude alergické na jeden tak to poznám hned když použiji více druhů tak nebudu vědět na který je alergický? Dostali jsme vzorečky lovely asi na 3 pračky tak jsem je chtěla využít, ale pak použiji jiný prášek.

Mám teď období, že nevím co dělat a jak dělat a abych to dělala správně a abych vše stihla (začínám 30.tt....................... hodně čtu všude se píše něco jiného a já v tom mám guláš > asi to první moc hrotím 😉

Všem moc děkuji a kdyby Vás napadla ještě nějaká otázka na toto téma tak budu ráda za jakoukoliv radu 🙂

lv
12. led 2015

1/ v hrnci jsem několikrát pripalila, když jsem to nechala v hrnci déle a vyvarila se voda. Ponořením dudlikum, lahvim se nic nestane, stačí 1xdenne, pak i 1x za par dni, za me je lepší sterilizator do mikrovlnky.
2/ mantinel jsem přála v ruce, před použitím a pak sem tam.
3/látka lze sundat, prát v práce, vanicku jsem myla saponatem, vyplachla
4/plenky v pracce na 90, zinky, bila body atd..i na 60staci, stejně budeš žehlit, jestli nemáš sušičku, já zehlila tedy jen z počátku, pak už jen pleny
5/ deky, perinky, povlaky ano
6/ se saponatem, dobře smýt, a jak často, no dost, jak byly uslintane

Desinfekci jsou, ale já je nepouzivala, vim ze jsou dobře Milton tablety. Zacni prát, žehlit, Lovela, Persil sensitiv..bez avivaze

agne
12. led 2015

Hlavně klídek a zapojit zdravý selský rozum a přiměřeně. Nebláznit. Domácí prostředí je pro imunitu přirozené. Třeba lahvičky ani potřebovat nebudeš, takže to řeš až dle potřeby. Malá si nevzala ani dudlík a to jsem jich vyzkoušela snad 30. U mantinelu jsem prala pouze potah (mám jej sundávací), peřinku a polštářek jo, ale první půlrok používáš stejně zavinovačku nebo spací pytel. Vaničku poprvé saponátem (já tenkrát Savo a nechat vyvětrat a pak podle toho jak bude špinavá. Pleny stačí na 60, já podkládací prala i na 40 a po šestinedělí ani nežehlila... A malá žije... Neříkám, že je to ok nebo v pořádku, ale prostě jsem to nedávala a pomoc neměla... Hračky - kousátka poprvé umýt stačí voda a jar, ale dobře opláchnout, pak při menším zašpinění nebo třeba Lamaze či nepratelný je dobrý otírat vlhčenými ubrousky. Je to rychlé, hygienické a svůj účel to splní... To bys nedělala nic jinýho než pucovala. A mezi námi poznat to stejně nikde moc nebude, takže tě to aktivní nadšení přejde... Čistota půl zdraví, ale nic se nemá přehánět 😵 . Lepší než uštvaná matka je brát to s nadhledem... 😉

ladyhacek
autor
12. led 2015

@agne určitě to přehánět nebudu kdysi jsem i četla článek že přílišná čistota škodí a vytváří alergeny, ale nějaký ten základ být musí alespoň v tom šestinedělí 🙂. Lahvičky určitě využiji kvůli financím pak budu docházet 2x týdně na brigádu a manžel bude doma takže mlíčko odstříknu a bude kojit on 😉

za to lehátko fakt děkuji to je super já furt přemýšlela jak na to 🙂 > někdy mi to nemyslí (hlavně teď 😉)

Zavinovačku mám, ale na noc ještě asi přikreji né? Alespoň slabší dečkou > jestli bude po nás tak jsem zachumlaní až po bradu 😉)

ellar
12. led 2015

1. Kojila jsem, tak jsem láhve nepoužívala. Teď používám hrníčky od Aventu a to každý den myju jarem, jednou za čas včetně dudlíků, odsávačky nosu, lžiček ponořím do roztoku s desinfekční tabletou z DM.
Dudlíky jsem vyvařovala každé ráno ve vodě- voda do varu a pak 5min vařit. Pozor, aby se voda nevyvařila. Problém jsem nikdy neměla. Pozor, musíš nechat věci vychladnout- voda zateče do dudlíků, tak aby se mimi nepopálilo 🙂

2. Peru. Třeba 1x za 3 měsíce, na 40°C. Nikdy se nic nestalo 🙂

3. Na přebalovací podložce mám ručník a ten peru po každém použití. Podložku jednou za čas saponátem, osprchuju teplou vodou a nechám okapat. Vaničku (dříve koupací kyblík) to samé, lehátko jsem nikdy nepoužívala.

4. Budeš používat látkové pleny? Před použitím jsem poprvé vyprala na 60°C s ostatním bílým oblečením, usušit, pak ještě 1x na 90°C jen pleny. Pak žehlit oboustranně aspoň v šestinedělí. Jednou za čas dám na 90°, jinak peru na 60°C. Na závěr praní u malého dávám ještě máchání navíc. Ručníky a žínky na 60°C.

5. Podle používám peru i deky. Podle etikety na 40° nebo na 60°.

6. Plastové hrníčky, kousátka, hračky do půl roku jsem myla každý den teplou vodou a mýdlem. Kousátko jsem vyvařovala.

Desinfekční tablety určené pro dětské věci mám z DM.
Prací prášek pro malého dodnes používám ekologický dříve Ecover, teď jsem přešla na Feel Eco (český). Mám na bílé, barevné a k bílému přidávám prášek na skvrny od stejné firmy. Nestřídám. Oblečení peru na 60°C (i když je tam na 40°). U plen dávám předpírku, u všeho na závěr máchání a k tomu 5 kapek levandulového étericjého oleje. Sušičku mám, ale dětské věci v ní nesuším.
Mycí prostředek používám klasický Jar. Mám i speciální dětské (NUK, z DM), ale koupila jsem, protože to bylo v akci. Nevidím v tom rozdíl. Pořádně opláchnout.
Saponát na plast (vanička,..) mám od Ecoveru.

ladyella
12. led 2015

Teprvě mimčo čekám, ale aspoň napíšu jak to mám v plánu já, nebo jak už jsem to připravila, jsem ve 34tt.

1. přemýšlela jsem, zda se vykašlat na sterilizátor a že také budu vyvářet v hrnci, nakonec se mi naskytl zadarmo od ségry do mikrovlnky. Takže vše omyju s jarem a horkou vodou ve dřezu a nálsedně dám do sterilizítoru. kdybych ho neměla, mechala bych to ve vroucí vodě cca 5 minut, nic dovnitř nepřidávat, jen bych to předtím opláchla s jarem ve dřezu, pro větší klid, ale myslím, že ani to neni potřeba.
2. Na manitnel se teprve chystám, lísteček u toho nebyl, na zavinovačce je napsáno prát na 40 tak také nevím, jeslti na 40 či 60 jako vše ostatní
3. podložku namydlím a opláchnu ve vaně, to samé s vaničkou a lehátkem, jen možná přes lehátko ještě přeleju vařící vodu z konvice
4. Pleny mám vyprané "jen" na 60 a vyžehlené, podle mě to stačí
5.Deky už mám také vyprané - na 60
6. Asi je strčím do sterilizátoru nebo na 5minut vyvařit a v tom případě není třeba použít ani saponát

Jinak na vše co peru v pračce, používám hygienickou aviváž z DM, mám obrázek v albu, dvě víčka přidávám místo aviváže, zničí to všechny bakterie atd prý, používat to budu jen zezačátku, nechci to zas přehánět. Peru v Persil gelu sensitive, krásně voní, tak snad malému sedne a na pračce je přímo program Baby Care nastavený na 60.

smardik
12. led 2015

1. vyvářela jsem cca od 5 měsíců kde se syn odstavil, normálně v hrnici a bylo to nebo jen přelila vařící vodou a bylo to, párkrát jsem dala do roztoku-byl k něčemu zadarmo tak jsem ho využila-tuším Milton, byl z drogerie DM

2. mantinel, zavinovačku normálně v pračce podle návodu-ale většinu vše peru na 60 a v pohodě

3. přebalovací podložku jsem utřela hadrou, nějak extra špinavá nebyla, pokud byla velká nálož dala jsem si pod to jednorázovou - ale otázka cviku, chvíli to vychytáš a není špinavé nic, v klidu na posteli později nebo kdekoliv

4. pleny jsem prala na 60, vyžehlila a naprosto dostačující

5.deky peru na 60 většinou, v pohodě měli jsme jich několik

6. hrastítka jsem umyla jarem, bud vyvařila v hrnci nebo jen přelila vařící vodou

Na sterilizace existuje roztok tuším Milton se jmenuje, vím že byl v drogerii DM a jinak netuším nepzjištovala jsem

prát jsme prala v persilu, lovelu jsem koupila u prvního a nemohla jsem se dočkat až se jí zbavím

ladyella
12. led 2015

Takže až teď jak si se ptala, mě napadlo změřit mikrovlnku, jeslti se do ní sterilizátor vejde a pár mm chybí...takže asi také budu vyvařovat v hrnci 😎

espada
13. led 2015

Prosím Tě, neblázni. Sterilní prostředí není dobré pro děti. čisto ano, ale nepřehánět. Ke Tvým otázkám:
Ahoj možná pro někoho hloupé otázky.
1.V hrnci, bez prostředku, savičkám se nic nestane (jinak máš u každého výrobku na obale, jak čistit)
2. Peru na 40, nic se nikdy nestalo, vetšinou je tam vatelín a ten jde prát
3.Peru v pračce na 60, umělohmotné věci jednou za čas umyju domestosem a dobře opláchnu sprchou
4.Pleny jsem napoprvé vyvařila v hrnci se žlučovým mýdlem (občas to můžeš udělat, když třeba nejdou vyprat hovínka nebo jiné fleky) a pak už jen normálně na 90.
5.Deku peru normálně na 40 (na 60 mi jedna zplstnatěla), peřinku na 60 jednou za čas (cca 4 měsíce).
6. Vyvařila jsem před prvním použitím, pak jednou za 14 dní a jinak omývám jarem a horkou vodou. Taky vyvařuji po nemoci nebo když to okousá jiné dítě 😀

Jinak nějaké dětské desinfekční prostředky nepoužívám, takže neporadím.

Peru vše v prostředku Denk mint z DMka.

craki
13. led 2015

Ja jen k otázce latkovek.
Prat na 60 i pos*ane pliny stačí. Když si o tom něco nactes, zjistis, ze co nepřežije pracku na 60, přežije i zehlicku...
Čekám první, chci latkovat, a víc jak na 60 prát nebudu. Žehlit taky ne. Pouze pro dobrý pocit to fakt dělat nebudu..
Ostatní veci max na 40...
P.S. podle výrobců se stejně plenky na víc jak 60 ani nemají prát 😉

lu777
13. led 2015

@ladyhacek přesně jak tu píšou holky
- sterilní prostřední stejně nevytvoříš (to bys musela vyvářet, žehlit a ihned vakuovat vyprané prádlo nějak)...
- a není to ani žádoucí!! 😉

- dudlík stačí vyvařit v hrnci... lahve je pohodlnější sterilizovat v mikrovlnce samozřejmě..
- pleny stačí bohatě na 60 C, některé látkovky se na 60 C ani nemůžou, takže jsem prala i na míň...
- ani na jedno dítě jsem nežehlila, nebyl problém a to mají citlivější kůži... radši jsem si s dětmi hrála nebo si odpočinula, stejně jsem je pořád převlékala 😅 😅 (oba byli blinkací a to dlouho)
- prala jsem v Ecoveru nebo v nějakém prášku co je sensitive 😉 na začátku určitě raději nestřídat... aviváž nepoužívám (mám sušičku a věci jsou měkoučké)
- vaničku jsem umyla horkou vodou prostě...
- látkové lehátko jsem prala, ale na druhé dítě jsem měla koupací kyblík a bylo to naprosto super! moc doporučuju, my měli použitý a malou jsem z něj ani v 9 měsících (kdy tam byla už totálně nacpaná) nemohla dostat... když ji bolelo bříško, tak jsem ji držela, druhou rukou jsem natočila teplou vodu do kbelíku a bylo zaručených 15 minut blaženého ticha... i s tím byla lehčí manipulace než s vaničkou... a umyla se pěkně všude taky, nikdy nebyl problém... spolu se šátkem nebo Ergem opravdu věc, kterou jsme využili do sytosti

hlavně buď v klidu, všechno zvládneš, děti potřebují hlavně lásku a pozornost 😵 ono se to vytříbí 😉
já byla dost čistotná dokud mi dítě v asi 4 měsících nehráblo do hlíny a nenacpalo si ji do pusy než jsem ho stihla zastavit... a bylo po dezinfekci 😀

já jediné na čem trvám teda nekompromisně je mytí rukou po příchodu domů... přece jen střevní chřipka a různé viry, tam to mytí rukou je hodně podstatné...

bunny123
13. led 2015

Krome vyse popsaneho, ja peru od zacatku na 40 a vse zehlim (i ted v 8m). Ze zacatku jsem prala i 3 pracky denne, takze na tech 40 zabrala jedna "jen" hodinku. Plastove hracky umyvam detskym gelovym mydlem a na par sekund je ponorim do prevarene horke vody. Pokud na ne neblinkne, umyvam tak 1x3 dny. Plysove hracky umyvam vlhcenymi ubrousky a pres noc soupnu v sacku do mrazaku. Dle poslintanosti peru i hraci deku. Ohledne umyvani rukou prichozim navstevam jsem take nekompromisni, coz vetsina tezce bere a kritizuji to. Jenomze oni nebudou litat po spitalech, az bude mit mala kvuli nim sracku, ze.

mafeska
13. led 2015

@ladyhacek všeho s mírou, nic se nemá přehánět 😉
1) vyvářela jsem v hrnci s vodou bez přípravků, jen sjem to nechala projít varem, vypla a bylo to.
2) mantinely nevedu takže neporadim
3) po každém koupání jsem vaničku vypařila horkou vodou
4) pleny jsem prala běžně na 60 vč žínek, jednou za čas jsem je prala na 95 v pračce
5) jestli myslíš peřinku plněnou dutým vláknem tak peru na 40 podle potřeby
6) horká voda bez saponu

Dětské jsem prala do doby příkrmů v lovele pak jsem začala kupovat persil sensitive gel, obojí bez aviváže. V šesti měsících věku dcerky jsem začala prát s naším oblečením v arielu s aviváží lenor.

Jinak dodnes a běžně peru vše na 30 🙂

fykyska
13. led 2015

Plíny na 90 C - pokakané pořádně propláchnout a odmočit, pozvracené nebo pobryndané normálně na 60 C, dětské věci 1x vyžehlené do výbavičky pak už nikdy 😀 pokud nebylo třeba ....Prané vždy s naším, ze začátku v dětském prášku lovela nebo persil sensitive, později co bylo za prášek zrovna k dispozici ...
Kousátka a hračky dudlíky, flašky hračky - po nákupu jsem vždy vyvařila velkej hrnec hodně vody min na 5 minut přejít varem (dudlíky).Ottřela , vyprala (hračky) nebo pořádně opláchla vodou.. Potom podle potřeby 1x 2x týdně vyvařila co bylo třeba v hrnci s obyč vodou..
Flašky jsem od mlíčka, čajíčku, kaše, polívek atd myla v obyč jaru a pořádně opláchla..Mantinely, peřinky vnitřní vyplň jsem neprala jen povlečení po koupi vždy vyprat a pak podle potřeby zase 🙂
Na praní jsem používala LOVELA, PERSIN SENSITIVE na mytí a oplachování JAR, žádné dětské roztoky netřeba 🙂

Dítě není skleníková květinka, všechno se časem naučíš a frekvenci praní, koupání, oplachování senaučíš podle potřeb ..
Někdo sterilizuje v mikrovlnce, někdo vyváří v hrnci. Jedna pere na 60 druhá na 90 záleží na prášku na vodě na pračce 🙂 Jedno miminko hodně kaká další hodně zvrací další pořád spí 😀
Lehátko hadrové jsem jen vyndala a nechala uschnout potah je sundavací a tak jsem ho 1x týdně hodila k prádlu. Jinak je duležité nechat ho okapat, aby nezustalo vlhke a neplesnivělo, dětské přebalovací podložky vlastně všechno nové co se koupilo se prostě opláchlo nebo otřelo, když to bylo pro miminko tak vypralo a vyvařilo.
Někdo koupe ve vaničce a jiná ve vaně 🙂 pokud člověk není vyloženě ehm prase velmi rychle najede na určitý režím.. správnééé hygiény 😝

betelgeuzz
13. led 2015

1. vyvářela jsem v hrnci, jen v čisté vodě, asi 5 minut varu. pak jsem měla i jednu flašku od MAM, která se sterilizuje v mikrovlnce, samotná, nic dalšího k tomu nepotřebuješ.
2. mantinely jsem neměla
3. nijak speciálně jsem to nemyla, vodou s běžným saponátem
4. používala jsem látkové plenky, na 90 jsem vyprala na začátku jen čtvercové, ostatní snad ani na tolik nejdou. ze začátku jsem prala na 60 a postupně jsem přešla na 40. nežehlila jsem.
5. Jakou deku? jako peřinku do postýlky? tu jsem neprala.
6. kousátka jsem asi přelila horkou vodou, hračky jsem ani nijak nemyla.

Plenky i oblečení jsem prala v mýdlovém slizu, místo aviváže ocet.
a fakt to s tou hygienou moc nepřeháněj 🙂

sigginka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz