Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mamlas06
24. dub 2009

Ty velký jsou Kikko. Ty malý jsem kupovala z druhý ruky, měly by snad být Popoliny, ale přijdou mi úplně stejný jako Kikko, jen jsou menší (logidky) 😀

evulebobule
24. dub 2009

mamlas: děkuju, mrknu na to. 🙂

evulebobule
24. dub 2009

mamlas: a využiju je hned od začátku? 🙂

astrane
24. dub 2009

kikko jsme měli na sobě jednou a mě se zdají na svou velikost(máme L)takový menší.Já do nich nic nedávám a jsou nám tak akorát,jinak se zdají,že budou dobrý...třeba BL babuska je teda větší....

schnek
24. dub 2009

IB SIO - no já nevím, jak to dělám, já bych řekla, že to púrotýká, když máte na dátě moc velkou. Ono jsou to bokovky, takže by správně měly sedět děcku pod bříškem. M. obleču Ondrovi i Matoušovi, ale M. jí má až na pupík. Zatím jí měl jednou, trochu počůral, nic neproteklo, ale kdo ví, jak by vypadala po 3h 😉

konopnej flauš - opět se objednává na BC, ale tentokrát kleště a patenty, takže kdo chtěl látku, moh si připsat, ale není jistý, jestli bude, ivuška bere jenom do limitu váhy 20kg 😉

schnek
24. dub 2009

evičko, jo, mám to na podložkách, ale ještě tu kus mám. Na BC z toho někdo šil tepláčky, já chci ještě dělat plínu, čekám na patenty a jestli se tedy vleze ten k. flauš 😉 ale mám z něčeho podobnýho kupovanou plínku a jsem s ní spokojená, ono je to tenký, ale savý 😉

koru
24. dub 2009

Tak už máme BBH taky doma. Jsou fakt nádherný. Na kolik je perete, na 60?

mamlas06
24. dub 2009

schnek - aha, ale jak to tak studuju, už je stejně pozdě 🙂

schnek
24. dub 2009

njn, ono asi ještě časem něco bude, ale kdo ví 😉

mamlas06
24. dub 2009

Si počkám až z toho něco našijete a budete prodávat vlastní výtvory 🙂

schnek
24. dub 2009

hehe, vlastní výtvory 😀 já neušiju jedinej steh rovně 😀

mamlas06
24. dub 2009

tak to aspoň máš zaručenej originál a ty se cení 😀

evicka7
24. dub 2009

schnek, to máš jedno, vždyť je to na hovno 😀 důležitý, jestli to plní účel

no "můj" výtvor (teda výtvor mé kamarádky) určo jednou půjde do prodeje, protože jsem udělala rozhodnutí, že až se odpleníme, tak vše, v čem jsou gumičky půjde do světa, protože nechci riskovat, že za 5-10 let nic z toho nebude k použití, protože ty gumičky dogumičkujou

schnek
24. dub 2009

no já právě řeším dilema, jestli si výbavu kalhotovek nechat na třetí, který je v plánu za cca 6-7 let nejdřív, nebo to prodat (rovný plíny si nechám tak jako tak) a pak znovu nakupovat, no pořád nevím 😅 a jinak v něčem jsou takový silikonový gumky, těm se podle mě nc nestane 😉

osma
24. dub 2009

Schnek: ja mam deti pres 6 let od sebe a musim rict, ze se mi spousta veci po prvnim hodila.🙂 Jsem rada, ze jsem to nemusela porizovat znova a zabyvat se tim. Za tech 6 let se tomu nic nestalo. Ovsem buhvi jaky bude vyvoj v latkovych plenach, ty treba za 6 let predci nase predstavy. 🙂

schnek
24. dub 2009

osmo, no asi udělám kompromis, nechám si vybraný oblíbený kusy a zbytek prodám. Pořád ještě váhám, jestli si nechat svrchňáky, no času na přemýšlení mám ještě haldu 😉 😀 ono jsme první, kdo má děti, brácha snad taky nějaký mít bude, tak uvidíme, jak bude osvícenej do látkování, že by jsme mu naše plíny zapůjčili 😉

poup
24. dub 2009

tak, tohle je pro mě novinka v zapínání....ani jsem o tom neslyšela...

http://www.eplenka.cz/product/wahmies-one-size-...

ale bála bych se, že ty háčky budou praskat...

sonulah
24. dub 2009

koru, já zatim 1x růčo...

nevim, jestli to někdo už vypral na 60? co? haloooooo? 🙂

hankka
24. dub 2009

Soňulo, jááááá jsem je vyprala na 60. Bez problémů. A dnes jdou obě mešavé děti do centra 😵

hankka
24. dub 2009

Museli jsme dnes pořídit další IB vel. L, protože jsem nakoupila spoustu střev, ale z M už Tobísovi leze zanďour, takže ačkoliv mešavic máme dost, tenhle kup byl zcela nezbytný 🙂))

koru
24. dub 2009

sonu, já je už vyprala na 60, jelikož jsem prala plíny, tak jsem je tam přihodila. A vypadají v pohodě. A přijde mi, že ta s tím hladkým povrchem bude dělat menší zadek než mešavá.

schnek
24. dub 2009

já j vyprala normálně s plínama a ok 😉

kdo máte IB L, můžete mi napsat, jaký rozměry mají ty střeva?

evicka7
24. dub 2009

taky jsem je dala na 60 a v poho

osma a ty jsi měla už před šesti lety nějaký pulky a kalhotkovky?

silente
24. dub 2009

Ahojte babule,
mám jeden nádherně tupý dotaz.....
klasické čč před prvním použitím stačí vyprat 1x nebo taky aspoň 3x jako kalhotovky a spol? Myslím kvůli savosti, všechny jsou fungl nové.
Děkuji 😀

evicka7
24. dub 2009

schnek: obdélník 22x27 (+- měřím vytahaným krejčovským metrem)"vložka" na délku 31, šířka v nejužším místě veprostřed 8, v nejširším u krajů 11, mini vkládačka 19x6,5

schnek
24. dub 2009

evičko, děkuji 🙂

silente, všechno jsem prala jenom jednou 😉

marcelkad
24. dub 2009

schnek, střeva: 22x27cm a ta malá nahoře s fleesem má 28x12(a v té nejužší části pak 8cm)
mimochodem, měla sem stejný nápad s tím našitím střev, akorát já si objednala bambusový fleese (70%bambus, 30% bavlna - jako má originál IB, snad ta látka od Ivuš bude)

schnek
24. dub 2009

marcelko, díky 🙂 jste se s evičkou trefily najednou 😀 ten bmb flauš už mi přišel zbytečně drahej 😉 kdyby to od ivušky nevyšlo, možná bych šla do nějaký objednávky sama 😉

evicka7
24. dub 2009

silente já taky jen jednou, prostě to napoprvé nebude mega savý, ale abych to kvůli tomu prala 3x dokola, to mě ani nehne

schnek
24. dub 2009

a jinak konopnej flauš na metry snad někdo prodává na MMB, zkuste mrknout, někde jsem to tam zahlídla 😉