Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lenka5731
28. črc 2012

@madlisek capri newborn budu výhledově prodávat, mám troje, na vzory můžeš kouknout v albu

lenka5731
28. črc 2012

@madlisek budu prodávat všechno newborn co máme.. 2x anavy kalhotkové, kapsovka SWB Simplex, kalhotkovky Little Lamb 1 ... (až z toho vyroste)

rebelie
28. črc 2012

@aemmi Já barevný nemám zničený vůbec (mám klasicky tu trojkombinaci žlutá, zelená, oranžová) a bílý jsou takový "hutný", ale neškrábou, jsou příjemné.

petkula
28. črc 2012

@rebelie tak teď babo raď 🙂 Já je na parádu nechci ale zase bych chtěla, aby vydržely aspoň ty 2 hodiny. Když jsem totiž dávala klasickou látkovou čtvercovku, tak ta vydržela tak hodinu no a bambusové vv Anavy vydrží ty dvě hoďky. Kapsové nepoužívám, protože syn už je na ně velký. Měla jsem je sice koupené ale hned jsem je prodala, protože my bychom je dlouho neužili. Takže mi vyhovují vícevrstvé narovno ale mám jich málo, tak jsem chtěla ještě pár dokoupit. Ty kikko jsou sice levné ale jestli se nemůžou prát na 60, tak to se mi zdá divné ☹ Jinak, doteď jsme používali jednorázové Babylove Nature ale chtěla jsem zkusit látkové. No a po měsíci používání látkových plen jsem trochu zklamaná, protože syn se začal dost opruzovat. Doteď neměl s kůží žádné problémy ale když jsme najeli na látku, tak měl hned pupínky. Takže teď to střídám - na spaní jednorázovka a přes den navolno a látku.

rebelie
28. črc 2012

@petkula Prát na 60 je můžeš, jen prostě počítej s tím, že se srazí (nebo kup z druhé ruky rovnou sražené a nebude Tě to mrzet) - na balení na rovno to nevadí. Mám Anavy bambus vv i ty Kikko, tak můžu třeba zkusit udělat pokus, kolik toho která nasaje a dát Ti vědět výsledek? Podle mě 2h by to vydržet mohlo, ale nevím, jak učůrané dítko máš (bášek třeba ráno čůrá neskutečné dávky - 2-3 relativně rychle po sobě, a zbytek dne už míň). A s tím opruzováním teda nevím, Bášek opruzený nebývá, tak v tomhle neporadím.

rebelie
28. črc 2012

@petkula Našla jsem v jednom inzerátu vyfocené sražené Kiko, abys měla představu.

petkula
28. črc 2012

@rebelie no právě že Tonda je učůraný hodně .-) Takže ty kikko by to asi nepobraly...no nic, tak přikoupím osvědčené Anavy, to se zase prohnu 🙂

foaji
28. črc 2012

Ahoj holky, prosím o radu, ráda bych začala s látkovýma plenama, ale absolutně tomu nerozumím 😀 Je tolik různých druhů, že mi z toho jde fakt hlava kolem. Chtěla bych určitě používat klasický čtvercový, budou asi nejlepší na sušení, protože mimi bude na zimu a nedokážu si představit, že bych čekala 3 dny než se mi usuší ty vše v jednom 🙂
Moje otázka zní,co vše budu potřebovat? Kolik těch čtvercovek a jak velkých,vyčetla jsem, že jsou 70x70 a 80x80, na ně se dávají nějaký svrchní kalhotky? Kolik těch budu potřebovat a jakou značku byste doporučili??
Jinak mimču se dávají na jedno přebalení 2 ty čtvercovky? Není to moc? Nebo co dát do plenky, aby se zvýšila její savost? Koukala jsem, že někdo tam dává nějaký složený ručníky či co.Není to blbost??

madlisek
28. črc 2012

@lenka5731 děkuju za nabídku, pošli mi potom prosím ceny 🙂 Nepotřebuju v podstatě nic, ale chtěla bych něco koupit pro radost 🙂

aemmi
28. črc 2012

@janistr
@dandelion @rebelie no jo holky, já už mám tvrdý všechny plenky 😒 Kikko lux eco čč jsou jako struhadlo, asi se to budu muset pokusit nějak resuscitovat, ze dvou tech bambusek mám nastříhaný ubrousky na zadek, už by se ani nedaly zmačkat, jak jsou tvrdý 😝 😒

aemmi
28. črc 2012

@lenka5731 já bych výhledově taky asi o pár novorozeneckých kousků když tak měla zájem 🙂

aemmi
28. črc 2012

@foaji ahoj, podívej se do diskuze naše konkrétní látková výbava, at si uděláš obrázek, kolik, co a čeho se kupuje 🙂
máš pravdu, čtverce rychle schnou, ale zase toho tolik nenasajou, takže já jsem začínala s 30 kusy čč, asi 14 kusů různých vkládaček, něco koupené, něco ušité od kamarádky, aby se nemusely dávat dvě plenky, je to pak zbytečně objemný a bambusová vkládačka toho stejne nasaje více, než další plenka. Pak jsou třeba tak troje svrchnáčky v každý velikosti, který dáváaš na plenku, z čč se motá bud novosklad, jdou i další sklady, nebo staršímu dítěti se dávají narovno. Já jsem navíc měla asi 6 kusů kalhotkových plenek, které jsem dávala na noc a do kočárku, malá dlouho spala, kalhotkovky jsou savější než novosklad. Pak jsou různé plenky vše v jednom a kapsovky, to podle mě ze začátku vůbec není nutnost, ale na parádu fajn. To je tak pro začátek, kdybys měla další dotazy, tak se ptej 🙂

rebelie
28. črc 2012

@aemmi Tak přepadnout někoho, kdo má sušičku a projet tím všechny plíny? Nebo nějakou tu dekalcifikační kůru...

rebelie
28. črc 2012

@foaji Ahoj, osobně jsem taky výbavičku založila na klasických čtvercovkách - taky se mi líbí, že rychle schnou a taky, že jsou univerzální. Myslím, že rozměr 70x70cm stačí - na začátku se váže tzv. novosklad, později, když už mimčo má tuhé bobky (nebo se daří bezplenkovka) se skládají obyčejně na rovno. Pokud nechceš přebalovat co chvíli, tak je dobré tu čtvercovku něčím dovycpat - ručníčky (klidně možno nastříhat a olemovat staré ručníky) jsou asi nejjednodušší a nejlevnější, ale můžeš si koupit třeba bambusové vkládačky, pokud se Ti ručníčky nezamlouvají. S tím schnutím - zima nakonec není nejhorší, protože se dá sušit na topení, nejhorší mi přijde jaro a podzim, kdy se už netopí, ale počasí stojí za prd. Počty - cca 40-50 čtvercovek (někdo v bazárku prodával celou bednu, možná bych do toho šla), nějaké ty ručníčky nebo vkládačky, 2-3ks svrchních kalhotek do začátku asi PUL (Thirsties, ImseVimse, HaipaDaipa, nebo levnější BabyLucy), pak se hodí separační plenky (chrání plenku před hovínkem, ušetří Tě vymývání hovínek z plenky) - pro malé mimi se doporučují celulózové (třeba Popolini, počůrané se dají prát, pokaděné se vyhodí do koše nebo do záchoda). A zvážila bych koupi několika ks nějakých savějších plen na noc - buď vícevrstvé, co se dají umotat na kalhotkový sklad (Anavy bambusové), nebo pár kousků kalhotovek. Jo a ještě 1-2 snappi sponky na ten novosklad. A ještě doporučuji seznámit se s bezplenkovkou a zvážit, jestli by to nestálo za zvážení - my to praktikujeme, plenky používáme, ale spoustu toho (už od konce šestinedělí) chytáme do nočníku a je to podle mě skvělý doplněk látkování (nebo je látkování doplňkem BKM, to už je jedno).

madlisek
28. črc 2012

@aemmi taky mám plíny tvrdý. Na čtvercovkách to není tak znát, ale na vícevrstvých z bmb froté to je vidět dost 😒 Už jsem se domluvila se sušičkující kamarádkou, že mi je před porodem vysuší, ale nevím, jak dlouho v novém stavu vydrží, obávám se, že tak jedno vyprání ☹

ladida.l
28. črc 2012

@madlisek fakt to efekt na jedno vysušení. Já jsem potom dávala plenky do sušičky pořád.

dandelion
28. črc 2012

@foaji Já bych teď začínala s trochu jinou výbavičkou, než jsem ze začátku měla, i když jak se to vezme :D 🙂 pro ne moc pohyblivé miminko, které pořád kaká je novosklad vycpaný ručníčkem (mám žínky Krama z Ikei), na to separačku a zafixovat snapkou a přes to PULky (já mám na novosklad nejraději Haipa Daipa, ale dobré jsou i Imse Vimse) určitě bych už dřív koupila vícevrstvé plenky bambusové od Anavy ;) a taky tak patero kalhotkové Anavy a dvoje Anavy Easy.. ;) mám to někde napsané, páč mě švagrová poprosila o rady ohledně základní výbavičky, ale bylo cca takhle:
30x čč Kikko Eco Lux (+poshánět staré Ikea plenky)
3x vv bambus Anavy
5x jednovelikostní kalhotovka Anavy
2x Anavy Easy AIO
2x Snappy sponka
20x žínka Ikea
1x koš na pleny s víkem
3x kalhotky PUL (Haipa Daipa, Imse Vimse - dle libosti 🙂

později Anavy PUL jednovelikostní, Anavy Flees jednovelikostní a já budu pořizovat Haipa Daipa v Mku ;) ;) ;)
Ovšem já dávám malou na nočníček od tří týdnů, takže momentálně přes den má jen čč narovno a přes to Pulky.. spinká teda v Anavy Flees svrchňáčcích a na noc dostává nevycpanou kalhotovku Anavy 🙂

dandelion
29. črc 2012

Holky kapsovka Bum genius? Mám jí koupiti?

aideen
29. črc 2012

Zdravím holky, mám dotaz. Uvažuji o koupi pár kousků kalhotových plenek (zatím pro novorozence) Merinostar. Máte s nimi zkušenosti? Nejdříve jsem chtěla vyzkoušet Aitu, ale strašně mě štve, že součástí plenek nejsou vkládačky, takže přemýšlím, že zkusím spíš od Merinostar.Jako doplněk k plnekám Anavy. Děkuji za připomínky a zkušenosti 🙂

dandelion
29. črc 2012

@aideen mám tři novorozenecký a jsou moc příjemný, dělají malý zadeček a docela dost toho nasajou 🙂 ;) ;) ;)

aideen
29. črc 2012

@dandelion ooo děkuji. Moc se mi ty plenečky líbí, tak je vyzkouším. 🙂

cervena_vila
29. črc 2012

Dámy, měním názor na sušičku. Rozpadla se mi jedna čtvercovka 😢 Skutečné stáří plenky nevím, byla už děděná, takže aspoň tři děti už balila. Co si pamatuju, čtvercovky po mně vydržely dvacet let - používaly jsme je s mamkou jako ručníky. Tahle moje plína určitě dvacet neměla 😠

andelka
29. črc 2012

@dandelion za mě jo, mám čtyři, sedí od miminka do 2let 🙂

dandelion
29. črc 2012

@andelka oki 🙂) díky

foaji
29. črc 2012

@aemmi
@rebelie
@dandelion Holky, děkuju za odpovědi, určitě mi to pomohlo 😉 Zkusím něco pokoupit a uvidíme.. Jsem překvapená, že těch PUL kalhotek stačí tak málo, myslela jsem, že se při každým přebalení mění taky 😀 Tak mě to celkem potěšilo 😀 A můžu se ještě zeptat, co na ty plenky používáte za prací prášek?

dandelion
29. črc 2012

@foaji Já používám Dreft Sensitiv.. Ale je dobrá i Lovela, Batole, Ecover... ;) ;) ;) jinak dnešní stav u nás je, že mám dvoje PULky pokaděné :D 🙂) ačkoliv jedem i v BKM, tak se dneska nějak nedaří a malá od rána kakala už 4x :/ a já dávám plenku narovno.. ale výhoda, že PULky stačí zaprat růčo a dát schnout 🙂 ;)

foaji
29. črc 2012

@dandelion Tak to má malá dobrý skóre 😀 Koukám, že vám jsou teprve tři měsíce, jak vám ta BKM funguje? Když pomineš dnešek 🙂

dandelion
29. črc 2012

@foaji když pominu dnešek, tak skvěle.. 🙂 vysazuju už od necelých tří týdnů.. jen vyjímečně se stane, že se pokaká (ovšem dneska to bylo tím stylem, že mě ráno probudil už druhej mokrej prďoch, šla jsem malou umýt, zabalila do plínky narovno, jako že to byla pěkná nálož a že už nejspíš kakat nebude.. hmmm kakala :D 🙂) a pořád stejný scénář.. :D a kakala celkem 4x a až pak usnula.. jinak jsou dny, kdy chytneme i 5x kákoše a třeba 10x čůrání 🙂) i čůrá večer a pak až ráno.. no někdy se daří a jindy zase moc ne.. ale nehroutím se :D asi si malá řekla, že jsem dlouho nezapírala, tak mi to dneska vynahradila :D :D :D

andelka
29. črc 2012

@foaji já peru plínky v Persilu senzitive. Pulky mám obvykle troje nebo čtvery, pokud náhodou jsou všechny troje v sušení, tak holt dám třeba kapsovku, nebo teď jak je vedro, tak jen plínku bez svrchňáků.
Včera měl před koupáním jen ručníček ikea na kalhotkový sklad se snapkou a na tom nic.
Svrchňáky záleží jaké budeš mít mimčo. Já mám ráda Imse vimse, ty mojemu sedí. I thirsties jsou dobré, ale mojemu buclíkovi tak dobře nesedí. Jako záložní mám Baby lucy, ty jsou docela levné a funkci splní taky. A teď jsem si oblíbila plínku od Bamboolik, tam jsou ty svrchňáčky rostoucí a taky dobré. A uvažuju že vyzkouším Haipa Daipa pulky, ty jsem měla jako flísové a nevyhovovaly mi, ale jinak seděly docela dobře.
Čtvercovek mám jen 20, dávám víc kalhotovky Haipa daipa nebo Anavy. Mám Kikko lux, 70x70, už se trochu srazily a je docela problém do nich malého umotat, taky trochu ztvrdly. Ale když byly nové, tak to bylo v poho, staršího jsem balila do novoskladu s vkládačkou do půl roku. Pak jsem začala dávat víc kalhotovky a nadoma plíny narovno.

janinek
29. črc 2012

@dandelion Ja tocim dvoje PULky ted, BB mini, jedine, co ji jsou, v noci jsem jedny prala, neuschly do pristiho, druhe take zrizene ted. Tak jsem na ni dala treti, Little Lamb Size 1, jsou obri 🙂 A nedopla sjem bodyn a nemam jeste ty extendory. Uz aby prisly ty tots bots nulky, co jsou na ceste.

Jinak teda latkujeme uz pres tyden vlastne 🙂 Ne 100%, nemam dost plinek nebo ne vzdy stihnu vyprat/ususit, takze mezi davkami ma 1-3 papirovky, tocim 10 bambusek LL, 2 mikrovlakno LL a tri AIO. Peru obden, ale je to mene nez 48 hodin. Mela jsem stesti, ze jsem ted susila venku, takze kdyz davam pracku, ma na sobe posledni ci predposledni latkovku. Pak je treba jedna dve papirova a pak doschnou ty dve MF LL a postupne bambus i. Jeste mam na ceste jednu teenyfit a jednu bamboozle jednicku, ale jestli je velka jako jednicka svrchnaky, tak si od ni moc neslibuji.

No, jsou ted ruzne slevy zase, tak mozna bych jeste ulovila nejake newborn AIO, co budou rychleji schnout.