Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
26. kvě 2010

@erinka83 super fotky, twosize máš nasazenou jako já, tu anavy bych taky trochu zahla 🙂

ivuska.h
26. kvě 2010

@erinka83 Jojo, zatím moc fotek nepřišlo, tak jsou velké šance na vítězství 😉

helulela
26. kvě 2010

Našla jsem tu tohle téma, které se mi moc líbí https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/nase-kon...
Je už trochu zaprášené.. Nechtěly byste tam vaše výbavičky popsat? Nám začátečnicím by to dost pomohlo 😉 dík

katchi
26. kvě 2010

Ahoj holky, taky se chystam latkovat, zatim schanim informace a postupne nakupuju vybavicku. Zajimalo by mne, jake mate zkusenosti s plenkami Itti Bitti a Baby BeeHinds? Diky za rady. K.

terezita
26. kvě 2010

@katchi : s BBH skvelou, nase nejoblibenejsi pliny. jak AIO magic tak nocni bambuska. a IB jsem prisla na chut az s vetsim deckem, kdyz uz nekadi vajecinu. ta totiz furt protekala. akorat je nemuzem davat do satku, jsou bokove a protekaji po zadech. takze je mame na doma, neomezujou malou v pohybu bo jsou male 😅

kubinkov
26. kvě 2010

@katchi BBH Magic byly naše velmi oblíbené. Po roce stále byly moc pěkné a fungovaly bezchybně. Mohu jen doporučit. Za zkoušku stojí i Baby Gro, které jsou podobné IB SIO. 😉

baca
26. kvě 2010

Tak se musím pochlubit. Od včerejšího večera Bára spotřebovala jen 3 čč. Z toho 2 teď u tchýně, kdy jsem ji neměla pořád po ruce a tchýně ji prostě nekontroluje. I v noci byla suchá. 😀 Ale jsou dny, kdy nočník bojkotuje a čurá zásadně do plinky. Včera si třeba nakadila ve stoje pod sebe do postýlky. Sundala jsem ji z nočníku vyčuranou a šla na záchod a po příchodu byl boban na prostěradle 😠

kackaj
26. kvě 2010

@baca tak to je super šikovná Bája🙂 Chci se zeptat, dáváš ji na nočník, kdy si vzpomeneš ty, nebo to děláš podle hodin (např. každou půl hodinu), nebo si Barča nějak řekne, ukáže, nebo máš nějaké znamení, podle kterého poznáš, že se jí chce? Náš Ondra, kdykoli se posadí na nočník, vždycky tam něco udělá, ale posazuju ho jen když si sama vzpomenu, nic na něm nesleduju, tak by mě zajímalo, jestli je to možné??? A co oblíkáte, nějaké BKM hadříky, nebo normálka a rychle vyslíkáte? My sprintujeme a za pochodu odhazujeme svršky🙂
Jinak jsem se tu nedávno dušovala, že nebudu zkoušet Anavy, páč jsem spokojená s duhou. Spokojená jsem furt, ale dnes jsem na bráně neodolala dvěma anavy bambuskám, už se nemůžu dočkat, až je prubnem 😉 Zdá se, že budou oblíbené i u nás🙂

ivuska.h
26. kvě 2010

Kackaj, snad se nebudeš zlobit, když ti taky odpovím ohledně toho dávání na nočník 😉 Já jsem dávala když jsem si vzpomněla, Klárka začala hlásit až v 17 měs. a to už si rovnou i sama sundala kalhoty a sedla si. Ale do té doby nehlásila vůbec, jen prostě dlouho vydržela, tak jsem ji cca po 1,5-2 hodinách posazovala a byl skoro vždycky úspěch. Nosila normální oblečení, jako plínku měla jen PULky s Ikea ručníčkem (aneb Bum Genius Flip levně 😀). Bobek na koberci jsme měli několikrát, když tatínek machrovsky nechal udajně čerstvě vykaděné dítě lozit bez spoďárů... A pak jednou taky zapomněl vynést nočník a ona si to hezky vyndala a matlala...

ivuska.h
26. kvě 2010

@kackaj Jsem zapomněla použít tu super odpovídací fíčuru 😠

kackaj
26. kvě 2010

@ivuska.h Ivuš, díky, moc hezké🙂 už se těším na rozmatlaného smraďocha 😀 A že teda máme smraďochy...dnes musel Ondra vydržet chvíli v autosedačce v kaďáku, než jsme dojeli domů a pak smrděl i přes kůži a šlo mu to snad i ušima, páč teda to bylo cítit na míle😀
Tak já taky posazuju, jak si vzpomenu...Ondra od prvního posazení pochopil na co nočňajz je a tak nám to jde dobře. Jsem zvědavá, jak dlouho mu to vydrží, jestli pak nepřijde nějaké období vzdoru k nočníku 🙂

terezita
26. kvě 2010

@kackaj ja davam na nocnik co 30min.-hodina. temer vzdy z ni neco vypadne. rikat si taky neumi, ale uz mam odkoukano,ze kdyz se ji chce kadit, tak ke mne prijde knourat. no a kdyz nepochopim, tak zacne tlacit.. 😀

a matlale patlale bylo naposled predevcirem 😀 😀

kackaj
26. kvě 2010

@terezita Taky se mi zdá, že občas Ondra bečí před tím než tlačí, tak asi v tom taky nechce sedět. Snažím se snažím, tak doufám, že si toho bude vážit🙂

angetha
27. kvě 2010

Holky vy máte tak šikovný děti 🙂 Já buď poszuju když si vzpomenu, včera nekakala, tak dnes to bude asi pořád, a pak jí posazuju když začne tlačit...a taky odhazujeme svršky v běhu 😀

baca
27. kvě 2010

Kackaj, já ji vždycky cca jendou za půl hodky nebo jak si vzpomenu, strčím prst do plinky a když je suchá, tak ji dám na číňák. Někdy se vyčurá, někdy ne. Dávám 1 čč do vlňáků a punčocháče.
Někdy se i vykadí. Jinak když vidím, že tlačí, tak valíme 😀 Někdy tam ještě nic není, někdy jen malý boban a dodělá to do hrnce, někdy už má v plince dosta stejně něco vytlačí a někdy už je prostě hotovo. 😀

baca
27. kvě 2010

Tak jsem klikala na to "odpověz" a stejně tě tam kackaj nemám napsanou. Teď jsem klikla na to svoje a ?

baca
27. kvě 2010

a asi mě to nefunguje?

dagmarkaaa
27. kvě 2010

holky to mate sikovne deticky 🙂 a to tu asi vetsina praktikujete tu BKM? nebo proste posazujete na nocnik normal kdyz uz sedi?
@katchi Itti bitti jsou fajn, hlavne SIO kdy se daji menit ty save pliny a ten vrsek pouzit parkrat jako svrchnaky 🙂 je fakt ze vajecina mi z nich protece ale to uplne z kazde pliny co mam, novosklad, ...
nevim jak na tu vajecinu vyzrat aby to neteklo, kdyz vim ze kazde dopoledne bude tak s tim pocitam, pokazde to ale stece bokem kol stehynek 😝

ivuska.h
27. kvě 2010

@dagmarkaaa My jsme BKM nedělali, prostě jsme začali posazovat až sama celkem seděla, tj. kolem toho půl roku, zároveň se to pojilo se zpravidelněním kadění díky příkrmům.

baca
27. kvě 2010

@ivuska.h tak Bára se sedla až v devíti měsících, takže to byhc se načekala. Já jsem ji dávala na číňák od narození, ale to jsem chytla jen občas.

ivuska.h
27. kvě 2010

@baca Klárka si taky nesedla sama na rovině... Uměla si sednout v korbičce kočárku, chytla se za okraje a přitáhla. Navíc na tom hrnci netrávila nějaké dlouhé hodiny, takže jsem z "předčasného posazování" strach neměla.

baca
27. kvě 2010

Ivuško, tak Bára si i v tom kočárku sedla až v 9 měsících 😀 , holt zdechloň 😀

Dala jsem do konkrétní výbavy svůj seznam, tak se můžete pokochat, potřebovala bych na to ještě jednu komodu 🙂

ivuska.h
27. kvě 2010

@baca Já tam naši výbavu asi psát nebudu, působilo by to dosti trapně 😀

A ty BE vám ostatním fakt netvrdnou? Já jsem je na Klárku používala hodně, byla to naše hlavní noční plína (i když teda sama nevím, proč píšu noční, když sama o sobě by na noc nebyla, musela se dovycpávat) a je tvrdá jak prkno, což by ještě ani tak nevadilo, ale ty gumičky kolem nožek jsou hrozně tvrdé a hrubé, moc se nepřizpůsobí tvaru stehýnka...

Mimochodem, když jsme u těch nočních plen -- co podle vás má mít dobrá noční plena? Jasně, že savost, ale třeba konkrétně ta BE mi moc extra savá nepřijde a stejně si ji lidi na noc chválí... Tak třeba ještě to, že se do pleny vejde dovycpávka? Proč potom není noční vlastně cokoliv nacpané BI prefoldem?

baca
27. kvě 2010

Měla jsem ještě jednu BE, ale ta trochu ztvrdla víc, nebyla totiž ta pruhovaná včeličková, ta tak netvrdne, protože má navrchu biobavlnu.

Já mám jako noční vše, co je dost velké,aby tam vešel prefold BI 😀 , takže 2x Popo One size super, BE, taky Baby lucy velurka, ale ta je moc obrovský přes zadek,t ak ji mc ráda nemám, ale je zas měkká.

Noční plenku bych viděla tak, aby neměla tvrdé gumičky, aby netlačila. Byla dost i na bříško a byla co nejtenčí,ale šíleně savá (což je sci-fi 😀 )
Ze začátku jsem nedovycpávala BBH bambusku, ale ta má ty silné gumky a pro nás blbý střih.

angetha
27. kvě 2010

Hmm aby noční plínka netvrdla, dala se vycpat ( eventuelně měla i savé jádro), netlačila na bříšku, rychle se zapínala

dagmarkaaa
27. kvě 2010

aha tak to si jeste par mesicu pockame nez poridim nocnik 🙂 ale nekde jsem zahlidla samolepky co se nalepi do nocniku a kdyz se pocuraji tak se usmejou 🙂 😀 to se mi libi 🙂 nemate to nekdo?

@ivuska.h pouzivas svoje pliny na noc? a v pohode to udrzi?

ja jsem srab ale na noc davam porad pemprsky, kdyz vidim jak je rano nacucana 😅 tak nevim zda to latka vstreba, ale asi jo kdyz vy tu asi vetsina takhle praktikujete. Zkusim to 😉 zatim nemam poradne vlnaky, ale az mi prijdou tak dam na noc. PULky na noc asi neee co? kdyz to nedycha 😅 😝

ivuska.h
27. kvě 2010

@dagmarkaaa Jojo, Ondra nosí hlavně moje, noční dávám cca v 9 večer a přebaluju až ráno mezi 8 a 9. Za tu dobu kojím tak třikrát. Nacucaná bývá fest, ale proteče jen když mám špatně nalanolinované vlňáky. Párkrát měl BBH a bylo to stejné.

Klárka ale mívá na noc hnusku a to proto, že spí hodně na břiše a patřičně vycpaná látkovka by ji tlačila. Navíc ona je dosti vybíravá a i tu jednorázvku si dost často sundává, takže látkovku, co by jí byla nepohodlná, bych na ní zkrátka neudržela...

ivuska.h
27. kvě 2010

@dagmarkaaa Jo a na noc dávám i PULky, rozdíl moc nepozoruju, jen manžel tvrdí, že plínka z PULek ráno smrdí a z vlňáků ne.

reruna
27. kvě 2010

@dagmarkaaa já jsem taky srab, na noc taky dávám pampersky, v noci nepřebaluju, i když několikrát kojím, on vždycky u toho usne a kdybych ho přebalovala, tak ho probudím a on pak bude 2 hodiny vzhůru ☹ a ráno je plínka tak nacuclá, že by to žádná látkovka, co mám, asi nepobrala, no i když nezkoušela jsem to, možná že BBH AIO jo, ale jestli by to přežil i zadeček nevím.
Já jsem staršího dávala na nočník při každém přebalování tak od 10 m, pochopil hned, co se tam dělá, ale až o těchto Vánocích jsme odplenkovali a ještě teď ho musím hlídat, aby neměl učůrnuto ve slipech, takže to asi není o tom, jak brzo je posazujeme na nočník

ivuska.h
27. kvě 2010

@reruna Schválně někdy ráno plínku zvážím 😀