Výbava pro mimi. Co máme koupit?

lamia
14. lis 2006

Ahojky, maminky profesionálky, tak jsme pomalu s manželem začali nakupovat nějaké věci pro mimi a narazili jsme na problém - naše naprosto nulové zkušenosti. 😀 Třeba přebalovací pult - jaké máte zkušenosti, je lepší plast nebo dřevo, na co si dát pozor při nákupu (stabilita...), na co jsou proboha všechny ty vaničky a mýdlenky 😀 😀 (konstatuje manžel 😀 )na pultu?? A co oblečky na mimi, co si myslíte, že je opravdu ta základní výbava pro mimi? (v každé knize nebo časáku píšou něco totálně jiného... ☹ ) Prostě se podělte moc prosím o své cenné zkušenosti se vším, co mimi potřebuje, co vás překvapilo, že funguje/nefunguje, je/není zapotřebí a tak. Protože se domníváme, že nejsme jediní z výbavičky poněkud zmatení "čekatelé", tak si dovoluju založit nové téma a předem děkuju za všechny zcela jakékoliv rady a postřehy!

sambucca
26. srp 2010

@helulela jo jo, je mi to jasny 😉 myslim ze prvnich 14 dnu 3 tydny tu zouzel nikomu od prsa nepucim 😀 kazdopadne manzel bude s nama prvni pulrok doma desne si to tak pral, moc se oba tesime a ja udelam vsechno pro to aby si s miminkem uzil alespon castecne i to kojeni 😵
@neumisa no ty ohrivace mi prijdou jak z umakartu 😅 takova vec co doma zabira spis misto nez ze by byla funkci sama o sobe, to asi spis zkusim tu vodni lazen. Resila bych to asi jinak kdybych nemela mlicko a jen umelou vyzivu.
Zase kvuli par lahvickam zkupovat velej "vercajk" se mi nechce 😉 termoobal nakonec prej nepotrebujeme, manzel tvrdi ze ma jeden super na lahve do golfovyho bagu 😀 asi bude vetsi, tak to ty tesny uzavery poridim.

neumisa
26. srp 2010

@sambucca no vždyť jo, ptala ses, tak jsem odpověděla 😉 já ohřívačku měla, ale použila jsem ji snad jen jednou, jinak zabírala místo, lahvičky jsem sice měla nachystané, ale nevyužité - kojila jsem , co to šlo a děti pak automaticky přešly na sosací hrnek, takže "vercajk" mi byl fakt na nic. Něco jiného by to asi bylo s UM, přesně jak říkáš. Termoobal z golfového bagu? No tak to budeš odsávat jako divá, abys naplnila vhodnou láhev 😀 😀 😀 😀

sambucca
26. srp 2010

@neumisa 😀 😀 😀 tam dam kus latky na dno a pak i zeshora, je fakt ze na tu lahvicku 125ml to bude asi megaobal - no pockam co na me manzel vytahne za obal 😀 a urcite diky! ono to nekdy vyzni jako ze kdyz se rada odmitne tak je za ni clovek nevdecnej, ale tak to neni 😉 jen si kazdej musime prebrat co je pro nas dobry a co ne - takze kazda rada dobra 😵

jej
26. srp 2010

Holky,
máte někdo zkušenost s kojícím polštářem? Má cenu ho kupovat? Díky

neumisa
26. srp 2010

@jej nepoužila jsem ani jednou, ale některé na něj nedají dopustit.

evlyn
27. srp 2010

@jej Já ho vyzkoušela v porodnici v rámci zkoušení různých poloh na kojení, nebyl špatný, ale doma si klidně vystačím s obyčejným polštářem jako podpěrou pod ruku - kojím v sedě. Být tebou, počkám až do porodnice - v Hořovicích ho půjčovali, a podle toho se můžeš rozhodnout.

sunea
27. srp 2010

@jej suhlasim s @evlyn. Inak je fajn napr. v poslednych tyzdnoch tehotenstva na spanie (podpora brucha), ale niekomu sa na tom nekoji dobre. Najlepsie vyskusat v porodnici a ak ti bude vyhovovat, tak kuúit (da sa zohnat lacno v roznych interentovych bazaroch, aj tu).

jej
27. srp 2010

Holky,
děkuju! Já mám právě možnost ho teď koupit od známé, proto to vlastně řeším. A musím se vyjádřit, než to pošle dál. Je to takový ten lepší, větší, s kuličkama. Do porodu mám ještě cca 3 měsíce čas...Do teď mě to jinak nenapadlo 🙂

marrakech
27. srp 2010

ja na kojici polstar nedam dopustit - ani ne tak na kojeni, ale v poslednim trimestru se s nim skvele spalo. A ted ho ma maly v postylce, slouzici jako mantinel a "zmensovadlo" prostoru.

rosslyn
5. zář 2010

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat ohledně výbavy...tak nějak vše je mi zhruba jasné, ale tottálně nechápu fusaky, peřinky, deky, zavinovačky, osušky a látkové pleny, spací fusaky...

Potřebuju vědět, kolik čeho nebo na co je co...zavinovačky stačí dvě? a jaký rozdíl mezi nimi nebo materiaál? Spací fusak stačí jeden? kolik látkových plen na ublinknutí a tak?20-30? pak osušky? jaký materiál a kolik? a do kočáru stačí deka nebo jsou nějaké speciální peřinky?

Děkuji.

klara.t
5. zář 2010

@rosslyn:
látkové pleny - já jich měla 15, stačily. Když jsem cvičila vojtovku, tak jsem jí měla pod malou a ona se na ní skoro vždy vyčůrala, tak jsem je dost točila, ale co už necvičíme, tak by mi jich stačilo klidně jen 5. Malá nijak zvlášť neblinká. Jednu mám v tašce na kočárku, jednu doma, 3 v šuplíku - ty vytáhnu, když tamty peru 😉 Kup třeba to balení po 10, vyzkoušej, když nebudou stačit, tak dokup.
fusak - ten je do kočárku na zimu, případně podzim, jaro. Je docela důležitý. Stačí jeden. PRodávají se takové, co jsou na malé miminka, ale dá se připojit spodní díl, takže pak ho využiješ i další roky. Oblíbený je Emitex Combi 2v1 (případně jeho varianta exclusive - dá se vyjmout vnitřní teplá vložka a je i na mírně teplejší dny), pak Angel exclusive nebo Kaiser.....pročti doskuzi o fusacích, pokud nevíš jaký.
osušky - tvrdí se, že by mimčo mělo mít každý den čistou, ale to já nedodržovala. Mě stačí točit 2, ale mám 3. Kdyžtak se v případě nutnosti dá použít náš ručník. Materiál - bavlna (prostě velká plína), nebo takové ty ručníky s kapucí. Ty jsou podle mě ještě lepší. Schováš do nich mokrou hlavičku. Já bych je upřednostňovala.
Spací pytel - já ho začala používat až když se malá nevešla do zavinovačky. Je dobrý. Protože malá se v něm neodkope. Měl by se určitě rozepínat až dolů. Neber ty, co se rozepínají jen na ramínkách. Materiál je myslím až tak nepodstatný. Některé jsou trochu slabší, některé silnější, ale to už je v diskuzi o nich.
peřinky - do kočárku je nekupuj vůbec, pokud budeš mít fusak. V létě v chladnějších dnech stačí deka. Do postýlky z počátku taky nejsou potřeba, protože mimčo spí v zavinovačce nebo v tom spacím pytli. Polštářek až do roka taky nepotřebuješ. Já ale od začátku peřinku měla, Byla dost velká kosa, tak jsem překryla tu zavinku nebo pytel ještě peřinkou (ale bacha na přehřátí, musíš prostě poznat, jestli máte v ložnici kosu nebo vedro).
Deky - já měla dětskou deku (z toho klasického materiálu) v zimě - někdy jsem tím překryla fusak, nebo použila doma na gauči. Prostě ta se hodí. V létě jsem koupila dětskou deku bavlněnou - slabší, vozím v kočárku, kdyby se ochladilo nebo bych neodhadla jak malou oblíct.
zavinovačka - klasickou bílou jsem nikdy nepoužila. Rychlozavinku z počátku furt na spaní, jinak se malá budila. Určitě alespon jednu měj. Mě celou dobu stačila jedna. Byla z froté ("froté růžek"). Malá mi jí nikdy nepokakala, nepočůrala, nepoblinkala, tak jsem jí nemusela měnit. Vždy jsem jí vyprala v době, kdy jsem věděla, že malá spát nebude a na sluníčku nebo radiátoru stihne uschnout. Podle potřeby bych pak koupila druhou na výměnu.

jijitka
5. zář 2010

@rosslyn - určitě se ti sejde víc názorů, ale podle mé zkušenosti:
Fusak - jestli myslíš do kočárku, pořiď určitě nějaký prodlužovací, ať ho využiješ i další zimu. Podle tvého termínu ho první jaro moc nevyužiješ. Pak jsou fajn zavinovačky od Emitexu (je víc typů - podle oteplení, jsou určené do autosedačky, ale využiješ i do kočárku).
A jestli myslíš spací pytel do postýlky, tak já např. vůbec nevyužila.
Zavinovačky - pro začátek bych pořídila jednu a uvidíš, jestli ti v ní mimi bude spát - dokoupit můžeš vždycky.Mě se výborně osvědčila rychlozavinovačka na suchý zip (materiál - zvenku něco jako jemné froté, uvnitř bavlna)
Látkových plen mám asi 25 - obyč. bílých, používala jsem pod hlavičku a při přebalování. Stačilo by i méně, ale zase nemusím tak často prát. K tomu mám ještě asi 6 různých obrázkových "lepších" 😀 (např. k doktorovi ...)
Osušky - velké tetrapleny - podle mě nejlepší, dobře sají, dají se vyvařit, já mám asi 4-5
Do kočárku používám deky nebo už zmíněnou zavinovačku do autosedačky (ta se osvědčila při přechodu ze zimního fusaku pod deku, malý byl zvyklý na fusak a pod dekou nechtěl být). Deky používám takové "huňaté" nevím, co je to za matroš, ale není to takový ten umělý fleece - ten nemám ráda. Vím, že jsou i hodně oblíbené tzv. španělské deky - nemám, neznám 😉. A na léto jsem koupila tenkou bavlněnou deku.
Jsou i speciální peřinky, myslím, že se tomu říká plymo, ale podle mě je to spíš na ozdobu. Neměla jsem a vůbec mi to nechybělo.
Jinak - nekupuj toho moc předem, všechno jednoduše dokoupíš podle toho, jak se ti osvědčí.
Uf... snad jsem nenapsala nesmysly, nechce se mi to po sobě číst 😀

andelka
5. zář 2010

@rosslyn fusak - mám mimčo začátkem května, takže budu kupovat až teď, Emitex Combi
peřinky - nevedu, není na co
zavinovačky - mám 4, začínala jsem s jednou teplejší, pak jsem využila tu klasickou s "křidélky" na noc, musela jsem malého zavinovat do pleny, aby se nebudil rozhazováním rukama a tahle se dala optimálně stáhnout. Třetí používám pořád, je ušitá z povlaku na polštář, tenčí, na sucháč (ale už mu lezou nožičky). čtvrtá byla taky šitá na normální vázání na stuhu, taky tenká, používala jsem v létě nadoma. Jo a pátou krajkovou bez vázání jsem měla v kočárku. Takže jsem využila všechny, první 2 měsíce, teď už jen jednu. Potřeba vyšla z praxe, jednou mi ji poblinkal, pak počural, pak protekla plínka... 😅
deky - mám fleesové, různé velikosti, tloušťky, na doma na přikrytí i na ven, jednu vozím stále v kočárku, pro jistotu. dávám ji pod jednorázovou přebalovací podložku, ať to má měkčí, když přebaluju třeba u doktorů na těch stolech. Jinak klasika, hodí se při změně počasí.
V kočárku jsem malého měla nejdřív v zavinovačce, teď je zabalený do deky.
osušky - na utírání po koupání mám 4 tetra pleny
plínky - na běžné užití stačí těch 10, jedna dvě v kočárku, zbytek různě pod hlavičku (jemné jsou bambusové), na rameno při odříhávání...
fusak spací - teď používáme pytel, rozpínací na boku a ramenou, je fajn, už je chladno. Na léto bych vzala nějaký tenčí.

sunea
6. zář 2010

@rosslyn ja len strucne, holky to pekne rozpisali: ja som mala 3 zavinky, maly dost ublinkaval, takze vacsinou sa 2 susili a jedna bola pouzivana 🙂Latkove plienky - stacilo cca 20 (tiez kvoli tomu stalemu blinkaniu prve 4 mesiace). Spaci vak vyuzijes podla mna tak najskor od polroka, dovtedy zavinky. Od roka tiez spaci vak netreba, alebo sa da lahko usit z hocijakej deky. Osusky sme mali 3, tiez kvoli tomu, ze vacsinou bola ta pouzivana hned ocurana alebo oblinkana 🙂 Do kocaru su vselijake vlozky, ja som pouzivala v lete len zlozenu zavinovacku, na tom plienku a na tom mimino. Ked bola zima, velmi sme vyuzili zimnu zavinovacku z Emitexu vhodnu do autosedacky, tu v bazare sa da kupit aj za 300.

rejsek
6. zář 2010

Tak já jsem podědila část výbavy pro malou od švagrové a zbytek jsem většinou nakupovala na http://deti.aukro.cz/. S tím kojícím polštářem je kojení o dost pohodlnější.. jak si na něj zvykneš, tak už nechceš jinak 😀 Takže ho můžu jedině doporučit. Každopádně kámošce třeba moc nevyhovuje a radši kojí bez něj.. Takže asi záleží na tom, jaký máš. Fusak jsem nakonec taky kupovala Emitex Combi, ikdyž jsem dlouho váhala a přijde mi super.

zuzankast.
7. zář 2010

ahojky,
tak malá spala v zavinovačce asi měsíc - podle mě stačí jedna - na roh, kde je hlavička jsem dávala ještě složenou plenku, abych ji nemusela pořád prát pri ublinkávání 😉
pak spala ve spacím pytli, než si začala stoupat a víc cestovat po postýlce (asi do 8mi měsíců) taky stačil jeden
do kočárku prodlužovací fusak a deka. Peřinku sme nevyužily - je to ale podle gusta, co se ti líbí, ty fusaky jsou dost teplý. Mám taky Emitex - super!
Osušky mám čtyři (pokud ti nevadí nakupovat v sekáči použité, můžu jen doporučit, protože co mám tři nové, moc nesají, i když byly už několikrát prané. ale to je taky na vlastních zkusenostech. ) A nejlépe bílou, ať ji můžeš pořádně vyprat, kdyby si dětátko ulevilo do ní 😀 plus dva ručníky, ty jsem ale zatím moc neužila
látkových plenek na ublinkávání sem měla 60 a užila sem jich asi 25 , ze začátku sme měly kakání všude, takže sem často prala a s oblečkama i plenky
A hodí se i velká plena (nevim kolik je asi 90 na 90cm) - na léto do kočárku nebo na deku k vodě...

riiibka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lidiab
8. říj 2010

Nam se na spani nakonec nejvic osvedcil spaci pytel, a to prakticky od narozeni. V zavinovacce maly nechtel byt, mam doma i tu kouzelnou SwaddleMe zavinku, ktera ma miminka uklidnovat. Kdyz jsem ho do ni zabalila rval tak dlouho nez jsem ho vysvobodila 😀 Po asi trech pokusech jsem to vzdala. Tocime dva spaci pytle, a kdyz ho do pytle nechci davat tak ho lehce zabalim do deky. Ted uz se ale odkopava, takze spi nejcasteji v pytli. Na noc ho jeste prikryji lehkou dekou.
V kocarku mame ted teplou cast od fusaku Emitex exclusive 3v1. Nejsem s nim moc spokojena 😒 Teply je sice dost, a pokud je venku teplo tak se snadno rozepne. Celkove mi ale nejak nesedne. Moc se mi chce koupit fusak Lodger, ale mit 2 velke vicedilne fusaky se mi zda zbytecne. Tak uvidime, mozna si ho poridime az bude vetsi zima. Letni zavinovacka do autosedacky od Emitexu se nam take zatim neosvedcila. Bylo to tim, ze maly byl na ni jeste moc maly, neslo mu poradne dat nohy do nohavic a kvuli tomu se nezapinaly pasy na sedacce. V sedacce ho ted prikryvam dekou. Za par mesicu, az bude vetsi zima, koupime teplou zavinovacku, ktera se da v aute snadno rozepnout aby mu nebylo horko.
Deky vyuzivame celkem dost, mame dohromady 5 - jednu tlustou teplou, jednu tenkou bavlnenou, jednu bavlnenou tlustsi a dve fleecove z Ikei. Vyuzivame vsechny prakticky denne. Do kocarku, do sedacky, do lehatka, na spani atd.
Kojici polstar vyuzivam na kojeni asi dvakrat denne. Behem tehu to byl muj nejlepsi kamarad 😀
Plen mam asi 10 obyc bavlnenych a asi 6 flanelovych. Pouzivame vsechny, jednou za 3 vyperu ty spinave. Male ale temer neblinka. Jako osusky pouzivam tzv. tetra pleny, mam 4 kusy. A take mame jednu zelenou osusku s zabou z Ikei, tu take pouzivame. Ani jednou jsme nepouzili frote zupan, ktery jsme dostali jako darek. Je to skoda protoze je moc hezky, ale je to asi jedna z nejzbytecnejsich casti nasi vybavicky...stejne tak jako lehatko do vanicky 🙂

sambucca
12. říj 2010

Ahoj maminy odbornice 😀 po delsi dobe se hlasim opet s prosbou a tesim se na Vase zkusenosti a navrhy! Muj problem je deeesna spotreba jednorazovejch prebalovacich podlozek, protoze ta nase holcicka je tak trosku pozitkar a nejradsi si ulevi kdyz ji zrovna "vetram" mezi plenkama... Zatim jsme to resili levnejma kuchanskejma rolema, proste jsem par utrzku odmotala a dala ji hned pod pipinku, jenze kolikrat curanky hned protecou... no a pri prdikach by sem tam zastrelila i kolemjdouciho, takze je to stejne na podlozce a ta muze rovnou putovat do kose. Jak to resite vy?

vojtisek2007
12. říj 2010

@sambucca já jsem pod malou dávala obyč látkovku....ty jednorázový podložky jsem vozila jen k doktorům nebo někam na návštěvu 😀

kjajule
12. říj 2010

Já jsem to řešila taky obyč látkovkou nebo tetra osuškou nebo obyč ručníkem, sice budeš zase víc prát, ale určitě to nevyjde tak draho...😉

sambucca
12. říj 2010

@vojtisek2007 @kjajule holky a ty latkovky jste pak praly zvlast od ostatnich oblecku na 90 ze jo? Ja mam v koupelne kyblik s vodou kam davam oblecky (poblinkany, procurany,...) ale ty peru na 40 - tak pridam jeste jeden vedle asi.... Asi stupidni dotaz 😅

kjajule
12. říj 2010

Není to stupidní dotaz 😉 já je dávala do kyblíku s vodou a trochu sem je přemáchla a přežmoulala ve žlučovém mýdle z DM a fleky nikde nezustaly 😉 Plínky sem prala na 90 😉

vojtisek2007
12. říj 2010

@sambucca já teda dětský prádlo do kyblíku s vodou nedávám, ale ty plínky jsem házela do kyblíčku s vodou (pokud teda nebyli pokakaný)+ trochu prášku a pak jsem to normálně vylila do pračky, dala na máchání, pak jsem přidala normál dětský prádlo a prala na 40. Na 90 jsem je prala jen jednou za čas.....

majatob
12. říj 2010

@sambucca ahoj 🙂 ja mam pratelny podlozky, sice velka investice do zacatku, ale pak uz te nestoji nic, jen to prani 😉

majatob
12. říj 2010

@jej ja jsem na kojopolstaru nekojila snad ani jednou, ale vyuzitej rozhodne byl, na spani, jako zarazka do dveri, prekazka na prelizani,... 😀 😀 😀

majatob
12. říj 2010

@rosslyn osusku muzu jen doporucit z bambusovyho vlakna, saje asi o 200% lip nez normalni a je porad nadherne heboucka 🙂

andelka
13. říj 2010

@sambucca já dávám svoje tenké prádlo a Danho oblečky do koše z Ikey, plínky počurané nasucho do kýble a pokakané na mokro do kýble. Peru to většinou zvlášť. Ale plínky i tak peru jen na 50, tak nějaké pevnější oblečky co jsou na 40 tam šoupnu taky.
Na utírání mám zatím tetra plenu, ale bambusové věci jsou super 🙂
Jednorázové podložky mám jen na přebalování na návštěvě, u doktora, venku - doma mám omyvatelnou přebalovací podložku a na tom ručník velký s gumičkama našitýma na okraje a na tom ručník malý z Ikey za 5kč, a ten měním častěji, též nám tam občas něco skončí - a prát se musí tak jako tak, tak když je nehoda, šoupne se to vyprat. Dosud jsem upotřebila 2ks jednorázových podložek, mám jich asi 20, takže na dloooouho.

@majatob jakou máš osušku bambus? Odkud a za kolik? Uvažuju o tom jako o vánočním dárku pro neteře.

majatob
13. říj 2010

@andelka mame tuhle oranzovou 🙂 http://www.baby-eshop.cz/hygienicke-pomucky/bam...
jediny co mi na ni trochu vadi, ze je docela mala, na miminko super, ale ted uz do ni Bibi nezabalim poradne, ale zase je oproti jinym za docela slusnou cenu, tak zalezi co od ni cekas 😀 ale jako jinak je fakt super a mam ju moc rada 😵