Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

nika
12. únor 2010

ahojki vespolek,
noone 😀 tyjo, nedalo mi nereaogvat.
taky se s tímto přístupem setkávám, ale už to moc nevysvětluji.
jinak já začalo až po šestinedělí, v tu dobu jsem byla ráda že žiju, full vlastně ve dvou a půl měsících malé. do té doby to byl boj o přežití - teda hlavně mé osoby 🙂

jinak mamka je nakloněna, tchýně o tom neví, rodina jak kdo 😒, a mám smůlu k Dr. chodíme do ordinace s miminem uplně vyslečeným jen zabaleným v plínce tak, tak machruji jen s barevnými Kikko bambus (dr už si všima a vyptávala se 🙂), a maminky jen v čekárně koukaj, zatím jsem tam jinou látkařku nepotkala.

ivuska.h
12. únor 2010

Ne, u šicího stroje fakt ještě nesedím, i když bych si potřebovala přidělat pár vložek do podprdy 🙂) Ale momentálně jsem stejně bez overlocku, takže smůla.

Látkové vložky pro sebe mám díky tomu, že se mi podařilo celkem dost zmetků (použitelných, ale esteticky ne úplně super) když jsem vyvíjela střihy, testovala materiály a tak. Takže teď látkuju (od druhého dne po porodu) a je to fakt super, s jednorázovkama nesrovnatelné. Některé vložky mám podložené PULem, ty jsou 100% držáky, pak nějaké s fleecem, ty mi teda taky neprotekly a některé s vlnou, ty pro změnu taky neprotekly 🙂) Stejně to člověk mění při každé návštěvě WC a při materiálech, co jsem použila (bambus, biobavlna), to má fakt velkou absorbci při malé tloušťce. No prostě jsem fakt spokojená. Jinak jsem teď mezi porodama používala kalich, takže toto je moje první látkařská zkušenost.

Ale teda mám dojem, že na látkové vložky reaguje okolí o poznání hůř, než na plíny 😀 Aspoň teda u nás v rodině, plíny všichni chválí, ale kdo se dozvěděl o vložkách (což teda asi jenom mamka), tak se tváří dosti divně.

noone
12. únor 2010

katarina, diky za tip na romanku 🙂

nika, taky jsme chodili ze zacatku k mudr nahaty, manzel ji pri prvni navsteve nadsene hlasil ze mame latkovky, oba jsme cekali jak nas bude chvalit a ono ne, to nas dost sokovalo. naopak nam vynadala... ted jsme byli jen na ockovani, takze plinu malej mel a zas mi nadavala co jsem to za matku, jak mu chudackovi branim v pohybu... skoda, ze jsem se nezmohla abych se ji zeptala co je s nasi generaci spatne.... ale priste uz to dam a budu tam tak dlouho, dokud neuzna, ze se myli 😎 😀

ivuska, taky ti gratuluju k novemu miminku 🙂
jak pises... pliny=jsem divna. vlozky=jsem ufon 😀

beruskanula
12. únor 2010

holky.... my se pro látkování taky rozhodli 🙂 .... ale abych v tom byla vzděwlanější, musím studovat 😀 ... no a reakce rodiny? moje mamina je ráda, ikdyž si ovšem nedokáže nic představit pod moderními kalhotkovými látkovými plenami 🙂 , a přítelova rodina... dle nich jsem nemoderní, nebudu nic stíhat a pod.

a s tím širokým balením... moje "super" švagrová dávala široký balení tak, že dala jednorázovku, na to látkovou plenu a na to igelitový kalhotky.... 😲 jsme na to čuměla jak něco.... 😲 ...a nehledě na to, že se jí malá v takovým super balení hrozně oprudila.... jenže u ní to bylo i tím, že malou nijak něvětrala...

dle mýho je na široký balení nejlepší látkování 🙂

katka82
12. únor 2010

Noone teda tak už aby ta vaše Mudra byla v důchodě co?😉 a jestli se můžu zeptat ty máš obchod s látkovkama a jaký??? 🙂
u našeho doktora nebyla reakce vůbec žádná 😉 a to tam většinou beru vyloženě repre kousky 😀

duzame
12. únor 2010

Velká gratulace Ivušce k miminku!!!

Taky nějak řeším ty látkový vložky, ale nevěděla jsem, že se můžou i v šestinedělí. A jak se to pak pere, když jsou ty očistky infekční?

jinak taky dost často narážím na názory, že holky s kalíškama a látkovejma vložkama jsou vlastně prasata. Mě se teda ségra vysmála i za pratelný vložky do podprdy 😒 .

Nedávno jsem někde objevila i návody na pratelný toaletní papír. Stejnej princip, jako látkový ubrousky na prcky. To už si teda nedokážu představit, jak lidi zkousávají 😝

katarina82
12. únor 2010

duzame, tak podle mě je kalíšek mnohem "čistější" a celkově lepší než tampony, vždyť se tam nikde nemnoží bakterie a tak, narozdíl od toho tamponu teda...

nika
12. únor 2010

noone bubu držet pěsti ať to ustojíš příště 🙂 a budeš mít sílu 🙂
😀
samo taky jsem zapoměla pogratulovat Ivušce k malému 🙂 ať krásně roste a jste všichni doma zdraví, to jen nejdůležitější.

katka82
12. únor 2010

Duzame 😀 😀 jsem si představila ty reakce na látkovej toaleťák 😀 😀 😀

noone
12. únor 2010

katka82, ja mam zatim mini obchudek a takovy dost amatersky... nejsou penize. ale snad to dotahnu na neco lepsiho 🙂 . tviga.si

duzame, tak ovsem praci toaletak, to je jeste lepsi chutovka 😎 . no, kdyz si vezmu jak si utiraj zadek arabaci, tak zlatej praci toaletak 😀

duzame
12. únor 2010

katarina82: taky se mi ten kalíšek zamlouvá.
Lidi si někdy neuvědomujou, že takovej "normální" tampon je napuštěnej různejma bělidlama a chemií. Prý to může vést i ke gynekologickejm problémům.
A máte někdo zkušenost s takovou tou mořskou houbou místo tamponů?

abhaya
12. únor 2010

Taky gratuluju Ivušce k prckovi.
Já včera byla u dětské mudry a asi jako jediná z vás jsem dostala pochvalu za látkování 😀 . Naše mudra je celkem mladá a říkala, že látka je na dětský zadeček to nejlepší a hlavně, už to látkování není jako před 20 rokama a pro usnadnění látkářkám se dělá hafo doplňků. Jediný co měla proti, že se dítě nemůže hýbat a kopat nožičkama tolik, jako v jednorázovkách a pak má problémy s prdíky. Doporučila mi nechat Sáru rozbalenou tak 5-10 minut mezi přebalováním, aby se vykopala.
Mně přijde nechutný, že některý maminy nechávají mimča v jednorázkovkách třeba 4 a více hodin, protože ta jejich plenka je ultra dry a jejich miminko je tak v suchu.
Sice jednorázovky zatím ještě používám na noc a na vycházku, ještě si netroufnu takhle látkovat, ale už se dost rozčiluju nad tím, že po dvou dnech nočního přebalování mám plný koš plen. A ten koš používám jen na pleny, na nic jiného. A hlavně mi přijde, že v těch jednorázovkách mimčo nehorázně smrdí a to nemusí být tolik pokakané jako v látce. Takže jsem si včera sedla k netu a vyhledala tady v diskuzi doporučené plenky na noc a už mi putuje balíček 🙂.
No a navíc se mi Sárinka pěkně oprudila a mám pocit, že je to buď z jednorázovek nebo vlhčených ubrousků. Mudra mi napsala Imazol a poradila foukat prcku fénem po každém přebalení. Krásně se jí teplý vzduch líbí a dnes už je zarudlá míň.

abhaya
12. únor 2010

Duzame: Jsem tampon vyzkoušela jednou v životě. A hnedka se u mě dostavil tamponovej syndrom.

katka82
12. únor 2010

Noone tak to držím palečky ať se kšeftík pořádně rozjede 😉 😵
Abhaya manžovo kolega má prcka o 3 měsíce staršího a jelikož jsou jednorázovky drahé tak špunta přebalujou 3x denně 😖 (za celých 24 hodin ☹ )no jsem to rozdejchávala asi týden 😅

kackaj
12. únor 2010

Noone, to je sranda ta slovinčina-v dobrym samozrejme 🙂 Mas super plenicni obchod 🙂

mayla
12. únor 2010

no... to je teda něco 3x za den, to ta plína pak je pěkně nasáklá a protáhnutá až ke kolenům, to už nemůže ani těsnit. Fuj a chudák dítě.

Ivuš, tak moc gratuluji k mimískovi. Jsem pak zvědavá na ty tvoje vv pleny.

Já jsem zvědavá na sebe jak mi to půjde s látkovkama. Jsem na to sama, chlap bude doma až v září 😒 Tak vám tady pak budu hystericky psát co mám dělat... 😀

katarina82
12. únor 2010

mayla, já se chystám v nejbližších dnech předskládat novosklad, abych pak nezmatkovala ještě se skládáním. Jsem zvědavá, jak to půjde s novoškem. Přijď zas někdy nakouknout k nám do diskuze, ne? 😉

mayla
12. únor 2010

Jo to bych mohla přijít... já ale zapoměla jaká to byla... já tak trochu přesedlala do emimi, ale na látkovky chodím semka, tady je to lepší. Ale tuším že to byly kuřátka březňátka?

Novosklad taky budu skládat dopředu. Už mám čč vyprané a poskládané na čtverce a zbytek budu dělat, až mi chlap postaví přebalovák. To bude zítra... poslední den 🙂

kackaj
12. únor 2010

Holky, tak jsem si prošla látkové vložky a asi do nich půjdu, buď do bundles nebo mam asi,ještě mrknu k Ivušce do výrobků.A taky uvažuju nad pohárkem,ale trošku se toho bojím. No, ale zkusím to asi. První MS po porodu byla teď dost silná, ale normál spíš špiním, než krvácím, myslíte, že je na to potřeba kalíšek? Sorry, že to propírám tady, ale tak vy s tím máte taky zkušenosti.
Ale i tak ještě nevím, jak to budu prezentovat manžovi, aby na mě taky nehleděl jak na prase. Já nemám moc náturu a výdrž na to někoho přesvědčovat o tom, co je správné a hygienické a zdravé a co ne 😒 Snad me pochopí 😉

noone
12. únor 2010

katka82, kackaj, diky holky 🙂
slovinstina je silena 😎 😀

jako teda 3 pliny na den... no to snad ani nebudu komentovat 😖

mayla, jakto sama doma, to nebude ani na porod? 😕

mayla
12. únor 2010

noone... ee nebude, tuto neděli odjíždí a vrátí se v srpnu nebo září... Afghanistan pro změnu 😖

maly_prcek
12. únor 2010

Teda vy mě nahlodáváte s tím klíškem a látkovýma vložkama... 🙂 Já nad tím už dlouho přemýšlela, zatím teda není na co, ale až bude...

Kackaj, o tomhle se svým mužem nehodlám diskutovat - jsou prostě věci , kterým nemůže rozumět 😀

kackaj
12. únor 2010

A tak to jo, já bych si nenechala vyvrátit něco, pro co se rozhodnu. Ale nechci zas, aby pro to neměl pochopení a i když mi na to nic neřekne, tak si bude o mě myslet bůhví co a ještě se mu zhnusím...třeba. Jakože měl by o tom vědět a říct mi svůj názor, aby nějaké pocity netutlal v sobě, víš co myslím. Když bude neutrál nebo pro tak jdu samo do toho. Ale kdyby měl mít ke mě kvůli tomu odpor, tak to si to odpustím radši. Chápeš jak, někdo pochopení má, někdo to prostě nepobere. Ale látkovky má rád a budeme kupovat ořechy na praní, tak třeba i tento eko krok mu přijde fajn, nevím🙂

noone
12. únor 2010

mayla, tak to je blby, ze nemuze byt s tebou... 😒 . muj manzel byl z porodu nadsenej i kdyz tam nejdriv nechtel. a pak doma kolikrat brecel dojetim, kdyz drzel malyho v rukach. to je mi lito ze o takovy okamziky prijdes ☹

ladida.l
12. únor 2010

kackaj, můj manžel vzal kalich úplně v pohodě, a to není žádný ekolog... Ale je fakt, že jsem mu to předem nahlásila, protože jsem se trochu bála reakce...

mayla
12. únor 2010

noone... nedá se nic dělat. Je nám to moc líto oběma, ale tak nějak to vyšlo... ale co třeba porodím zrovna zítra kdy bude ještě doma 😝

erinka83
12. únor 2010

U nás taky kalich prošel bez řečí 🙂 A ty vložksi myslím, že by taky nějak skousl, co by mu zbylo 😀 Ale do toho se nechce mě, jen intimky mám 🙂

bury
12. únor 2010

kackaj - přítel vzal kalich taky úplně v pohodě. znáš ho nejlíp, tak vymysli něco, čeho se chytne. já používala tampony, takže jsem jen řekla, že mi byl doporučenej kalich, že je zdravější. když mi přišel, tak se skoro strhal smíchy, že to přeci do sebe nemůžu narvat, pak už neříkal vůbec nic. 😉

bury
12. únor 2010

v čem byste ty látkový vložky praly? přeci jenom je to krev ....

bury
12. únor 2010

mayla - to je teda radost ten tvůj manža... 😒 ale co se dá dělat, viď?

noone - koukla jsem na tvůj obchůdek. sice je slovinština srandovní, ale dá se v tom číst a člověk tomu i rozumí 😉 je to na první pohled hezký, veselý a přehledný 🙂 držím palce, aby ti to šlo co nejlíp 😉