Kdy pořídit první pevné botičky?

ssssseeeee
27. srp 2016

Syn si stoupá, přejde kolem sedačky ... je lepší nechat nožičky co nejdýl volné, nebo už koupit pořádné botiska ? 🙂

panickatlamicka
27. srp 2016

@hrosatko87 tak to mas zvlastniho fyzioterapeuta... Nic ve zlym.

jujatko
27. srp 2016

Tak se holky nehádejte. Stejně jako najdete plno odborných studií, které jsou pro pevnou botu, tak najdete plno studií, které jsou pro BF obuv. Jeden doktor, fyzioterapeut řekne fixovat kotník, druhý řekne - nikoli. A je na každém, jaký směr je mu bližší a co pro své dítě v nejlepší víře zvolí. Prostě to budou vždy dva nesmiřitelné tábory.
@ssssseeeee Já osobně bych při obcházení nábytku rozhodně boty nedávala. Až začne dítko samo chodit, tak bych zvažovala nákup boty s co nejvíce pružnou podrážkou (aby se botka při došlapu pěkně ohýbala s nohou), dostatečně široké v přední části. Já osobně tedy na podzim a zimu kupuji boty s opatkem (jsou pevne kolem kotiniku - fixuji kotnik). Na to první chození (kdy už chodí, ale zase až tolik toho neujde) bych klidně volila něco na způsob Little blue lamb (které jsou i v rozumné cenové kategorii) - nožička může pěkne pracovat a není sešněrovaná až do půli lýtek, a až začne chodit trochu lépe, tak třeba D.D.Stepy, nejlépe řad 15 či jinou ohebnou řadu).

karlajasmine
28. srp 2016

Já myslím ze kolikrát stačí se zamyslet nad tím co je přirozené a co by bylo příjemné nám. Mě jsou nejpříjemnější lehké ohebné boty a chodit naboso. Tak logicky bude totéž nejpříjemnější pro moje dítě.

kajalka
28. srp 2016

@hrosatko87 Myslíš, že bys mohla sesumírovat aspoň výtah toho, co ti o těch botách řekl?

eficenka
28. srp 2016

@ssssseeeee
jsem dětská fyzioterapeutka s několikatelitou praxí na dětské léčebně,
včetně manžela, ten už je tu kupu let.
rozhodně nedávej, nožka se musí naučit podkláat sama na zem, musí se naučit pracovat svaly na noze atd..
boty doma nikdy a ven až bude opravdu dobře chodit samo v rpsotoru

svetlus_pepca
28. srp 2016

@kajalka Aby nebyly nožičky ploché v budoucnu. Proto by také botky měly mít správnou klenbu.

panickatlamicka
28. srp 2016

@kajalka to si zapamatuj! 😆

somalicats
28. srp 2016

@svetlus_pepca Klenba se u dětí vytváří postupně v průběhu prvních let života, k tomu je nutné posílit příslušné svaly. Pokud ty nohy "zabetonuješ" do bot s klenbou, tak tu práci prakticky znemožníš. Bavím se o zdravě se vyvíjejících dětech, ne o dětech s ortopedickým problémem.

@eficenka Já teda boty na doma dávám a venku ideálně naboso nebo s pružnou ohebnou podrážkou. Nevím, co máš doma za typ podlah Ty, ale z té naší tvrdé dřevěné podlahy bolí nohy i mě, pokud běhám delší dobu bosa. Do města chodíme pochopitelně v botech, ale na zahradu bosky, na tom členitém měkčím povrchu ty svaly pracujou, ale ty nohy po tom nebolí.

svetlus_pepca
28. srp 2016

@somalicats Já taky neříkám, že má v těch botičkách být dítě 24 hodin denně. Ale nevidím nic přínosného na tom, aby mi po plovoučce nebo dlaždičkách běhalo dítě bosé. Na posilování příslušných svalů jsou přece mnohem lepší jiné povrchy. Krom toho od nohou se nejsnáz nastydne, takže pokud nemám vyhřívanou podlahu, nemůžu nechat celý den dítko doma bez botiček. A zase dát teplé ponožky také není ideálni řešení. Dětské nožičky se dost potí a v teplých ponožkách to bude ještě horší. Takže dle mého i na toto téma platí "všeho s mírou" 😉

svetlus_pepca
28. srp 2016

@fifina86 Já vím podle čeho vybrat dětské boty 😉 Jooo, není nad to vrazit si něco do nohy 😀 To nemyslím nijak špatně, provokativně.

denikzaslouzilemamy
28. srp 2016

@ssssseeeee ahoj 🙂 já vím, že teď jsou moderní barefoot boty a chodit nejvíce boso, ale já když se holky postavily a chodily doma okolo nábytku, koupila bačkůrky. Botky na ven jsem řešila až když chodily doopravdy bez držení, do té doby stejně seděly v kočárku ještě. 🙂

fifina86
28. srp 2016

@svetlus_pepca ty studené podlahy jsou výborné na otužování (neříkám chodit úplně bosa), ale ponožky úplně stačí ;)
Já si vrážím do nohy věci fakt ráda 😀 A ještě radši to vidí moje fyzioterapeutka, jak se mi lepší klenba ;)

fifina86
28. srp 2016

@svetlus_pepca jinak ke klenbě, 99% dětí se s klenbou rodí, jen jí mají schovanou pod tukovým polštářkem. Aby si jí udržely, musí nohy procvičovat ne jí podepřít ;)

kajalka
28. srp 2016

@svetlus_pepca A jaký bereš nadměrek? Nepřijde ti to polstrování v botě trochu proti zdravému rozumu, když noha v botě roste a posouvá se logicky i vrchol klenby? Jak víš, že zrovna ta konkrétní bota a polstrování v ní podpírá klenbu?
Jinak klenba funguje jako tlumič v autě, zkus si představit jízdu s tlumičem, co se zarazí třebas v půlce jeho možného rozsahu. Diskomfort, ne? A co se týče tvrdých podlah - chůze naboso má naprosto odlišný mechanismus pokládání nohy, došlap není na patu, ale před ní, zkus si to sama. Pokud jdeš přes patu, otřesy cítíš až v hlavě. Dopadneš li před patu, jdeš potichu jak indián. Noha a klenba otřesy absorbují. A o tom to je.

svetlus_pepca
29. srp 2016

@fifina86 No, nevím, na otužování znám lepší způsoby, než si zadělat na zánět močového měchýře například 😀 Ale dobrý, neřešme to. Prostě jiný pohled na věc, kde je sto názorů a pro každého je správný jiný 🙂

fifina86
29. srp 2016

@svetlus_pepca jen k těm podlahám, chodím tak skoro celý svůj život, starší dítko celý život a jsme ok. Věřím, že u člověka, co na ně opakovaně trpí to asi problém je, ale ne u nikoho, kdo s tím problém nemám ;)

kajalka
29. srp 2016

@fifina86 A to jsem náhodou narazila na info, že studené od nohou vůbec nevadí, ale kritická že je oblast kotníků. Že se dá i v zimě fungovat v pohodě bos, pokud jsou kotníky v teple.

fifina86
29. srp 2016

@kajalka jj, to my naše fyzio taky říkala ;)

kajalka
29. srp 2016

@fifina86 Osvícená, když tu kolikrát čtu, jaký desinformace mezi nimi kolují...

fifina86
29. srp 2016

@kajalka ona je úžasná a u nás v okrese opravdu vyhlášená. Já jí budu do konce života vděčná, že určila synovi diagnozu a pomohla nám jí řešit, když ostatní tvrdili, že z toho vyroste a jsem hysterka.