Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
29. srp 2011

@kabatek a jo, já jsem zapomněla že budeš dost střídat, tak to bylo mělo stačit, to uschne v poho.

kabatek
29. srp 2011

@betelgeuzz aha to je taky dobrý poznatek, ještě to promyslím . pravda je že dětská hovínka mě úplně nerajcujou, tak hledám jak si co nejvíc ulehčit práci.
ještě jsem našla hezkou sadu na bazárku, tak uvidíme kolik toho nakonec objednám

kabatek
29. srp 2011

a ještě dotaz: dá se třeba Bambino Mio svrchňáčky kombinovat s ostatníma čtvercovkama? omlouvám se, ale začínám být plínkový magor 😒

andelka
29. srp 2011

@kabatek myslím že Bambino na čtvercovky jdou, ale nevím jestli nejsou spíš na plíny narovno, jestli se do nich vejde i novosklad s vkládačkou, myslím že to jsou jedny z těch užších.

kachorka
29. srp 2011

@kabatek Já teď prala obyčejné čtvercovky a na slunku byly suché tak za půl hodiny!!! Jinak já budu žehlit jen v šestinedělí, pak už ne...
Jinak babička dopletla vlňáčky podle návodu na netu (S) a jsou jak na mě!!! 😀 Takže asi nic. Zkouší teď plést menší, ale myslím, že zase nebudou úplně malé. Udělala jsem chybu, že jsem si vybrala ty na knoflíky. Měla jsem jí dát radši návod na ty s nohavičkou, aby to kolem nožiček fakt těsnilo! No nic, asi se budu snažit vlnu prodat a koupím vlňáčky krásné pruhované od Popolini... 😎

crawler
29. srp 2011

@kabatek já jen obecně doporučuji svrchňáky na patentky - my jsme měli 2 bambinex a jakmile začal malej lézt a přetáčet se, tak měl poškrábané bříško a stehýnka od suchách zipů :-/ takže suchý zip tak akorát na novorozeně a chvíli dál...za mě teda, nevím, jaké zkušenosti mají ostatní...

jasekd
29. srp 2011

@kabatek
@crawler Ja taky radeji patentky, suchej zip M. vzdycky hned rozepne...
@kabatek 4 svrchnaky je podle me zbytecne moc, ja mam svrchnacky Haipa Daipa (podle me jsou super) a na male miminko mam jen jedny PULky a jedny vlnacky. Ideal je podle me dvoje PULky a k tomu treba vlnaky, ale v tom Sku bych nekupovala ani ty dvoje PUL. Vendy velmi brzy mohla mit i velikost M. Jine kalhotky ale velikostne neznam. ty HD se prave dobre prizpusobuji...

maly_prcek
29. srp 2011

@rebelie Tak mně třeba kouše hodně vln (zkouším to na tváři, co kouše, nedala bych miminu... i vlňáčky v obchodě, musím vypadat jak magor 😀 ), takže ono je těžko říct, co koho bude nebo nebude kousat. Přeci jen přímo na kůži té vlny zas tolik není (akorát v pase a ty nohavičky) a není tam ta kůže tak citlivá...

@sussanah @rebelie Já jsem to včera měřila s BI shorties a je to tak na stejno, ty velikosti (jsou nižší a o pár cm užší, ale zas pletené jinak pruží). Přijde mi, že to bude odpovídat podle těch měsíců (takže S 0-3m, do cca 5kg, podle toho, co bude vevnitř za plínu)... My jsme třeba shorties od BI v Mku dávali od cca 4m a to je měl pod paže... Na novoškovi si Mko neumím představit...

crawler
29. srp 2011

@jasekd
@kabatek

to jo - 4 PULky jsem myslela celkem - my totiž nosíme onesize - a Fany hodně kadí (i 4x denně den co den) takže jich máme 6 a je to tak akorát🙂 ale pokud kupovat velikosti, tak to na to škvrně fakt míň, rychle rostou škoda peněz 😉

kabatek
29. srp 2011

@jasekd
@crawler fajn jeste na to mrknu a hlavne si to chce vyzkouset....
teda jeste ze jsem se zeptala

crawler
29. srp 2011

@kabatek já než se v tom zorientovala...no šla mi hlava kolem 😀

maly_prcek
29. srp 2011

@rebelie Měla jsem plínek na Davídka ještě míň a dalo se v pohodě. Některé dny jsem prala sice i co 2 dny, ale většinou co 3 dny. ale taky nebyly tehdá Anavy a kalhotkovky rozhodně neschly 1 den (ale třeba 3 dny 😖 ) Chce to mít i něco do těch čč za vkládačky, abys nemusela dávat novosklad + 1 dovnitř. Pak je ten počet úplně v pohodě...

maly_prcek
29. srp 2011

@kabatek Taky bych řekla, že toho máš zbytečně moc...
Svrchňáčky - vzala bych 2 (kukni ještě i na Thirstie Duowrap, jsou XS+S dohromady, zmenšíš patentkama, tu http://www.branakdetem.cz/brana-k-detem/prebalo...) za nás duowrap nebyly, ale Thirsties byly naše nej. IV jsou ale taky fajn (klidně vezmi u IV rovnou S velikost, IV jdou pěkně zmenšit) + jedny jednovelikostní svrchňáčky jako zálohu (jestli netrváš na PULkách, tak já mám ráda Anavy flísáčky...)
U nás jsme točili dvoje a většinou to stačilo, po třetích jsem sáhla jen párkrát a to jsem látkovala nonstop. Ty PULky uschnou i v případě nehody taky za chvilku, takže dyštak dáš na tu chvíli papírovku...

Počet - myslím si, že 20ks by mohlo v pohodě stačit. Kikko bambusky vám budou bez vkládačky stačit dlouho, takže taky bych zatím vkládačky neřešila (možná raději nějaké 3ks savých na noc (Anavy extra vkládačka nebo od BI twofold a prefold) nebo pak pořídíš i pár kalhotkovek, ale ty bambusové 30x30 mi přijdou celkem zbytečné. My jsme teda dávali jednu 70x70 bamb. Kikko nadoma i na víc jak roční dítko samotnou bez vkládačky).
Akorát Kikko bambusky hodně zežmolkovatí a bude z nich obdelník, ze kterého se bude novosklad skládat hůř (ale jde to, chce to vychytat). Určitě vezmi bílé ne barevné, ty žmolkovatí víc a sráží se taky o víc. Jako není to špatná plína, ale to praní na 60st. jí hodně na životnosti bere... Ale osušky jsou teda geniální, tu svému dítku hodně závidím 😀
A znáš tyto od Anavy http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple... V Mku super variabilní a dobře savá plínka, ale cena je teda vyšší... Ale stojí za to... Třeba místo části Kikko...

Ty bamb. froté bych taky zatím nebrala... Chtělas jako vkládačku, ne?

Separačky - pro začátek bych vzala taky jen 1 roli (mně stačila 1 role + 1/4 na celé látkování 🙂 )

A dopsala bych si ještě snappi sponku (radši 2ks)

Takže když to shrnu:
- svrchňáčky 2x S/XS (značkama Thirsties nebo IV neuděláš chybu) +1x jednovelikostní
- 20ks Kikko bambus 70x70cm nebo místo části třeba 5ks Anavy M vv bambusové
- 3 savé vkládačky (Anavy, BI)
- 2x snappi sponka
- separačky Popolini 1 role

maly_prcek
29. srp 2011

@kabatek Ad. sucháč/patentky - taky mám radši patentky, ale taky od doby, co malý začal lézt. Na malé mimčo je sucháč v pohodě. A hlavně ono moc firem ty PULky s patentkama nedělá, takže než mít nějakou no-name firmu, taky bych radši obětovala patentky a vzala osvědčenou značku se sucháčem...

Jinak svrchňáčky, podle mých zkušeností lépe jedno nebo max dvojvelikostní (snad krom těch Anavy flísáčků nebo jednoveliksotních vlňáčků)... Sedí to fakt líp...

rebelie
29. srp 2011

Ahoj holky, PULky Imse Vimse Soft nebo Organic? Jaký je v tom rozdíl? Už jsem to chtěla objednat a teď nevím které...

rebelie
29. srp 2011

A když bych z dvojice Imse Vimse a Thirsties Duowrap chtěla jen jedny, tak které? Já bych totiž ráda druhé PULky na patentky - jenže z těch slušných jsem našla snad jen Blueberry, které zas momentálně nemůžu najít v barvách, které by se mi líbily... chjo...

dagmarkaaa
30. srp 2011

@rebelie nevím jaký je rozdíl mezi IV Soft a Organic, my máme jen 2 velikosti Organic a jsou příjemné. Teď na malé mimčo točím IV Organic a Thirsties a víc jsem si oblíbila Thirstiesky Duowrap. Jsou tenčí a dají se křížit sucháče takže líp sedí, určitě bych volila tyhle. Jinak na patentky si PULky na malé mimčo moc nedovedu představit, ale nemám zkušenost... sucháčem lípneš a je hotovo.

andelka
30. srp 2011

@rebelie je to jiný materiál, soft jsou jakoby umělejší, ale zas rychleji schnou. A nemají vzadu kanýrek, gumičku nařasenou. Ale měla jsem je ráda i tak 🙂

elana
30. srp 2011

@rebelie a zkoušela jsi koukat na GroVia? to jsou krásný kalhotky, my teda používáme komplet jejich AIO (resp. SIO) systém, ale teď nově prodávají i jen kalhotky zvlášť. Mají oba druhy, na sucháče i patentky.

dagmarkaaa
30. srp 2011

@elana jé můžu se tě prosím zeptat, ty Gro máte na sucháče? Mě asi po měsíci užívání už moc nesuchaly tak mi leží ve skříni a nevím co s nima... za ty prachy jsem čekala něco trvanlivějšího
nebo holky někdo kdo máte ty Gro na sucháče, máte to taky tak?

elana
30. srp 2011

jo, na sucháče a úplně v pohodě...zatím se mi jen jedenkrát rozlepil jeden během praní, protože jsem líná je zasouvat do těch poutek

helulela
30. srp 2011

@kabatek kdybys chtěla okouknout plenky naživo, v Pardubicích je kamenný obchod
@rebelie Soft jsou zevnitř igelitové a vzadu nařasené do gumičky. Já měla radši Organic kvůli gumičce v tunýlku vzadu, ale funkčně ten rozdíl není nijak dramatický. A jestli IV nebo Thirsties rostoucí to teda fakt nedokážu říct, já bych nejspíš Thirsties jednotlivé velikosti, zmenšování moc nemám ráda 😝
K těm velikostem - Adámek pár dní po narození v Thirsties XS a Imse Vimse NB - jsou mu velké, křížení sucháčů mi tam fakt chybí. U Duowrap pořád nemůžu nějak vychytat to zmenšení... zmenšené mi připadají krátké a nezmenšené velké.

betelgeuzz
30. srp 2011

@elana ale ty je používáš asi 2 měsíce. Já teda za sebe Gro baby na sucháče vůbec nedoporučuji. Jak píše
@dagmarkaaa sucháče po delším používání vůbec nedrží. A na větší dítko toho taky moc nepoberou. Za ty prachy jsem čekala něco lepšího 😒

elana
30. srp 2011

@betelgeuzz aha, tak to je mi líto, no tak uvidíme. Zatím jsem s nima fakt maximálně spokojená, parádní údržba, vaječinu mi zatím neprotekla na oblečení nikdy (semtam se ušmudlají kalhotky, ale dost toho pojmou právě ty křidýlka plenek po stranách, navíc používám separačky) a i moč zadržujou dobře. Tak budu čekat, co se z toho vyvine dál 😅 Jinak ale "za ty prachy"...myslím že v rámci AIO plínek jsou na tom úplně stejně jako jakýkoli jiný, s tím, že tady má vložná plenka zvnějšku taky PUL, takže neprovlhají kalhotky...

elana
30. srp 2011

ještě Ty píšeš GroBaby-to je stará verze, teď jsou vylepšený a prodávají se jako GroVia. Tak třeba jsou tam nějaký nový vychytávky...ale fakt nevím. Já zas neznám ty GB.

jasekd
30. srp 2011

@helulela To je vlasac 🙂 Ja uz ho teda vysmirovala v tvym profilu 😉 A zda se mi to, nebo ma velikou nohu? Takovy hubeny a desne dlouhy 🙂 Vendy mela tluste bricho a hubene dlouhe nozky i chodidla, obezita abdominalniho typu jak starej chlap nebo kastanove zviratko 😀
Co se tyka PULek,, ja jsem stejne nevic pro patentky a HD, pripada mi to strihove nejjednodussi a pro dite nejpohodlnejsi, hlavne kolem nozicek, ty jine strihy typu Thirsties nam nevyhovuji.

kachorka
30. srp 2011

Já mám nakonec čtvercovky (asi 80 ks), dvoje PUL Baby Lucy FIX vel. XS, krásné modré, s těmi začnu na novoškovi. Pak mám dvoje PUL Haipa Daipa vel. S, G - Mini vel. S a případně ještě Sketch S. Ty mi ale už připadají velké. Potom teprve budu dávat ty PUL vel. S Imse Vimse, jsou až od 5 kg. No a přeji si ty vlňáčky 😵 Jako separačky mám dva balíky Canpol, případně ještě dokoupím ten pléd v Ikea.

maly_prcek
30. srp 2011

@rebelie Já mám radši zevnitř "omyvatelné", takže IV soft - jsou tenší, ohebější a mně osobně přijde, že to víckrát vyvětrá než začnou smrdět a musí se přeprat.
My měli radši Thirsties, kvůli tomu křížení a kvůli tomu bokovému střihu i když D. byl dycky buřt v pase tak mi ani u IV křížení nechybělo... Ty IV mi přišly cekově takový širší střih, kdežto ty Thirsties jsou bokovější, to mám ráda... Takže nejde říct jedny jsou lepší... Záleží na postavě... (Na té fotce to je pěkně vidět, i ty uši jsou takové širší...)
To máš třeba jak s kalhotkama - někdo řekne jedině bokové, jiný řekne bokové nikdy - leze mi z nich zadek... Je spousta lidí, co řekne Thirsties jsou blbé, protože do nich nenarvou macatou kalhotkovku s vysokým střihem. Na čč je to zas výhoda... Fakt se nedá jednoznačně poradit.

S těma patentkama u PUL jsem měla úplně stejný problém... Jediné BB a ty dycky nebyly k sehnání, jaké jsem chtěla... Naštěstí jsme kolem toho 5m najeli hlavně na vlnu a tam už naštěstí není problém 🙂

GRO BABY - stejná zkušenost. Hlavně jsou hodně malé na sed (takže na větší dítko nedovycpeš a ty bavlněné vnitřky nic nenasajou). Sucháče žádná sláva, ale držely i po několika měsících...

@kachorka Toho máš jak na dvojčata 😀

@helulela A nemáš prosím fotečku těch DuoWrapek vs. XS Thirsties? Taky je mám na mrně...

jasekd
30. srp 2011

@rebelie Ja mam taky radeji PUL zevnitr omyvatelne, jako @maly_prcek ,mame i jedny kalhotky s tim zaterem a hned to smrdi 😝

rebelie
30. srp 2011

@maly_prcek @jasekd Tak já nakonec ráno objednala Organic, že se mi víc líbí potisk, ale jak to popisujete, "omyvatelnější" by mi asi taky byly bližší... No což, jedny takové PULky si snad můžeme dovolit a já teda musím vymyslet, které pořídit jako druhé... Jinak jsem objednala už i vlňáčky od Emily01 z Fleru a na ty se tedy moc těšíme... Stejně je to vše o tom, že se uvidí, jaké postavy mimčo bude a taky jak bude po narození velké... Někdo radil NB vůbec nekupovat, někdo zase říká, že mu novorozeně ve vel. S "plave"... Já předpokládám spíš větší mimi (oba jsme velcí), ale s relativně normální porodní váhou - cca 3,5kg... Inu, uvidíme, maximálně nějaké PULky pošlu do světa a jiné dokoupím, protože dopředu to nezjistím...