Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
4. říj 2010

@chita Z jedne novosklad a pak neco jako vkladacku, treba narovno dalsi cc, nebo rucnicek atd...

chita
4. říj 2010

@katka82 Děkuji, ten poslední odkaz mi moc pomohl.

mmmk
4. říj 2010

@jasekd Ja ty alany koupila na dovolenou, abychom neznecistovali Chorvatsko 😀 A bylo to desny. Fakt narozdil od babylove blbe sedi a synator je nejradsi na brise, takze si je porad vpredu zdimal a byl pak mokry az na brise ☹
Se sudocremem souhlasim, taky se osvedcil. Jeste je dobry krem od weledy a zinkova mast. Ta pomohla, kdyz mel snad tyden kvasinkovou opruzeninu (v detskem centru mi dosly plinky a vzala jsem si vzorek papirovky).

katka82
4. říj 2010

@chita za málo 🙂

maly_prcek
4. říj 2010

@ivuska.h Zatím se kalich ztrácí jen externě 😀 😀 😀

andelka
4. říj 2010

Mi se Babylove taky líbily, měla jsem jeden balík 3-6kg, byly silnější, nebyly navoněné, JENŽE - se mi několikrát stalo, že se malému k nim přilepila kůžička, musela jsem sakra dávat při vyměňování pozor, abych mu nestrhla s plínkou i kus kůže, takže to mě odrazuje - protože nepřebaluju jen já a v klidu, že. 😒

Holky AD KALÍŠEK - co je lepší - příjemnější, měkčí - Ladycup nebo Mooncup. Uvažuju dost silně, že až mi po porodu zas naskočí MS, že bych používala kalíšek 🙂 Doufám, že se trefím do velikosti, takhle od oka - je mi 27, jeden přirozený porod.

duzame
4. říj 2010

Ahoj Holky, chci koupit nějakou kapsovku, ještě žádnou nemám, tak se chci zeptat, jestli je lepší SWB, nebo Blueberry minky?

maly_prcek
4. říj 2010

@andelka Já mám Mooncup - kvůli velikosti - velký mi přišel už dost velký (jsem prcek 🙂 ) a Ladycup malý je zas o dost menší, tak jsem vzala střed - menší Moon... Ale bylo mi líto, že nemám barevný... 😔 Jak kdyby to bylo vidět, že? 😀

maly_prcek
4. říj 2010

@duzame BG... 🙂

sussanah
4. říj 2010

@andelka rika se, ze ladycup je trochu mekci, ze se lepe sklada. Ja ho mam a maximalni spokojenost. A teda me se neztraci ani interne ani externe 😀 😀 A velikost je po porodu jasne ta vetsi.

ladida.l
4. říj 2010

@duzame mám obě a lepší mi přijde ta SWB econappi - je štíhlejší a saje stejně. BB minky má zase ceně jednu pěknou bambusovou vkládačku navíc...

betelgeuzz
4. říj 2010

Tak já jsem z papírovek měla Babylove do porodnice, pak pár vzorků, co jsme dostali v různých reklamních balíčcích, pak jsem dostala balík huggies a pampers a koupila jsem si alany. babylove mi přišly OK, na dalšího prcka si do porodnice asi koupím zase. Huggies i pampers mně přišly moc navoněný, a když se do nich vyčurala, tak byl smrad, jako by byla i pokaděná (i m to tak připadlo). A teď máme doma ty alany, vyjímečně je použiji a příjdou mi taky dobrý.

@maly_prcek stejně nechápu, jak se může kalíšek ztrativ i venku 😀 Jako chápu ponožky - jednou si je vyzuju v obyváku, jindy v ložnici, ale kalíšek - ten si přece vyndám v koupelně, nebo na WC. Nebo je máte tak velký? 😀

jasekd
4. říj 2010

@andelka Ja koupila Ladycup po prvni MS po porodu, no a dalsi uz neprisla 😀 Takze ani nevim, jakej je. Kupovala jsem vetsi (je mi 30, 1 prirozeny porod).
@maly_prcek No ja koupila ten Ladycup nebarevnej, protoze je levnejsi, ale to vis, ze jsem nad tim premejslela, ten ruzovej nebo fialovej je tak krasnej 😵 Ale i ten nebarevnej ma roztomilej pytlicek 🙂 Jako by to nebylo jedno, ze. Jsem rada, ze nejsem jedina, kdo je takhle prastenej, nebo, to uz jsem jednou psala, se mi libi, kdyz vezmu oranz. obroubenou HD, k tomu oranz. obroubenej HD ubrousek a dam do HD oranz. tasticky 😀 Proste pako...

sussanah
4. říj 2010

@jasekd ja te s tema barvama naprosto chapu, taky jsem dneska malemu davala oranzove slipy, aby to ladilo s tygrim oranzovym trickem, co mel na sobe 😀 Nejsi v tom silenstvi sama 😉

maly_prcek
4. říj 2010

@betelgeuzz On je ten měsíc nějak dlouhá doba 😀 V pátek mi už bylo divně, tak jsem ho pohledala, položila do koupelny a od včera, kdy MS dorarzila, je fuč... Nechápu... Ňáký šotek 🙂

@jasekd Jj, taky to musí ladit... MM nechápe...

andelka
4. říj 2010

Mě taky baví vybírat co malému na dupku dám 🙂 papírovky mě neba, jsou všechny stejné 😅

Mě by naštvalo, kdybych si koupila kalíšek, vzápětí otěhotněla a byl malej 😀 takhle jestli je člověk po jednom porodu nebo dvou už je fuk, ne? I když doufám, že ho mezi porody dostatečně využiju. Že nebude moc brzo další mimi 😅

katka82
4. říj 2010

@andelka no já jsem nad ním taky přemýšlela,ale vzhedem k tomu že za chvilku chceme další mimi a ms po porodu furt nikde tak to nachám až někdy na pak 😀 😉 teď si chci našít nějaké látkové vložky(co kdyby náhodou) 😀
jj taky mě baví ty barevný plínky 😵 😵 nechápu kdo má jen hnusky 😝 jedna jako druhá 😀
my měli v porodce Fixies a taky docela dobrý 😉 ale drahý jako sviňa a pak jsem asi 2x koupila babylove a pak už jsme najeli na látku 🙂

jasekd
4. říj 2010

@andelka Ja ho koupila po porodu a hned otehotnela, bacha na nej 😀 Jinak ano, je to jedno, jestli jeden nebo dva, vetsi uz snad nedelaj, jen 2 velikosti, aspon myslim ten Ladycup. Pripada mi teda velkej, ale jak rikam, nemela jsem moznost zkusit 😅

andelka
4. říj 2010

@katka82 fakt ještě nemáš MS? To jsou dlouhé prázdniny 😕

@jasekd ha, tak to vážně bacha 😅 Mi zatím taky přijde od pohledu velký, ale když je tolik spokojených holek... 😕

maly_prcek
4. říj 2010

Jj, je zdá se velký, ale jde to nandávat docela dobře... Jinak můj kalíšek nalezen! Hurááá! 🙂 Žádný šotek, ale MM měl uklízecí mánii 😠 (Tak dobře že ho nedal třeba do kuchyně mezi panáky... 🙂 )

crawler
4. říj 2010

@ivuska.h ok věřím 🙂 každopádně je jasné, že látkové vložky jsou ta ekologičtější varianta a i příjemnější na tělo🙂 no a ještě ekologičtější je mooncup, co zmiňovala @jasekd ....máte někdo zkušenost?🙂

jinak máte někdo recept na mýdlový sliz?díky🙂

katka82
4. říj 2010

@andelka no taky se mi to zdá trochu dlouhý 😅 ale né že by to nebylo nepříjemný 😀 kojím večer a k ráno a hold to asi stačí 😉
@maly_prcek jo tak to známe 😀 mm ji taky čas od času má 😉
@crawler já si do kýble nastrouhám 3/4 kostky mýdla s jelenem a zaleju to trochou vařící vody,pak se snažím starou vařečkou nýdlo trochu rozpustit 😀 pak doleju 5L horké vody a za stálého míchání přisipu 125 g krystalické sody 😉 zamícham a nechám být 🙂 já si teda dělám poloviční porci jinak je to 250g mýdla,250g sody a 10L vody 😉
jinak kuk sem: http://www.latkovepleny.cz/recept-na-mydlovy-sliz či http://www.schidlo.cz/2010/04/03/mydlovy-sliz-a...
a taky jsem teď zkusila nastrouhat tam i trochu žlučového mýdla a řekla bych že ty fleky lepší mizí 😉

meleri
4. říj 2010

u nás je to tak, že si plínky vybírá malý! 😅 místo aby si už pomalu vybíral slipy, tak furt plínky....
u nás teda nejhorší plínky které mu doslova sedřely kůži ze zadečku byly v porodnici...to jméno nezapomenu....Moltex. strašné...ještě dlouho se z nich vzpamatovával...jedno je jisté že nemocniční pleny už ne, vezmu s sebou huggies..🙂

suik
4. říj 2010

@veselazu no vidis, zkusim je chvilku nedavat, mam tu jeste viskozovy, ty jsou teda spis na tuzsi, nebo tu Irmu. prijde mi totiz, ze to cim dal horsi 😔 a je to az v poslednich dnech, na zacatku to bylo OK.

mazu cim se da, sudocremem, mesickovou weledou, pak tu mam jeden aroma olejicek na vsechno mozny, rany a tak...tak micham se zakladnim a mazu. I jsem zkousela buretovy hedvabi, ale to mi desne zkadila 🙄

ja z hnusek teda pouzivam hodne babylove, ty mi prijdou celkem dobry, ale uz mi dvakrat protekly, latkovka nikdy, krom poprve, kdy mi to neslo uvazat. Pak mam eko wiony, u tech me ale zarazi ten igelit, to maj vubec nejak vsechny ekopleny, to teda nechapu 😕

@jitavl gratuluju k male! Ja zacala latkovat prakticky hned, co jsme prisly z porodnice, byla jsem desne zvedava. Byla jsem rychle Ok a i system co jsem vymyslela pred porodem zacal hned dobre fungovat, takze to bylo v pohode....jen v noci mam hrozny problemy vstat a jit prebalit, tak spekuluju ktera plina je nejlepsi 😔 casto davam jednorazovky.

zlatouch
4. říj 2010

Ahoj, koukám, že probíráte kalíšek 😉 Mě se osvědčil výborně (mám yuuki, je levný 😉 ), dokonce dovolená u moře poprvé s MS a bez omezení 😀 Ale teda taky jsem myslela, že ho využiju déle 😀

betelgeuzz
4. říj 2010

@meleri v které nemocnici dávají moltexky? To jsou ekopleny a docela drahé 😲

veselazu
4. říj 2010

@suik hm, zkus je vysadit a dávat chvíli jen látku, jo a ráno a večer ten Imazol, to je skoro zázrak. My měli děsnou mokvavou opruzeninu a Sudocremem a 2x denně Imazolem jsme ji do týdne úplně vyléčili. Pak už jsme papírové separačky na zadeček nedávali. Třeba to bude tím, uvidíš.

Nám teda nesmrdí a vyhovují Happy plíny. Jsou dobré i pro oplácanější miminka.

@katka82 já jsem TO neměla ještě když jsem kojila už jen ráno 😉 Až když jsem přestala, tak TO přišlo jako zázrakem.

sussanah
4. říj 2010

@zlatouch tak koukam, ze kalisek jako podpora tehuleni docel funguje. Ja uz ho mam 3ms a spokojenost nejvetsi. jen cekam, kdy zafunguje ten pozitivni vliv na plodnost 😀 😀

sussanah
4. říj 2010

@suik ja bych taky zkusila fakt jen ciste latku. Kamaradka ted ma 4t holcicku a taky male trochu opruzeniny a ukazala jsem ji latkovky, najeli na ne a behem tydne po opruzeninach ani pamatky. Muze to byt u vas klidne i tim, ze treba pokud ji v noci neprebalujes, tak proste ta moc se v tech jednorazovkach rozklada a muze ji to drazdit. Nemusis ji primo budit, pokud ti hezky spi, jen tise prebalit. A nevim, jestli jsi psala, jeslti pouzivas vlhcene ubrousky, tak ty taky vyrad. Omyt vodou, nechat poradne osusit a az potom namazat. A neboj, mala je jeste mala, potrebuje si na vsechno taky zvyknout. Nas mel prvni mesic opruzeniny docela dost, uz jsem nevedela cim mazat driv (nejlip zabral pytiol) a po mesici to preslo a uz se nikdy neobjevilo (tuk tuk)

sussanah
4. říj 2010

@katka82 kamaradka kojila vecer a rano az do 2,5let a ms se objevila, az to ukoncila uplne. Stastna to zena 🙂