Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
22. dub 2011

Jo a pak je klasika šustivý nebo odlepený PUL v Itti Bitti.

betelgeuzz
22. dub 2011

Na BI Bamboo extra se mi taky začaly dělat dírky. Jsou ale z druhé ruky a mám je už přes rok. POužívám je na noc s prefoldem, mám troje a jedu je pořád dokola, takže používané jsou dost.

Na základě info od Flo, že některé plenky vydrží 200x oprat, jsem si začala počítat, kolikrát můžou být prané ty, co mám doma. Počítám, že peru obdem, to je 180 praní/rok, ale než mi plenky uschnou a použiju je, tak se dostanou asi do každého druhého praní, takže je vyperu 90x za rok. Jediný, co jedu od narození do teď jsou čč, kalhotovky jsem začala používat až později, tipla bych, že je používám tak rok. Co se týče opotřebování, tak je hlavně poznat zhrubnutí. Zhrubly BL bambus, IV, HD, trochu i anavy. Třeba popoliny duha mi příjde pořád stejná, SW velurka, ta je z druhé ruky, taky pořád stejná. Kapsovky a AIO používám jen vyjímečně, takže tam se to dá těžko hodnotit.

badik
22. dub 2011

včera mi přišli první svrchňáčky,hned jsem vzala plínu zkusila novosklad a zabalila do ní plyšovýho oslíka 🙂 samozřejmě poučujíc manžela,kterýmu to bylo úplně šumák.no myslím že mě to bude bavit.Když děláte ten novosklad připínáte to něčím nebo tam dáte hned svrchňáky?
Jinak dnes mi přišli nějaký pleny od skatchu a naštěstí jsem je vybalila už venku na dvoře,protože děsně pelichali a byla jsem od nich celá ☹ doufám že je to jen něco na povrchu a jak je operu budou ok ☹

badik
22. dub 2011

tak jsem se doma trochu zchladila a zas půjdu ven.mách chuť jít někam na bazén,ale není s kým ☹ a za chvíli jedem pro ovečky 🙂 a zítra ta kolaudačka.ale třeba v neděli.

badik
22. dub 2011

hm tak to jsem chtěla napsat do úplně jiné diskuse ☹ slunko mi leze na mozek

silente
22. dub 2011

@badik - připni ho snapkou 🙂

maly_prcek
22. dub 2011

@badik Já jsem na novosklad ani snapku nedávala... Zastrčila jsem to a drželo to v poho... 🙂

maly_prcek
22. dub 2011

Ad životnost plínek - dle mých zkušeností ty lepší značky kalhotkovek vydrží tak ty dvě děti, pokud jich má člověk opravdu naknap počet a perou se dost často, tak ani to ne... Čč, co mám (Popolinky), tak po 10m hojného používání o něco zřídly, ale dobré. Hodně roli hraje i to, jestli se plína pere furt na 60st.a víc, to určo stárnou rychleji. Pliny s PULem, pokud se jedou víc, podle mě vydrží max jedno dítě...

meleri
23. dub 2011

to máte pravdu, mě přijde že ty moderní plínky nic nevydrží... 😅 třeba ty Bum genius apod, zato ty klasické čtverce, a nebo popolini mi přijdou zatím nerozbitné...myslím že v pohodě přežijou i druhé dítě, kdežto ty drahé plínky co mám tak si říkám že pokud se mi druhý syn neoplenkuje dřív tak budu muset potom najet na papírovky...páč do látkových už fakt ani korunu nedám...

jasekd
23. dub 2011

Ahoj vsem, mame doma Vendulku, 18.4. 2011, 3,6 kg, 49 cm, porod vyvolavany, 12 hodin, obe jsme v poradku, i kdyz to celkem stalo za to, teda prubeh dobrej, bez komplikaci, ale bolesti hrozny 😝 😀 V albu par fotek, vcetne prvni latkovky 😉

markusko
23. dub 2011

@jasekd Velká gratulace 😵 Je krásná a koukám, že jí ta Haipa Daipa krásně sedí už teď 😨

reruna
23. dub 2011

@jasekd Gratuluju, moc pěkná fotka v HD!

joohana
23. dub 2011

@jasekd Moc gratulujem! Malá je sladká 🙂

florentina
23. dub 2011

@jasekd moc a moc gratuluji! Malá je krásná, ať vám dělá jen samou radost. Mimochodem, koukala jsem, že máš dětičky krátce po sobě. Jeslti dobře počítám, tak jsi musela otěhotnět, když byl malý tříměsíční...to obdivuji, to je nám teď a vůbec si neumím představit být znovu těhotná....jsi moc šikovná, že jsi to takto zvládla a přeji ať se brzo zajedete a vše jde jak po másle i nadále.

jasekd
23. dub 2011

Holky dekujeme.
@florentina Neobdivuj, nebyl to umysl 😀 Jsou od sebe 1 rok a 3 tydny a to jsem pres tyden prenasela 😝 Sama jsem na sebe zvedava. Ted mam klid, V.spi, manzel jel k rodicum a M. je u nasich cca do 17 hodin. Misto abych neco delala, jsem na pocitaci, telefonuju a zevluju 😅

florentina
23. dub 2011

@jasekd teď to bude možná hukot, ale zase si děti vyhrajou. Já si myslím, že po překonání prvního roku to bude nadále už jen výhoda. A jinak myslím, že přesně to co děláš je to správné - relaxovat 😉....práce neuteče.

slunicko76
23. dub 2011

@jasekd je gratuluji k miminku!

jasekd
23. dub 2011

@markusko Vid, ale je to boj to na ni nainstalovat 😅 Je to slozene na holcicku, ale mam ten konec chobotu jeste trochu zahlej dovnitr, aby ta plina byla v sedu nizsi, ty cipy na boku utahuju vodorovne a ne zesikma jako na vetsim a pak to nejak pojisti kalhotky. Ale uprimne me to moc nebavi, v kazde pline uprdnuto a ta vajecina strasne barvi 😠 Po Martinovi mame plinky krasne jako nove, ale tohle to vyridi. On M. byl brzo prikrmovanej, krome mlika i Nutr. AR a tak ty klasicky vajicka mel jen na zacatku, kdy jsme jeli papiraky. NOvosklad bude taky probarvenej. Taky kvuli malymu ucurnuti se pere cela ta obr plina, ale zas to ma misto sirokeho baleni. Taky ji davam rucnicek Ikea (pulku prelozenou na ctvrtiny) narovno do vrchni casti Pop in, delej se o ni s Martinem, da se slusne zmensit 🙂 Tolik report o latkovani naseho 5tidenniho mimina.

medvi11
24. dub 2011

@jasekd Blahopřeji, malá je moc pěkná 🙂 ať jste obě zdravé, vše zvládáte a látkování ať se daří!

Joohano, měla by sis vzít příklad a taky se rozdvojit 🙂

lusinta
24. dub 2011

kackabk máš odpověd v konrétní látkové výbavě🙂

A k IB, jak psala Ivuška - u všech aio plen se fakt nedoporučuje prát často na 60 a dávat do sušičky. hodně to ten pul ničí. Pak se teda liší prodejce od prodejce,co s reklamací udělá. Pop in se třeba reklamovat téměř nedají, IB se vyreklamují bez problémů. Ale ani u jedněch se to moc často nestává🙂 Jen je to prostě riziko AIO plen, musí se na ně opatrně....

Stejně tak Babyidea Bamboo extra, s reklamací s dírkama jsme se za několik let setkali minimálně. A stejně tak to dělali i tots bots bambusky,že pouštěly chlup....Takže je to kus od kusu a určitě bych to nebrala v tak velký potaz při výběru výbavičky. To bych si pak nemohla vybrat skoro nic🙂 Protože sucháče taky časem dosuchají🙂 zvlášt u některých druhů. A některé značky jsou zase na trhu tak krátko,že se žádné větší reklamace ani životnost plen (třeba 4roky, po dvou dětech) nedá vůbec objektivně napsat...

lusinta
24. dub 2011

jasekd - moc gratuluji! Taky mám holčičky dost po sobě a opravdu je nejhorší první rok,pak už to má jen samé výhody🙂🙂 tak odpočívej a drž se!

jasekd
24. dub 2011

Opet diky za gratulace
@joohana Jaj, uplne jsem prehlidla, ze taky co nevidet musis rodit! Tak pokud to jeste nemas za sebou, tak ti preju co nejrychlejsi a nejpohodovejsi porod! Ja to sice mela celkem dlouhy a hodne bolestivy, ale nekomplikovany prubeh a miminko to zvladlo uplne krasne a i ja se hojim daleko lip nez poprvy a vsechno je lepsi 🙂 Ty uz potreti, tak at je to fofr 😉

reruna
24. dub 2011

@lusinta máš úplnou pravdu, ono prostě obecně všechny pleny, které se intenzivně používají a perou stále na 60 jsou po jednom dítěti asi dost opotřebované a některé i zničené... já teda osobně peru i AIO na 60 stále, protože jich nemám tolik, abych napnila pračku jen z nich a prala na 40... takže je dávám všechny dohromady...a BE, jakjsem psala - mám je po dvojčatech, takže lemy díravé jsou, ale myslím, že by to nikdo nereklamoval, protože je to prostě používaný no...
@jasekd tak bojuj holka! vaječinu fakt nezávidím, mladší ji měl půl roku 10 X denně!

helulela
24. dub 2011

@jasekd taky se přidávám s velkýma gratulacema, malá je moc krásná 😵 ...a mimochodem ta HD fakt sedí parádně, úplně zírám, já se tu naši jednu odvážila nabalit až asi ve 3M

jasekd
24. dub 2011

@helulela Diky, no jak jsem psala vyse, zapotila jsem se, ale nasadila 😉 Moc je zatim nepouzivam, fakt skoda tolika materialu na to jeji ucvrnknuti a uprdnuti, ale vetsinu dne ma nejakou variaci latkovek, papir jen vyjimecne a k doktorum teda bude zatim taky, nebudu kupovat zadny mini AIO, aby je hned pokadila a ja jich musela mit na jednu kontrolu vic. U Martina uz je to jina pohoda.

verczu
25. dub 2011

@jasekd Gratuluji k mimi , je krásná a super foto v plenečce, konečně mám představu jak v tom tak malé mimi vypadá. Mám taky nachystané nějaké HD pro malého. Tak snad to pujde. Jinak separačka nepomáhá?

jasekd
25. dub 2011

@verczu Je, tady se taky bude brzo rodit, tak hodne stesti 😉 Separacka je naprosto super na tuzsi kakani, ale vajecina protece, i kdyz ten nejhorsi humus se zachyti, takze ja je davam, i kvuli suchu... Mam flisove HD a Irmu.

flapi
26. dub 2011

Poradíte mi někdo jaké jsou dobré tréninkové pleny?Díky

baca
26. dub 2011

@jasekd Moc gratuluju k holčičce! Nám každý říká, že se to povedlo, že máme páreček. 😀 Jsem sice ráda, ale i kdyby to byla zase holka... Teď je zas líto, že Marek neunosí ty šatičky a tričenka...

Já k doktorům beru jednorázovky z tho důvodu, že nehodlám jet se dvěma taškama 😒

JInak k látkovkám - novosklad už téměř nepoužívám, nemám ho moc ráda, jen nevycpaný- ten mi naopak vyhovuje. Dost kakání chytáme do nočníku, semtam se tam i vyčurá. Takže mezitím riskuju s čč narovno nebo kalhotovky. Ono je taky blbý, že on v počurané plíně řve, takže ho stejně furt přebaluju. A je zajímavé, že denska řval i když čural do jednorázovky 😀 .
A taky je hodně často rozbalený a koep si, to mu pak dává novosklad z jedné čč, aby to enbylo všude. 😀

baca
26. dub 2011

Jo a blbá otázka, ale nezbavuje te se někdo swb vlňáků v M? My máme L, ale neustále mám pocit, že jsou na 1 čč velké, jakoby vysoké. takže ybc ráda prubla M.