Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
24. lis 2009

jo ještě, mladší je pořád na jednorázovkách a kadí teda pořád tak 10 X denně ☹ , má 6 kg.
ten vlněný obdélník je asi potřeba taky lanolinovat že?

si
24. lis 2009

Ahoj holky, používám Excel už dlouho - na normální praní a je to v pohodě. Látkovat teprve začnu. Kupuju ho buď v Tescu nebo v Makru. Myslím, že ho občas mají i v drogériích - Teta, Schlecker.

marcelkad
24. lis 2009

kupuji tady http://www.qalt.cz/

myslím, že nad 1000Kč (nebo tak nějak) mají dopravu zdarma. Kupuji tam Batole - vzala jsem hned 15kg - u nás je velká spotřeba 😉 a v Tescu maj max po 2,4kg, takže jsem furt jenom tahala balíky prášků. A excell používám dlouho na naše prádlo. Podle testů byl excell lepší a hlavně levnější než Persil nebo Ariel. Takhle objednám a za 2 dny jsem to měla s dovozem až do domu.

marcelkad
24. lis 2009

ještě jsem chtěla dodat, že jsou to většinou ekologicky šetrné výrobky za krásné ceny. Já pomalu domácnost předělávám na ekologickou a qalt je naše jednička (i na nádobí a do myčky)

http://www.qalt.cz/aktuality/Prací-prostředek-B...

jakelina
24. lis 2009

Reruno, já Ti neporadím s kalhotkama, taky se to teprve učím. Používala jsem jenom PUL kalhotky a froťáčky a malý mi chodil na nočník brzy. Už v roce a půl spal i v noci bez plenek, tak nevím co pro takového většího špunta je dobré.

betelgeuzz
24. lis 2009

Jedu zítra na výlet a chci se zastavit ve Slůněti. Mám vytypované nějaké plenky na nákup, ale kvůli penězům nemůžu mít všechny. Které byste vzaly z těchto dvojic: BL bambus x IV biofroté a BBH bambus x popin, vždycky jednu z dvojice.

zdenkaradek
24. lis 2009

marcelkad, super odkaz na ten galt, za 1000 si tam člověk v klidu nakoupí bez poštovného a ještě mu to přivezou až před dveře. Díky. 😉

erinka83
24. lis 2009

betel, tak bych tipla, že ti tady jednoznačně poradí BBH bambus a BL Bambus 😀

marcelkad
24. lis 2009

připojuji se k Erince - obojí bambus
Zdenka - fakt za 1000 to není moc a je po starostech 😉

ladida.l
24. lis 2009

erinka83: mě barvy na ikea plínkách drží krásně - peru ve slizu dělaného z jelena - občas i na 95°.
Jinak se jdu pochlubit - objednala jsem si na bráně svrchňáky Cuddle Wrap Igulee - modré se srdíčky, moc se na ně těším 😀

ladida.l
24. lis 2009

a jinak teda musím ještě pochválit bránu, hned mi volali, aby si ujasnili objednávku (loudila jsem zda nemají Cuddle Wrap s rybičkou Nemo) 😉

joohana
24. lis 2009

Qualt Excel jsem začala používat místo slizu před cca 2 měsíci, byla jsem nějaká líná sliz udělat 😔 . Jsem spokojená a děcko neopruzený a hezky to voní. Do máchání dávám pořád ocet.

Holky, dotaz-koupila jsem malé ještě jedny lovíky, tentokrát Jersey, M, a jsou i na našeho obříka dost velké (jinak máme crepe M z druhé ruky, možná trošku plstanté a ty jsou fajn a crepe L na noc). Uvažuju že je schovám na později a koupím menší. Dokdy vám stačily Ska ??? Dík!
Jinak- malá má 8 měsíců, 9kg a vv vel.2 narovno.

katarina82
24. lis 2009

Holky, máte někdo Blueberry svrchňáčky??? Jaké jsou? Oni mají ty chlupatý, ty chciiii 😵

baca
24. lis 2009

Joohana, já používám na čč narovno s-ka a jsou akorát na výšku, do šířky má rezervu, malá má 6 kg a 4,5 měsíce. Používáme i M, ale na čč narovno je to fakt volné, na kalhotovku ok. A L máme jedině na noc, koupila jsem ej do rezervy, dokud jsou 🙂

evicka7
24. lis 2009

reruna:ro inspiraci píšu, co teď nosí Vikouš, má kolem 12 kg a naše látková výbava nyní je: přes den vv do vlněných kalhotek lvb nebo swb, už nekakáme do plenky, tak se to dá, na ven buď stejně jako na doma, nebo pokud chci někde dělat rozruch, tak máme aio IB aio i sio, Popo (nedoporučuji, batolecí dávky moc nepoberou) a BBH chlupatou, na noc máme výbornou BBH bambus, pak BE, pastelku s prefoldem a kalhotkovky od Popo, pokud je brouk drobnější, tak mu vezmi ty bbh, jsou super a využiješ pak i na mimise
a vlněný obdélník je taky třeba lanolinovat

reruna
24. lis 2009

evicko díky, a ten obdélník se dá kde objednat?

evicka7
24. lis 2009

obdélník asi nejlépe uplést nebo rozstříhat něco vlněného a pak teda koupit
http://www.branakdetem.cz/vlneny-obdelnik.htm

joohana
24. lis 2009

Baca, díky, asi to risknu a zkusím a nebudu je prát a lanolinovat a v nejhorším je donesu na Bránu vrátit-kdyby byly krátké na výšku. Ze mně budou mít teda radost 😀

silente
24. lis 2009

Haloo .... co dáváte prckům, když už sklad na draka je na draka? Se bojím, že čč narovno + PUL to nepoberou 😒

marcelkad
24. lis 2009

Katko - koukni na BB, když je chceš koupit, maj slevu
http://www.latkove-pleny.cz/?volba=novinka&id=2...

Silente - zkus dávat na rovno, u nás to funguje

ijo
24. lis 2009

v létě jsem kupovala chlupatý BB a nedávno i coveraly, na zimu. Obojí jsou moc hezký.

katarina82
24. lis 2009

marcelka, díky, právě, že jsem to tam taky objevila, tak jsem si říkala, že bych si ty svrchňáčky vzala.

Ijo, a neprotýká to kolem nožiček?

katarina82
24. lis 2009

ijo a ty vlastně nepoužíváš čč, že? Jestli by ty svrchňáky byli i na čč...

ijo
24. lis 2009

ty jo, to nevím na čč. Jinak kolem nožek to neteče, a to je máme dost hubený. Ale já je kupovala když byl malý roka měla necelých 8 kil.

ijo
24. lis 2009

marcelkad - dobrý odkaz, my sice nic nepotřebujem, ale za tu cenu 🙂

evicka7
24. lis 2009

silente, když nechceš na rovno, tak asi budeš muset do kalhotkovek, nám je novosklad ze sedmdesátek jako bokovka a z osmdesátek krásně, takže jsem ještě draka ani nezkoušela

kualalik
24. lis 2009

Silente, nazdar matko látkovko 😀 Jako sleduješ, že jsem se zapojila do této diskuze 😀 Chystáme se taky látkovat.

ijo
24. lis 2009

všem potenciálních matkám co budou balit do látky blahopřeji ...super rozhodnutí

baca
24. lis 2009

silent, čč narovno doporučuju 😀 , dneska jsme zase prala jedny podělaný vlňáky 😀 😀 😀, ale naše ratoelst kaká max 1x denně, někdy za dva, tři dny (výjimečně víckrát denně), takže to občas holt přepreru, někdy chytnem do čínáku, někdy to udělá, kdžy je rozbalená. Ale pokud mimi kadí častěji, tak to zrovna fajn není

katarina82
24. lis 2009

Mno, tak jsem objednala jednu Minky a jednu One size Deluxe. Ty svrchňáčky ještě uvidím, ale asi je zatím brát nebudu, bylo by to hooodně dopředu. Páč jsou nějak od 6 kil a to měla Denča až v půl roce...