Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elvis12
4. led 2013

@dandelion a sedi? Ja totiz nevim proc, ale mylsela jsem si, ze ruce ma mit schovany do ty doby, nez sama sedi. To je asi blbost, ne? Presne tak to je u nas. Kdyz je utahana, nebo mazliva, tak je ma vevnitr a hraje si s mym retizkem, kdyz si chce hrat s hrackou, zacne si je vytahovat a cuci kde co lita

janakkk
4. led 2013

já mám taky dotaz mimo téma, ale spoléhám, že mi tu někdo odpoví 🙂 koupila jsem bambucké máslo....a jak se s tím proboha pracuje? :D je to strašné tuhý, jasně- třením a zahříváním to změkne, ale než bych si namazala celý tělo,tak se utřu 😀 😀 pokdu vím @katyxq a @bamboolik používají ....nebo jsou některé značky měkčí? mám saloos, chtěla jsem ho na zkoušku a tohle je celkem malý a snadno sehnatelný balení....jsou jiný lepší? díky 🙂

katyxq
4. led 2013

@elvis12 Co vím, tak od chvíle, kdy si dítě umí amo sednout (protože jak vystrčí ruce ven, tak nejsou zádíčka tak dokulata)
@janakkk Já si ho rozetřu v dlaních, namažu Šárce obličej nebo prdelku a zbytek vetřu sobě do kůže rukou, loktů. Já mám od Original ATOK, protože od nich beru většinu kosmetiky, taky je takové tuhé. Loni jsem měla od nich šípkový balzám (bambucké máslo se šípkovým olejem), to bylo roztíratelnější a trochu hojivější, výrazně dražší a trochu divné aroma to mělo, ale příště asi šetřit nebudu a zase vezmu tuhle směsku.

dandelion
4. led 2013

@elvis12 no s tím sezením je to u nás divný.. dvakrát si sama sedla.. teď to zapomněla, klekne si, nesedne a z kleku si stoupá.. co s tím @katyxq???

cervena_vila
4. led 2013

Maminky, mám dotaz. Opraly se mi bambusové froté plenky a špatně mi na ně chytá snapka. Nějaké snadné řešení? Našít na všechno sucháče, na to asi nemám nervy.

cervena_vila
4. led 2013

@dandelion Já bych to neřešila. Sed není nijak zásadně důležitý. Jsou i děti, co si sednou až ze stoje 😉
A jestli se ptáš kvůli těm zádům v šátku, má-li dost silné svalíčky, aby si sama stoupla, určitě už je i v pořádku, že si vyndavá ruce ven.

dandelion
4. led 2013

@cervena_vila to jsem chtěla slyšet 🙂) jako snažím se jí moc neposazovat, ale někdy jí posadím.. :/ tak dvakrát denně na chviličku (u jídla, při koupání, vteřinka při oblíkání.. to snad nevadí??? není to že by 5 minut seděla..

katyxq
4. led 2013

@dandelion coby, nic, stejně ji nedonutíš nechat ruce uvnitř 😉 - malá si je začala vyndávat taky zhruba v tomhle období, kdy si ještě neuměla sednout úplně pořádně.
Jinak Šárka taky seďela překážkově, párkrát hldila i obě nohy dopředu, pak si začlala stoupat a vývoj sedu zamrznul, jak natrénovala stání, tak teorve potom dopilovala sed - úplně normální vývoj to je 🙂.

terezka312
4. led 2013

@elvis12 já dneska přes den trénovala úvaz na bok a batoh a oboje s rukama ven, podle mě, když to je dobře utažený a neklátí se to dítě v tom, tak to snad neva

mahafi
4. led 2013

@elvis12 já jsem s ručičkama venku nosila od tý doby, kdy si je sama vyndala, nějak jsem to neřešila, od kdy je o vhodný 😅

terezka312
4. led 2013

@janakkk já ho mám taky, používám jen to, jako je to tuhý, ale jakmile to dám na tělo, tak to povolí. je ale fakt, že saloos mi taky přijde tužší, já mám Naturado Karité a je o dost příjemnější, jen větší balení

luciesofi
4. led 2013

@janakkk Já mám měsíčkový balzám od Saloos - taky je to bambucké máslo a nějak mi to roztírání nevadí, ale je určitě poddajnější než čisté bambucké máslo... A mažu tím sebe i Madlenku 🙂
@cervena_vila opraly se ti ty z Fleru? mně totiž taky..☹ A nepoužívám je ☹ taky nevím co s tím....
@elvis12 o rukou venku v souvislosti se sedem jsem neslyšela..... 😕 Ale Magdi zatím ty tendence dávat ruce ven nemá, takže neporadím...ale těžko jí je přivážeš k tělu, žejo 😉... Nosím taky jen když nespí..... 🙂

janakkk
4. led 2013

@katyxq díky, doberu tohle a pak zkusím jiné, stejně jsem se ted dočetla, že se dá sehnat i nerafinované 🙂

terezka312
4. led 2013

@elvis12 @katyxq Mám problém, po shlédnutí pár úvazů na youtube od vonzino jsem zjistila, že vůbec nepotřebuju kratší šátek, naopak, ona všechno váže s dlouhým, a pak si může vše líp zajistit, utáhnout a pod. Co s tím???!!!! 😅

terezka312
4. led 2013

@luciesofi Já mám taky opraný ty z Fleru, ale i třeba na Anavy vv mi snapka moc nedrží 😒

elvis12
4. led 2013

@terezka312 a jak to slo??? Ja se naucila nahazovat na zada pres hlavu a je to bomba! Dam ji pekne vysoko, ze vidi pres rameno! Ale ta chvile se odvazit a hodit ji tam! 😀 no ja ten bok nejsem schopna dat ☹ Nutne potrebuju sraz Prazand, nebo se vecpat do brany! viz popis na ND, co jsem davala k fotce Eli - mi prijde,ze tu kapsu mam dobrou. Jenze pak to dotahnu, kouknu se na to a uz to jede: Doty naklonena na jednu stranu, jedna noha ok, druha nizko. Tak ji zacnu ruzne posouvat sem a tam, pak to dotahnu jeste vic, pak mam pocit, ze ji to reze. tak ji vyndam, ona pod kolenem rudy pruh, jak jsem ji to utahla moc. No des. prekazi mi tam ty prsa a bricho
@luciesofi No Doty si je sama vystrci jen nekdy. sama ji je nevyndavam, ale teda budu to delat tak, ze kdyz je vystrci, tak ji je necham venku a nebudu ji nutit je tam mit. Dela to opravdu jen obcas, tak snad to nebude tak vadit...

luciesofi
4. led 2013

@terezka312 na Anavy vv mi taky snapka moc nedrží, ale s těmi z fleru se to nedá srovnávat, tam nedrží fakt vůbec... A u Těch vv mi to ani moc nevadí, protože je už dávám na rovno - z Mka se mi kalhotkový sklad dělá špatně, Lko nemám...
Dneska jsem byla s Magdi u doktorky a v 6 měsících (bez 8 dní) váží 7870 g...

janakkk
4. led 2013

@terezka312 no, já mám právě problém to vydolovat z kelímku :D

elvis12
4. led 2013

@terezka312 😀 😀 😀 To je pruser! No nic, holt poridis jeste jeden dlouhy 😀

elvis12
4. led 2013

@luciesofi krasna vaha! Stejne jako my 🙂 Doty v 6 mesicich 7,6 kg...

luciesofi
4. led 2013

@elvis12 Tak já bych taky Magdi potřebovala vázat na záda, ale zatím jsem nesebrala odvahu 😅 😕 Máš můj obdiv.. já se k tomu odhodlám, až mi tam vleze sama 😀

terezka312
4. led 2013

@luciesofi já právě ještě M na kalhotkový sklad dávám, i když máme podobně těžké děti, ale to naše je asi spíš dlouhý huben´our. Je fakt, že na těch flerových drží hůř no

luciesofi
4. led 2013

@terezka312 Já už to na tu flerovou fakt nedám, takže mi leží v šuplíku ☹
Magdi měří 69 cm....ale má nějak širší boky nebo co 🙂

terezka312
4. led 2013

@janakkk to dělá ten saloos takhle blbě no, to moje je měkčí, s tím problém není, s tím saloosem bych si asi vážně tělo nenamazala, já ho mám taky, ale to rakytníkový a s tím si mažu leda tak pusu

terezka312
4. led 2013

@luciesofi no jo, naše dítě mělo v na začátku prosince 7,5 kg a 71 cm

lenka5731
4. led 2013

taky dávám kalhotkový sklad z vv anavy M a úplně v pohodě, jak velikostí, tak měkkostí plíny, ale já je mám málo oprané a ze sušičky...., takže snapka drží, tak jak má. T má 7,5 kg

terezka312
4. led 2013

@elvis12 jako šlo to kupodivu dobře, dělala jsem batoh podle vonzino a přišlo mi to snad lehčí než kříž s kapsou a i č. u toho ani nemuk, což je co říct a bylo znát, že se mu to víc líbí, že může koukat kolem. No jo, asi pořídím nějaký dlouhý šátek vhodný na léto, nějaký jiný materiál. Protože třeba na ten boční úvaz nutně potřebuju udělat ten lexi twist, jinak se mi v tom pak č. kymácí. A sraz dáme, já ted´ jedu na týden na hory, ale až se vrátím, tak se pustíme do organizování. Takže, kdo se chcete účastnit, začněte přemýšlet nad termínem i místem 😀

katyxq
4. led 2013

@terezka312 pořídit si druhý dlouhý 😀 (jinou značku, vzor, materiál 😉)

abigail1
4. led 2013

@elvis12 ahoj, je mi jasný, že tohle nechceš slyšet, ale ručičky se smí dávat ven z šátku teprve tehdy, až si umí dítě samo sednout a udrží se v sedu. Syn taky uměl nejdřív stát a po několika měsících sedět a nikdy jsem mu ruce venku nenechávala a neposazovala ho.

terezka312
4. led 2013

@katyxq to se bude hůř obhajovat 😀 (i když vlastně ani neni nic potřeba obhajovat) no jo, chci indio trávu nebo koral nebo mandarinku nebo jinej krásnej, kterej ještě objevim