Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ladida.l
26. srp 2010

@joohana blahopřeju! Ať vše dopadne dobře 😉

@mmmk doporučuju taky weehuggers 😀 Posílám pár fotek, jak sluší Markovi. 😉

mmmk
26. srp 2010

@ladida.l Wow, tak hned je pohledam za priznivou cenu, jsou fakt pekne 😵

ladida.l
26. srp 2010

@mmmk já jsem s nima fakt spokojená, jen lituju, že tady v ČR nemají velikost jedna, protože ta velikost dvě je fakt veliká...
Ještě mám moc ráda Swaddlebees ABC wrap

mmmk
26. srp 2010

@ladida.l Mas i tu velikost 2? Kolik Marek vazi?

ladida.l
26. srp 2010

mám velikost dva a má necelých 9 kilo
@mmmk

kackaj
26. srp 2010

@erinka83 @nika @silente děkujííí🙂
@mmmk taky doporučuju weehuggers, máme je a jsme spokojení moc. Ondra má už 11kg a tak mu je velikost 2 akorát, ale zvětšovat budem moct ještě hooodně dlouho. Zatím zapínáme na druhé patentky a máme prostřední zmenšení sedu. Na sucháč to bude taky až do odplenění, tam je místa... 🙂

blka
26. srp 2010

Holky, co máte PUL i vlnu, kolik čeho máte? Já mám 2 PUL a 2 vlňáky (ale jedny jen na spaní). Ty PULky už jsou malé, musím koupit nové, tak nevím, kolik čeho. Budou stačit 1 PULky a ještě 1 vlňáky? Nebo radši ty PULky dvoje?

kackaj
26. srp 2010

@blka já teď jedu jen na PULkách (flip a weehuggers). Vlňáky mám jedny storchy a troje longies, ale jen mi tu leží (používáme jen plíny na rovno, takže by to chtělo spíš nějaké patentkáče). Kdyby měl kdokoli o nějaké zájem, nebo byste vyměnily patentkové za natahovací, tak pisněte 😉

kackaj
26. srp 2010

Jo a PULky máme teda 4kusy 🙂

blka
26. srp 2010

@ladida.l Krásnej model 🙂
Ty jsi mi doporučovala ty Swadlebesky ABC wrap, že? Ta popolina tam vejde i nezmenšená?

@kackaj 4 PULky 😕 ? to mi přijde moc 😅

kackaj
26. srp 2010

@blka no zas je to jediný co točím. Ale nevyužiju je tak naplno, jako by to bylo na novoška. Většinou točím jen dvoje a dvoje leží. Pak zas třeba ty dvoje vyperu (ty weehug. se mi víc špiní) a vytáhnu ty další dvoje. Ale určo by mi stačily jen 2kusy, ty weeh. jsem kupovala hlavně kvůli designu, abychom taky s něčím mohli machrovat, páč jinak žádný obrázkovky nemáme ani aio.

terezita
26. srp 2010

@blka ja mam pulky asi 3, ale pouzivam jedny a druhe mam zalozni. vlnacky mam taky troje, ale pouzivam ted jen jedny natahovaci, na patentky nemam nervy, kdyz s em. rychle strhavam hadry kvuli nocnajzu 😀
@mmmk ja mam nejradsi asi pulky bbh.

joohana
26. srp 2010

@blka Já jedu hlavně vlnu, mám dvoje denní Lovíky a dvoje noční (na den M, na noc L) a jedny záložní vlňáčky z druhé ruky s vytrženým patentkem. A jedny PULky, kdyby bylo třeba.

katarina82
26. srp 2010

@blka Já mám dvoje vlňáky, jedny flísáčky a jedny pulky a stačí mi to teda bohatě. Mám teda jako zálohu ještě troje pulky po Denči, ale ty ani nevím, kde jsou 😅

mmmk
26. srp 2010

@blka Mam jedny natahovaci vlnaky, ktere prakticy nepouzivam a dvoje HD pulky, k nim jako zalohu jedny Kikko Bebe. V podstate kdyz to dite neznecisti casto kakanim, neni jich potreba nejak moc. Jedny se perou, jedny se nosi 😉

blka
26. srp 2010

Díky holky 🙂 . Takže myslíte, že by stačily ty 1 PULky a 2 vlňáky + ty jedny jen na spaní?

silente
26. srp 2010

Já na počet PUL odmítám odpověď. Mám jich moc 😀 😀 😀

blka
26. srp 2010

@silente 😀

katarina82
26. srp 2010

@blka Já myslím, že by to stačilo. Pravděpodobnost, že všechny vlňáky budou najednou pokakané je malá a pulky jsou hned suché, takže bych to tak asi riskla. Já měla všeho fůru a stejně jsem od porodky točila jen jedny flísáčky a jedny vlňáky. Ostatní leželo ladem, takže jsem si nechala zálohu jedny pulky a zbytek šel z domu. Jen teda ty větší velikosti po Denči někde mám, ale nepoužívám.

blka
26. srp 2010

@katarina82 Díky 😉

silente
26. srp 2010

Holky, vybírám fotos do soutěže na Tuly-tuly, kterou tam poslat?

kackaj
26. srp 2010

@silente já bych dala buď jak malá klečí a za ní je moře, nebo ta v kočárku je taky boží🙂 Všechny jsou boží🙂

terezita
26. srp 2010

@silente za me zmrzlina 😉

blka
27. srp 2010

@silente Všechny fotky jsou moc krásné. Mně se líbí, jak je na kamínkách. Buď jak má hlavičku na bok, a nebo jak ti ty kamínky jakoby podává.

ladida.l
27. srp 2010

@silente krásný fotky, bych tam poslal tu předposlední, nebo tu s kornoutkem na pláži.
Se chci taky zúčastnit, když vidím Tvoje fotky, tak teda vím, že neyhraju, ale asi to tam pošlu, abys nesoutěžila sama 😀

ladida.l
27. srp 2010

oprava s kornoutem v kočárku

silente
27. srp 2010

Díky za tipy, já furt dumám a dumám.

@ladida.l - pošli foto a uvidíme, hra je hra 🙂

terezita
27. srp 2010

toz ja s tou nasi jedinou CB plinou soutezit nebudu, bo ji nemam rada.. 😀 by bylo nefer, kdybysme tam jeste vyhraly 😎 😅 😀

jitavl
27. srp 2010

@silente hmmmmm, BB vypadaj dobře.

silente
27. srp 2010

@terezita - 😀 😀 😀 😀 to bys mě asi i nasr 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

Tak už mám jen dvě favoritní fotky. Tu s kornoutkem a tu druhou v pořadí. Kornoutek asi vyhraje 😵