Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

silente
8. srp 2009

Super! Díky moc! Ta Lka fakt chcůůůůůů 😀

zmuzle
9. srp 2009

Mam uplne stejnou zkusenost jako Evinka s BBH pulkama, jsou moje nejoblibenejsi. Kolem nozicek to pak nema Kubik vubec otlaceny. Ale mnohem vic pouzivam BBH vlnacky. Takze je dobra zprava, ze budou i na Brane 😵
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vRefer...

evinka
9. srp 2009

Zmuz a máme všechny i stejnou barvu 🙂

zmuzle
9. srp 2009

Evi, takovou mam i mesavou BBH 😵

evinka
9. srp 2009

Tu mám čokoládovou.

silente
9. srp 2009

Mešavou BBH mám taky filajovou 😵 Ale tu bychom ještě ztratily 😀
No asi na ta Lka počkám na Bránu. Jsem tam teď dělala objednávku a pár věciček jsem si ještě odsunula, že je koupím později, tak to aspoň spojím 🙂 Tak Evi, kdybys pak chtěla a neměla k objednání nic jiného, stačí říct 😉

evinka
9. srp 2009

Já budu muset taky teď udělat objednávku, Ondra mi začíná vyrůstat z BL XS-S, tak je musím nahradit. ale pokud pak budu chtít jen ty PULky, tak se přidám, nebo si uděláme výlet do pražské Brány - už se na ní těším. Škoda, že teď někde nemají Mka, hned bych do nich šla.

senja
9. srp 2009

Diky holky za rady ohledne PULek 😎

zzan Barevne bambusove Kikko jsou krasne jen po prvnim vyprani. Pak se srazi a desne zezmolkuji, vypadaji po 3x oprani priserne, jako kdybys je pouzivala roky a roky 😠 Ale vybornou savost a barvicky uz jim nikdo neveme 😉

zzan
9. srp 2009

Senjo o tech kikko jsem to slysela ,ale hlavne ,ze budou porad vyborne sat ,kamaradka mi je ukazovala po pul roce pouzivani a nebyla to zadna hruza .. no ale uvidim az casem ,zatim mi tu jen lezi v uhlednem kominku a cekaji 😀

Holky ja mam zatim jen dvoje PUL svrchnacky a kdyz tak koukam na ty BBH ,tak na ne mam asi zalusk 😀 Takze jsou vazne tak dobre?A je Sko vhodne uz na novouska?Ty vlnacky asi vazne necham az na pozdeji ,az se to latkovani nejak naucim 😎

baca
9. srp 2009

Holky, malá mi dokadila vlňáky, vyprala sjem je na 30 v pračce s šamponem na vlnu od IV, ale zůstaly tam fleky: Jak se to pere, dá se na to vzít žlučák? 😒 ☹

blka
9. srp 2009

Já jsme ty bambusové kikko vyprala "už" asi 5x 😀 a zatím v poho. Věším je tak, že je poskládám na půl, pak ještě na půl. Je z toho čtverec. Snažím se tím předejít tomu vytahání, jak jste psaly, tak uvidím, jestli se to povede 🙂

evinka
9. srp 2009

zzan, já látkuju od 4 týdnu a od té doby Ondrovi bez problémů utáhnu ty PUL BBH Mka. A to je "standardní" miminko - narodil se 3,6 kg a teď v 9. týdnech má 5,4 kg, žádný macek, akorát je dlouhý. Takže si myslím (i když jsem Ska neměla), že S na novoška utáhneš bez problémů. Dávám mu je přes 3 čč složené na osminy máme široké balení. Asi přes nějakou štíhlou kalhotkovou by byli velký.

zmuzle
9. srp 2009

Zzan, ja ty M svrchancky vytahla o neco pozdeji nez Evinka, ale taky v pohode. Prave se daji krasne krizit a suchaji i na tu latku, kdyz to potrebujes. Mam je radsi nez IV, nema po nich otlaceny nozky a po IV jo 😒 Kubik je dlouhy a hubeny, i kdyz to na fotce tak asi nevypada 😀

senja
9. srp 2009

zmuzle Po IV otlaceny nozky? Fakt? To my s IV mame opacny problem 😉 Holt kazde miminko je original 😀

Holky poradte: Projela jsem PULky na brane a podle popisu a komentaru vaham mezi SWB a Bummis Brite. Ktere poradite?
P.S. Podle komentaru na brane to vypada, ze nejlepsimi PULky jsou IV Organic 😒 Snad nam vic sednou az maly trochu pribere 😉

katarina82
9. srp 2009

senja, Lus mi teď doporučovala buď IV Organic (-ty vám teda nesedí) a nebo SWB pulky 😉

evicka7
9. srp 2009

majdule, k těm Sandrám: Viky je teď výborně využije, když látkuje všechny svý nány, protože jí nemůžu dát moc jejich plen na hraní, aby jí něco zbylo na zadek 😀

lusinta
9. srp 2009

Kacka-. jo, udělej tedy obejdnávku přes web

Pulkdy jsou ještě super Thirsties. Bummis nemám moc ráda. Jsou tak na vv a čč. na kalhotkové pleny ne.

raady
9. srp 2009

Lus, IP 😉 díky.

delfi
9. srp 2009

ahoj holky konečně jsem se odhodlala téměř plně látkovat a odhalila pár nedokonalostí v mé výbavě, resp. s pár věcma si nejsem jistá. mám vlňáky crepe jersey, lanolinovala jsem je v tom roztoku od ulricha (mastný teda nebyly a nejsou...)a když jsem je dala malýmu na kalhotkovku tak mi úplně provlhly až tak, že jsem měla mokrou zavinovačku.....to vše po cca 2 hodinách možná ani ne. je tohle normální nebo jsem to blbě nalanolínovala. podotýkám že malej celou dobu samo jen ležel a spal. od tý doby jsem je malýmu radši nedávala....
pak jsem koupila 10 vv od popoliny, ale nějak nevím jak je použít. když je dám samotný tak to nic neudrží a malej je hned mokrej, když je dám do novoskladu tak je to hroznej balík pod zádíčkama a malej se rozčiluje, že ho to tlačí.... mátě nějakej nápad? to samé když dám novosklad se dvěma plínama, ale jeden zase nic neudrží....jak to děláte vy? myslíte, že si malej za chvíly zvykne? zatím mu nejvíc vyhovujou kalhotkovky a AIO.
ještě jeden dotaz - když má malej látkovku jakoukoli tak má samo pod zádíčkama pěknej pakl a leží kvůli tomu jakoby z kopce, což mu vadí protože si blbě odříhává a pak blinká. dáváte mimíse na polštář nebo řešíte to vůbec nějak?
holky víte o nějakým pořádným kamenným obchodě s látkovkama všeho druhu v Praze? v těhu jsem si pro výbavu zajela do brány v brně, ale teď s malým to tak brzo nepůjde a potřebovala bych doplnit výbavu a chci si ty plíny nejdřív osahat a pozeptat se....

ijo
9. srp 2009

ahoj delfi, zkus je nalanolinovat v normálním lanolinu z lékárny. už tu někdo před časem nadával na ten lanolin od ulricha. používám ADEPS LANAE, stojí to pár korun a vlňáky drží celou noc v pohodě.

marcelkad
9. srp 2009

Delfi - brána bude v Praze během září

Lanolín používám z lékárny, dám lžičku rozpustit do vařící vody s kapkou šamponu, pak přidám studenou a do toho šoupnu vlnáky na 3-4 hod - jsou mastné, po první použití se to vstřebá. Určitě vlňáky musí vydržet déle a rozhodně by nemělo být nikde mokro, jsou max. vlhké zevnitř.

Já balila takto - novosklad (do toho jen žínku ikea) a na to PUL IV - balík to nebyl, neměla jsem pocit, že by ležel nějak z kopce. Ale přebalovala jsem fakt často, i 3x za hodinu.

ijo
9. srp 2009

3x za hodinu?? Ty jo, já mám takhle pocit, že dělám vše za letu, ale tohle už bych asi nedala. 🙂 klobouk dolů

delfi
9. srp 2009

ijo: aha tak dík za tip, asi ten lanolin koupím z lékárny a ulricha zahodím 😢 všichni si vlňáky pochvalujete tak já je přece nebudu zatracovat kvůli tomuto. navíc pro prďku malího jsou rozhodně lepší než pulky....jo ještě se mi zdá, že se mi v látkovkách malinko oprudil, resp. mu trošku začervenal kousek prďky - předtím u papírovek vůbec nic. je to možný? teď mažu téměř při každým 2. přebalení bepanthenem a nevypadá, že by ho to bolelo.
marcelka: 3x za hodinu jo??? teda to je masakr, ale mě malej naštěstí tolik nečůrá, vetšinou fakt čůrá 1x za 2 hodiny, vždy po kojení, takže plína je v podstatě jen na 1 čůrání, ale zato vydatný

marcelkad
9. srp 2009

Ijo, tož máš už 3 děti, to samo o sobě je fofr 😀 to zase obdivuji já.

Delfi, to opruzení může být třeba i alergií na nějaký materiál (fleese apod). můj malej třeba nesnášel ze začátku bambus, začala jsem proto dávat vkládačky z biobavlny. Jinak na tom častém přebalování bylo fajn, že prdelka větrala a jemu se být rozbalený moc líbilo. Škoda, že jsem už ze začátku nepraktikovala bezplenkovku, na tu jsem přišla až časem.

misabenny
10. srp 2009

ijo: tak jsi mě tu nadlodala s těmi micicuddle, jak je dáváš do wrapek. Koukala jsem, že jdou připnout i do vlnáků 😵 . Takže bych znovu pořídila vlnáky 😲 😀 a dovnitř tohle? Vydrží dost nebo je to jen taková "pojistka". Já totiž myslela, že to je malé mimísky 😅

ijo
10. srp 2009

misa - jsem je včera zkusila nacpat i do originalek i velourek, ale to by asi bylo na novoše, nebo na noc. Já je používám běžně, te´d jsem si koupila jednu od kvikviček, té asi nesedla. Vydrží mi tak tři hodiny, ale dá se tam ještě klidně dát nějaká nudle

lusinta
10. srp 2009

já jsme z ulrichem spokojneá!!jak dlouho jsi je měla namočené? dej víc,nech to přes noc a můžeš tenké vlňáky,jako je shorties, jersey apod nalanolínovat 2x až 3x po sobě a pak už budou držet!!!!

misabenny
10. srp 2009

ijo: tak to by mi stačilo 🙂. Tak ty jsi nám ji vyfoukla 😀. Tak asi do nich půjdu 😎

misabenny
10. srp 2009

ijo: to je používaš s vlnáky nebo s wrap? A na jak staré mimčo? Nevadí ten fleece ted v tom teplu? Vím, že to nejsou fleece jako tots bots, jen nevím, jak přesně fungují 😅 , jestli neprovlhají. Tomík má 18 měsíců.

kvakulka
10. srp 2009

Holky, řekly byste mi názor na mou výbavu?
20čč libštát
10 čč Kikko Eko Lux
5 čč mušelín Happy Square
10 vv PopoliniS+10 Popolini M
10 ručníčků Ikea
10 Disan zavazovaček

Svrchňáky:
HD flees vel.D
Pulky: IV organic Fox S, SWB vel.S
Vlňáky Engel natahovací (taky asi vel. S)

Chci balit novosklad, do toho ručníček nebo vv, později Disany- co myslíte, stačí výbyva na tyhle moje záměry?