Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

florentina
17. črc 2011

@helulela jo, k té Tots Bots jsem někde četla, že se právě ideálně mají prát na 40, že při 60 žmolkovatí. Ono to není nic hrozného, ale toršku to znát je. Já právě peru plíny jen na 60 a prát to zvlášť se mi nechce, takže to dávám k tomu.

verczu
17. črc 2011

Kolik je těch pratelných podložek asi potřeba. Kolik jich tak doma máte?

silente
17. črc 2011

@verczu - já měla dvě, ale na další asi přikoupím, i na cesty. Jo a teď je využíváme, když se stane nehoda a malá třeba cvrnkne do autosedačky, tak aby další kus cesty neseděla na mokrém sedáku, tak ji ji dám pod prdelku 🙂

silente
17. črc 2011

@florentina - není zač, také jsem to tehdy dost řešila a měla spoustu otázek, nakonec jsem radši rovnou založila téma 😀

@helulela - no druhotě je koukám za chvíli mezi námi 🙂 Si taky říkám, že pak na druhotě budu muset všechny ty ještě pečlivě připravené plenky "na draka" vyprat a házet na "novosklad" 😀 😀 😀

maly_prcek
17. črc 2011

@mmiirrkkaa Já mám taky přebalovací podložky od Popolini a jednu repre od Totsbots. Jako Popo jsou lepší, praktičtější, je to jedna vrstva, je pěkně tenká, ale přitom pevná, že se jen tak neshrne. Jen je teda bílá, takže fleky vidět budou a není tak měkučká. Tots je tlustší, je z víc vrstev, které na sobě jezdí, takže jak se dítko hýbe, tak se to shrnuje... Ale je pěkná 🙂 I když ten flís mě taky nebere - žmolkatí (ale v pohodě, není to hnusné) a mám radši přírodní materiál než umělý flís. navíc je díky tomu dost tlustá do tašky.
Dneska bych si jako repre pěknou barevnou radši koupila Anavy, bambusový matroš je úúúúžasný, puly jsou taky pěkně obrázkové, akorát není dvoustranná, což se taky někdy hodí, že můžeš otočit (Tots i Popo otočit jdou).

Takže tak. Každá má něco... 🙂

Máme dvě Popo (ty trochu větší) a jednu cestovní tots. Bývalo to tak tak na počet. teď už máme taky jen např. do autosedky. kdyby byla nehoda apod.

qitecek
17. črc 2011

Ahoj všem látkařkám 🙂 Dlouho jsem nad tím uvažovala a ráda bych zkusila také látkové plenky. Chtěla bych si koupit BUM GENIUS 4.0, ale když jsem se dívala na ceny v českých eshopech, našla jsem je za minimálně 470 Kč/plenka. (450,- za Bum Genius 3.0). Proto jsem hledala dál a našla jsem na EBAY prodejce, kteří prodávají úplně NOVÉ plenky BG 4.0 za slušné ceny. Kdybych si jich objednala 20, tak 1 plenka vyjde na 383,- a kdybych si objednala 24, tak to vyjde na 378,- za plenku. Když si vezmu, že je to bezmála o 100 Kč levnější na každou plenku i s poštovným, tak to zkusím z ebaye objednat. Ale chtěla bych tak 10, příp. 12 plenek BUM GENIUS na vyzkoušení 🙂 . Napadlo mě tedy se tu poptat, zda by některá z Vás měla zájem si vzít tu zásilku NAPŮL 🙂 Jestli ano, napište mi prosím do zpráv, pošlu Vám odkaz na toho prodejce na ebay a můžeme se dohodnout 🙂 Jsem z Plzně, ale dalo by se to poslat i poštou, záleží na domluvě 😵 Zatím přeji krásné nedělní odpoledne!

katyxq
17. črc 2011

@qitecek Hmmm, nechci ti kazit radost, ale nepíšeš jaké je tam poštovné a navíc pak to stejně půjde přes celnici - i když ti náhodou nenapaří clo, tak stejně zaplatíš DPH 20% a ještě k tomu poplatek min. 200,- za proclení a vyměření DPH 😒 Ze zahraničí už se dneska většinu věcí nevyplatí objednávat, což mě teda štve, ale co nadělám 😖 (ráda jsem např.objednávala z Victoria's Secret ty jejich obyčejný dámský bavlněný kalhotky a trička, tu kvalitu za tu cenu tady neseženeš, ale jak letos podstatně klesl bezcelní limit a zvedly se i poplatky za proclení , tak už se to fakt nevyplatí).

katyxq
17. črc 2011

@qitecek Omlouvám se, teď koukám, že píše cena včetně poštovného - ale stejně po zaplacení DPH na tom spíš proděláš - jen bez poplatku za proclení to máš 380x1,2=456 za jednu plínu. A na to, že by balík šel bez proclení bych se fakt nespolíhala, zatím všecky balíky ze zahraničí pro mě nebo moji sestru přes celnici šly.

qitecek
17. črc 2011

@katyxq V pohodě, radost mi nekazíš 😉 378 Kč je to i s poštovným! Ale to jsem v příspěvku psala. A objednávala bych balík do Německa, kde si nedovolí ti ten balík otevřít a remcat do cla, jako to začali teď dělat u nás 🙂 Do ČR z USA neprojde nic, to už jsem slyšela. Přemýšlela jsem, že si objednám krabici syrových kuřat a nechám jim to tam hnít 😀

sussanah
17. črc 2011

@qitecek katyxq ma naprostou pravdu, celni limit klesl na 22eur, takze cokoliv hodnotove nad se pekne cli 😖 Navic kdyz to jde s Ciny nebo Honkongu, tak to proste nenechji projit bez povsumnuti. Ale pokud by to slo do Nemecka, to nevim, jake tam maji celni limity.

katyxq
17. črc 2011

@qitecek Jen pro upřesnění, ta změna je platná od 1.4.2011, bacha na to. Bezcelní limit (při dovozu do ČR, do Německa to bude asi stejné) je 150 €, při vyšší částce (bere se to včetně poštovného) se co platí, poplatek za proclení se platí, i když je vyměřené clo nula. Především byl ale snížen limit pro DPH, který je nyní v celé EU 22 € 😠, při vyšší částce (zase včetně poštovného, pod to se prakticky teda nedá dostat) se platí DPH platné v dané zemi doručení, kolik je DPH v Německu netuším.

Ale zpátky k plínkám .... já už chci tak moc objednávat, akorát pořád nevím, jestli na klučíka nebo na holčičku ☹, V těch univerzálních barvách (žlutá, želená, hnědá) se mi moc plín nelíbí, většina hezkých je buď růžová nebo modrá, ach jo. Už tak manžel trošku frflal nad těma Thirstie Duowrap, co jsme koupila, že jsou spíš na holku, tak má slíbené, že když budem mít kluka, tak koupím jedny stoprocentně modré 😉

qitecek
17. črc 2011

Donedávna bylo nejlepší si to poslat do ČR jako dárek, teď už to nejde, to si ten balík otevřou a člověk nemá šanci ho z nich dostat... známý tam má takhle balíček už 2 měsíce 😉 přestože už jim byl ochoten poslat doplatek 😉 Proto si teď vše "postaru" nechává posílat do Německa k tetičce. A nezaznamenal žádný problém. Do ČR bych si to poslat nenechala! 😉

qitecek
17. črc 2011

@katyxq tak já už vím, že na klučinu, ale je mi to vcelku jedno. Ty Thiries Duowrap mi přijdou fajn na obě pohlaví, zvlášť ty se stromečky jsou fajné i pro kluka 😅 U BG je mi líto, že jsou jenom jednobarevné, a Artistic Version už je opravdu dost drahá... Ale mám na ně dobré reference.. 🙂

florentina
17. črc 2011

@qitecek jsou opravdu skvělé. Já je mám doma jsem moc spokojená. Perfektně sedí už na malé mimi. Dobře schnou. Díky tomu, že je to kapsovka, tak přebalení je snadné i pro tatínka a babičky a tak. Přes den 100% stačí a díky matroši co je uvnitř je prdelka opravdu v suchu. Mají ale i svá malá mínus. Jako noční plena nám zhruba od 4 měsíců nestačí, ani s oběma dodávanými vkladačkami, je potřeba dovycpat. A pak ještě jedna věc, ta vnitřní vrstva sice udržuje zadeček pěkně v suchu, ale je to polyester, takže to není z nejprodyšnějších a je fakt, že teď jak jsou ta vedra, tak i když nám to normálně vůbec nedělá problém, tak teď je malá pořád spocená a díky tomu, když je v tom při odpoledním spánku dlouho, tak pod tím trochu rudne. A pak ještě jedna zcela praktická věc, malá kaká 2x týdně a chytáme to do nočníku, tak mi to neva, ale je fakt, že mít hodně kakavé mimi, tak by mne přišlo trochu líto používat tyto plíny, protože ta vnitřní vrstva opravdu udržuje zadek v suchu, tak je škoda na ni dávat dovnitř separačku, díky níž by ten efekt nevyzněl, ale zase bez ní je to při kakání horší na údržbu. No a jinak mne mrzí, že už mám plnou výbavičku, další pleny nepotřebuji, už by to bylo jen zbytečné utrácení, protože jinak bych se přidala ráda.

qitecek
17. črc 2011

@florentina Děkuji moc za informace 🙂 Jsem ráda, že se ještě někomu líbí... Ale plenek BG bych si kupovala více, ale trošku jsi mne vylekala, že později nesají. Myslíš, že by pomohla bambusová vložka (už od jiné firmy). A o tom polyesteru slyším prvně od tebe, díky moc za info! Máš tedy nějakou jinou alternativu, co používáš třeba na léto, aby se děťátko cítilo dobře a nerudlo? Přemýšlela jsem o kombinaci BG a k tomu Baby Lucy z bambusu 🙂

ivuska.h
17. črc 2011

@katyxq Jen teda upřesním, že v ČR je na plíny snížená sazba, takže 10 %. Jsme v tomto dost ojedinělí, bylo nám to z EU opakovaně vyčítáno, takže bych tipla, že Němci budou mít na plíny standardní sazbu, tj. 19 %.

katyxq
17. črc 2011

@ivuska.h Aha, tak to mě nenapadlo, že jen 10% 😉 Ono ale i tak by se mi ty plíny objednat ze zahraničí nevyplatilo, když započtu ještě právě ten poplatek za proclení.
Dneska se kochám na webu novýma Anavy 🙂, vědět jestli růžový nebo modrý, tak už bylo objednáno. A objednávat jen 1-2 zelený nemělo smysl, tak doufám, že příště budou ještě hezčí 😀 (v pátek jdeme na velký UTZ, tak snad nemáme stydlivku a ukáže, co je zač).

qitecek
17. črc 2011

@katyxq Na Anavy jsem také koukala, vypadaly moc hezky 🙂 Ale nedočetla jsem se skoro žádné zkušenosti o používání těchto plenek, máte někdo nějaké? 🙂 Nebo slyšela jsi něco užitečného? 🙂 Co savost a prodyšnost?

florentina
17. črc 2011

@qitecek ...to že později nesají bych se tak nebála, psala jsem, že nestačí jen v noci a upřímně ono jako noční plína nakonec obstojí málo co a přes den vystačí bez problému a na noc se dají dovycpat a bambusová vkladačka by určitě pomohla. Odborník na složení nejsem, dočetla jsem se to tady, co jsem je kupovala
http://www.latkovky.cz/kapsove-AIO-pleny/bumgen...
a je fakt, že prostě umělotina to je. Což má výhody v tom, že opravdu je zadeček v suchu, někdy musím i sahat dovnitř na vkladačku, abych poznala zda je plína počůraná, ale právě v tom vedru je to prostě mínus, páč mě se pod tím malá paří. Ale každé dítě je také jiné.
Jinak k těm Anavy, stačí když přečteš pár stránek nazpět a poznáš, že jsou to tu velmi oblíbené plenky 😀 . Je to firma ivusky.h, co má příspěvek o pár řádek víš, tak se jí myslím klidně můžeš zeptat na vše, co potřebuješ (teda snad se ivuska nebude zlobit, že jsem to takto práskla 😉) Já je mám také a také velká spokojenost. Ale tak jako k těm BG a prostě jako ke všem plenám, každá má nějaké plus a minus. Vzhledem k tomu, že se bavíme o BG 4.0, tedy o kapsové plíně, tak k Anavy ti za sebe napíšu něco k Anavy Easy, které taky už nepotřebují svrchňáčky. Jsou to krásné plínky, na novoška také dobře sedí a dělají opravdu malý zadeček. Také rychle schnou. Rozhodně jsou prodyšnější. Jako malé minus bych za sebe napsala to, že když jsem měla plíny úplně zmenšené, tak ta dlouhá vkladačka se tam hůř skládá, koneček vždycky bylo potřeba někam zahnout...no neumím to popsat asi dobře...jako sedělo to na mimi bez problémů, jen já vždycky dumala jak to založit. Jinak třeba moje mamka, jakožto občasný přebalovatel, s nimi trošku bojuje, protože když si je rozevře a vkladačka se rozbalí, tak kouká co s nima, ale to je jen proto, že to nezná. To není problém té plíny. A další věc, kolem nožiček se musí dát pozor, aby byla ta vnitřní vrstva pěkně zarolovaná, což jde bez problémů udělat, ale ostatní mimo mě, co nepřebalují běžně, na to také zapomínají, takže to pak může protéct. Ale jsou to plíny opravdu kvalitní, české a hezké a já je mám také moc ráda a v těchto parnech je dávám raději než BG.
Baby Lucy neznám, tak nemohu napsat. Jinak jsi svou plánovanou výbavu nepopsala celou, ale zatím, jestli to správně chápu, mi přijde, že plánuješ jen plíny co už nepotřebujou svrchňáčky. Já bych ti za sebe určo doporučila i plíny kalhotkové, na které jsou nutné svrchňáčky. Vyjde to většinou levněji, ale hlavně ty svrchňáčky nepereš tak často. U častého praní se PUL zátěr časem opere a začnou protékat a to se týká i všech AIO, kapsovek a tak, tak aby ti drahá výbava vydržela celé plenkování. A z kalhotkových plín bych já doporučila také Anavy a velmi oblíbené mám od Tots Bots Bamboozle strech - ty krásně sajou, dobře sedí, jsou měkkoučké.
Rozhodně doporučuji výbavičku nakombinovat, né každému sedí vše a uvidíš časem co ti bude vyhovovat. Určitě se mrkni i do tohoto témátku https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/nase-kon... , které je mnohem méně rozsáhlé a jsou tam popsány konkrétní látkové výbavy, takže pro orientaci to také může pomoci.

sussanah
17. črc 2011

@qitecek zkusenosti s Anavy tady najdes hromady, za me jednoznacne nejlepsi zkusenost. Pomer cena/vykon urcite nejlepsi, peknesedi (mam teda ty na snapku), jsou prijemne mekke a navic 2 vkladacky se daji variabilne pouzivat (napr jako vkladacka to treninkovych kalhotek). Perfektni zkusenost mam jeste s anavy bambusovyma vicevrstvyma plenkama. Na noc po roce byla kombinace vv na rovno do anavy nejlepsi 🙂

qitecek
17. črc 2011

@florentina Baby Lucy pokud vím nejsou AIO, potřebují svrchňáčky a tvořily by asi podstatnou část mé výbavy 🙂 Právě se mi líbí, že jsou z přírodního materiálu a tím pádem doufám i prodyšnější. Ještě k těm ANAVY, to je vlastně pravda, že jsem tu o nich četla, ale hlavně ve spojení se zkratkou "vv".. zajímaly mě zkušenosti třeba s "novorozeneckými na patentky" a "jednovelikostními" 🙂 Zkoušela jsem hledat jednotlivé značky ve vyhledávání např. Anavy a prošla jsem asi 50 stran diskuze (jen LP III 😅 ) Na celou diskuzi nebylo tolik času ☹ No zkoušela jsem vymyslet, jak by mohla výbava vypadat... Mohu Vám ji napsat.. jestli byste mi to okomentovaly a poradily, budu ráda... nenadávejte mi prosím, jestli to bude hloupé 😅 , nemám vůbec zkušenosti, nikdy jsem děťátko nepřebalovala, ale chtěla bych, aby se cítilo dobře... Budu ráda za tipy 🙂

Kalhotkové:
Baby Lucy bambusová - XS/S - 4x; M/L - 4x
ANAVY Novorozenecká plenka - 2x
Flexitot - 2-8 kg - 1x; 3-16 kg - 2x

Svrchní:
ANAVY flísové - 2x
Thirties Duowrap - vel. 1 - 1x
Vlňáčky natahovací DISANA -3-6 kg - 1x

AIO
BUM GENIUS One Size- 8x

Vkládací plenky
Baby Lucy vkládací bambusová plenka - 6x

Jak na to tak koukám, tak na novorozenecká velikost je tam 7x; větší 4x a univerzální 10x... Myslíte si, že by to tak stačilo nebo je toho moc... Doporučujete mi kupovat tu novorozeneckou velikost, nebo mám koupit spíše jen pár kusů a jinak univerzální? Děkuji moc 🙂

helulela
17. črc 2011

@qitecek nadávat nebudeme, neboj 😉 já jen v rychlosti pár postřehů - novorozenecké neber, pokud nečekáš nějak zvlášť malé mimi. Taky neber rovnou větší velikosti, nikdy nevíš, jestli vám bude ten typ plenek vyhovovat tolik, že je budeš chtít i dál. BL XS/S vydrží dlouho, takže M/L zatím určitě nekupuj, místo Anavy novorozeneckých rovnou jednovelikostní a flexitot taky jen ty malé - s nima ale osobní zkušenost nemám. U svrchňáčků bych spíš vzala 2 PUL a jen 1 flísové. BG AIO taky fajn, početně jich máš celkem dost, ale to záleží na vkusu, já bych je třeba využila, když ne u novoška, tak později určitě. Ty vkládačky při téhle výbavičce nemáš celkem moc do čeho dávat, pár měsíců ti budou stačit plenky tak jak jsou s orig. vkládačkama. Spíš ještě přidej aspoň 10 ks klas. čtvercovek (i když třeba neplánuješ balit do novoskladu, občas se to hodí) a tam bys je pak využila.
My máme s Anavy taky super zkušenosti, používáme jednovelikostní na patentky, ty na snapku jsem schovala pro druhé mimi a pak máme ještě bambus vv a taky fajn, u novoška je chci vyzkoušet i na kalhotkový sklad.

florentina
17. črc 2011

@qitecek nadávat ti tady rozhodně nikdo nebude, neblázni 😉 naopak rádi tu s tebou výbavičku probereme. Jak říkám, Baby lucy neznám, tak jsem nevěděla.
K těm novorozeneckým plenkám, já si myslím, že pokud není mimi nějak předčasně narozené, nebo opravdu maličké, tak si s jednovelikostními v pohodě vystačíš. Já neměla novorozenecké žádné a vše jsem v poho používala od začátku, ale je fakt, že já měla mimi větší (cca 4kg) při narození. K těm schrňáčkům, já bych na malé mimi doporučila alespoň dvoje PULky, neb mimi hodně kadí vaječinu a na údržbu a schnutí jsou podle mne lepší. S fleesáčky uvidíš, každá tu máme jiné zkušenosti. Já je moc nepoužívám, neb nám stále provlhají a mne pak nebaví vše stále převlíkat.
A neboj mimi se určitě bude cítit dobře.
A ještě k tomu co máš napsané v pasu...já také nikdy úplně malé mimi kolem sebe neměla, neměla jsem zkušenost a bála jsem se úplně stejně. V jednu chvíli jsem měla i pocit, že nezvládnu ani doma připravit výbavičku, když je tolik věcí co je potřeba. Ale když došlo na věc, šlo to vše tak nějak samo. Láska opravdu hory přenáší a ta k dítěti je ta největší a nejčistčí co jsem kdy zažila. Miminku stačí nakonec teplá náruč rodičů, suchý zadek a plné bříško a vše ostatní se dá řešit za pochodu. Jsem přesvědčená, že až dojde na den D, zvládneš vše v pohodě. Čímž se nevylučuje mírná panika z prvního pochování, koupání, kojení, přebalování atd., ale to vše hrozně rychle pobereš, i když se to zprvu nezdá.
A ještě k té tvé výbavě. Já bych ti určo doporučila ještě nějaké obyčejné čč /klasické plíny/. použiješ je i na různé ublinkávání, pod hlavu a tak a já např. byla nejdřív přesvědčena, že na přebalení je vůbec nebudu používat a nakonec, když jsem doma je mám nejraději, protože velmi rychle schnou, jsou jednoduché na přebalení i údržbu a při častém přebalení o jedné čč mimi ani neví, dobře se v tom hýbe.

qitecek
17. črc 2011

@helulela Děkujuu 🙂 Jsem ráda za každý tip... ty Anavy jsou nejhezčí a líbí se mi, že jsou z bambusu... možná jsem se jich zprvu bála, když jsem viděla ten střih, na první pohled se mi zdálo, že kolem nožiček to musí protékat, jak to vyčuhuje za tou gumičkou 😅 ale jak říkám, opravdu s tím nemám zkušenosti, tak jsem chtěla jít "na tutovku" do BG, ale jestli mi tu dostatečně vychválíte Baby Lucy nebo Anavy, tak to ještě mohu přehodnotit 😀 cenově je to mnohem dostupnější! 🙂

qitecek
17. črc 2011

@florentina Děkuju za podporu, opravdu mne chvílemi přepadala panika, neboť všechny mé kamarádky (ve věku do 25 let) už odchovaly minimálně jedno dítě svých sourozenců/bratranců, apod. 😅 Přišla jsem si jako ryba na suchu... všechny informace čerpám v rámci možností z MK nebo časopisu Maminka, všechny tady mi přijdete jako rození profesionálové, jakobyste se s dítkem samy narodily 😅 Proto mám tolik hloupých dotazů, sama zatím nemám čím poradit 😀 Snad i já někdy někomu pomohu 🙂
K plenkám... Tak to je dobře, že to nemusím s tou novorozeneckou velikostí moc přehánět... nevěděla jsem právě, jestli to to miminko netlačí, když se ta jednovelikostní patentkami zmenší a skrčí... jestli to chlapečka třeba nebude tlačit na ústrojí 😅 či jestli nebudou velké díry na nožičky a neproteče něco... 🙂 Já sama jsem se narodila 2700g, nedokážu si představit, kolik by mohlo mít moje mimi, ale je pravda, že mě mami hodně zrazovala i od oblečků na malá miminka, prý kupovat od 56cm, což mne vážně překvapilo 🙂 .
Klasické plínky jsem nevypisovala, neboť mám slíbeno ještě od mojí mami po mně, nepoužité 🙂 Nevím přesně, kolik jich má být... doporučila bys mi typ/počet kusů/značku? 🙂

florentina
17. črc 2011

@qitecek no pokud máš možnost získat plíny ještě po sobě, tak ber všemi deseti! Ty jsou totiž mnohem kvalitnější než ty co se vyrábí dnes. Na přebalení se více doporučují vysokogramážní např. Kikko lux a na ublinkávání stačí obyč, třeba Libštát. Já je mám ale na jedné hromadě a používám na pusu i na zadek a neřeším to. Ale pokud máš po sobě, značky tě nemusí trápit, ber ty od mamky. Co se množství týká, každý píše něco jiného. Já mám 50 plínek a jsem za to ráda. Někdo ti ale napíše, že jich stačí třeba 15. To opravdu záleží na užití. My hodně slintáme, občas ublinkáváme, přes den na přebalení když jsem doma používám většinou jen je, ale taky je dávám pod hlavu do kočáru, přes kočár proti slunci, do postele, utírám do nich mimi po koupání...prostě já je využiji často a na kde co, takže je opravdu využiji a peru každý třetí den miminkovské věci - vždy jednu várku plen /kam dávám i počůrané čč/ a jednu várku oblečků, povlečení, dek a tak, kam dávám i ty nepočůrané čč.

rozarka65
18. črc 2011

@qitecek Začátečníků je tu víc...🙂 Já mám asi 80 čč obyč....chtěla jsem používat převážně jen čč,nakonec jsem je používala asi 2dny na novosklad a teď už je používám jen pod hlavičku,na přebalovák atd. Jedu ve vv a teď pořizuji zavazovačky...🙂 A k těm oblečkům...na první mimi mi úplně malinkaté chybělo,tak jsem obvolávala kamarádky,aby mi něco půjčily...na druhé jsem koupila,ale nevyužila,Eli je větší,tak jí je to malé....a dupačky jsem vyřadila všechny,nejde to dohromady s látkovkami...tak dokupuji polodupky....🙂

silente
18. črc 2011

@qitecek - staré dobré čč jsou fakt nej. Jinak já mám (měla) 50 čč - mix Libštát a Kikko Lux. Na pusinku jsem kupovala barevné nebo s obrázky, nějak se mi eklovalo utírat papulu tím samým, co bylo na prdelce, byť vyprané 😀 A tatínkovi se to taky líbilo. A navíc barevné bambusky Kikko jsou prostě tááááák božííííí a frajerské 😵
http://www.branakdetem.cz/bambusove-barevne-kik...

wosk
18. črc 2011

Holky, máte některá zkušenost s plínkami Naughty Baby? Našla jsem na ně zajímavou slevu, ale vůbec nevím, co jsou zač ☹ Díky za jakékoliv info.

sussanah
18. črc 2011

@wosk ja jednu od nich mam, kapsovku a je v pohode. Sedi pekne, usita je tak nejak slusne, pomer cena/vykon je dobra 🙂 Sice moje nejoblibenejsi kapsovka to neni (to mam z ebay Alva ), ale je tesne v zavesu 🙂 Ale prijde mi spis mensi, treba ted, kdybych ji chtela natahnout na mladeho, tak si nemyslim, ze by obstala. A narozdil treba od fuzzi bunz mi nikdy neprotekla.