Látkové pleny ano nebo ne?

tynkaa
9. čer 2015

Ahoj . Chtěla jsem se zeptat chtěla bych začít nakupovat látkové pleny ale nevím které jsou dobré a hlavně cena at není tak hrozná . Nemáte nějaký typ ? Všechny maminy říkají že se tím hrozně ušetří je to tak ? Ale taky hodně říká že na novorozence nejsou dobré že jim to škodí a bůh ví co . A jak vůbec ty pleny prát ? Cokoliv k látkovým plenkám mi napište . Vím že se ptám až moc ale jsem prvorodička a fakt nemám žádné zkušenosti . Děkuji 🙂

mondulka21
9. čer 2015

zkus tuhle skupinku https://www.modrykonik.cz/group/2002/detail/ určitě ti tam poradí... 🙂

halasovaanna
9. čer 2015

Ahoj,
také jsem začala pátrat a narazila jsem na vyrobce kompletního plenkového sortimentu🙂
Mají tam krásný výběr, tak přikládám odkaz:http://www.t-tomi.cz/

kitharka
9. čer 2015

@tynkaa Týnko, odkud jsi? Nemáš možnost ve svém okolí navštívit nějaký látkový seminář nebo potkat se s nějakou maminkou, která látkuje a má doma pestrou výbavičku, co do druhů a značek plenek? Nejlepší ze všeho je mít možnost si vše naživo osahat a okoukat..
Důvodů pro látkování je hned několik - ekologické, ekonomické, zdravotní a trošku i estetické 🙂
Rozhodně nedoporučuju pořídit si výbavu o jednom druhu plenek jedné značky - tedy sadu.. Každé miminko je jiné, každá maminka je jiná a co když zrovna Tvému miminku ta daná značka v tom daném druhu nesedne.. Zbytečně by Tě to odradilo od látkovek..
Co se praní týče - použité plenky skladuji na sucho v kýblu s víkem (30l od Primalexu), peru obden, nejprve pustím samostatné máchání, aby se vymáchala moč a zbytky stolice, následně pustím prací program na 60 s dětským pracím prostředkem..

ipkh
9. čer 2015

Ja taky resim jak zacit s latkovkama...
Doma mam asi 30 ctvercovek, planuji nakup 2x novoroz.a 3x jednovelikostni svrchni kalhotky, par bambus.vkladacek, fless separacky. Kalhotky si koupim kazde jine, at muzeme vyzkouset co bude sedet a vyhovovat... A dokupovat co bude potreba...

pigpeppa
9. čer 2015

@tynkaa Já doporučuju rozhodně látkové pleny. Miminům mohou škodit na páteř, pokud mají vysoký přechod mezi plenou a zády a zadek tak mají ve vzduchu. Pokud budeš dávat plenu velikostně odpovídající, stávat by se toto nemělo a naopak to bude mít pozitivní vliv na vývoj kyčlí.
Ušetří se tím určitě hodně. Záleží hlavně na tom, jaký způsob látkování si vybereš - buď můžeš postaru se čtvercovými plenami (IMHO ideální na novorozence), nebo si nakoupíš kalhotkové pleny (prům. cena 400 dle značky), nebo AIO (prům. cena je o něco vyšší, 500-600 Kč), nebo třeba perfoldy (v akci jsem sehnala za 80 Kč/ks od Baby Idea, norm. cena byla 170 Kč/ks). ALE můžeš je schovat na další dítě, které tak budeš přebalovat zadarmo, nebo prodáš. Kvalitní pleny na hodnotě neztrácejí, neničí se, neopotřebují, jsou snadno prodejné a jejich cena zas tolik neklesne (většinou o plus mínus 30 procent).
Pleny se skladují na sucho, pokud jsou pokaděné, přepereš je v ruce, hodíš do kýble, jednou za 2-3 dny vypereš na 60, usušíš, znovu použiješ. To je vše.
Ze značek doporučuju Petit Lulu, Hanzlíci, Anavy, Majab, By Jitu, Katyvbaby... Nenakupuj na slevomatu ani aliexpresu, použité materiály nedosahují takové savosti a kvality provedení a mohou spíše odradit.

craki
9. čer 2015

@tynkaa Ja na zacatku nacetla asi milion informaci, a stejne mi s vybavou nejvic pomohla jedna pani tady. Ma eshop s plinama a sestavila zkusebni vybavicky podle toho co chces investovat a co preferujes. Ja si koupila zlusebni "od vseho trochu" a je to moc fajn 🙂 Pani a eshop se jmenuje Vesele pleny

Jinak k tvym dotazum, pleny se perou na 60, ja pridavam jeste desinfekci na pradlo, ale asi jen proto, ze mi voni 🙂 Skladuju jak pise pani vyse na sucho, v kyblu s vikem, peru jednou za dva dny. Na zachytavani vajecinky mam separacni pleny, ktere i s obsahem splachnes do zachodu (bacha, ne vsechny jsou splachovaci) a pro pocit sucha davam jeste kousek fleecu. Zbyle fleky trochu potru zlucovym mydlem (mam tekute) a hodim do kyble.
Ja teda jedu ve ctvercich jako nase maminky s vyse uvedenymi vychytavkami, plus se na ne davaji jeste svrchnaky, ktere jsou dneska z prodysnych materialu, takze zadny igelit jako za casu nasich babicek 🙂

A k setreni - urcite to vyjde levneji v dlouhodobem horizontu. Navic pro me je vyhoda, ze mi jednorazovky nesmrdi v kosi. Jsou tady na konikovi i maminky, ktere to maji spocitane na korunu, vcetne energii a prasku a fakt to levneji vyjde 🙂 Zvlast pokud budes latkovat vic nez jedno dite. Ale to tomu nesmi s propadnout a mit doma kazdy novy model nebo vybavicku pouze s AIO (vse v jednom, co vypada jako jednoraz) 😀

A ke skodlivosti - latkovky jsou pro vyvoj ditete mnohem zdravejsi nez jednorazovky. Jednak prebalujes casteji, tak mimco neni v kontaktu s moci tak dlouho jako v jednorazu, a dale je to zdravejsi take pro vyvoj kycli a jeste - latkovky obecne jsou mnohem prodysnejsi nez jednoraz a mnohe deti se v nich vvubec nezaparuji a nemaji opruzeniny, zato v jednorazu je to velmi caste...

simbelmine
9. čer 2015

Jinak pokud beres v uvahu zdravotni hledisko, najdi si nekde na netu clanek o tom, co obsahuje jednoraz (a vlhcene ubrousky). To muze byt celkem dobry argument pro latku 🙂.
Ani novorozenec nemusi mit velky balik, takze nazor, ze jim to skodi, se mi moc nezda. Na latkovkach jsme koneckoncu vyrostli vsichni 🙂

idiska
9. čer 2015

@tynkaa taky čekám první mimčo, ale v plínkách jsem rozhodnutá - určitě látkové...já jsem atopik, tak si tak říkám, že je pravděpodobné, že prcek bude možná taky (ale kéž by ne), z toho důvodu látka, je přeci jen prodyšnější...navíc rodit budu v červenci, což je teplo...doma mám klasické čtvercové bavlněné za 25,-/ks...určitě budu mít oddělené plínky na pusinku apod, od plínek na dupku..co se týče praní: https://www.modrykonik.cz/prani-a-udrzba-latkov...

tynkaa
autor
10. čer 2015

Děkuji 🙂

zabzulka
10. čer 2015

syn má 7 týdnů a látkuju od asi desátého dne, kdy mu odpadl pupík..mám 50 čtverců, troje svrchní kalhotky a celulozové separačky. Jde to moc dobře, skládám mu pleny na novosklad, přebaluju cca co dvě hodiny..nekupovala jsem žádné vkládačky na zvýšení savosti, novorozenec moc nepročurá, navíc se hodně často přebaluje, tak mu to zatím stačí. Situace se začíná měnit, malý váží už skoro 6,5 kg, takže jsem přikoupila větší svrchní kalhotky s patentkami na vkládací plenky, nějaké kalhotové plenky a vkládací. To mi zase nějakou dobu vydrží.
Takže za mě začít s klasickými čtverci a pak uvidíte jak vám to půjde, je to lepší než investovat tisíce do plné výbavy a pak se vám třeba nebude chtít nebo vám zrovna tyto pleny nebudou vyhovovat. Je to o zkoušení, testování, každému dítěti vyhovuje něco jiného, navíc nevíte, budete mít hubeňourka nebo pravý opak, tenké, silné nožičky, reagujte až na danou situaci