Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

slunicko76
16. lis 2010

@jasekd myslm, ze bambus frote,ne?

jasekd
16. lis 2010

@slunicko76 Taky myslim, ze uz to tu nekdo psal. Ja mam v bambus frote jednu AIO a moc spokojena nejsem, obcas i protekla, ale bude to spis horsim strihem nez materialem. Mozna ji zkusim pouzivat i jako vkladku (je to Pop in a jdou z toho ty streva vyndat), kdyz nejdem k doktorovi, tak mi tu zbytecne lezi.

ivuska.h
16. lis 2010

@joohana Phil and Teds je super, viděla jsem ho u Terky ze sijemdetem, vezli jsme na tom celkem 3 děti -- náš Ondra spal v té spodní tašce, Klárka seděla na batolecím místě a Prokůpek od Terky seděl na špici, pak všichni usnuli, tak jsem O. vzala do šátku a Prokůpek šel do lehacího, protože ze špice se kácel 🙂) Čili ta lehací část pojme i tříleté dítě 😀 Já bych ho určitě brala, kdybych na něj měla. Jedna kamarádka má teď 3týdenní holčičku a 15 měs. chlapečka, ta má kočár kde jsou děti vedle sebe, je to obrovské monstrum, ale zas to má plnohodnotnou korbičku pro mimino. Značku teď nemůžu najít...

veselazu
16. lis 2010

@jasekd no na vycpávání asi ten bambusový nebo konopný flís bych řekla, co @ivuska.h ?

kesurka
16. lis 2010

@jasekd jo tak to je super, to už bysme teda klidně mohli, my jenom přibíráme 😀 😀 ještě jeden dotaz do pléna - netvrdly nebo nehrubly vám HD když jste je ppraly na 90? my tu máme hooodně tvrdou vodu 😨 😨

jasekd
16. lis 2010

@kesurka Jestli mas hodne tvrdou vodu, tak ti HD bude hrubnout pri kazde teplote, to je jejich nevyhoda 😖 Ta plinka je super strihove a na manipulaci, slusne schne, jde slozit na kluka i holku, ale material hrubsi. Kdyz peru v Praze na navsteve, jsou dobry, kdyz doma, jsou hruby. Ale ja je rada pouzivam a tohle eliminuju tim, ze misto avivaze davam ocet a pred pouzitim plinu promnu a pomackam, taky pouzivam fleec. separacku. Proc na 90? Pro jistotu na male mimco? Ja prala vzdy jen na 60. Holky mi tu myslim psaly, ze obcasne vyprani na 90 by mely vydrzet, ale porad bych je tak neprala, pokud nema mimco nejakou kvasinku treba, ani jsem je nikdy nezehlila.

ivuska.h
16. lis 2010

@veselazu Mě se v poslední době zdá, že je nejlepší to oboustranné froté.

kesurka
16. lis 2010

@jasekd kolik toho octa dáváš? já chtěla 90 jen ted zkraje, že jsme ještě v 6nedělí 😅

jasekd
16. lis 2010

@kesurka Tak to jo. Octa davam k rysce na zasobniku pracky. S praskem spis setrim, avivaz nepouzivam ani na jine pradlo, ale ocet je levnej a prirodni, tak toho dam plnou davku. Jinak mas krasnyho chlapecka a ma moc peknej datum 🙂 Mne se libilo 30.3. 2010, ale Martinek prisel na termin 29.3.

kesurka
16. lis 2010

@jasekd dík za cenné rady 🙂 Děkujeme, na datumu nezáleží, hlavně aby ty naše štěstíčka byly zdravé 🙂 Vidím že už zase čekáš, to je rychlost páni 😀 to jste plánovali tak brzo?

joohana
16. lis 2010

@ivuska.h O Phil+Ted´s už je rozhodnuto, teď jen vybrat typ. Já právě chci aby šel i jen pro jedno dítě a ta druhá sedačka se dá sundat...

ad savý materiál-myslím že nejsavější je bambusový flauš- Ivuška má nějaké vkládačky ( s těma nemám zkušenosti) a pak Baby Idea má prefold, twofold nebo Bamboo Hour. Ty jsou super.

naturbaby
16. lis 2010

Dobrý den maminky, látkařky 🙂,

ráda bych se Vás zeptala, zda máte zkušenost se značkou Cotonea? Ráda bych znala konkrétní zkušenosti maminek, jsou tyto mezi Vámi ČR oblíbené? Můžete je doporučit? Děkuji za odpovědi!

jasekd
16. lis 2010

@kesurka Jasne, ale vypada to pekne. Ja jsem zacla rodit 29. nad ranem a narodil se ve 14 hodin, rozhodne jsem rada, ze necekal na 30tyho 😀 A je to nejhodnejsi miminko, hlavne aby zdravej, jasne, s tim trochu bojujem. No, druhe jsem chtela brzo, chci se vratit brzo do prace, ale az takhle brzo to planovane nebylo, to mi ver 😀 Jako pro deti to bude asi super, Martinek je hodnej a celkem nenarocnej, pro me je to ted min narocne nez kdyby mu byly treba uz dva, akoratto tehotenstvi takhle narychlo je strasnej zahul pro telo, a to jsem zdrava a pred prvnim tehot. jsem dost sportovala, jenze pak jsem nemohla a kdyz jsem zas pomalu zacinala, prd, dalsi tehotenstvi. Bude to nejspis manzelova vytouzena holcicka, tak se tesime. Ale to zjisteni byl slusnej sok.

betelgeuzz
16. lis 2010

@sussanah mě taky překvapilo, že to je celkem dost. Pračka má spotřebu 52 l, cena vody je 53 kč za m3, tj 3kč na jedno praní jen za vodu. Elektřinou si nejsem úplně jistá, protože píšou, že spotřeba elekřiny 0,95 kWh, za tím je, že prací cyklus je 2 h, tak nevím, jestli 0,95 je na hodinu, nebo celkem. I když budu brát, že je to celkem, při ceně 5 kč za kWh, to je 4,75 na praní, celkem voda + elektřina 7,75 kč na jedno praní jenom za energie. 😲 Možná máte lepší pračku, nebo levnější energie.

betelgeuzz
16. lis 2010

@naturbaby tu značku vůbec neznám, ani vyhledávač mi nic nenašel. Hoď odkaz.

jasekd
16. lis 2010

@betelgeuzz Musim si to taky spocitat, zajimave pocty... Nebo to radsi nevedet, aby se clovek nedivil, i kdyz u nas nebyl hlavni motiv na latkovky setreni penez, ale ekologie, strasne mi vadi ty hory odpadu z jednorazovek.

naturbaby
16. lis 2010

@betelgeuzz

je to německá značka, bio produkt

https://www.cotonea.de/shop/mutter_baby/windeln/

Ptám se z toho důvodu, že uvažuji o jeho zařazení do sortimentu (dál nechci dělat reklamu 😉 ). V Německu oblíbená značka, ale nejsem si jistá její popularitou v ČR.

slunicko76
16. lis 2010

@jasekd tak to mi taky vadi!takhle nase miminko neudela temer zadny odpad! No, kdybych obcas nevetrala prdylku na jednorazove podlozce!🙂 a taky ten strasnej smard! ja tuhle potkala sousedku s kyblickem u odpadaku a uz na par metru jsem myslela, ze se pobl.....
@naturbaby kouknu na to! Ale kdyby se ti libily,tak to, ze by treba v CR nejsou popular, na to bych nekoukala!🙂

holky,sem se ted fakt v susarne zasmala! Pani tam prisla, ja mela Esterku v satku, rekla jsem dobry den v tichosti jsme obe vesely a ona, kdyz odchazela prohodila, ze by mi ji klidne i pohlidala,kdyby se mnbou byla rec! 🙂 si asi myslela, ze ten satek je nejaka nouzovka nebo co! takovy zensky bych ji stejne na hlidani nedala!

slunicko76
16. lis 2010

@naturbaby nejak se k tomu nedokazu vyjadrit, s moji nemcinou jsem si to tak nejak preskladala, cena docela dobra, kdyz jsou v baleni 2 ks, zkus jedno baleni a pak uvidis!

ivuska.h
16. lis 2010

@betelgeuzz Já jsem to počítala někdy před 3 lety, když jsem byla těhotná s Klárkou a ta voda mi tehdy určitě vycházela za kubík míň, nevím, možná to od té doby fakt tak zdražilo... Teď to v Brně vychází na nějakých 57 Kč za vodné+stočné za kubík vody.

slunicko76
16. lis 2010

@ivuska.h tak to mate krasnou cenu! To u nas jsme nekde na 62kc, myslim

veselazu
16. lis 2010

@ivuska.h aha, děkuju. To asi jak jsi psala že to pojmě hodně tekutin do těch vzduchových kapsiček že?

@naturbaby tuto značku neznám, ale asi to nebude nějak extra savé a taky to bude dlouho schnout. Ale možná se mýlím 😅

jasekd
16. lis 2010

@slunicko76 My vetrame na starejch rucnikach, kdyz je trochu pocuranej, uschne v koupelne a zase ho pouziju, peru s plinama. mam zasoby, tak je vyuzivam. Vyhoda te jednorazove podlozky je, ze saje a neprotece jako ten rucnik.. Ale je to strasnej kus odpadu, furt susit se to neda, to je prasarna, a vyprat taky ne. Ja i k doktorovi mam tu decku HD. Jinak baba je asi opravdu na palici...

ivuska.h
16. lis 2010

@betelgeuzz Jo a k té spotřebě pračky -- ta moje kupříkladu má u programu bavlna na 60, náplň 5,5 kg uvedenou spotřebu vody 45 l a elektriku 0,93 kWh. Ty kilowatthodiny se časem násobit nemusí, já tomu pendrek rozumím, ale manžel to tvrdí, tak je to určitě pravda 😀

ivuska.h
16. lis 2010

@veselazu Jo, tak si to já vysvětluju... Navíc má proti flísu jednu výhodu -- mnohem míň prkenatí.

slunicko76
16. lis 2010

@jasekd ja to taky nejak moc nepouzivam, jen nekdy, kdyz ji potrebuju polozit a nechci, aby mi to vsechno pocurala!takze nas dobecek nevyprodukuje skoro zadny odpad! Ja i presnidavky delam doma, mne i ty sklenicky vadi.ani marmelada se do toho pak neda zavarit!🙂 mam par takovych tech od jogurtu a do toho si to davam a pouzivam je porad dokola, daji se krasne zadelat, nekdy do nich i marmeladu zavsrim, protoze ta vicka jsou sroubovaci! takze ani tenhle odpad nemame.

teda, ted si pripadam jak ekologicky maniak!🙂)

jasekd
16. lis 2010

@slunicko76 Sklenicky mi taky vadi 😀 Jabka na presnidavku dodava tchyne, pak budu muset obcas koupit. Stridam to s kupovanejma. Zeleninove prikrmy nekdy varim, nekdy kupuju. Nevyhoda vareni je pro me ten smrad te zeleniny, ted v tehotenstvi, kdy mam zaludek jak na vode, je to pro me utrpeni i jenom to krmeni, at uz domaci nebo varene. Zlaty ovoce, to miluju i ja, ty presnidavky. Ty sklenicky maji debilni uzavery. Akorat vyziva Hello (maji myslim v Kauflandu, nakoupil mi je muj tata v akci) ma dobrej zavit. Ja miluju ovoc. Hamanka a tam je uzaver naprd.

naturbaby
16. lis 2010

@slunicko76 no, ty ceny jsou maloobchodni. Odebiram z nemeckeho velkoobchodu (tedy jine ceny) jiny typ detskeho zbozi a "pani obchodnice" me tyto plenky a vyrobky Cotonea velmi chvalila. Nez se pustim do nakupu, chtela jsem radeji vedet, zda s nimi nektera nahodou nemate osobni zkusenost.

ivuska.h
16. lis 2010

@slunicko76 To víš, chudák dítě v tom šátku, ty zkroucený záda, nedostatek vzduchu... 😀

schnek
16. lis 2010

@naturbaby tipla bych, že to bude něco jako babylucy, jen v biokvalitě 😉