Maminky, jsou lepší pleny jednorázové nebo látkové?

janinka1984
8. čer 2012

Zajímá mě finanční rozdíl(samozdřejmě neberu v potaz jednorázové pleny nejhorší kvality 😉 ) a taky hlavně funkčnost,náročnost,opruzeniny a alergie.Děkuji za Vaše drahocenné a vyzkoušené informace 😀

lastovenka
4. dub 2019

@martiina_k Taky si říkám, kolikrát se asi tak musí vlastně plenka měnit u novorozence. Když má novorozenec látkovou a počurá se tak se to musí hned vyměnit, ale u papírový to není po jednom čůrání asi nutný, nebo jo? A kolik za den je tedy spotřeba látkových plen asi tak?

martiina_k
4. dub 2019

@lastovenka proč bys neprala špinavé prádlo miminka s plínama? Však když to pračka vypere, tak je to čisté ne? Stejně jako ta plínka, která byla předtím počůraná. Vyloženě hovínka do pračky nedáváš, setřepneš ho do záchodu, plenku lehce přemáchneš pod tekoucí vodou..
Jinak papírovky se nejspíš po každém počůrání nemění, vím, že některé maminky používají třeba tři papírovky za den, miminko má mezi nožičkama balík nacuclého gelu (nebo co v nich je) a to mi teda příjde fkat super, pro miminkovo pokožku. Látkovky samozřejmě vydrží méně, než papírovky, látka se nacucá. Přebaluješ podle potřeby, někdy po jednom čůrání, někdy po dvou, záleží, v jakém množství miminko čůrá. U novorozence je to asi častější, já už si to úplně nepamatuju na počet plenek za den. Teď (1,5 roku) pereme tak 5 praček do týdne. Ne úplně každý den, ale taky ne obden.

barumat
4. dub 2019

Mám zkušenost jen s jednorázovkami, kolegyně látkovala, přidávám jen pár postřehů:
- u chlapců snad prý bylo dokázáno, že jsou látkovky vhodnější, protože je v nich nižší teplota a neničí jim to kulky 😁
- používání je podle mě o zvyk, nedá se pak říct, že je látkování nějak dramaticky pracnější nebo časově náročnější
- kolegyně látkovala poctivě, ale když se holčičky začaly víc pohybovat po dvou, začaly je látkovky mezi nožičkama dřít, takže přešla na jednorázovky; nevím ale, jaké látkovky používala
- holky tu píšou, že nové plenky se vyvařovat nemusí, no nevím, ale přinejmenším na miminko bych tedy něco, co dávám přímo na intimní partie, a v čem se vyskytuje moč a fekálie, rozhodně vyvařovala...
- všechno je o lidech, mě by tedy nenapadlo nechat dítě v počůrané plence, že je JEN počůraná, jak tu výš taky, někdo píše 😲 Jakmile bylo na plence znát, že použitá byla (nemyslím pár kapiček, co zbarvily indikační proužek na jednom cm a jinak nic), přebalila jsem. Ale je fakt, že jsem taky viděla dítě chodit s nacucanou plenou u kolen a rodiče havaj. Fujtajxl 😳

alcar
4. dub 2019

Pouzivam jednorazovky, protoze mam dvojcata a neminim prat kazdy den. Vzhledem k tomu, ze peru tri pracky tydne, tak castejsi prani je pro me opruz. Ekologii neresim, v jinych vecech jsme ekologicti dost. Kazdy zpusob si najde priznivce i odpurce. Kazdeho volba, toz asi tak...

eviicka
5. dub 2019

@lastovenka tak větší boule mezi nožičkami byla znát hlavně u miminka a tam širší balení není na škodu, je ale fakt, že ne každé oblečení pak padne (hlavně bodycka, ale to se dá ošetřit extendorem). U většího dítěte je už ten poměr tělo plenka méně výrazný.
Jinak já prala pleny po 2-3 dnech (u malého miminka častěji tak 2x za tři dny) , a přihazovala k tomu všechno, co jde na 60. Skladovala jsem v zavřeném kyblíku, takže místa v bytě zabráno minimum, a pořád stejně bez ohledu na četnost praní.
K přebalování, malá miminka by se měla přebalovat po každém kojení, takže cca po 3 hodinách (8 plen denně ať jsou jakékoliv). Náš malý měl pokaždé i stoličku takže to byla opravdu nutnost, ale nenechala bych ho ani v počůraném jednorázu. U těch starších je fakt, že látkové tolik nevydrží, to už je pak na každém jak se k tomu postaví. Ale historky o dětech, které rodiče přebalují jen 2x denně mě docela děsí.

butikova
30. lis 2019

Jednoznačně látkové. Zkuste si někdy sama vzít látkovou vložku a pak jednorázovou.. ten rozdíl v pohodlí je obrovský. Ne nadarmo se rika, že se budete cítit jako v bavlnce. Další faktory jsou pak zdraví, ekologie a velká finanční úspora samozřejmě 🙂 V látce se děti neoprzuji a ani preventivně nemazou, alergie 0. Mrkněte na Breberky.cz, je tam super blog, kde najdete základní info o parkování den i děti 🙂