Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

petrastudent
9. srp 2017

Jak koukám, tak většina jedete jen ve čtvercích, tak aby neudělala chybu, když kupují kalhotové plenky?

makky1310
9. srp 2017

@petrastudent kazde vyhovuje neco jineho. Ja mela kupa ctvercu jeste po nas od mamy, nektere jeste nove nerozbalene, tak proto jsem sla do nich, ale asi i tak bych je pouzivala. Proste se mi tenhle zpusob libi🙂 neni nad pohled na bile ctverce na susaku na slunicku. A strasne me to bavi👍😉

petrastudent
9. srp 2017

Tak čtverců mám 16 nějaké ještě můžu dokoupit, ale asi podle situace, uvidím co bude vyhovovat oběma. Moc děkuji

sovulka
9. srp 2017

@evculinda mam 2 mesicni mimi, pouzivam ctverce, kalhotkove (šité) a vicevrstve, ktere si skladam na novosklad. Davam jen jednu ctvercovou, stačí mi JEN jedna, menim cca 7xdenne. Kalhotkovou davam s jednou vkladackou, taky mnou ušité. Ctvercovek mam 15, kalhotovek a vicevrstvych tak 12 cca. Stačí mi to,ale jeste 5 ctvercovek bych užila. Peru kazdy 3.den. Jinak dalsich asi 20 plen na utirani, podkladani atd. Ty mam jiné, ty na curani nepouzivam. Svrchni pouzivam 4, mam jich vic, ale zatim jsem jich vic nepotrebovala. Takze me by stacilo asi 25 ctvercovek a 4 svrchni 🙂 Jsem asi šetrná 🙂

evculinda
9. srp 2017

@sovulka Děkuji za zkušenost. Přes den si tedy vystačíte s jednou čtvercovou, případně jedna kalhotová plenka s vkladačkou. A na noc jak balíte prosím?

sovulka
9. srp 2017

@evculinda ano, presne tak jak píšeš 🙂 Na noc uplne to stejné. V noci se vyprazdnuje min jak pres den. Prebalim pred spaním, potom 1x v noci a pak brzo ráno. Ale každé mimco je jiné, treba to jinému nemusí stačit, kazde cura jinak 🙂

sovulka
9. srp 2017

@evculinda a svrchnacky mam i novorozenecke i vicevelikostni. Na kalhotkovou plenku mi vic sedi ta novorozenecka svrchni a na ctvercovky, protože jsou větší, mi zase lip sedi ta větší 🙂

evculinda
9. srp 2017

@sovulka Děkuji za zkušenost.

normalnimatka
9. srp 2017

@evculinda
Ahoj (tady si asi tykáme🙂), mně se to nějak nechtělo moc hrotit. měla jsem obyč čtvercovky (cca 60x60) a jela jsem pořád dvě narovno na sebe. tohle mi vydrželo dost dlouho, cca do roka. syn je docela nejedlík. ale i kdyby jed příkrmy hezky, změnilo by to akorát to, že bych nemusela denně tolikrát zapírat plenky od stolice nehezké konzistence:D
čtvercovek jsem měla kolem 70 ks.
pak jsem měla ještě vícevrstvý, ale ty mě nějak neokouzlily. pak jsem používala tu větší velikost. ta menší mi přišla, že nic moc nesaje, a nejvíc vrstev bylo na místě, kam syn prostě nečůral vhodnější je to pro holčičky, tam bych si to uměla představit reálně a myslim, že to je fajn. thyle plenky dělaj docela malej zadek, nemusej se složitě vyvěšovat a žehlit...) mám teda typ bambino, jakože se složej narovno.
zkoušela jsem i novosklad a tak, ale byla jsem asi líná to skládat a nevim no...vyhrály u mě prostě čtverce narovno. jednoduchý, rychlý. ale má to nevýhodu, že stolice pak protejká pořád na kalhotky, no...po nějaký době (docela dlouhý) mě to přestalo bavit a pořídila jsem větší sadu a teď už mám všecko možný.
abych se vrátila k dotazu, jedna čtvercovka a ještě k tomu na novosklad podle mě určitě nestačí. max. tak na léto ven, aby dítě teda nečůralo úplně na podložku, tak jsem to tak dávala a třeba po hodině přebalovala. o trochu lepší je jedna čtvercovka narovno. ale já teda dávala dvě plenky hned od porodnice...syn mi přišel dost učůraný.
takže možnost je určitě novosklad+vkládačka, ideálně z nějakýho savějšího materiálu jako bambus. tohle asi upřednostnim u dalšího dítka🙂 čtvercovky samy o sobě nejsou moc savý:/ pak je nutný to vrstvit a dělá to velkej zadek, což není jen estetická záležitost, spíš jde o pohyblivost dítěte, při trénování hlavičky už třeba takle dvě čtvercovky na sobě jsou dost tlustá vrstva...
jako vždycky je lepší to prostě zkusit🙂 půjč si od někoho vícevrstvý a tak různě, o čem uvažuješ a uvidíš, co bude sedět a vyhovovat🙂
já kalhotovky taky pořizovat nechtěla, přišly mi hodně drahý a tak, ale jakuž je dítě velký, tak mi přijdou i ty dvě čtvercovky málo a je prostě potřeba savější systém, ale ne tak, aby dítě chodilo se třema čtvercovkama narovno na sobě:D

a co se týče svrchňáků, hodně doporučuju Thirsties...maj jen 2 velikosti, ale obě zmenšovací a parádně seděj! vel. 1 vydrží do 9 měsíců, další až do xy...ty první seděly synovi hned od porodnice🙂 jako jediný z "jednovelikostních", který jsem teda měla v ruce...

evculinda
9. srp 2017

@normalnimatka Moc děkuji za další zkušenost a podnětné rady.

normalnimatka
9. srp 2017

@evculinda není vůbec zač🙂 moc fandim každý látkující mamince, aby jí látkující nadšení vydrželo🙂

jo ještě mě napadá poznámka k těm kalhotovkám....ono se sice řekne "novorozenecká" plenka, ale většinou jsou taky rostoucí a třeba novoš-8kg není vůbec špatný skóre🙂 to má třeba katyvbaby.
taky jsou ale i úplně univerzální, třeba chobotovky mi přijdou docela uni, no a snad mě s tím nikdo nevyhodí, třeba tady od té paní mám ušité svrchňáky, ale šije i plenky: https://www.fler.cz/zbozi/fialovobila-plenka-na... to je krásná cena (má i bazar tady na MK,momenátlně neobnovenej a o trošku levnější:D) nebo něco jako totok https://www.fler.cz/zbozi/plenka-latkovka-recy-... - to jsou poměrně hezký ceny na plenku na celý látkování🙂 pak se jen přidá tlustší vkládačka třeba🙂 nevim teda úplně, jak seděj na fakt úplně malý mimčo, ale třeba ta první se mi zdá hodně nařasená🙂

evculinda
9. srp 2017

@normalnimatka už jsem oslovila dvě paní, které cca před 3 lety aktivně šily, jen bohužel v tom nadále nepokračují. Máte prosím na paní tady na bazaru nick? Děkuji.

petrastudent
9. srp 2017

@normalnimatka ahoj, já mám tedy kalhotovky anavy a petit lulu novorozenecké, pak pastelky a chobotky- ty budou asi napořád. Kativ baby ještě zkusím také, budou asi na delší dobu jak píšeš. A tys dávala od narození čtverec na rovno? Já myslela, že to takhle malin miminum nesedí, že to vše proteka- někde jsem četla. Ještě nemám s látkou zkušenosti. Před deseti lety mě to ani nenapadlo a teď bych nechtěla ani vlhké ubrousky.

normalnimatka
9. srp 2017

@evculinda
https://www.modrykonik.cz/market/seller/lamatex...
můžeš třeba mrknout i tady🙂 ale obecně bambus saje víc, než jen bavlna...ale zase to asi víc hrubne..každý mý svoje🙂
https://www.modrykonik.cz/market/seller/orlovan...

petrastudent
9. srp 2017

@evculinda Já bych si chtěla také nějaké plenky usit- podle originalu- pastelku, chobotky a třeba puk. A z prostřihů ubrousky na utírání a vložky do podprsenky.

normalnimatka
9. srp 2017

@petrastudent
jj dávala jsem dvě čtvercovky narovno, prostě jako naše mámy🙂 no ze začátku tý stolice právě není moc, takže mi to protejkalo jen občas. a všecko zachytily skvělý thirsties svrchňáky - dvojitý gumky🙂
ale u dalšího mimča asi najedu na novosklad s vkládačkou, když bude holčička, tak vícevrstvý... možná pořídim i pár novorozeneckejch, uvidim🙂 právě mám taky pastelky, ty mi připadaj dost bezva. na novoše stačí párkrát ohnout chobot a ani nebude potřeba vkládačka🙂

petrastudent
9. srp 2017

@normalnimatka mě se na nich právě líbí ta variabilita. Svrchní thirsties musím objednat. Ale dvojité jsem viděla i na pop in - a ty byly teda hodně levné, nemáš / nemáte zkušenost?

normalnimatka
9. srp 2017

@petrastudent dvojitý gumky jsou na různejch značkách. imse třeba taky... ale thirsties mi přišly celkově nejlepší🙂
pop in je ale v podstatě AIO ne?

petrastudent
9. srp 2017

@normalnimatka popoliny wrap

petrastudent
9. srp 2017

@normalnimatka napsala jsem špatně, měli to být popoliny wrap

normalnimatka
9. srp 2017

@petrastudent popoliny svrchní nemám zkušenost, ale thirsties jsou i dobře velikostně univerzální
teď nevim, co myslíš.. toto? https://www.nejbaby.cz/p/polyesterky-popowrap-b...

normalnimatka
9. srp 2017

@petrastudent jj no já nějak jak jsem i pročítala dost diskuze, než jsem si sama něco pořídila a tak, tak jsem dostala dojem, že je lepší se držet o plenek Popoliny dál celkově:D kromě separaček z celulózy...můžeš zkusit koupit, jestli maj nějaký zmenšovací...
nebo prostě koukni občas do bazarů. tady, na bazoš... já pořídila nepoužívaný thirsties za 260 tenkrát🙂

eviicka
9. srp 2017

Mně třeba svrchňáčky popoliny (popowrap) tak nějak vyhovují nejvíce. Akorát u novorezenečka mi Imse a Ellashouse seděly lépe, jak ale povyrostl, tak se to hned změnilo.
V další velikosti jsem už pořizovala rovnou dvoje (k nim pak ještě díky chvále a české značce rostoucí Anavy a Unuo). Teď mi pomalu vyrůstá i z těch všech, a v eLku budu objednávat určitě popowrap.

Jinak látkuji čtverce na rovno, teď už buď s vkládačkou nebo dva.

eviicka
9. srp 2017

No a jinak z těch jmenovaných značek... když je toho hodně proteče to stejně u všech. 🙂 Co se týká stoličky, tak ta se mi na oblečení dostala výjimečně, a nejpikantnější dvě nehody mají na svědomí jednorázovky.

evculinda
10. srp 2017

@normalnimatka děkuji za další tip.

sovulka
10. srp 2017

Ja kdyz dala čtverec na rovno, stolice protekla... Takže na rovno dam, kdyz opravdu specham 🙂 Me fakt nejvíc vyhovuje novosklad. Zkousela jsem i sklad na draka, ale ten mi vyhovuje min na male mimco. A co se tyka curani, zatim mi mala nikdy neprotekla a pouzivam opravdu jen jednu ctvercovku. Jsem zdravotnik,10 let jsem prebalovala pacienty...tak jestli to ma nějaký vliv, ze byvh treba uměla lépe utahnout kolem nožiček...nevim 🙂 Nebo mi mala proste jen malo cura 🙂

petrastudent
10. srp 2017

@normalnimatka ano byly to ty z odkazu, já právě někde četla diskusi a tam si tyto chválili. A nepamatuješ si prosím, proč od popolin pryč?

petrastudent
10. srp 2017

A záleží hodně na gramatiku čtverce? Daji se ty tensi take používat ? Mam doma 15 nových lipstatskych. A pokud bych dokupovala, tak asi jen bazarové ( přeci jen si nejsem jistá zda v nich pojedu) a tam mi asi nikdo neřekne gramáž? Teď jsem našla za 15 Kč kus, tak bych je vzala

petrastudent
10. srp 2017

@petrastudent na gramazi čtverce ( omlouvám se)

sovulka
10. srp 2017

@petrastudent ja mam stare casy od xkkoo nebelene a v pohodě. Pak mam nějaké noname s obrazky a ty jsou řídké, tenké, ty bych na curani pouzit nemohla to by proteklo hned.