Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

schnek
15. kvě 2009

blko, dávám čč, dovycpávám vv, kdyby v noci kadil, jedeme jenom čč 😉

sisstin
15. kvě 2009

lus: já vim, jenže do čč se mi fakt už ted nechce..a zas abych měla tolik AIO nebo kalhotkovejch, to se z toho finančně zeseru 😅 😅 😅 😅 😅

blka
15. kvě 2009

Aha, a to jako přebalujete co hodinu nebo dvě 😕 ? To bych asi nedala 😅 . Tak k čemu pak budu kupovat ty kapsovky a AIO 😠 😀 . Ach jo ach jo. Bych potřebovala někoho, kdo mi řekne kup to a to a bylo by 😀

sisstin
15. kvě 2009

blka: já zatím nemám ty plíny moc praný, takže extra teda nesajou..a klidně za 1h je prodojenej až na punčocháče 😝

schnek
15. kvě 2009

blko, no, ono mimča většinou pořád kadí 😉

blka
15. kvě 2009

Aha, no takže ze začátku budu furt přebalovat ať je v čč nebo kalhotkovce, jo?

sisstin
15. kvě 2009

blka: já přebalovala baj voko každý 2h, a pokaždý tam měl nakaděno 😝

novako
autor
15. kvě 2009

Blko: Lidu jako novošek kajdila po každém kojení tzn. každé 2 hodiny a někdy i častěji. 😉

blka
15. kvě 2009

No, tak to je teda fakt často 😅 . A jsou teda takhle ze začátku k něčemu ty kalhotkovky a AIO 😕

astrane
15. kvě 2009

Tak já měla snad nějaký máločurací batole či co 😀 Nám vydržela pastelka+BL bambusová čtvercovka na třetiny a na to IV organic v pohodě 3 hodiny...A durch nebyl nikdy... 🙂 bylo to fajn....Hodně savý mi přijdou i popoliny,ale nevím,který mám,jsou dost starý-froté a vícevelikostní a na sucháč....po těch x vypráních teda vydržely dost.A třeba BL babuska na patentky celou noc v pohodě-cca 12hodin a na to flísáky....ale to už v noci moc nečůral...
Siss-malej je takovej průtokovej ohřívač,ne? 😉 😀

astrane
15. kvě 2009

blka-třeba když někam jdeš tak na parádu,nebo pokud bude mít odpoledne na procházce delší spací pauzu....tak je jistě použiješ...Jinak furt lepší než 20papírovek denně-to byla naše spotřeba v prvních týdnech 😀

blka
15. kvě 2009

20 papírovek 😕 . To je mazec 😝 . Tak na parádu jsem s něma počítala akorát si teda nejsu jistá tím počtem 😔

sisstin
15. kvě 2009

astrane: no čůrá dost...fakt jako novorozeně byl furt pročůranej, tak mě ty látkovky nechytly 😒

astrane
15. kvě 2009

A kolik to stálo!Fuj!
Já mám zatím v plánu pořídit na další mimčo 2 repre kousky-něco mešavýho...a přikoupím ještě 5 pastelek(5 mám) a zkusím nějaký flanelky-tak 2 kusy a uvidím jak se mi budou líbit a na noc uvidím až jak moc se bude přebalovat,koupím do začátku 2 BL bambus patentky a to už až na svrchňáky bude snad vše...zbytek kdyžtak dle potřeby...Mám asi 30čč a 4 IV 100g ty starý a 3 vv bummies,tak asi ještě nějaký ty čč a hotovo....Uvidíme,já mám naštěstí zatím čas🙂
Stejně pak budu postupně kupovat ještě sobě pro radost a ne proto,že je potřebujem 😉A až mimi povyroste,začnu se pídit po nějakým nočním balení 😀

blka
15. kvě 2009

Astrane, já už toho času moc nemám 😅 . Takže nějaké savé noční plínky je dobré koupit až později, jo? Tak já tu svou výbavu asi přece jenom zkrouhnu 😔 .
Pastelka je tak dobrá? Mám psanou jenom 1, že bych si připsala...

astrane
15. kvě 2009

No je fakt,že malej čůral tak jednou až dvakrát za dvě hodiny,takže to nebzl až takovej problém aby mu to ty 2-3 hodiny vydrželo 🙂 A zase tak moc toho naráz taky nebylo....To už je u každýho dítěte jiný,kamošce skoro dvouletý děti čůrají co 15 minut a hodně,taky pořád pijou,vypijou snad 4x tolik co ty moje děti 😅

evicka7
15. kvě 2009

angetha: vícevrstvá plenka je obdélník podélně prošitím rozdělený na třetiny, při čemž prostřední pruh má nejvíc vrstev a krajní méně, skládá se obvykly na třetiny napříč tomu prošití, sklady zde:
http://www.latkovepleny.cz/node/103
http://www.latkovepleny.cz/node/104
http://www.latkovepleny.cz/node/105

astrane
15. kvě 2009

Vezmi klidně 2 nebo tři,já je od tebe klidně koupím,když se ti nebudou líbit 😉 Na malý mimi je ale nemám vyzkoušený,přece jen jsou takový větší....ale zase fakt do 2 let vydrží...a rozhodně ber nebělený,ty zůstanou měkkčí.....
Noční plíny zezačátku asi moc neužiješ,to bys musela mít moc hodné a spavé mimi-mě se budili po 2 hodinách asi do 6 týdnů,takže to je dost času 🙂 protože se asi 4 týdny při každým kojení potento... 😝 Takže frekvence přebalování byla ve dne v noci stejná a myslím,že to půjde řešit i nějakou tou vkládačkou,ty užiješ i později,tam tě velikost netrápí....Taky můžeš mít mimi,co bude mít v 6 týdnech 5,5kg a taky může mít 3kg....takže i s velikostma je to těžký odhadovat předem...aby vám ty noční nebyly malý až je budete fakt potřebovat....nevím,s tímhle ti musí poradit někdo,kdo to zažil....Ale já jsem navíc ještě docela šetřivá,takže jsem tím taky poznamenaná 😀

blka
15. kvě 2009

No, já su taky šetřivá, ale když ty plínky jsou taaaaaaaaaaaak krásný 😀

astrane
15. kvě 2009

to jsou...Teď jsem koukala,že tam máš ještě jednu vícevelikostní plínu...tak to tak nech a až to testneš,tak uvidíš....mě teda plíny AIO nenadchly,takže já fakt jen jednu nebo max dvě....kapsovky taky brát nebudu....spíš vyzkouším víc druhů kalhotkových,nevím jak na mimi,ale na batole je to fajn 🙂
A Kikko jsou kalhotkovky dost malý,tam bych brala možná rovnou M 😉
Stejně je lepší objednávat postupně i když se tam navyšuje cena na poštovným...A kupovat to,co se ti osvědčí....dokupovat budeš tak jako tak 🙂

blka
15. kvě 2009

Já jsem to chtěla spláchnout z jedné vody právě kvůli tomu poštovnému. Tak já to asi ještě promyslím. Děkuji za rady 🙂

lusinta
15. kvě 2009

blka-udělej si výlet do brna ta ti holčiny řeknou,co si nakoupit🙂

astrane
15. kvě 2009

A taky si tam můžeš osahat 😀 Já tam většinou nakonec koupím něco jinýho,než jsem měla původně v plánu,protože ve skutečnosti to prostě vypadalo jinak..... 😉

ijo
15. kvě 2009

Ahoj, dnes jsem se vrátila z výletu do Krkonoš, byla jsem na otočku. Malá to zvládla s babi s látkovkama, 2x Fuzzi Buns kapsovka a dvakrát naše nové CuddleBuns, naše nový. Takže referuji, že jsou skvělý, měkký, sajou a perfektně sedí. Holky já z nich mám takovou radost 🙂...

baca
15. kvě 2009

Holky, kde mají ty kalhotkovky kikko? Na bráně je nevidím, nebo jsem slepá? 🙂

zmuzle
15. kvě 2009

Holky, tak jsem se uz trochu srovnala a pomalu zacnu motat 🙂 Nevim, jeslti nemam na rozjezd dat IB,a si to nejdriv zkusim. A v noci prebaluju max. 2x, pri kojeni, tak ze bych dala BBH bambusku, co myslite? A do tehle plin jen separacku? Taky ma HHS, ale ty mu budou asi az k brade 😀

ijo
15. kvě 2009

Zkus CuddleFold, ten je savý jako blázen, dávám ho do HHS v pohodě

evicka7
15. kvě 2009

Zmuzle, tak nám Jakoubka s HHS k bradě pak vyfoť 😀

zmuzle
15. kvě 2009

Cuddlefold neznam, mambambusovy prefoldy apod.

Evi, jasne 😀