Sterilizace/vyvařování lahviček a odsávačky. Jak často?

danca81
4. črc 2007

Ahojky maminky,
chtěla jsem Vás poprosit o radu ohledně sterilizace (vyvařování)kojeneckých pomůcek. Začala jsem používat lžičku na podávání vitamínů malému a taky to vypadá, že v nejbližší době budu muset použít odsávačku, protože malej se napije z jednoho prsu, u kterého usne a druhý pak nechce. Chci se Vás zeptat, zda je nutné vyvařovat lžičku, odsávačku a taky lahvičky vždy před každým použitím, nebo stačí vyvařit jednou a pak už jen umývat jarem? Děkuji Vám mockrát za odpověď

mikca
4. črc 2007

ahoj, já maslim že už máš klučinu velkého tak nutne vyvařovat není, pořádně to umít saponátem vypláchnout a jestli chceš mít jistotu, tak bych to ještě přelila vařicí vodou, ale vyvařovat to asi nemusíš

kristi
4. črc 2007

pokud je mu vic jak pul roku, tak to vyvarovat nemusis...

danca81
autor
4. črc 2007

Holky, špatně jsem si nastavila v profilu rok. Máme teprve 3 týdny.

mikca
4. črc 2007

aha tak to jo, to budeš muset ječtě vyvařovat, min do toho půl roku, jak píše kristi

mapris
5. črc 2007

dance81,
určitě vyvařovat. Já jsem vyvařovala všechno. Napřed vyvařovala, pak koupila sterilizátor do mikrovlnky - i s tím vyvařováním jsem to dělala po každým použití a zhruba od 5tého měsíce používám sterilizační roztok Milton. A to sterilizuju každý večer. Přes den to vypláchnu horkou vodou.

bihan
5. črc 2007

Danca, sterilizáciu všetkého odporúčajú pediatri "pre istotu", aj keď väčšinou na ňu už dnes nie je dôvod (samozrejme je niečo iné napr. u alergikov atď.)... Sterilizácia mala svoje opodstatnenie v čase, keď bola voda potenciálnym zrojom nákazy, dnes sa zbytočne preceňuje a presadzujú ju najmä predajcovia prostriedkov na sterilizáciu...
Pre tvoje malé miminko by mala stačiť sterilizácia vriacou vodou (ako to kedysi robili naše maminy) raz denne a samozrejme nezabudnúť poriadne umývať.. Od momentu, ako miminko samo chytá do rúk predmety a strká si ich do úst je sterilizácia úplne zbytočná 😉 (samozrejme pri zachovaní hyg. zásad).
Za toto ma tu niekto možno ukameňuje, ale toto sú info z vedeckého časopisu, nie zo sponzorizovaných časákov pre maminky 😉

bubaczik
5. črc 2007

ja osobne pouzivam len sterilizator do mikrovlnky,kedze iba kojim,tak mu sterilizujem flasku od vody,alebo caju hned po pouziti 😅 a suhlasim s bihan 😉

kyri
5. črc 2007

já vyvařuju jen odsávačku a nádoby na zmrazení mlíčka - před použitím (nepoužívám ji denně), lžičky na vitamíny jen oplachuju (od začátku) a láhev před použítím taky (horkou vodou) - ale "použili" jsme ji asi jen 2x - malá ji nechce.

opatrná bych byla s těmi saponáty - na dětské věci je nepoužívám vůbec, když potřebuji něco odmastit, tak raději octem. a pak propláchnout horkou vodou anebo teda povařit 😀

loren
5. črc 2007

bihan neukamenuje ja som nasej malej vsetko vyvarila pred prvym pouzitim a potom uz len oplachovala vriacou vodou aj to len flasu na pitie,ostatne umyvam pod vodou . a je v poriadku. vsak naozaj uz vsetko olizuje 😉

bihan
5. črc 2007

Loren, som fakt rada, lebo som mala pocit, že vždy, keď som sa o tom s nejakou maminou bavila, tak sa všetky tvárili, že sterilizovali všetko snáď do jedného roka a ja som potom vyzerala ako ... 😉 Už som si myslela, že ja som divná 😀

benabianca
5. črc 2007

danca-ja osobne som sterilizovala do 10 mesiacov,po kazdom pouziti(pre istotu,kedze to vsade bolo pisane,ale viem,ze malokto to tak robi),to je uz na tebe.

A ku kojeniu este,maly ti nemusi zakazdym vypit mliecko z obidvoch prsnikov a nemusis kvoli tomu odsavat.Ak ti pribera,znamena,ze staci aj z jedneho a nie ze je lenivy pit.Zvysena potreba pit je v 6.,12.tyzdni,v 6.mesiaci,vtedy bude pit pravdepodobne viac,aby si vytvoril este viac mlieka.

karotky
5. črc 2007

Já lahvičky umývám teplou a pak je propláchnu vařící vodou.Možná,kdybych je potřebovala do 1.měsíce,tak je asi vyvářím.To jsem ale ještě kojila. 😉
Alespoň nebude Adam na cokoliv,co olízne náchylný.Záleží asi taky na tom,jaké má to mimčo imunitu.

terra
5. črc 2007

Kočky já lahvičku používám několikrát za den a asi bych nedělala nic jinýho než sterilizovala :o)
Před prvním použitím to bylo samozřejmostí,teď jen umyju a přeleju vařící vodou.
Když si vezmete tak cumel(pokud jej používáte) také před každým použitím nesterilizujete a prso konec konců také ne :o) a mohou být na něm bakterie.

A jak píše Karotka je to i o imunitě :o)

benabianca
5. črc 2007

Iste je to o imunite,Ben bol velmi nachylny a mal dost problemy s bruskom aj bez toho,takze som bola opatrna.Ale este stale ma sokuje,ako mamicky oblizuju detickam cumliky,pridavat im este viac bakterii?!

zuzula
5. črc 2007

To oblizovanie cumlikov je dost nechutne, bleee 🤐 Ved v ustach je viac bakterii ako na zemi.

Ja sterilizijem odsavacku aj flasku ked si raz za tyzden odsajem mliecko aby maleho mohol nakrmit manzel, a takisto aj ked odsavam mliecko na zmrazenie.
Flasku na vodicku umyvam v horucej vode. Raz za cas ju vysterlizujem takisto ako cumliky - mozno kazde 2-3 tyzdne.

loren
5. črc 2007

bihan vidis niesme jedine 😉

bubonic
5. črc 2007

ja sterilizujem všetko raz denne - nahádžem do sterilizátora a šlahnem do mikrovlnky. v podstate by som asi ani možno nemusela, nakoľko mám tri fľaše, takže každú použijem denne 2x. po použití ju umyjem v horúcej vode a ja som som ešte aj ten typ, čo používa saponáty. no a cumlíky používam každý raz denne. ono my sme mali do troch mesiacov problémy s tým povlakom v pusinke a vyriešila to až sterilizácia dudlíkov a asi aj vek spravil svoje, bo po treťom mesiaci nič. mám pocit, že v šiestich mesiacoch s tým prestanem úplne. a lyžičky nesterilizujem vôbec. a asi ak by som nemala ten mikrovlnkový, asi by som na to hodila plech úplne.

kili
5. črc 2007

mne v nemocnici sestrička povedala, keď som začala, že v knižke je to tak a tak, že či som sa zbláznila sterilizovať zakaždým, to by mi s odsávačky za 2tisíce za chvíľku nezostalo nič, že stačí kľudne raz za týždeň, že však ani prso nemám sterilné.
A saponát by som rozhoden nepoužívala 😝
A keď som nedávno kupovala rezačku tabletiek, tak som sa lekárničky pýtala, že či sa dá sterilizovať, a ona že nie, však ani tabletky nie sú sterilné 😕
Ono ide asi o to, aby tých baktérii nebolo až moc, nejaké sú tam vždy, ale sterilizáciou raz za čas sa zabijú.

4a
5. črc 2007

my když byli v nemocnici, tak sestřičky sterilizovaly z odsávačky lahvičku i trychtýřek po každém odsávání a i po nás to vyžadovaly. To samé se týkalo klouboučků na kojení. A dudlíky se sterilizovali 1x denně.

adriana111
6. črc 2007

Pri oboch dcérkach som vyvárala fľaše a dudlíky asi 1x týždenne, inak som ich len umývala a prelievala vriacou vodou. A staršia nebývala vôbec chorá a tá menšia mala doteraz len 1x soplík, inak nič. 🙂
Nič sa nesmie preháňať, deti nemôžu vyrastať v sterilnom prostredí.

akcul
6. črc 2007

Ahoj holky,
my jsme ze začátku vyvařovali všechno asi ob den a po každém použití umývali horkou vodou. Pak jsme koupili tablety na sterilizaci Milton a teď už sterilizujeme tak 1x - 2x týdně. Malá už všechno ochutnává a strká do pusy, tak už to asi moc význam nemá. 😉

luuuu
6. črc 2007

...my mame taku kvalitnu vodu,ze po sterilizovani (ale aj po umyti) mam flasku za chvilu spinavsiu nez bola 😖

danca81
autor
7. črc 2007

Ahojky maminky, děkuji Vám mockrát za Vaše odpovědi. Fakt jste mi pomohli. Ještě jednou dík.

gedren
7. črc 2007

Holky kdyz je v lahvicce mliko, tak je dulezity, aby se v nem neco nepomnozilo, takze tam je sterilizace dulezita. Ale lzicka, na kterou nakapu vitamin, soupnu do pusy a zase vyndam, podle me tolik udrzby nevyzaduje. Asi bych ji jen poradne umyla a pripadne jeste prelila varici vodou. Ostatne prsa si prece taky nesterilizujeme, ne? 🙂 Stejne tak prsty, kdyz je strkame mimi do pusy, aby se pustilo a tak...

My teda davali zelezo nekdy od dvou msicu a to jsme tu lzicku jen normalne myli, ale ve trech tejdnech bych to asi resila trochu vic, ale zas ne o moc 🙂

Jinak idealni je vitaminek kapat primo do pusy 🙂, ale toho zeleza kdyz bylo 20 kapek a desne spinilo, tak to neslo...

gedren
7. črc 2007

Jinak teda odsavacku jsem poctive sterilizovala (pouzivala jsem kolem helencinych tri mesicu). Protoze tam to prave prichazi do styku s mlikem, ktery nechces, aby se zkazilo...

sophy
8. črc 2007

nekomplikujte si zbytocne zivot, nadobicko a ostane veci staci pred prvym pouzitim vyvarit a potom len dokladne umyvat a pred pouzitim preliat vriacou vodou, nechat par minut postat a hotovo, robila som to takto pri dvojcatach, kedze bolo vsetkeho treba dvojnasobne a boli zdravi ako buci, a maly bol dokonca alergik...a pri tom bolo vsetko ok, za casu na cas je dobre vecicky prevarit, ale nie denne, ci pri kazdom pouziti...

lindda
8. črc 2007

ja pouzivam sterilizacku ad narodenia vyvaram vsetko aj ked to bolo uz raz vyvarene a bolo to vonku dlhsie tak som to vyvarila znova a budem urcite aspom do roka vyvarat moozno troska prehanam 😀 ale ja som uz raz taka 😀

dashak
9. črc 2007

ahojky,
já mám nedonošenou holčičku, takže jsem sterilizovala až do roka, protože jsem si nechtěla riskovat gastroenteritidu nebo jiný hnus 😝 Ze začátku jsem lahve vyvařovala v hrnci a to byl opruz, takže jsem to po čase přestala dělat a vyvařovala jen savičky. Malá pak začla zvracet, takže jsme investovali a koupili od philipsu nutriční centrum 3v1, který mj. sterilizuje párou 7 lahví + ostatní drobné věci a výhoda je, že je to samostatný přístroj do zásuvky, takže k tomu není potřeba mikrovlnka.

Ale teď jsem narazila v tescu na parní sterilizátor do mikrovlnky včetně 6 lahví a stálo to celé 240kč, když to člověk spočítá-láhev za 40kč a k tomu sterilizátor, tak je to zadarmo 😀 😅 a nemusí člověk nic vyvařovat ve vodě. Protože parní sterilizace je účinnější, ale přitom i šetrnější. Když jsem vyvařovala ve vodě, tak se mi na těch plastových věcech dělal takový žlutý povlak 😝

dashak
9. črc 2007

... ještě 1 rada 🙂
pokud jde o sterilizaci menších předmětů (na ležato se ale vejde i lahev) tak stačí koupit parní hrnec do mikrovlnky za 60kč a člověk má jistotu, že ty potvůrky nějak zničil 😉

kotatko
9. črc 2007

Já mám nedonošený dvojčata a taky jak jsem musela začít dokrmovat mě ubíjelo věčný vyvařování v hrnci. Ještě k tomu na lahvích zůstával povlak od vodního kamene a vypadaly jak špinavý 🙄 .Takže jsem taky investovala do výše zmíněnýho nutričního centra.Je to super nejen že 2x denně v něm vyvařím flašky (zároveň mám v něm čistý lahve přes celý den a nikde se na ně nepráší), ale i si v něm ohřívám vodu na mlíko 🙂 I když je drahý, investice nelituju. Mikrovlku nemáme z přesvědčeníže není zdravá.