Základní výbavička. Co nakoupit a co naopak bylo zbytečné?

kaculik007
25. kvě 2020

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, vás zkušených co už miminko máte....
Jaký seznam věcí si napsat a co vše kupovat pro miminko do začátku a co jste třeba vůbec nevyužily a bylo to zbytečné?
Zatím jen tak pokukuji co a jak. Předpokládaný termín porodu máme 12. listopadu. Takže zimní miminko... Děkuji moc za vaše rady.

sigyn
25. kvě 2020

Máme dvouměsíční miminko. Když se ohlídnu zpět, tak bych si předem koupila:
- teploměr s ohebnou špičkou (bezdotykové nic moc)
- 20 látkových plen nebo žínek (např. Ikea KRAMA), když bude dítko ublinkávat
- monitor dechu (do teď nervozně poslouchám, jestli dítko dýchá, tak to alsp částečně dodá klid)
- alsp 5 overallů vel. 56 se zakládacími rukávy (dítko se dost škrábalo po obličeji a při oblékání do bodyček apod. řvalo jak tur). Nutno podotknout, že nemá smysl oblečení kupovat nové, jednak bude každou chvíli poblinkané, či jinak znečištěné, druhak budete ráda, když za ten jeden měsíc, kdy vydrží ta jedna velikost využijete všechno oblečení.
- sušičku s programem na dětské oblečení (ta nám ušetřila opravdu hodně času)
- rychlozavinovačku (já třeba z klasické zavinovačky v porodnici úplně kvetla)
- líh na pupík
- fusak do kočárku (pro někoho naprostá samozřejmnost, já třeba netušila, že něco takového existuje.. 😅 )
- dudlík - sice jsme byli přesvědčeni, že dávat nebudeme, ale během 14 dní nás dítko rychle vyvedlo z omylu)
- pytel na spaní (během 3 týdnů se dítko začalo vykopávat ze zavinovačky)
- sterilizátor do mikrovlnky (jen pokud bude odsávat mléko, nebo nebude možnost kojit)
- nějakou pořádnou deku, např. Ikea RÖDHAKE (máme na gauči, učíme se na ni pást koníky a protahovat)

Co mi přišlo zbytečné:
- nůžky na nehty
- hračky (min. první měsíc zcela nezájem)
- deka, polštář na spaní (když jsem viděla, jak si to dítko dávalo přes obličej, tak to letělo)
- dětská kosmetika (stačily různé vzorky, případně jen mast na zadeček)

Pokud něco můžu doporučit pro vás, tak navařit si jídlo na týden dopředu. My na to byli dva a stejně jsme horkotěžko zvládali udělat jedno teplé jídlo pro sebe.

sigyn
25. kvě 2020

Ještě bych dodala - prací prostředek na dětské prádlo (např. v DM mají výborné) a odsávačku hlenů na vysavač.

puhelin
25. kvě 2020

Mam dve deti, mladsi je jeste miminko. Jeden je jarni, druhy letni. Co bylo zbytecne v prvnim pul roce:
- postylka
- monitor dechu
- chuvicka
- dudlik (jsem jejich odpurcem)
- vlhcene ubrousky
- zavinovacka, zabalovacka
- polodupacky (nesnasim je, shrnuji se)

Co jsem naopak rada vyuzila:
- prebalovak v koupelne (oplachuju pod tekouci vodou)
- na cesty nastrihany perlan, lahev s cistou vodou na oplach
- latkove plenky na otirani vseho, na odrihnuti
- lih na pupik, ctverecky
- odsavacka hlenu na vysavac
- dve osusky s kapuci
- spacak na spani
- hnizdecko (deti se mnou spi v posteli)
- satek
- nosici bunda, mikina
- obrovska korba u kocarku
- pyzamkove overalky na patent
- zavinovaci body
- tilkove body
- bunda na prebehnuti z auta do tepla, pokud se mi nechce tahat s vajickem
- bambucke maslo na promazavani suchych mist na tele
- dekovy fusak do auto vajicka
- teplomer do zadecku (postupne uz poznam zvysenou teplotu rukou)
- myci olej od Saloosu (kdyz je kuze od stolice hodne spinava a voda nestaci)
- cernobile obrazky
- Munari mobil
- drevena hrazdicka, tepla deka na zem

pindrusice
25. kvě 2020

Mám dvě listopadové děti.
Užila jsem:
Košík na kolečkách (postýlku+matrace vůbec)
Přebalovací podložku s okraji na komodu
Látkové pleny, pul pytel na pleny a podložku
Šátek na nošení dětí (tkaný,pevný, ne elastik)
Dudlicek
Perlan a medvídka (Eoné) na otírání
Sypký pudr s levandulí od Nobilis Tilia
Odsávačku hlenů na vysavač
Dětský eukalyptový balzám na hrudník od Nobilis Tilia
Zavinovacku- kokon
Hacku! např.babyvak
Kočárek moc ne 🙂 ale mám ho+fusak Lodger

Obleceni od vel.56
Zavinovací body s dlouhým rukávem
Overaly na patentky (od Next) s prehrnem na ruce
Polodupacky
Zavavovaci čepičky
Tepelný overal - nejlépe vlněný (Disana a pod.)
Celkově materiály z bio bavlny a merino vlny, klidně rostoucí varianty.

takyjedna
25. kvě 2020

To je hodne individuální, záleží na zivotnim stylu rodiny,,,náročnosti" miminka a maminky, na tom, jestli bydlite v malem byte, nebo rozlehlem dome.. Uz mam jedno vetsi dite a miminko. A neobesla bych se bez: kocarku, postylky, prebalovaciho pultu, monitoru dechu (a to nejsem normalne zadna úzkostlivá), rozepinacich body az dolu, dudliku, ze zacatku zavinovacky a potom bez spaciho pytle, bez fusaku do kocarku, odsavacky na vysavac, kapicky na prdy, nahrivaci polstarek z pecek, u druheho kos na spani na koleckach, cestovni postylka. Co bylo u nas uplne mimo: kojici polstar, nejak jsem mu nepřišla na chut a kojim nejradeji vleze. Chuvicky, ale bydlime v byte. A daji se plně nahradit aplikaci do mobilu. Fusak do vajicka - staci decka, nez se auto ohřeje. Nositko apod potreby na noseni, deti ani ja nejak nejsme nosici.. Prilisne množství a draha kosmetika. Za me na zadek i na mytí je top Cien z Lidlu. Za par kacek vydrzi vecnost (ale nemame kozni potize). Ruzne lahvicky a sterilizátor - kojim a obcas se da neco vyvarit i hrnci na plotne..

denisahlavicova
25. kvě 2020

Malá má 3, 5 měsíce..
Předem jsem měla koupeno :
- teplomer s ohebnou špičkou
- komplet do porodnice vel. 50 ( a i to jí bylo veliké)
-asi 20 latkovych plen a 6 zinek ( každý den peru, tak tocim dokola asi 4)
- 2 ručníky, jeden 80x80,druhy 100x100
-jeden overal vel. 56 - měla ho ještě týden zpatky
- polodupacky jedny, dvoje ponožky větší, 3 bodycka 54,56
- 3 rychlo zavinovačky
- fusak jsem používala ještě po mne
- dudlíky ( 1,5 měsíce nechtěla a musela jsem nakoupit asi 4 druhy, protože ji furt nesedely)
-pytel na spani
-dečky 2
- nůžky na nehty
- sprchac, emulzi do koupele, olejicek, mast na zadecek
- peřina do postýlky, do kočárku
- plenky, podlozky
- lahvičky, mantinel do postylky
Zbytečnost :
- hračky
- houpatko, nevydrží v nem
- hrebinky
- líh na pupik
- dětský prášek na prani
- odsávačka na vysavač i ta rucni
- postýlka ( využívána 3x denně)
- chvicka, monitor dechu
- sterilizátor, ohřívač lahvi
- kojící polštář, hnizdecko

Většinu věcí mám po kamarádce, takže uttrácím jen na kojenecké vodě a Sunaru 😂

me_druhe_ja
25. kvě 2020

Tyhle diskuze jsou poměrně k ničemu, protože jak vidíš, tak každej to má jinak. Já bych se třeba neobešla bez postýlky, naopak naprosto zbytečný šátek či nosítko. Za zbytečný považuju i monitor dechu či chuvicku v normálne velkým bytě/domě. Já využila oblečení vel. 50 někdo začíná skoro rovnou na 62. Někdo dudlík nikdy, já ho miluju a těm miminkům strašně slusi (ale bacha, mě skoro všechny odmital, přijal až klasickou kytku. 😀).

Takže spíš si projdi různý seznamy a vyber podle sebe, jakej jsi typ a co chceš praktikovat. Nicméně stejně uvidíš, jaký mimčo bude. Někdy můžeš plánovat, jak budeš nosit a budete spát spolu a prcek ti bude v šátku řvát jak tur a vyspí se jedině sám v postýlce. 😀 nebo naopak. 🙂 Spíš si toho kup min než víc teda...Dokoupit se dá cokoliv hned. 🙂

jjasmina
25. kvě 2020

Je to hodně individuální, ale vše bylo řečeno, takže napíšu, co bylo zbytečné u nás: monitor dech, odsavacka mleka, nepouzila jsem ještě ani odsavacku hlenu, mám doma 15 druhů dudlíkù a k ničemu, šátek k ničemu, Zavinovačka jen první měsíc a sháněla jsem přesně na zavazovani , co měli v porodnici.

zirafka11
25. kvě 2020

U nás zbytečné - rychlozavinovačky i klasické zavinovačky, odsávačka na mléko, dudlíky, sterilizátor na lahve, kojící polštář, fusak do autosedačky, hacka. Ostatní věci jsme v zásadě používali, byť třeba jen krátkodobě.

merope
25. kvě 2020

Koukám, jak věci, na které bych nedala dopustit, tu někteří vůbec nepoužili a já naopak nepoužila určitě mnoho jiného.

Takže co jsem tak použila nejvíc (porod ve 33tt v únoru):
- postýlku a košík na denní spaní a převážení po bytě
- dudlíky jedné konkrétní značky (jiné nechtěl, původně jsem taky nechtěla dudlíky, tyhle jsme dostali v těch různých krabicích pro těhule)
- ohřívačku na lahve - absolutní nutnost, pokud se dítě blbě přisává a bude chtít i třeba jen odstříkané mléko
- elektrickou prsní odsávačku - používala jsem ji asi 5 měsíců skoro pořád, poslední měsíc pak už míň, pak už se naučil se přisávat pořádně a na obě prsa
- MaM lahvičku (antikoliková) - měla jsem dvě, jedničkovou a dvojkovou, tak dvojková mu vyhovuje i v roce
- rychlozavinovačku (dávám pod něj pořád - líp se mi vyklepe, když si do postýlky natahá bordel
- bodýčka s dlouhým, s krátkým, polodupačky (líp se mi s nimi přebaluje, používala jsem až do samostatného chození, přidělávala jsem je pod bodýčko), overálky, ponožky, klasické dupačky mi naopak moc nesedly a skoro je nepoužívám dosud
- ručník, nejlepší je plína-ručník (takové veliké osušky, co vypadají jako plína)
- mýdlo mám vzorek a zatím mi rok stačí ten vzorek, na ruce už používám "běžné" dospělácké
- líh na pupík jsme naopak nepoužili, šli jsme z porodnice se zahojeným
- čtverečky z buničiny na čištění oušek po koupání
- papírové pleny (chvíli jsem používala i látkové, ale opruzoval se z nich a šíleně dlouho to schlo)
- kočár, fusak a kombinéza - obří výhodou kombinézy bylo, že třeba k doktorce jsem dítě nacpala do kombinézy, s tou do kočáru a nemusela jsem vůbec oblíkat, pokud nebyla fakt zima, současně se dost hodila zimní bundička, když jsem naopak nechtěla dávat kombinézu
- teplá dvouvrstvá čepice (z vlněné měl vyrážku, bavlněná byla moc tenká, 2v1 byla nej), tenká čepice na doma, rukavičky

- z lékárničky jsme použili nosní odsávačku (na vysavač) poměrně brzy + teploměr (už když jsme přijeli domů - kvůli termoregulaci jsem měřila, zda oblíkat víc nebo míň), léky jsem předem nekupovala, ale za rok jich nashromáždila pěknou řádku (máme tu nedaleko non-stop lékárnu, tak jsem neměla potřebu syslit předem)