Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
12. led 2011

@deniskakubicek Jo, smrdí pěkně a časem jsou jak prkno... A na větší dítě taky nejsou, jsou malé...

maly_prcek
12. led 2011

@sussanah Já jsem šila 1-3-1 z jednolícého babm. froté a na to tričkovinu a saje do dost (jen nevím, jak to půjde snapkovat na kalhotkový sklad, jeslti se ta tričkovina nepotrhá). Tu kapacitu využijem až teď posledních pár měsíců. Z oboulícého froté 1-3-1 musí být super a na den s předhledem vydrží. A vy stejně budete zas bezplenkovat 🙂
Ale oproti vv typu popo aspol. je to úplně jiná třída...

Takže čekáte miminko? 😝 😅

A ty popo ti vydržely v dobrém stavu?

sussanah
12. led 2011

@maly_prcek jj popo mam v super stavu, tech S jsem mela 36, takze pohoda a M jsem uz stridala s rucnikama, takze si taky trochu odpocaly 🙂 No ono s tou bezplenkovkou to ma i nevyhody, protoze ja mam jednu vv anavy, ta je tusim 2-4-2 oboustrane a teda ma co delat, aby to jedno vycurani pobrala (ma ji na noc a nekdy se nevzbudi a hodi to do pliny). Protoze jak to porad drzi a drzi, tak pak jde najednou velke mnozstvi a projde to skrz driv, nez se vlhkost stihne rozlozit 😝 Takze uz ani nemuzu pouzivat irmu jako vkladacky, protoze to proste jde vrchem ven.. Ale asi to vidim na ty 1-3-1 + neco nahoru (teda jeste pouvazuju co, chci neco barevneho 😀 ) No a asi jo 😅

maly_prcek
12. led 2011

@sussanah Tak na noc dáš 2ks 1-3-1... Já taky dávala navrch tu tričkovinu, aby to bylo barevné (a šlo to přežehlit a bylo furt měkké) 🙂 Vidím, že nejsem jediná úchylačka 😀 😀
D. zas čurá po troškách každou chvíli... Ale přes Irmu nám to už taky steklo pryč...

sussanah
12. led 2011

@sussanah tak ja si to jeste propocitam a zitra ti hodim obj do ip 😉

sussanah
12. led 2011

@maly_prcek to jsem dopadla, sama sobe si pisu 😀 To nahore bylo tobe 😉

maly_prcek
12. led 2011

@sussanah Aha, vidiš, ani jsem si nevšimla a přivlastnila si to... Ale klidně si písni nákup i do svého IP 😀 😀

sussanah
12. led 2011

@maly_prcek jako aby mi alespon nekdo napsal jo? 😀 No jsem sice nekdy osamnela, ale tak vazne to zatim neni 😀 😀

slunicko76
12. led 2011

@sussanah jsem si rikala, ze v pasu nic a najednou tolik siti!🙂

jenniffer001
12. led 2011

ahoj holky, tak jsem se rozhodla, že se vrhnu na ňákou domácí výrobu a začala jsem s vlňáčkama, ovšem, až když jsem je skoro dodělala, takjsem zjistila, že to musí být čistě z vlny a já ani nevim co to je zač 😠 , ovšem dneska jsem koupila merino a pak ještě nepranou vlnu, takže se vrhnu na pletení znova 🙂 a co všechno lanolinujete vy? myslíte, že by šlo nalanolinovat i ty vlňáčky z tý vlny/nevlny? pak bych si chtěla taky ušít ňáký svrchňáčky z fleesu, ale nemám šicí stroj, takže to budu muset dělat v ruce a vůbec nevim jak to půjde 😒 a ty se potom taky lanolinují, nebo, čím to upravit aby neprotékaly?

maly_prcek
12. led 2011

@jenniffer001 Holky psaly, že když se to hodně a několikrát nalanolinuje, tak fungujou i směsové vlny (50:50, 70 vlny:30 akryl)... Já teda měla jen 100%.
Já lanolínuju teda vlňáčky a do lehkého "odvaru" dávám i oblečo s víc jak 50% vlny (trika, zavinovačku...)

Flísáčky se nelanolínují, fungujou tak jak jsou...Flís je "od přírody" vlhkoodolný, ale nesmí ta vlhkost působit dlouho...

blka
12. led 2011

@maly_prcek Já teda BBH dovycpávat nemusím a to v noci kojím. Ráno je totál durch, ale vlňáčky to udrží. Je na tom rozhodně líp, než BI.

deniskakubicek
12. led 2011

@blka a jak stare mas mimco, ze nemusi dovycpavat BBH?? ja zkusila navycpat BH a byla teda mokra uplne cela, ale svrchnaky to udrzely v pohode, zitra budu testovat vlnacky 🙂

deniskakubicek
12. led 2011

@blka a jak stare mas mimco, ze nemusi dovycpavat BBH?? ja zkusila nevycpat BH a byla teda mokra uplne cela, ale svrchnaky to udrzely v pohode, zitra budu testovat vlnacky 🙂

ciko86
12. led 2011

ahojky holky, jsem tu u Vás nová, doma mám 9 měsíčního kloučka a chtěla bych začít látkovat 😉 děsně se mi to zalíbilo 😵 Doufám, že neva, že tu budu sbírat zkušenosti a pokládat možná blbé dotazy, jelikož se v tom ještě moc nevyznám... 😲 😀

helulela
12. led 2011

@deniskakubicek já ty BBH taky nevycpávám, jen s orig vkládačkama a dobrý a to myslím, že je V. nijak nešetří. Na ten střih si u větších dětí dost stěžují, V. zatím sedí super, takže já jsem s nima moc spokojená.

helulela
12. led 2011

@ciko86 ahoj 🙂 to je dobrý, začít u takového chlapáka 🙂 co tě k tomu vede a už jsi něco zkoušela?

ciko86
12. led 2011

@helulela k tomu mě donutila Deniskakubicek.. 😀 pořád dává na fb nové fotečky až jsem se zamilovala... 😝 Ale zase když se mi to bude líbit tak jako vám, tak to budu mít pro druhého prcka 🙂

blka
12. led 2011

@deniskakubicek BH mi vůbec nepřijde savá, BBH mi oproti tomu přijde úplně o něčem jiném. Mareček má 1,5 roku.

terezita
12. led 2011

@deniskakubicek my taky bbh bambusky vycpavat nemusime a staci. ja jsem s nima moc spokojena, jsou to nase nejoblibenejsi nocni. s velikosti zatim problem nemame, vic se nam scvrkly jenom ty barevne, bile jsou zatim v pohode. ale em. je prcek ma zatim jen neco kolem 11kg..

helulela
12. led 2011

@ciko86 takhle se propaguje látkování 🙂 pozdě není nikdy, kor když plánujete další

ciko86
12. led 2011

@helulela 😀 ale ulovila, jenže já na to teď koukám a už mi jde hlava kolem... 😀

ciko86
13. led 2011

tak holky, už mám objednané BL bamboo 5ks, a 2 BL bamboo extra na noc. co dále doporučíte, poradíte? co říkáte na toto? http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=40259906&tab=0

deniskakubicek
13. led 2011

@ciko86 Jitus, Zuzka ma na MMB fakt dobry kousky a koukam, ze hledas u ni...ty si chces koupit celou sadu?? ja bych do to nesla...radeji si kup jen jednu planku na zkousku...ja si ted mimochodem taky budu kupovat tuhle plenku 🙂 Od PopnGro mam tu barevnou co v ni je Kuba na facebooku a je bezvadna, takze tuhle ti muzu doporucit, ale celou sadu rozhodne nekupuj...

ciko86
13. led 2011

@deniskakubicek Deni, já hledám všude... 😀 ještě co vím, tak musím objednat separačky a svrchňáčky... a dál nějaký pleny... :D jaká značka ještě? a co ty AIO? ty se mi líbí 🙂

deniskakubicek
13. led 2011

@ciko86 AIO mam jen 4 kusy, mam je jen na cestu nebo k Dr... ty uz nepotrebuji svrchnaky, nasadis a jdes 😀 svrchnaky kup Thirsties, ty jsou nej, alespon u nas 🙂

ciko86
13. led 2011

@deniskakubicek ok, píšu si 🙂 tu AIO si koupím taky k dr 🙂 takže ty 4-5 stačí? Že?

deniskakubicek
13. led 2011

@ciko86 ja si myslim, ze jo, na doma pouzivam pleny a na ne svrchnaky 🙂

jasekd
13. led 2011

Vcera jsme byli na srazu s Konikovkama a mela jsem celou dobu Martina na kline a najednou cejtim mokro, protekla mu IV ZOO AIO, tak jsem byla nastvana, ale chudak plina byla vsude rovnomerne nasakla a holt jsem ho v ni nechala moc dlouho, neprebalila jsem hned po jidle, moje blbost. Ja ty AIO nevycpavam a jsou teda fakt jen na kratsi dobu, k doktorovi a tak. @ciko86 Ja mam AIO jen troje a k doktorum staci, podle me i dvoje, akorat M. uz z tech mensich IV vyrusta, tak jsem jedny dokoupila. Je to i dost draha investice, tak jsem se moc nerozsoupla, stejne mi vic vyhovuje kalhotkovka a PULky, event. vycpane, to neprotece takhle pres den nikdy, vydrzi daleko dyl. Kdyz budu dovycpavat AIO, tak to zas ztrati tu vyhodu jednoduche rychle obsluhy.

ciko86
13. led 2011

@jasekd to máš pravdu, koupím jich méně! 😉 a jaký je rozdíl mezi kapsovejma a normal?