Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lucinecka
25. únor 2010

Holky to mě teda s těma GB děsíte. Malej má 13kg, tak myslíte že mu budou malý? My teda používáme plíny jen na ven a na spaní, ale pořád je pro něj potřebuju. Samo bych taky chtěla aby pak byly i malé. Máte někdo s GB zkušenost i na větší děti?

lucinecka
25. únor 2010

Začínám být lehce nervní z toho že nakonec neseženu žádnou plínu která by nám venku vydržela ty 3 hodiny. IB nám protíkají kolem nožiček pokud nepřebaluju fakt hodně často, tak snad zas budu dávat hnusku? ☹ No ať už je léto a seberu malýmu plíny úplně.

romankav
25. únor 2010

mataharyy: ta slezlá kůže spíš vypadá na kvasinky, určitě bych zašla na kožní, eventuelně vyzkoušela Imazol. Pokud je mimčo alergický na PUL, fleese atd., rozhodně bych mu nedávala žádné plenky z těchto materiálů, tam by bylo asi nejlepší klasika čtverce a vlňáčky..
My používáme Gro Baby na ven (doma už je bez plen), má 14kg a jsou mu v pohodě🙂 Ale každé miminko je trošku jiné, má jiné proporce a každému nesedne stejný střih. Myslím, že kubinkov má taky GB na dvouletýho prcka a sedí pěkně.

lucinecka
25. únor 2010

Jé Romi to jsem ráda že vám GB sedí ikdyž už jste odrostlíci 🙂

evicka7
25. únor 2010

luci, nám 3 hodiny vydrží bbh magic aio

mataharyy
25. únor 2010

romanko: alergii potvrzenou nemá na nic (do jednoho roku to prý nelze zjistit), s látkáčema, tedy pul kalhotkama neměl problém jako malej, jsem to asi pos... tím že jsme začli dávat papírovky, ty mo začli dělat problém a teď to ještě nemá úplně zahojené, tak je možné že proto mu ty gumičky udělali tohle, ale dnes jsem koukala a zdá se že to bude OK, namazala jsem mu to oliv olejem, aby mu to neuschlo a už tam má "jen" červené pruhy, tak snad to bude dobrý. Zatím budem dávat zavazovačky a ty BG, po těch byl ok a uvidíme co dál 😉
Já jsem to konzultovala s doktorkou, už jsem z toho byla fakt na palici, protože mu to slejzalo do krve, tak nám napsala Imazol a ten už mi nesmí přes práh... Po něm to bylo ještě horší (prý jsme jediní u koho se na něj objevila takováhle reakce 😅 ) a kalciovky - děs a udovkrém, či zinkovou ani zkoušet nebudu, protože vysušujou a to by pak byl jak igelitka 😝
Já jsem nemyslela že ty GB jsou tak malé, ale nějak nevěřím že až po nočník 😉 Ještě je zkusíme a uvdíme, taky bych byla nerada kdyby jsme je nemohli používat ☹ protože mi jináč příjdou fajn 😕

erinka83
25. únor 2010

matahary, my teď máme nějakej exém a mažu bambuckým máslem (promaže) a na to tenkou vrstvu zinku (mám Weledu) a je to lepší, ale taky to může být čímkoliv....

mataharyy
25. únor 2010

Nevím, po tom imazolu a kalciovce mám hrůzu zkoušet něco co nemám ověřené. Nás vždy zatím vytáhl ten Penaten a dokonce jsem včera našla i stránku kde ho prodávají, tak ho asi obědnám náklaďák, ať je klid 😅 😀

lucinecka
25. únor 2010

Evi já mám asi nějak moc uchcaný dítě 😀 Nám totiž BBH AIO vydrží max 2 hod a taky proteče 😝 Navíc máme Lko a dělá fakt obří prdelku, takže mu nezapnu zimní zateplený kalhoty. Tak ji teď používáme docela málo 😒

mataharyy
25. únor 2010

Jůůů, tak ono to s těma GB nebude tak horký 😵 Dopoledne bez plenky, promazání olivákem a už na nožkách jen lehké zarudnutí 😵 Takže jsem natěšena až uschnou a učiním další pokus 🙂 Jináč jsem je měřila s těma BG a jsou fakt o něco menší... Tak jestli bych měla věřit že jedny dojdou až k nočníku tak asi hlasuji spíš pro ty BG 😔

raady
25. únor 2010

Ahoj,
mataharry, já bych ti jednovelikostní plenky nedoporučovala. Anabázi kolem nožiček snad už máme za s sebou. U nás mám zkušenost, že jednovelikostní plenky sedí nejvíce kolem 6 kg. Když je dítko menší, nesedí, protékají, utáhneš kolem pasu, nesedí u nožiček. A pak když je zase větší, je to to samé, otlačené nožičky nebo nízký sed. Ale chápu, že někomu vyhovují. Jediné, které nám vyhovovaly byly kapsové Bum Genius, ale bohužel umělé, tak jsem musela poslat dál.
Luci, včera jsem koukala a Barču a fakt je jí tak BBH AIO vel.L velká. Vzadu na zadečku ji ještě visí ta chlupatina 😀 No používáme ji taky málo, většinou na noc. Jo a není jediná, s kterou se nevejdeme do kalhot 😉

andnov
25. únor 2010

souhlasím s raady 😉 a pro nejlepší zapínání zvlášť pas-nožičky, ale ty už jsou vícevelik. a vlastně znám jen jediné SWB AIO 😎

andnov
25. únor 2010

chtěla jsem napsat pro nás nejlepší 😎 a ať si někdo proboha nemyslí, že tady propaguji SWB 🤐

raady
25. únor 2010

andnov, už se těším, až SWB AIO přijde, bude to naše "SWBpremiéra". Jen doufám, že ta vel. L z Barči nespadne. To by mě mrzelo. ☹

andnov
25. únor 2010

A kolik váží? Já myslím, že bude dobrá - myslím, že ji máme od toho 1,5 roku 😉

raady
25. únor 2010

Andy, váží 9 kg, ale stehýnka má baculatá 😉

andnov
25. únor 2010

No to ta naše měla 8kg v roce a pak se tak rozjedla, že má teď 13kg 😀 oni mají v každé řadě 3 druky - kdyby někdo šikovný měl ty kleště či co tak by se tam ješte jedna do každé řady vlezla a možná by to vyřešilo problém hubený pas-baculaté nožičky ☹

blka
25. únor 2010

Holky, vím, že to sem tak moc nepatří, ale prodávají to v látkových obchodech, tak to trošku souvisí. Chci se zeptat, jestli máte někdo zkušenost se slunečníma brýlema (značka nějak banz). Snáší je děti dobře? Chtěla bych je koupit a přece jenom ta cena není zrovna nejnižší, tak jestli to má cenu.

andnov
25. únor 2010

Někde jsem četla,že by děti ani neměli do 3 let nosit sluneční brýle (jen pokud se jede v moři)-názory se samozřejmě liší-my jsme to řešily kloboučkem s kšiltem,ale letos se chystáme k moři-tak bych také něj.chtěla-na ty banz jsem se taky dívala,tak pokud někdo má ať se ozve 🙂

lucinecka
25. únor 2010

Holky já snad tu SWB AIO taky vyzkouším. Potřebujem prostě trošku obměnit arzenál 😀

Blko, já babybanz brýlečky prodávám, kdybys měla zájem https://www.modrykonik.cz/bazar/show_entry.php?... Malej je to první léto hodně nosil, teď už jsou mu malé.

lucinecka
25. únor 2010

A ty BG AIO jsem koukala že dělají 2 typy, jednovelikostní a vícevel. Která je lepší?

betelgeuzz
25. únor 2010

Já už mám SWB doma 🙂 Podle obrázku jsem myslela, že to bude spíš starorůžová, ale je to klasická růžová. Ne, že by mi to vadilo. Akorát přišly, když už jsem měla zaplou pračku, takže půjdou poprvé do prádla zítra.

terezita
25. únor 2010

ja ty banz koupila pro em., ale jeste jsme je nezkouseli. teda jen doma.
no a vzhledem k tomu, jak slunko pali v lete i u nas, tak ji je davat budu..

mataharyy
25. únor 2010

BG jso u i na sucháč, jsem někde koukala, tak jestli to náhodu nejsou ty vícevel.? 😕
S těma velikostma, stejně jsem si tak říkala že nakoupím různé, jen ty AIO chci jednovelikostí určitě... Když bude další mimouš, tak ať to s tím balením ven není nějaká moc věda 😅

terezita
25. únor 2010

ja mam BG jednovelikostni kapsovku a ta je moooc fajn! 😵 je to teda umelotina, ale hezky em. sedi. a dneska v ni byla pres 3 hodiny v satku a krasne vydrzela 🙂

lucinecka
25. únor 2010

Na bráně mají oboje ty BG na sucháč http://www.branakdetem.cz/brana-k-detem/pleny-v...

izabelkak
25. únor 2010

lucinecka kapsa je na sucháče, AIO organic na patentky len fotky majú aj pri AIO tých káps na sucháče... ale v texte je že na patentky...

lucinecka
25. únor 2010

Izo díky, toho jsem si nevšimla 🙂

mataharyy
25. únor 2010

Jsem tam ani neměla koukat, já je koupila za 18,4 a 20,65 Eur!! 🤐 Tak jsem nakrknutá, to mě snad vodvezou 🙄 Už nikdy víc nakupování přes slovenský web, to i po přepočítání na českej kurz jsem prodělala 🙄 Budu se utěšovat tím že jsou krásný, no 😔
Jináč mě tak napadlo že kdyby ty GB fakt nechtěli vydržet po nočník, tak si tam došiju kousek sucháče a je to 😵

blka
25. únor 2010

Lucinecka, a byla jsi s těma brýlema spokojená? Jak to sedí a nesundával si je Lukášek?
Teď jsem to říkala manžovi a prej sluneční brýle? A na co? To se používá?