2. dítě. Je výhodnější mateřská/nemocenská či do práce?

esdzej
19. led 2012

Ahoj holky, jsem tu nová, poradíte mi někdo? Do konce tříleté mateřské mi zbývá necelý rok, nevíte náhodou někdo jak je to v případě, že bych uvažovala o druhém mimi? Z hlediska financí, je lepší přejít z jedné mateřské plynule do druhé, nebo jít raději po ukončení první mateřské na nemocenskou - rizikové těhu a pak následně na novou mateřskou, či nastoupit po ukončení mateřské na nějakou dobu do práce a pak se teprve pokoušet o mimi? Z čeho se mi bude mateřská či nemocenská v tom či onom případě počítat? Šéfka na mě v práci už teď tlačí, musím se nějak rozhodnout...Děkuji za odpověd´.Simča

j.a.n.i
19. led 2012

@esdzej Nějak nechápu v čem na tebe tlačí?
Nicméně finančně je nejvýhodnější buď hned navázat další mateřskou nebo (kor pokud je předpoklad vyššího platu než před mateřskou) jít na tu chvíli v mezidobí do práce.

esdzej
autor
19. led 2012

@j.a.n.i No chce již teď vědět, a to rok dopředu, zda budu nastupovat do práce nebo ne. Jsem učitelka a pro ni to obnáší komplikace chodu školy atd. Plat je pravděpodobně ted´ vyšší než před mateřskou, učitelům měli přidávat...Původně jsem to chtěla udělat tak, že bych po mateřské pokud by se zadařilo šla na rizikové (u prvního těhu jsem pracovala až do konce a skoro to nedopadlo dobře...), teď už bych se chtěla určitě vyhnout stresu a nervům..a jít pak hned z nemocenské na další mateřskou...ale nevím z čeho by se mi nemocenská vypočítávala a jak píšeš, asi to není dobrý nápad? Díky moc za odpověd´

j.a.n.i
20. led 2012

No chtít to vědět může, ale nic to neznamená, můžeš třeba i chtít nastoupit a dítko se povede náhodou nebo ho budeš plánovat a ono to nepůjde...
Jinak i to s tou nemocenskou je možné, počítala by se z platu před první mateřskou, na druhou stranu musel by ti ji doktor napsat a musíš pak řešit vycházky...
Takže ono se nedá říct co je nejlepší. Ale vycházela bych z toho jak chceš daleko děti od sebe a zda to finančně zvládnete, to ostatní je podružné.

mates22
20. led 2012

@esdzej Je to přesně, jak píše J.A.N.I - myslím, že jestli chcete druhé dítko, tak je to v podstatě jedno, jestli půjdeš hned zas na mateřskou, nebo nemocenskou - počítat se ti všechno bude z platu před tou první mateřskou - to leda by ti teď výrazně přidali, pak by se vyplatilo ještě nastoupit. S nemocenskou je problém v tom, že máš vycházky a jseš tak třeba i osm měsíců hodně omezená v pohybu (žádná dovolená, víkend na horách, dojít si kam chci kdy chci), ale penězma to zase vyjde trochu líp, pobíráš déle dávku - nejprv nemocenskou a pak mateřskou. Ale doktor ti nemocenskou nenapíše jen tak, musí tam bejt důvod.
Ale těžko můžeš teď vědět, co bude za rok. Doporučuju nechat tomu volnej průběh a uvidíš, jedna z možností ti prostě vyplyne, stejně dítě těžko naplánuješ...............