Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

butt
9. pro 2010

hoky mam na vas dotaz.mala mi zacla vyrustat z nejmensich vicevelikostnich plinek, tak potrebuju doplnit vybavu. celkem jsem si oblibila zavazovacky, ale mam strach, ze az bude vetsi, tak nebudu mit sanci to na ni uvazat, ze se bude moc hejbat..jaky mate zkusenosti se zavazovackama na vetsich detech z tohodle pohledu..?at pak nemusim kupovat zas jiny plinky...

joohana
9. pro 2010

@butt Já teda zavazovačky nikdy neměla, ale zkus si představit zavázat do ní dítě které jakmile ho položíš tak se otočí na břicho a leze pryč a má z toho srandu 😀 .
Já už mám grif, ale taky to nejde vždycky. Musím jí jednou rukou nadrsno plnou vahou zatížit pánev, aby se nemohla otočit. Jak zvedne zadek z postele tak je to marný, musím ji chytit a znovu.

Dneska se teda vyznamenala, včera nespala v poledne vůbec, šla spát v 7 večer. Vstala v 9 a byla vzhůru do 2 do rána-veselá, povídavá. Spala do 8. Dneska v poledne pro změnu nespala. Usnula cestou do školky jen co jsem vylezla z baráku, nechala jsem ji spát než jsme došli zase domů. Tak jsem teda zvědavá co dneska. 😠

erinka83
9. pro 2010

@butt Já zavazovačky používala skoro do roka, ale jenom na noc a teď je nepoužívám jen proto, že už jsem jednu chvíli nevěděla, co do nich narvat, aby nebyly úplně durch, pak jsem začla používat Anavy se všema vkládačkama a BI prefoldem..

kackaj
9. pro 2010

@maly_prcek teda, já koukám, co ten váš Davča už všechno umí...Ondra teda pořád jen heká a houká a dada, baba, tata, mama, papa atd. ale na slovo se nezmůže, ani kdyby nad tím celej den přemýšlel🙂 Ale to on se ani neobtěžuje, když do něj hustím a chci, aby aspoň to mama řekl jen pro mě, tak na to prdí a absolutně se zatne a neřekne ani ň. Na nočník chodíme, občas si ukáže na prcku, ale teď asi týden to spíš celkově bojkotuje...sedí dlouho na nočníku, tam je sucho a pak za čtvrt hoďky hodí bobek do plíny. Ale tak vytrváme v současném postupu a třeba si začne říkat sám taky🙂 Jinak by se hodila nějaká rada logopeda, jak motivovat dítě k mluvení atd. Ale to se snad ani nedá, nebo jo? A hrová forma učení mluvení je zhruba tak asi co? Nevím úplně přesně, jak to pojmout...
No, kdyby se ti chtělo, tak se můžeš rozepsat, třeba do IP. Díky, zatím pa všem🙂

joohana
9. pro 2010

@kackaj Kackaj, no hravá forma je číst říkanky 🙂. U nás jedem furt dokola, to se Annie naučila říkat asi kolem roku že chce "šíst". Vezme knížku, kecne si mi mezi nohy a "šteme". Jedno o čem, prostě si vykládáme s obrázkama.
Zajímavý je že knížky říkanek co Davy sjížděl pořád dokola (klasika- Skákal pes, Pec nám spadla, Pásla ovečky) ji vyloženě irituje, písničky co zná ji nezajímají, chce aby jí byly čten nějaký neznámý příběh či co 😀 . S těma anglickýma říkankama taky tak-když jí chci přečíst nějakou co zná, začne se bránit že to teda ne 😉

mataharyy
9. pro 2010

Tak já použávala zavazovačky dlouho, teď jen občas když je Adrián v dobrém rozmaru a drží, jináč nemám šanci... A jen na doma, pak už je tolik nedocpeš aby nešel skrz. Takže já je používám bez vrchňáků když běhá jen v tričku 🙂
@maly_prcek jééé nemáš nějakou radu na knihu o znakování a mluvení s dětma?? Adrián sice mluví celkem dobře, ale i tak mě to zajímá, jen tady v okolí není žádnej kurz znakování a případná logopedická poradna tu funguje na heslo, jen ho ještě nikdo nezjistil... Známé mají předškolní děti, co špatně mluví a na logopedii se dostanou max. jednou do měsíce 😖 což mi příjde celkem málo, na to že brácha co by předškolák chodil jedenkrát až dvakrát do týdne... 😕

kackaj
9. pro 2010

@joohana a joo, tak to my sice čteme, ale možná u toho nejsem dostatečně motivující a nemám zajímavý přednes řekla bych 🙂 No, prostě...Ondru zajímají obrázky, ukazuje co je co, ale jakmile začnu číst text, tak dlouho nevydrží a práší za dalším skvělým zážitkem🙂

butt
9. pro 2010

@joohana no ja totiz vubec nechapu, jak se da vetsi pohybujici dite prebalit do jakychkoliv plinek 😀

@erinka83
@mataharyy diky holky, tak ocidivne neni nemozny je pouzivat i na vetsi ditko...tak je dokoupim 🙂

terezita
9. pro 2010

@butt to poznas za par mesicu! 😀 ale jde to 😉 ja vzdycky chytnu em. kdyz leti kolem a rychle na ni pricvaknu plinu.. zlate patentky a aio, nic jineho by se mi nepodarilo 😀 😀
@kackaj u nas se cte stejne, jedou obrazky, ale cteni ji taky neba.. :-P 😅 ale to prijde 😉

kackaj
9. pro 2010

@terezita no tak to jsem ráda, že tu nejsme jediní nečtivci🙂 Ale tak já vyloženě vidím, že jak se říká, že jsou kluci pomalí, tak co se týče pohybu a řeči to platí nejen u nás, ale u většiny kamarádek co mají kluky. Ondra udělal velký skok od 10. měsíce, kdy se poprvé teprve přitáhl dopředu a za 4 měsíce už prošel všechno ostatní a začal chodit bez opory, ale pozdě oproti např. sousedovým holkám, které už v 9ti měsících chodí kolem nábytku🙂 No a ta řeč taky....sousedky starší dcera plkala od 11tého měsíce takovou tu jednu nekonečnou větu s intonací dospělého člověka a náš Ondra je v 15ti m. tam kde jsem psala že je. Ale jak píšu všichni kluci našeho věku v našem okolí, nemáme tu jediného ukecanečka, tak mě to ani netrápí...a i kdyby tu byli mluvící kluci, tak by mě to taky netrápilo 😉

butt
9. pro 2010

@terezita trosku se toho bojim 😀 a prave ani nevim, jestli budou u me patentky pak nejakaja vyhra..nejak to vzdycky strasne moc studuju, jak nejlip to zacvaknout 😅 😅 😀 😀

mataharyy
9. pro 2010

@kackaj Moje tchýně měla a má pořád problém jak neumí to a ono a jak v jeho věku ten a onen už to uměli a bla, bal, bla a dlabala jsem na ní třeba odmítal sedět, ale nebyla nikde žádná "vada" že by nemohl, jednoduše to nepovažoval za nutné a když se mu o pár měsíců chtělo tak seděl... Máme dost svéhlavé dítě a rozhodně není dobré ho do ničeho nutit už od malička, prostě se zabejčí a nehneš s ním, naopak nedám na příručky, mám kliku že mám sestru která je o osm měsíců starší než Adrián, tak vidím kde je ona a kde A., ale taky mě netankuje že ona něco umí a on ne, zas je spoustu věcí co on umí a sestra ne 😉 Takže nevěš hlavu, pokud není problém jinde, tak každé dítě k tomu svému dojde 😵 A je dokázané že porovnáváním dítěti jen škodíme, takže tak 😎 Tchýni mám na háku (když byla schopná mi dávat za vinu že mu zuby začali růst pozdě, pomyslela jsem si své... 😅 a je klid) a ostatní taky 😎
@butt neboj za pochodu se naučíš takovejch věcí, že se budeš sama divit 😀

slunicko76
9. pro 2010

@mataharyy to by mne zajimalo, jak se da ovlivnit rust zubu? 😀
taky si myslim, ze pokud ma clovek zdrave dite, tak ke vsemu dospeje,az bude cas! Ale fakt je, ze obcas mne dostane, kdyz nejake dite neco umi a nase E. je vedle nej jak telatko a treba se ani nehne! ale snazim se to taky mit na haku!

mataharyy
9. pro 2010

@slunicko76 Jo to kdybych věděla... Tak já jsem se smířila s tím že vše co nedělá nebo dělá "špatně" je moje vina. To že neseděl, to že neměl zuby podle tabulky, to že chodil později, to že umí otevírat všechno včetně šuplíků s pojistkou... No prostě všechno 😎 Tak člověka to nahlodá, jako proč ten to umí a náš ne, ale zbytečně se tím stresovat, zas umí určitě něco jiného, co ten druhej neumí, jen v tu chvíli ti to nedojde, protože to nevidíš a okolí to nevidí 😉 Hlavně klííídek a ono se to dopracuje 😵

slunicko76
10. pro 2010

holky, udelala jsem"objev stoleti"!!! 😀 Neb jsem leva jak patrona a baby patentky mi do latky sly spatne natlouc, tak jsem v sekaci koupila za kacku stary bodycko, ustrihlaho, ze je jak tricko a ty spodni zbytky jsem prisila k sobe( teda prisiju, pokud si nesesiju ruce-kdyz tak nekoho poprosim, to uz neni takovy problem) a mam docela supracky extendor na body, bez narocneho siti a jinych praci a opravdu za par kacek!
mam z toho takovu radost, ze jsem vam to musela napsat

erinka83
10. pro 2010

@slunicko76 🙂

Holky, já zas učinila strašný objev ☹ Na snapkových Anavkách mám dírky v místě, kam se píchá spodní hrot snapky 😒 dokonce víc dírek vedle sebe 😠 Všimla jsem si toho až dnes... Poslední dobou mi tam fakt blbě drží, tak to tam rvu všelijak a tohle je výsledek ☹ Myslíte, že pomůže nová snapka, že tahle je už třeba tupá?

ivuska.h
10. pro 2010

@erinka83 No já bych řekla, že by nová snapka pomohla... Podle výrobce se má měnit po půl roce používání...

erinka83
10. pro 2010

@ivuska.h tak to ta naše už má dávno odslouženo 😀

andelka
10. pro 2010

@slunicko76 to si nějak neumím představit - nafotíš až budeš mít hotovo?

@erinka83 já mám starší snapku na obyč čč a novější na anavy, taky to tam musím pořádně zatnout, ale drží to. Tak to bude asi fakt ve stáří snapky 😉

mataharyy
10. pro 2010

@slunicko76 😀 😀
@rozarka65 Díííky 😵

rozarka65
10. pro 2010

@mataharyy 🙂

mooncaa
10. pro 2010

@maly_prcek
Díky za rady, tak já sebou nějaké jednorázovky vezmu a s látkovými budeme střídat. Včera jsem nějaké hnusky koupila. Normálně jsem se styděla, když jsem je platila a když je vezla pod kočárem domů.
Včera se nám poprvé podařilo chytit včechnu vaječinu do nočníku (celkem 3x), na žlučák jsem nemusela ani sáhnout.
Ke znakování, v jakém věku se začíná?

slunicko76
10. pro 2010

@andelka andel, asi takhle to vypadalo!🙂

andelka
10. pro 2010

@slunicko76 aha, já jsem si to neuměla představit. šikovná jsi. Já právě uvažuju že si něco vyrobím, měla jsem dva orig extendory, ale někde jsem jeden založila a mám jen jeden a občas ho taky hledám 😅

slunicko76
10. pro 2010

@andelka a hlavne ty originaly stoji fakt dost penez-za 150kc, to mi fakt prijde hodne

blka
10. pro 2010

@slunicko76 Dobrej nápad 😉 . Ale nebude potom to bodýčko zase moc plandat? Přece jenom ten extendor je menší, toto mi přijde moc veliké.

@mooncaa Znakovat můžeš už teď. Ale nebude žádná odezva. Teď by šlo hlavně o to, aby ses ty naučila ten znak používat. Já začala v Marečkových 10 měsících a 3 měsíce nebyla žádná odezva a už mě to přestávalo bavit 😅

maly_prcek
10. pro 2010

@butt Já jsem zavazovačky přisnapkovávala, takže umotat to šlo dobře. Ale problém byl, když se D. začal víc hýbat (lozit), tak měl zavazovačku furt napůl žerdi, takže jsme přestali používat a přešli jsme na doma na čč/vv narovno do svrchňáčků...

maly_prcek
10. pro 2010

@mooncaa Davi byl vlni podobně starý jak Eliška teď, co jsme byli na horách... Jela jsem čč na novosklad s vkládačkou... Nechtěla jsem riskovat, co to udělá, když by byl nonstop v jednorázovkách tak dlouho... 🙂

Znakovat se začíná cca kolem (6)-8m, můžeš dřív, ale děti znakují první znaky až tak od 8-10m (největší nárust je teda po tom roce, to už to jde prakticky samo...) 🙂

Super je knížka Jak se domluvit s kojencem a batoletem (T. V. Šustová, Grada), kurz nezbytný není, Brňáky na svém kurzu ráda uvidím 😉 (A holky v Praze určitě taky...Fakt dobrý kurz, jela jsem na něj tehdá do Prahy, dneska mají i další témata o hranicích a o hře... Nebýt to tak daleko, jela bych hned...)

maly_prcek
10. pro 2010

@kackaj @joohana
Davi třeba u říkanek absolutně nevydrží, když čtu souvislý text, to ho taky nebaví... Musí se zapojit... Takže si o knížkách povídáme - ukážu s ptám se ho, co to je např. za zvířátko (pes, kočka, kravička, pán), co dělá (prší-bubnujem do knížky, dělá ham, pápá), zezačátku jsem to předváděla já, ale rychle se chytil a teď ukazuje/povídá sám... Má rád tyhle knížky http://knihy.cpress.cz/knihy/knihy-pro-deti/lep... (mají vysunovací obrázky...)
Nebo dávat jednoduché příkazy - podej mi... (knížku, auto, méďu), když podá tak se zeptat - Co to je?
Když něco děláme tak komentovat (Máma se češe, Máma vaří, Davídek udělal bác a má au... Tam jede auto - zelené auto.... ) a pak se na to zase zeptat na zpět Co dělá máma? (češe se, čistí si zuby, vaří) Co dělá Davídek? (ham) Co udělal hrnek? (bac) Kam jdeme? Kde je táta? (pá) Co to tam jede? (auto)

A zpívat 🙂 Nevadí, že falešně a hrozně 😀 Říkanky samo taky, ale to si myslím, že je pak parketa starších dětí než kolem toho roku...