Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

slunicko76
8. bře 2011

@silente to jsem tuhle mela taky! Jsem nevydrzela a ten kos jsem poslala mamce!🙂 a opravar prohlid pracku a rek, ze ji nic neni. (ale vyplavila sousedy)Tak jsem vyplazla 400kc a peru dal. teda sesteloval nejakej ventil, ze to snad prudce napoustelo.
@jasekd u nas teda na porodce taky maluji kazdy rok,ale jen jednou, tusim taky nejak kolem prazdnin.na ARU, tam tusim dvakrat, ale taky jednou za cas tam sviti takovym timmodrym svetlem, co nici bacily!

baronek
8. bře 2011

Ahoj holky, všem děkuju za cenné rady 😀 včera jsem to bedlivě pročítala a zatím jsem rozhodnutá koupit kalhotkové pleny. Jen mi ještě dejte vědět, jaké máte zkušenosti s jednovelikostníma a vícevelikostníma???? To bude mít manžel radost, až mu to oznámím 😀

xovicka
8. bře 2011

Ahoj holky, tak po dlouhém nakukování a sestavování ideální výbavičky došlo i na praxi. Bohužel se ukázalo, že synek nemá pořádně vyvinuté kyčle a potřebujeme tedy široké balení, takže všechny fajnovější plínky mi zatím leží ladem a naopak jsem musela dokoupit další spoustu čtvercovek. Teď ale co mě po uvedení do praxe trápí... Jak ty plínky mám prát, aby mi na nich nezůstávaly fleky? Poctivě jsem se připravila, vyrobila si spousty mýdlového slizu, zakoupila žlučové mýdlo... Některé plínky se vyperou a jiné nevyperou a opravdu nevím, co dělám špatně. Je pravda, že neběhám každou plínku přepírat žlučákem hned. Když malý po přebalení a nakrmení neusne, tak se musím věnovat jemu a plínka musí počkat. Taky mě překvapilo, že spotřeba žlučového mýdla je docela veliká. Tak nevím, bude to lepší, když je nebudu skladovat nasucho, ale namočím je? Co kdybych k nim hodila do kýblíku třeba sůl na skvrny? Zatím jde naštěstí jen o čtvercovky, ale ty fajnové plínky bych měla flekaté nerada, tak to musím doladit, než nám povolí sundat široké balení. Předem díky za tipy na vylepšení.

baca
8. bře 2011

@jasekd nám při insdtalaci pračky pán říkal, že ty lepší kousky vydrží 5-6 let. My máme pračku 4,5 roku... 😠 tak bojím, bojím.
Ale je fakt, že já k sousedům jít prát můžu 😀, jsou to totiž mí rodiče 😀
@baronek já teda moc ty jednovelikostní věci nemusím, obzvlášť svrchňáky. Ale je fakt, že mám pár jednovelikostních - AIO MMt - to jde, Anavy - ty bez problémů dávám i Markovi (4 kg) i Báře (11,5 kg).

baca
8. bře 2011

@xovicka já peru teda v batoleti, se slizem zkušenost nemám. PLíny třu žlučákem, ale mnohem méně poctivě než u prvního dítěte, a zatím bez nějakým viditelných fleků. Taky to nějdy nelikviduju hned, mám je na sucho v kyblu.

andelka
8. bře 2011

@xovicka já jsem dávala pokakané do kýble s vodou, ale předtím jsem je ještě přetřela žlučákem, nechala působit a jak byl čas, tak přečvachla ve vodě a pak dala do kýble. Spotřeba byla docela velká, jedno mýdlo na 7-10 dní. Odjakživa peru na 50 nebo 60 v Lovele a fleky nemám vůbec žádné. Sem tam nějaké byly, ale po druhém vyprání se to vypralo. Všechny čtvercovky mám bez fleků a schované na další mimi. Dany kakal i 5-6x za den, takže kalhotovky a kapsovky jsem začala dávat spíš až když byl větší, nejvíc pak od 6měsíců, kdy skončila vaječina.

@baronek já myslím, že ty rostoucí jsou dobré, dobře sedí a dlouho vydrží.

baca
8. bře 2011

Mně první mýdlo došlo včera, takže vydrželo cca 3 týdny a Marek kadí první ligu, v každé plíně má aspoň trošku, častěji ale nálož 😀 Já ty málo pokakané ani nepotírám, jsem už zdechlá.

slunicko76
8. bře 2011

@xovicka ja skladuju na sucho, pred pranim vsechny prokleponu a kde jsou nejake zbytky stolice, tak tu odmachnu, ev.vykartacuju kartackem, co je na tom tekutem zlucaku, soupnu do pracky a fleky od kakani teda nemam. Peru take ve slizu. Ze zacatku jsem cc prala na 90, ted uz vse na 60 a obcas vsechno projedu na tech 90.
@baronek jinak jsem nejspokojenejsi s Anavy jednovelikostnimi, proste nam sedi!
jinak jsem parkrat zkusila zkladovani na mokro a ten puch do druheho dne, to si ani nepredstavuj!🙂 a smrdely i ty pliny, kdyz se nevypraly na 90. hlavne BG vkladacky a bambusove anavy. ty to ttotiz luxusne nasakly! 😖 😖 😖 fuuuj.jeste ted se mi chce blinkat!🙂

innes
8. bře 2011

@xovicka žlučák používám minimálně, většinou stačí předpírka, skladuju nasucho.
Já bychse aisna nějaký fleky vyprdla,zezačátku jsemtotaky řešila, ve dvě ráno potírala poctivě každou plínkuod vaječinky - to byl taky důvod, proč jsem látkovat vydržela asi 14 dní po porodu a vrátila se k němu asi po 9ti měsících 😔

slunicko76
8. bře 2011

@innes to ja to potiram az tesne pred pranim!🙂
fleky teda taky nejak vehementne neresim a ted mame tu irmu a ta to hodne ochrani.

a klasicke kostkove zl.mydlo mi taky vdrzelo tak tyden!

innes
8. bře 2011

@slunicko76 tak mě to kostkový vydrželo docela dlouho - vlastně mám furt to první 😨
No já na začátku měla pocit, že vše musí být tip top a že to zvládnu,pak jsem spadla na ústa. 😅 Nechtělo se mi je pak vytahovat z kýble a ještě potírat, teď už na to prdím a potírám jen občas, kdžy je to fakt potřeba. U tý vaječinky to bylo furt. 😔

maly_prcek
8. bře 2011

@baronek Taky jsem chtěla na začátku kalhotkovky a nejlíp vše AIO a dnes jak miluju čč a AIO mi tu leží... 😀 😀 😀 Néé určo bych pořídila i cca 15ks nějakých vícgramážních čč (když se ti dítko pokadí 0,5h před koupáním tak je zbytečné dávat kalhotkovku nebo bude třeba opruzené a budeš chtít větrat prcku - na to jsou fakt fajn).
Jinak já jsem měla jen jednovelikostní a nemám s nima problém, pěkně sedí. Postupně jsem obměnila, takže z kalhotkovek mám už jen Anavy. Pokud bys nečekala nějaké super malé mimčo, myslím že není problém, nemám s nima problém ani teď na 12kg batoleti.

maly_prcek
8. bře 2011

@xovicka Mně se osvědčila masážní sprcha, krásně rychle to šlo dolů a většina fleků šla dolů jen tím osprchováním. Osprchovala jsem, přetřela žlučákem (je to rychlovka, nic jsem nedrhla, jen přejela párktát tam a zpět). Je fakt, že po 6m vaječiny tam sem tam nějaký flek byl, ale vše se časem vypralo, zvlášť pokud to hodíš na 90 jednou za čas. Peru v Batoleti, skladuju nasucho, mokré mi přijde nechutné... Chce to denně měnit vodu, jinak fakt humus.
Můžeš zkusit ty flekaté předeprat nebo namočit do soli na skvrny, ale bacha na bambusové plínky, pokud se ta sůl blbě rozpustí, tak to ten bambus vyžírá... 😒

baronek
8. bře 2011

@maly_prcek jenže já tak trochen nechápu to skládání plen 😀 ale to jde asi o zvyk 🙂 a na klasické plenky se pak dávají svrchní kalhotky, že???

betelgeuzz
8. bře 2011

@baronek jak složíš 10 - 20 skladů, tak to budeš umět z paměti. Na těch obrázcích to nejdřív vypadá náročeně, ale fakt to nic není.

@xovicka taky peru ve slizu, no abych byla upřimná, bílé ty čč nemám, jsou tam nějaké tmavší fleky, ale časem a sušením na sluníčk to bledne. Ta sůl na skvrny se rozpouští od 60 stupnů, pokud obsahuje TAED, tak od 40. Nasypat to do studený vody je na nic. Když jsem měla nějakou plenku po pořádné náloži, dala jsem tam trochu perkarbonátu a zalila vodou z konvice, to pak působilo dobře.

helulela
8. bře 2011

@ameliejulliette to je správný hlášení 🙂 jen tak dál, ať se vám daří
@xovicka ad praní - já teda u vaječiny používala tady ne moc populární skladování namokro, plínu jsem odrbala kartáčkem, namydlila, odmáchla a hodila do kýble. Ve vodě jsem měla Miofresh, smrděla teda naprosto minimálně, prala jsem po třech dnech a mezitím ji neměnila. Akorát to přendávání do pračky pak bylo horší... Prala jsem na 60 st. v Persilu sensitive a bez fleků. Navíc teda teď jsou podle mě fleky mnohem odolnější, některý plíny nemám zrovna výstavní.

A pračka, ta se nám definitivně rozbila ve Víťových dvou měsících, byla teda hodně zasloužilá, 15 roků určitě, asi nějaký super odolný výrobek. To jsme teda chvíli používali jednorázovky, byla jsem ráda, že jsem k našim vždycky dovezli oblečení.

helulela
8. bře 2011

@baronek já pár malých velikostí měla, byly fajn, na malém pěkně seděly a neměl velký zadek, schovala jsem na druhé. Ale nutné to u průměrného mimča nebude, ty jednovelikostní jsme brzo dávali nezmenšené a to Víťa nebyl žádný obr.

jasekd
8. bře 2011

@baronek Ja mam jednovelikostni kalhotkove pleny Haipa Daipa a na to PULky HD, ty jsou uz podle velikosti S, M a L. Lko mam koupene, ale zatim nepouzivam. Kluk ma ted pres 11 mesicu a cca 74 cm a 9 kg. Ze zacatku jsou ty plenky malinko vetsi, M. se narodil celkem velkej, ale hodne zhubnul, ale celkem rychle mu sedly a kdyztak bych ted ten zacatek resila ctvercovkama, i kdyz se mi nebude chtit. S jednovelikostnima svrchnakama zkusenost nemam.
@xovicka Ja teda prepiram pokud mozno hned. Taky az nebudete mit ty ctvercovky, tak z kalhotkovek to aspon mne jde lip, minimalne ze se to nepropije pres tolik vrstev. Spotreba zlucaku ze zacatku velika, ted uz skoro vubec. Pokud ti mimco snese flisove separacky, nastrihej tu deku Irmu z Ikey, ta je i dost tlusta a hodne zachyti. Z flisu to jde lip a taky na separacce uz nejakej ten flek nevadi. A pokud fleky zustanou, tak to neres, nech si par peknejch plinek k doktorovi nebo na stineni pres kocar a v lete hod ty flekaty na slunicko. Mama mi takhle na chalupe vybelila kosilky po nas, byly hnusne zazloutle a jsou uplne beloucke, malej je nosil, kdyz bylo 30 ve stinu. To slunicko fakt udela zazrak. Ja teda v panelaku bez balkonunevim, kde bych belila 😀 , ale nasi maji chalupu a tam to proste lezelo na trave a parada. Jo a skladuju na sucho, namokro je to hnus, vybirat to z te smradlave vody, a i kdyz jsem tam dala nejaky prasek, nemelo tomoc efekt ani na smrad ani na fleky.

helulela
8. bře 2011

@zlatouch @jasekd teď koukám jak blázen, že už to máte za pár🙂

baronek
8. bře 2011

jestli to dobře chápu, tak pro novorozeňata je lepší používat čtvercovky?

jasekd
8. bře 2011

@baronek Za me rozhodne nee, jen kdyby ty jednovelikostni pliny byly moc velky pro zacatek 😝 Moje dite melo 3,75 kg a 52 cm, ale pak byl hodne hubenej, takze chvilinku obcas protekly. Kamoska v HD latkovala obe holcicky, od zacatku, jedna neco pod 3, druha tesne nad 3 kg. Ale vetsina ti mozna rekne, ze cc jsou lepsi...
@helulela Na jine diskusi mi ted nekdo napsal to same 😀 No jo, nejak moc rychle to uteklo... A u tebe vse dobry?

helulela
8. bře 2011

@baronek to je o názoru, já se bez nich téměř obešla, vadilo mi, že jsou flekatý úplně celý. Nemusíš mít celou výbavu z jednoho typu plen, nakombinuj různé kousky, vyzkoušej a osvědčené dokoupíš. Nikdy nevíš, co bude vyhovovat zrovna tobě a mimču. A diskuze, jestl jsou u novorozence lepší čč nebo kalhotovky by mohla být nekonečná 😉

betelgeuzz
8. bře 2011

@xovicka jasekd ti radí fleecové separačky, akorát když se pere ve slizu, tak po něm se stává fleec nepropustný, takže separačka pak nemá význam. Proto je já nepoužívám.

betelgeuzz
8. bře 2011

@baronek za mě zase jo 😀 Třeba HD pastelka mi přišla tak šíleně veliká, že jsem ji dávala asi od půl roku. A v podstatě všechny plenky, které jsou OS mi přišly velké. Já dávám radši přednost vícevelikostním, stejně teď jedem M, takže druhou velikost, kdoví, jestli se dopracujem na L 🙂

helulela
8. bře 2011

@jasekd 😀 ...teď snad jo. Vycházely nám špatně testy, byla jsem na amniocentéze, ale dopadlo to dobře, i když úplně komplet výsledky ještě nemáme. Tak ať pěkně finišuješ 🙂

jasekd
8. bře 2011

@betelgeuzz Aha, tak to pardon, ja tohle nevim, sliz nepouzivam... Ale zlucakem je obcas prejedu a chovaj se furt stejne 😅

jasekd
8. bře 2011

@helulela Jejda, to jsou starosti. Mam kamosku, a to same. Taky meli ty rychlovysledky dobry, ale pak musela cekat mesic a mela chudak hrozny nervy, a oni na ne proste zapomneli?! 😠 Vytelefonovaval ji to nakonec manzel a nebylo to vubec jednoduchy se k tomu probojovat, nato, ze oba jsou lekari, kolegove na ne trochu prdeli. Nastesti vse OK, tak drzim palce, aby ty kompletni vysledky jen potvrdily, ze je vsechno dobre. Ja na rozdil od prvniho tehotenstvi s mimcem nemam absolutne zadny problem, tak doufam, ze se nic uz nepos... 🙂

helulela
8. bře 2011

@jasekd to je teda výborný, jak je to vůbec možný? ...to je dobře, já teda naopak první těhotenství snášela o dost líp.

jasekd
8. bře 2011

@helulela No ja si myslim, ze v te laborce jsi pro ne proste jen rodne cislo, jedno z mnoha, vsak se nic nestalo, no neee? 😠 Oni uz asi nechapou, ze kazdej ten konkretni vzorek je nekdo,kdo se o dite boji... Rutina. Jinak ja taky toto tehotenstvi snasim o moc hur, spatne mi bylo u obou celych 5 mesicu denne, ale ted mam navic ruzne jine problemy souvisejici s tak brzkym tehotenstvim, vsak me taky doktor od nas z polikliniky sprdnul, zda jako ja nevim, ze tehotnet do roka je riziko?!! Potkal me v praci na chodbe a 7mimesicni bricho proste zatahnout neslo 😀 Ale moje Dr. s tim problem nema zadnej, nic nerikala. Jen se smala, jak se ty doktorske deti hezky rozrustaji. Ale Martinek mel objevenou tu dilataci panvicky, hydrokelu, predtim byly nejake problemy s placentou (do prace jsem ale chodit nastesti mohla), taky jsem na zac. brala Utrogestan, zato holka je naprosto ukazkova zatim, jeste uvidime, jak bude spolupracovat na monitoru, to bylo u Martina taky neco, furt chrapal a ja litala do schodu, drepovala a stejne jsem musela chodit na pretaceni. Ted snad ne, bude stacit jednou tydne, kdyz nemam hlidani a musim s nim, tak je to mazec 😀

maly_prcek
8. bře 2011

@baronek Mně třeba novosklad vyhovoval (levné, skládání se rychle naučíš, rychle to schne dá se to žehlit, vyvařovat)... Já bych si zas třeba nekoupila HD pastelku (froté hrubne a nic to u starších dětí nenasaje) ani HD PULky... 🙂 Ale znám taky lidi, kterým to vyhovuje 🙂 Mně třeba nadoma přijde zbytčený luxus dávat kalhotkovku (jak cenou, tak i savostí)
Tady se fakt neshodnem, každému vyhovuje něco jiného. 😉
Jinak ano - pokud to není AIO/SIO/kapsovka tak musíš dávat svrchňáčky...