Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
5. říj 2011

@romcovaklarka já ze začátku dávala jen PUL právě kvůli údržbě. Asi tak od 4 měsíců vlňáčky a teď vlňáčky nebo flísáky, mám z nich lepší pocit kvůli větrání, přece jen když je v nich nonstop celou noc. PULky bych už teď na noc nedala.... jako šlo by to, proč ne, ale nemám z toho prostě dobrý pocit. Přitom přes den jedeme výhradně PULky.... Tím jsem trochu složitě chtěla říct, že je to čistě jen na tobě 😉

rebelie
5. říj 2011

@silente Já jsem zase na veletrhu mluvila s paní z Haipa Daipa a ta vlňáčky hrozně chválila a říkala, že u ní byly už od novoška neojoblíbenější... a to jsem se jí konkrétně ptala na tu vaječinu, protože to je tady myslím hodně rozšířený názor, že vlňáčky kvůli protékající vaječině na novoška spíš nee... My máme jedny Skový vlňáčky koupený a uvidíme, jak to půjde - pak poreferuju (právě jsem úkolovala manžela, aby koupil lanolin).

hojda
5. říj 2011

@helulela Ještě jeden dotaz, kolikery svrchnáčky si mám pro novorozence pořídit a jak často se perou?

romcovaklarka
5. říj 2011

Děkuju za názory, tak asi to vyzkouším postupně všechno a uvidím. A ještě bych se zeptala, jak často asi vlňáčky lanolínujete? Aspoň "řádově" - pár dní, pár týdnů...? Nebo se to takhle nedá říct?

rebelie
5. říj 2011

@romcovaklarka Jestli tomu já dobře rozumím, tak vlňáčky se musí nalanolinovat po každém praní a četnost praní závisí právě na tom, zda se na ně dostane pouze moč (tam stačí nechat uschnout, provětrat - moč prý dokonce vlnu regeneruje), ale když Ti na ně mimču ukákne, pereš hned a tudíš i lanolinuješ...

romcovaklarka
5. říj 2011

@rebelie Takže dokud nejsou pokakané, tak se prát a lanolinovat nemusí vůbec? 😕

rebelie
5. říj 2011

@romcovaklarka To asi ne, občas Ti to už asi nedá a budeš je chtít vyprat už jen pro svůj pocit... fakt nevím, zatím jsem jen teoretik, ale myslím, že tu holky psaly, že lanolinujou tak jednou za měsíc, měsíc a půl... ale nechci tu šířit bludy, on se ozve někdo poučenější... a další důvod proč lanolinovat je, že Ti třeba ještě nesmrděj, ale začnou protékat, takže abys obnovila nepropustnost, tak lanolinuješ...

ivuska.h
5. říj 2011

@romcovaklarka Dokud nesmrdí, nejsou pokaděné nebo nezačnou protékat, není potřeba je prát ani lanolínovat. Záleží pak na věku dítěte -- mimino s vaječinou se prokadí o dost častěji, než batole s tuhým bobkem, naopak batolecí moč je o dost agresivnější a smradlavější, než u kojených mimin... Taky záleží, jestli přes vlňáky něco oblíkneš nebo necháš dítě jen tak (třeba u Disan nebo BI vlňáků ro funguje vlastně jako kraťásky), to se pak zašpiní i od okolí a ne jen od plínky.

ivuska.h
5. říj 2011

@rebelie Já jsem teda na Ondru ze začátku měla skoro jen vlňáky, ale dávala jsem kalhotkové plínky, tudíž nehod minimum, se čtverci by to asi bylo o dost horší... Každopádně když koupíš např. hnědé Disany, máš po starostech s flekama 😀

@hojda Troje by měly stačit.

romcovaklarka
5. říj 2011

@rebelie @ivuska.h Děkuji 🙂

helulela
5. říj 2011

@hojda tak v průměru troje - dvoje máš v provozu (jedny oblečené, druhé zatím větrají, při dalším přebalení prostřídáš) a třetí v záloze, kdyby jedny byly v praní
@rebelie @romcovaklarka to záleží mimčo od mimča. Vítek třeba kadil pořád a i čtvery PULky byly u něj kolikrát málo, vlňáčky si neumím představit, protože bych pořád jen prala a lanolinovala a to je proces na pár dní. Nevím, v čem by chodil mezitím. S Adámkem je to úplně jinak. Pokakané svrchňáky měl zatím snad jen dvakrát, takže u něj by vlňáčky byly v pohodě.
Vlňáčky se perou, když smrdí močí nebo jsou pokakané. Po každém praní je lepší je nalanolinovat. Já dávám jen na noc u Vítka a od posledního lanolínování je nosí už možná měsíc a pořád voní. Při častějším používání nevím, za jak dlouho je už potřeba je vyprat.

madlisek
5. říj 2011

@hojda do začátku jsem měla čtvery svrchňáky (2x imse vimse a 1x haipa daipa PUL a k tomu flísáčky Anavy) a myslím, že to bylo tak akorát. Ale protože naše slečna začla jednu dobu trpět na průjmy a bylo potřeba svrchňáky pořád prát, tak jsem pak za pochodu pořídila ještě 2x Thirsties, jedny vlněné disany a dostala jsem jedny happy heinys, takže sbírka pak byla docela slušná 🙂

romcovaklarka
5. říj 2011

@helulela Aha, díky za radu. Já jsem myslela dávat vlňáčky jen na noc a to mi už pár týdnů nekaká, tak by to snad šlo. A na den pulky nebo i flísky, jestli nebudou provlhat, já si to teda zatím neumím představit, teda ani moc ty vlňáčky, ale ty ještě dejme tomu mají z lanolínu tu impregnaci, ale flísáčky? To mi hlava nebere, že se to stihne odpařovat, jak se mimčo počůrá. Ale jako věřím tomu, samozřejmě - jenom to nechápu 😅

Když o tom tak uvažuju, tak tím jak používám papírovky, tak vlastně ani nevím, jak často asi malej čůrá 😕

helulela
5. říj 2011

@romcovaklarka já to taky nechápu, každopádně to funguje. Představuju si, že flís nenavlhá, jedině pod tlakem to jde skrz. Tak to na noc vyzkoušej, určo by to šlo... Já to nevím ani u látkovek. Ale když jsem Vítkovi v létě dala slipy, že zkusíme nočník, učůrával co čtvrt hodiny 😖

drakenn
5. říj 2011

Novako, děkuji za inspiraci a vysvětlení pojmů.
Látkuji u svého malého už 10 měsíců a to tak, že přes den látka a na noc pamperska. Ušetřím a malý mi už chodí přes den na nočník. Flísová vložka, kterou jsem dokopila je super na kakání, jde to krásně dolů a plínka není znečištěná. Používám šité plíny s vložkami a přes ně kalhotky.
Kačka

helulela
5. říj 2011

@drakenn ahoj, šiješ si plíny nebo máš od někoho?

ivuska.h
5. říj 2011

@romcovaklarka Flísáky fungují tak, že ten polyesterový flís vůbec nesaje vodu a velmi neochotně ji propouští (v té vrstvě, jako je u flísáků, flísové separačky jsou tenké), takže prostě tu vlhkost izoluje a nepropustí ven. Když je toho moc nebo pod větším tlakem pak časem propustí a stejně jako u vlňáků dochází k odparu, takže je z toho někdy pocit vlhkého oblečení, hlavně když dítě předtím leželo a neměla ta "pára" kam jít dál.

michamicha
5. říj 2011

tak my už jedem v látce přes den i v noci 🙂 když jsem dala předevčírem malýmu papírovku na noc (neměla jsem suchou látkovou), tak se z tý huggiesky osypal 😠 takže už jen látka 😉 nějak mě to chytlo a furt bych nakupovala nový a nový plenky 😀 zítra by měl dorazit další balíček a ještě uvažuju o pár kouscích jednovelikostních od anavy 🙂

@ivuska.h nebudou zase nějaký klučičí vzory u těch na patentky? 😉

romcovaklarka
5. říj 2011

@ivuska.h Jé, aha, děkuji za přehledné vysvětlení 🙂

Ach jo, já jsem tak natěšená, kdy už mi přijde balíček se svrchňáčkama a budu moct začít 🙂

@michamicha Taky se obávám, že budu nakupovat a nakupovat... a to jsem původně myslela, že těma látkovkama ušetřím 😀 Jenom škoda, že ty plínky mají tak krásný vzory a pak nejsou vidět 😅

ivuska.h
5. říj 2011

@michamicha Ano, v pátek bude nové zboží, akorát je potřeba jednat fakt rychle, poslední dobou je to vždycky hned pryč...

michamicha
5. říj 2011

@ivuska.h jejej, tak to si budu muset pospíšit 😀

maly_prcek
5. říj 2011

@romcovaklarka @rebelie Na kalhotkové plíny bych dala vlňáčky klidně i na novoška nebo pokud máš nekakcí dítko. Na čtverce s dítkem kakajícím 10x denně nic moc, hlavně po cca 3m už toho není v plíně málo. Jinak mi jako fajn alternativa přijdou flísáčky. Hlavně to schnutí je parádní.
My jeli od cca 5m jen vlnu a pak Anavy flísáčky, PULky jsem měla jedny a moc jsme je nedávali. Lanolínovaly se cca 1x za měsíc, později když jsme hodně kombinovali s nočníkem cca co 2 měsíce. Když je to jen málo pokaděné, lze přeprat žlučákem a jen pošudlit lanolínem. Točili jsme cca troje (dvoje přes den a jedny nohavičkové na noc/do šátku).

maly_prcek
5. říj 2011

@marky27 V Brně bývá tentýž veletrh na jaře 😉 Ale rok od roku je to slabší (celkově veletrhy)...

maly_prcek
5. říj 2011

@hojda @vendyca Já mám ráda Thirsties a IV soft (v S). Ty Haipy nevypadají špatně, jsou takové baculatější, půjdou pěkně na ty kahotkové sklady, ale osobně jsme nezkoušeli.

maly_prcek
5. říj 2011

@kkomtesa Jedna čtvercovka bez ničeho nám nestačí... Dvě čč nedávám, nemám to ráda, přijde mi to velké, našila jsem si bambusové vkládačky, tak dávám dovnitř ty. Nebo bambusové vv, ty jsou tak jak ta čč s vkládačkou.

kkomtesa
5. říj 2011

@silente Ahoj, kde prosím se dají koupit, našla jsem tohle: http://www.latkove-pleny.cz/pro-ostatni-zadecky...
líbí se mi ta modrá zvířátková 🙂 na fajnové nošení

silente
6. říj 2011

@romcovaklarka
@rebelie
- dokud vlňáčky nesmrdí nebo nejsou pokaděné nebo nezačnou provlhat na oblečení, tak nelanolinuji.

@hojda - 3 kousky svrchňáčků jsou ok. Půjdeš-li hned od začátku do vlňáčků, tak radši 4 (délka schnutí je u vlňáčků přece jen delší)

@romcovaklarka - fleese provlhá jen je-li na určité místo stálý tlak - proto se nedoporučuje např. na delší cesty do autosedačky

@michamicha - jj, látkování je paráda, ale i mor na peněženku občas 😀 😀 😀

@kkomtesa - já je kupovala vždy v obchůdku, který je bohužel už zrušený ☹ A teď koukám na Tvůj odkaz a ano, to je ten zrušený obchůdek ... jinde jsem je teď nehledala, mám nasysleno i na další dítě 😀

romcovaklarka
6. říj 2011

@silente Díky... Aha, takže ten obchod tuly tuly je zrušený? Na ten jsem taky narazila a toto jsem tam nikde nenašla, ale divila jsem se, že tam skoro nic nemají 😅

sussanah
6. říj 2011

@maly_prcek kolik vrstev mas na tech svych bmb homemade vkladackach? Ja mam 3 vrstvy (bmb oboustr frote, cesky flis a aksamit) a teda zadna slava mi to neprijde 😢

reruna
6. říj 2011

@kkomtesa ahoj, no o plenkách sketch jsem nikdy tady v diskuzi nečetla nic dobrého, a to už to tady průběžně sleduju 2 roky, vždycky tu někdo napsal, jak se napálil.... já osobně jsem je nekupovala právě kvůli těm negativním ohlasům na ně, škoda, že jsi před nakupováním výbavy nezabrousila k nám.... kvalitní značky jsou Anavy, Baby Lucy, HD, Popolini, Babyidea, BBH, Blueberry, SWB, Igulee, IB, IV .... já mám nejradši Anavy a BL, BBH, BB a IB.