Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sarunatko
1. únor 2011

Díky za rady, pročetla jsem a už jsem možná trochu moudřejší. Přes jaký e-shop nakupujete? Kde se dají sehnat nejlevnější klasické čtvercové plínky?

erinka83
1. únor 2011

@sarunatko a ty nejlevnější chceš na co? Na zadek bych žádný supr levný, např. Hybler, nedoporučila 😒 Celkem spokojenost je s Kikko Lux...

sarunatko
1. únor 2011

Na zadeček levný nechci, na ublinkávání a tak...

deniskakubicek
1. únor 2011

Holky, poradte mi prosim... mate nektera doma tyhle vlnacky?? http://www.branakdetem.cz/wool-longies.htm a jak vam sedi?? jsou dobre?? My mame doma jen dlazbu, mam Disani a chtela bych neco dlouheho, prijde mi to prakticke...co vy na to?? Diky 🙂

sussanah
1. únor 2011

@sarunatko ja nakupuju v brane k detem (posledni dobou uz moc ne) nebo latkovky.cz nebo mamaja. Ty hyblery teda u nas nebyly ani na to ublinkavani, mela jsem je jen na utirani zadku, kdyz jsem mu ho oplachla vodou. Nas mel ale reflux, takze toho ublinkavani bylo opravdu hooodne. Za sebe taky teda rikam kikko lux, i kdyby jen na blinkani, zbytek je fakt skoro pruhledne..

sarunatko
1. únor 2011

Tak super, dám si dohromady, co jsem vymyslela za počáteční výbavičku, a pak vám to sem dám na zkritizování, jo? 🙂

dagmarkaaa
1. únor 2011

@deniskakubicek čau my je máme a nemůžu si stěžovat, jen se hůř do toho děťátko souká než do krátkých, koupila jsem L když měla malá tak 6kg a máme dodnes a ještě dlouho vydrží!

baca
1. únor 2011

@deniskakubicek my máme taky jen ty shorties, ale jsou materiálově velmi fajn, spíš takový úplet než vlna, takže oproti třeba natahovacím disanám se skoro nežmolkatí. Take si myslím, že až na tu cenu budou super 😀

sarunatko
1. únor 2011

Tak jsem si vybrala něco na začátek, tak pište a kritizujte, čeho mám moc, čeho málo, co nepotřebuju a co mi tam chybí.

Vícevrstvé plenky Kikko nebělené velikost S 20 ks
Bavlněná plena Kikko Lux 10 ks
Anavy vkládací plenka z bambusového flauše 2 ks
Vkládací plenečky biofroté Popolini 5 ks
Vícevrstvé pleny Popolini velikost S 5 ks
Svrchni kalhotky Bambino Mio velikost S 1 ks
Svrchní kalhotky Haipa-daipa PUL velikost S 1 ks
Polyesterky PopoWrap (Popolini) velikost S 1 ks

mehlo
1. únor 2011

@zihu čau taky opožděně gratuluju k těhu

mehlo
1. únor 2011

@sarunatko Tak já bych doporučovala vv spíš Popolini víc kusů, ty Kikko sají mín. A zrovna jdu ty Popolini prodávat mám jich 11 ks- tak kdybys chtěla tak IP. Jinak na novoška bych velmi doporučovala flísáčky třeba 2 ks flísáčků a 2 ks PULek. My to tak měli od narození a byla jsem strašně spokojená. Flísáčky jsem si šila sama a PULky jsem měla Bambino Mio tu nejmenší velikost 2 ks a potom tu větší velikost 2 ks- ty malé jsou tuším do 5 kg a ty větší do 7 kg. Ty větší jsem dávala až snad do 9 měsíců s plínkou narovno, ale ne moc často, radši mám kalhotkové plínky. Pozor ale na to, až je dítě větší- u nás to bylo tak kolem toho 8-9 měsíce, tak už o hodně víc čůrá a ta vv už zdaleka nestačí. Já dávala 2 vv, jenže to byl šílenej balík na zadečku, takže jsem stejně vždycky skončila u kalhotkové plínky nejlépe z bambusu.

deniskakubicek
1. únor 2011

@dagmarkaaa Diky za postrehy... 🙂 my uz mame 9,5kg, tak budu muset poridit vetsi :-/
@baca noo, ty penize jsou strasne, prave proto se ptam tady, jake jsou zkusenosti, abych nebyla zklamana 🙂

betelgeuzz
1. únor 2011

@sarunatko ty chceš dělat kalhotkový sklad? Nevím, jestli se z těch bavlněných bude dělat dobře, ony moc nepruží. Ale nemás s tím moc zkušenost, vv mám 6 a používám je jako vkládačky. JInak jedu až doteď převážně ve čč. Ony hlavně rychle schnou. Kalhotkové pleny žádné zkoušet nechceš?

joohana
1. únor 2011

@sarunatko Já mám rovný plínky ráda, sama dávám vv narovno, ale u úplně malého miminka bys na tom asi byla líp s něčím, z čeho uděláš sklad-buď čtverce nebo se dá dělat sklad i z vícenvrstvých, ale dlouho ti to nepůjde z těch Popolinek, nepruží totiž. Takže buď přikoupit Kikko Lux a dělat novosklad, nebo koupit vícevrstvé z bavlněného úpletu nebo bambusového froté a skládat z nich. Mimčo ti bude kakat při každém kojení, cca 6-7x denně, takže když budeš mít plenky narovno, počítej s každým přebalením s výměnou svrchňáků-a to je drahá sranda.
Velikost S ti vydrží do půl roku, pak už budou málo savé.

Já si na miminko pořídila vícevrstvé plenky od Anavy z bambusového froté, jsou hodně savé-zatím do nich čůrá dvouleťačka, tak nevím nevím v čem bude mít prdelku novošek 😅

sarunatko
1. únor 2011

@joohana Tak já už tomu zase nerozumím. Co bys mi teda doporučila koupit a jak to skládat? 🙂

helulela
1. únor 2011

@sarunatko jde o to, že když dáš novoškovi čč nebo vv narovno (jen jako obdélník), nebude to mít obtažené kolem nožiček a dost často skončí nálož na svrchních kalhotkách. Takže těch musíš mít dost na výměnu. Dá se to takhle dělat, ale častější je, že narovno dáváš až u starších dětí a u malých dáváš buď kalhotovky nebo ty ostatní skládáš - čč na novosklad nebo vv na kalhotkový sklad - ten se obecně dělá líp z plínek, které pruží, z těch nepružných to jde jen u hodně malého mimča, pak už ti nestačí.

sarunatko
1. únor 2011

A které jsou například ty pružné?

maminajanina
1. únor 2011

našla jsem tuto diskuzi ted a chtěla bych vyzkoušet tyto kalhotky.Ale šít si je sama nebudu,na to nemám.Ja jsem měla,nebo mam obyčejné kalhotky zn.Gmini a už je nechci,stejně větší asi nedělají.

sussanah
1. únor 2011

@sarunatko ja maleho taky vyrostla na vv a byli jsme spokojeni. Sice obcas to skoncilo na pulkach, ale mela jsem troje a vpohode je tocila. Taky zalezi, jak budes mit ukakane ditko. Za sebe bych nesla do pul popolini, na rovne plinky mi prijdou moc banate, maximalne kdyz das kalhotkovy sklad. Taky bych se podivala po nejakych vv bambus na noc, je to super a navic z toho udelas kalhotkovy sklad. U pristiho ditka budu taky ze zacaky urcite davat vv, ale asi do cc na novosklad, at to tak nejde na kalhotky. Mam taky pripravene cc z obyc frote, ktere budu pouzivat na novosklad. Na vkladky biofrote bych se osobne taky vykaslala, to uz ti vetsi sluzbu udelaji zinky 30x30cm z ikea 😉

joohana
1. únor 2011

@sarunatko Já právě vím jen o Anavy, ale určitě jsou i jiné značky. Já jsem nakřečkovala 20 bambusových vv vel. M a počítám že s několika vkládačkami a pár Kikko Eco Lux s tím vystačím až na nočník. Malým problém je Ivuščina výrobní kapacita 😉 , netuším jak stihnou vyrábět, protože zrovna tyhle plínky jdou na dračku.

Jestli zatím chceš jen poradit něco do začátku a nevíš, jestli u látkovek vydržíš, šla bych do čtvercovek Kikko Lux, vázala novosklad a v půl roce přesedlala na to, co ti bude vyhovovat.

Jo a mám tu pár plínek které bych klidně někomu dala za poštovné- TotsBots vel.2 skoro nová, Baby Lucy Organic XS/S, jedny M/L, jedna Popo Two size. Jo a jedny vlňáčky na cca roční dítko, doma pletené (ne mnou), natahovací. Nikdo to nechce koupit a zabírá mi to tady místo.

markusko
1. únor 2011

@erinka83 Já jsem taky kojením docela zhubla, v těhu jsem přibrala 9,5 kila a zhubla 20kg. Teď mám 60kg, nejsem žádná vychrtlina, ale takhle hubená jsem dlouho nebyla 😅 Kdybych kojila a byla těhotná, tak bych asi taky brala nějaké vitamíny, při prvním těhotenstvím jsem nic nebrala, u kojení jsem začala kvůli té váze, ale jak jsem po prvních pár měsících kojení najela zase na rozmanitou stravu, tak jsem to spíš nechala na té zdravé stravě.
@baca Říká se, že dětem při těhotenství matky může mlíčko přestat chutnat, tak třeba to bylo u Barušky i tím?
@reruna Právě to si říkám, jestli bych si neměla před druhým dát alespoň krátkou nekojící a netěhotnou pauzu, teď už mi to přijde docela dlouho a je pravda, že je to trochu unavující a pokud bych navazovala s kojením u druhého (snad příroda dá, jako u prvního 🙂 ) tak bych kojila v kuse několik let... tak možná by ta pauza nebyla od věci 🙂
Každopádně zatím nic neplánuji, stát se může cokoliv, nějak se to vyvrbí, jen mě zajímalo, jak to máte vy 🙂

markusko
1. únor 2011

@jasekd já si myslela, že s otěhotněním by teď ve vztahu ke kojení neměl být problém, ale dr. na gyn. mi řekl, že pravděpodobnost je teď nižší (nevím, jestli tak soudil třeba z nízké sliznice či co...) Každopádně ještě jsme to nezkoušeli 😉
A ta příroda asi věděla, proč k vám tu holčičku posílá tak brzy 😉 Prostě to tak mělo být 🙂

sussanah
1. únor 2011

@markusko jj to me dr rikal, ze ta pravdepodobnost je nizsi, ale pokud je ms a ovu, tak vetsinou to jde normalne. vsak vyzkousis a uvidis a kdyz se budes citit vycerpana, tak proste malou odstavis a bude. neni nic jednodussiho 😉

jasekd
1. únor 2011

@markusko Jo, ta pravdepodobnost je skutecne nizsi, ale stopro to neni, my na to ani nespolehali, spis jsem si to nepripoustela a neresila to. Po porodu jsem mela jednu MS, pak jsem spinila, vypadalo to na dalsi a kdyz neprisla, udelala jsem si test, jen tak, protoze se mi ztratilo mliko a cekala nas nejaka oslava, tak jsem zkusila, jestli bych si mohla pripit, jen tak pro jistotu 😀

chaarleene
2. únor 2011

jen tak mimo současné téma - zjistila jsem, že Anavy jsou velmi multifunkční pleny... manžel chtěl včera zabavit dítě, tak sbalenými plenkami nejdřív žongloval, pak s jednou hlavičkoval, házel si s ní a nakonec ji rozdělal, dal si ji na hlavu a dělal slona 😀 a dítě se mohlo uřehtat 😀

erinka83
2. únor 2011

@jasekd 😀

@chaarleene 😀 😀

adelka89
2. únor 2011

Ahoj holky chtela jsem se zeptat jestli mate nektera zkusenostt s temito plenami http://cgi.ebay.com/1-BABY-NEW-washable-AIO-CLO...

ivuska.h
2. únor 2011

@chaarleene 😀

slunicko76
2. únor 2011

@chaarleene 😀 😀 😀 taky uz mam tuto zkusenost, ze se daji pouzit i jinak!🙂