Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezita
16. zář 2009

ijo, ja je koupila na dopo od zmuzle a nemuzu si je vynachvalit!!! jedinou vadou je, ze jsem chtela fialove a dorazily mi bile.. ☹ 😀 😀 😀

baca
16. zář 2009

tak mi dorazil balík z Brány a jsem nadšená z vlňáčků cuddle, jsou tááák tenoučké, ještě tenčí než LVB
svrbí mi ruka, hned bych is objednala ještě jedny 😀 ale počkám na funkčnost

ijo
16. zář 2009

díky holky, zkouknu to. Baca - Cuddle vlňáče jsou super ale taky odolávám koupit dvoje 🙂...ale ty tmavě červený by nám slušely 🙂

joohana
16. zář 2009

Holky, tak teda bacha na eplenka.cz. Objednala jsem si vlňáčky, někdy koncem srpna. Poslala peníze. Došel email že byla změna účtu a prosba o zaslání na nový účet. Takže jsem čekala na vrácení peněz a poslala na nový účet 31.8. DNES (!) mi (po urgenci v pátek, tvrdila že ve středu posílala)došel balíček, poslaný včera, a vlňáky jsou jiné barvy.
Tak nevím jestli mám být ráda že vůbec něco přišlo, ale já chtěla modré 😠

terezita
16. zář 2009

joohan, spis je pani popleta.. 😀 ja si tam taky objednavala vlnacky a dostala jsem je taky presne v obracene barve.. 😀 😀 a ty zelene jsou hezci.. 😉

erinka83
16. zář 2009

joohana, ty už máš aspoň plenky doma, já furt ne☹ a peripetie jsem měla stejný....

erinka83
16. zář 2009

minulý týden mi psaní po mém dotazu napsala, že bych je měla mít doma v pondělí, tak jsem jak blbka celý dopoledne seděla doma, než mě to přestalo bavit a dodnes furt nic☹ hned v pondělí odpoledne jsem jí psala nový mail, ať mi pošle podací číslo, ať si můžu zkontrolovat, kde balík je, a nic... 🙄

baca
16. zář 2009

ijo, já právě možná koupim ještě jedny, pokud se osvědčí - mám doma dvoje lvb S, což už jí je celkem malé a pak jedny swb L, což je zase ještě velké, takže pokud cuddly vydrží na furt, tak jelepší kouit dvoje než investovat pořád do dalších a dalších, nebo nesedí navššchny velikosti? ty s nimi přece máš dobré zkušenosti, ne?

joohana
16. zář 2009

Tak koukám že je nás víc, musím říct že tohle je má první celkem negativní zkušenost s nákupem na netu, doteď (a to dětem nakupuju přes net prakticky všechno oblečení) bylo všechno ok a včas.
Proti zelené nic nemám, jen už jedny zelené mám a chtěla jsem modré 😒 .

ijo
16. zář 2009

baca - já právě jak jsem dostala první CB plenky tak skorem všechno mám jednovelikostní, takže to beru taky jako ty že dám radši víc za jednovelikost než platit dvakrát. Teda nevyšlo mi to u Popoliny Ultrafit, ta nám sedí až skoro od roka 🙂, ale CB sedí všechny suprově. woolky používáme rok, jsou ale strašího vydání (zděděné) a fungujou pořád dobře. Měla jsem i stacinatory ale ten pán co s ním mám děti je teď zdemoloval, protože vytrhl patentky. takže nutně nový vlňáče potřebuju taky 🙂

katka82
16. zář 2009

Jéé díky za varování o eplenach 😉 taky jsem si od nich chtěla objednat 😕

janina.kub
16. zář 2009

ahoj
nikdy jsem na tomto tématu nebyla a abych pravdu řekla, nechce se mi pročítat všech 174 stránek, tak se zeptám rovnou: máte někdo zkušenost s itti bitti?? (nevím, jak se to přesně píše 🙂 )
my používáme popolini one size bio bavlna a na vrch popolini vlňáčky - jsme spokojený, ale nemám porovnání, protože opravdu jiné neúpoužíváme a tyto itti bitti my přišly docela zajímavý..

díky za odpověď nebo typ, co zkusit nebo zůstat u toho u čeho jsme 😎

matilko
16. zář 2009

ja som si z eplenky objednávala lvb jak bol ten mega výpredaj a už nikde nie sú ☹ tiež to boli peripetie, ale nakoniec mi prišli tie správne.

janina, IB sú výborné plienky a mega savé, také bokovky sympatické 🙂 ale pozor na pranie vrchnej časti, musí sa prať na 30st., inak môže začať šuštiť a zničia sa, hodne holkám sa to stalo (aj mne), takže mne už jeden zvršok preteká, chjo... doporučujem kúpiť SIO a nie AIO

ijo
16. zář 2009

janina - holky tu IB mají opravdu rády, já je sice nemám, ale povětšinou samá chvála. Pro mě problém, protože se dělají v Číně, ale to běžně lidi neřeší 🙂...já ti doporučím CuddleBuns 🙂mé lásky

evicka7
16. zář 2009

tak já jsem asi jediná co měla štěstí na eplence, jeden den jsem objednala a zaplatila, druhý den potvrdili a poslali a třetí den byly vlňáky doma

katarina82
16. zář 2009

Ahoj holky, hlásím se po delší době s dotazem...
Poslední měsíc asi, Denča v noci dost čůrá a jak už to u těch větších dětí bývá to smrdí. O to nic, ale hrozně, fakt hrozně tím načichnou PULky 😖 , takže je musím prát v ruce, protože jich nemám takovou zásobu. Máte to taky tak? Nebo je malá nějaký extrém? 😕

erinka83
16. zář 2009

No holky, mně ani nenapadlo, že by mohl být nějaký problém a furt doufám, že balíček dojde, samo že jsem si objednala LVB, páč byly levnější, jinak už jsem si je zakázala😀 Já mám naschromážděných takových plínek, že nebudu vědět co dřív 😅

evicka7
16. zář 2009

katarino, my to máme se smradem taky tak, ale dáváme vlňáky a ty do večera zase vyčichnou

katarina82
16. zář 2009

evi, právě že chci kupovat vlňáčky, ale když jsem si představila, že by takhle příšerně smrděly a musela bych je prát, tak to by ztrácelo smysl. Díky, zkusíme je 🙂

erinka83
16. zář 2009

Lanolín jsem sehnala, ale v čem mám ty vlňáčky prát?

terezita
16. zář 2009

janino, ja je zase na male mimco nedoporucuju.. vajecina proteka po nozickach. davam je jen, kdyz je mala vykakana. a kdyz lezi na boku a pocura se, tak mi to taky vytece ven.. a nejsem tady jedina.. 😉 ale jinak jsou na pohled krasny a davam je, kdyz jedeme ven, v kocarku mi lezi na zadech a tudiz nehody nehrozi.

ijo
16. zář 2009

taky dávám na noc vlňáky a když někdy smrdí tak do večera vyčichnou. Já mám pocit, že u nás je to období kdy malá smrdí a kdy skoro vůbec ne.
eri - vlňáče peru fakt je občas v umyvadle a mýdlem s jelenem

evicka7
16. zář 2009

kat, jak píše ijo, za půl dne jsou vyčichlý, lanolin má nějakou samoregenerační funkci či co, ráno smrdí, odpo už ne, teď sice peru vlňáky denně (protože kadíme 5-6X denně nálože od zubů), ale noční mám dvoje a peru je tak po pěti týdnech

kahlan
17. zář 2009

Ahojky ,
Tak mam dalsi z rady nekonecnych dotazu 😀
1.Susicka-mate nektera?Mame hodne maly byt ,trochu se obavam schnuti plinek ,prikoupila jsem susak na strop ,ale premyslim i nad susickou.Jenze o nich nic nevim ,jestli je to vubec ekologicke(nebo spis je to moc neekologicke) ,jak velkou maji spotrebu ,VYPLATI SE TO???Kdo ji mate a jste spokojene ( i negativni reakce) prosim o radu a zkusenost 😵

2.Asi se zeptam jako pako ,ale zajimalo by me ,kdyz se po prebaleni maze zadecek ruznyma mastickama proti opruzeni atd.. jestli to nejak nevadi tem plenkam?Obyc . cc stejne jako kapsovkam a ruznym materialum?Nebo to vyresi prave preprani zlucakem?

3.Zlucove mydlo - je lepsi pouzivat klasickou kostku ,nebo to tekute?U nej je nejaky kartacek pro snadnejsi manipulaci?

4.Ten teatree olejicek proti zapachu pri skladovani plinek se kape kam?Primo do toho kyblu ,nebo na viko,zvenku nebo zevnitr 😕 a jsou i jine olejicky ,teatree mi moc nevoni 🙄

Omlouvam se za pro nekoho mozna trochu prihlouple dotazy a budu vdecna za rady 😉 🙂

evicka7
17. zář 2009

kahlan, žádný dotaz není přihlouplý, na začátku se ptá každý

1. neporadím, byt máme také malý, plenky schnou dlouho, hlavně na podzim a na jaře, když se ještě/už netopí, ale nějak jsme to zvládli, sušíme na sušáku a ještě máme 4 šňůry v koupelně

2. mastičky vadí některým flísovým povrchům, jsem si takhle zalepila BI Growhour a hrozně dlouho to nešlo vyprat, jak to ta mastička zmastila, tak místo aby to sálo, tak to po tom stékalo, takže když jsem pak potřebovala namazat, tak jsem raději dávala separačku

3. vyzkoušela jsem oboje, kostka mnohem lepší, protože tekutého jsem měla děsivou spotřebu

4. Používám levanduli, 2-3 kapky na víko kýble a 3-4 kapky na máchání (teď mi došla a bude až příští týden a dá se to i bez toho)

a klidně se ptej, od toho tu diskuse je 😉

musko
17. zář 2009

kahlan, ako píše Evi, od toho je tu diskusia, aby si sa pýtala.
Pre malé mimi budeš používať najviac klasické čč a tie schnú rýchlo
čo sa mastičiek týka, ja mám takú skúsenosť, že pri látkovkách sa mi malý neopruzuje, takže mažem len sem tam, ale nie na flís. povrch....
žlčové mydlo radšej kocka
A pleny skladujem pri otvor. okne a v koši na prádlo, nepoužívam žiadny olej, ale levandule bude lepšia 😉

sabuse1
17. zář 2009

kahlan: sušičku máme, používám jí teda jen když prší takže ti moc neporadím se spotřebou, teď přes léto jsem jí moc nevyužila. Kalhotovky se suší většinou tak 3h, čtvercovky jsou suché tak za hodinku
Mastičky používáme občas, většinou na noc, bepanthen nebo sudocrem a v pohodě, vím, že se nedoporučuje rybilka. Jinak otíráme při přebalování řepíkovým čajem a zadeček má v pohodě.
Žlučové mýdlo mi víc vyhovuje tekutý (je fakt, že je ale větší spotřeba), ale vyhovuje mi, že má nahoře kartáček, který krásně stáhne vaječinu a nemusíš se v tom patlat. Používám to z DM
Olejíček taky kapu na víko

jmisa
17. zář 2009

Kahlan, já bych do sušičky šla, pokud na ní máš místo. Ale zase záleží, jestli máš kde sušit. Já suším v sušárně domu a když se netopí, tak to schne pomalu.
Mastičky moc nepoužívám, mažu je výjimečně.
Žlučák mám taky raděj kostku, tekuté = velká spotřeba.
Olejíček - levandule nebo tea tree kapu na popelnici, kde skladuju, do máchání už nedávám, dávám jen ocet.

betelgeuzz
17. zář 2009

Já jdu taky s dotazem. Když si nalanolínuju vlňáky už teď, vydrží to třeba 2 měsíce, než je použiju, nebo to mám udělat těsně před použitím?
A v návodu na lanolínování jsem našla dětský šampon. Musí to být dětský, nebo i obyčejný? Na dítě šampon používat nechci, tak bych ho kupovala jen kvůli vlňákům.
K těm olejíčkům, tea tree působí antisepticky, ale podobnou vlastnost má i zmiňovaná levandule, nebo eucalyptus, takže ty jsou určitě taky vhodné. Nebála bych se olejíčky i nakombinovat, pokud někomu určitá vůně vyloženě vadí. Já v době chřipek používám do aromalampy eucalyptus s citrusem (citron, pomeranč...) a je to moc příjemná vůně.

katarina82
17. zář 2009

Holky, díky, zkusíme vlňáčky 🙂

Kahlan, sušičku mám, suším jen když prší nebo na jaře, na podzim, nebo když potřebuju něco rychle suché. Bydlíme na baráku a tady cokoliv děsně schne, natož třeba kalhotková bambuska 🙄 Všeobecně sušičky mají větší spotřebu, my teda máme i noční proud, takže je to v pohodě. Ale i tak suším co nejvíc venku.