2 roky na ÚP. Z čeho se počítá mateřská?

julygirl
18. kvě 2011

Potřebuji poradit.Jsem těhotná (9TT). V současné době jsem evidována na ÚP (již druhým rokem) před evidenci jsem byla 3 roky zaměstnaná. Zjištuji jak je to s mateřskou s čeho se vypočítá.Zda-li mám na ni nárok nebo tím že jsem druhý rokem nezaměstnaná mi nárok nevzniká(někde jsem vyčetla že se evidence na ÚP nezapočítává do doby na účasti na pojistném-tak nevím co si myslet) V současnosti mám možnost se nechat zaměstnat.Prosím o radu zda-li se s tím někdo setkal.Děkuji

korcula
18. kvě 2011

Ahoj, nejsem si uplně jistá, ale co vím, tak pokud jsi na UP, tak na mateřskou nárok nemáš, jdeš rovnou na rodičovskou a to automaticky na 4 letou variantu, tedy pokud máš možnost nechta se zaměstnat viděla bych to jako lepší možnost.

el267
18. kvě 2011

Je to tak jak píše korcula. Taky si myslím, že to, že se necháš zaměstnat asi nic nevyřeší. Aby ti vznikl nárok na PPM )mateřská) musíš mít odpracováno a přispěno na odvodech 9 měsíců.

scvrcek
18. kvě 2011

já tomu tedy moc taky nerozumím, ale pokud už jsi těhotná, tak nemá smysl se nechat zaměstnat, protože aby vznikl nárok na mateřskou, je tam jakási "ochranná lhůta" devíti měsíců, která právě zabraňuje tomu, aby se někdo nechal zaměstnat jako těhotná a pak toho "využil"...musela by ses nechat zaměstnat před otěhotněním, třeba i jeden den 🙂

janovkov
18. kvě 2011

Souhlasím s tím, že musíš mít odpracováno v posledních 2 letech 270 dní, aby ti vznikl nárok na PPM. Takže nevím, jestli,když se necháš zaměstnat teď, stihneš splnit tuto podmínku. Každopádně bych se zaměstnat nechala, už proto, že bys měla teď před porodem více peněz. Ta čtyřletá varianta rodičáku přece jen není nic moc.

lucieuhri
18. kvě 2011

Ahojky,

je to tak jak říkají holky. Pokud jsi byla tři roky hlášená na úřadu práce tak na mateřskou nemáš nárok, tudíž dostaneš rovnou RODIČOVSKÉ příspěvky na 4 letou variantu (nemůžeš si zvolit jelikož nemáš v posledních 2 letech před porodem nic odpracované tudíž by ti neměli mateřskou z šeho vypočítat) Takže budeš doma s prckem 4 roky (at chceš nebo ne) a budeš do 9 měsíců dítěte pobírat 7600kč a po 9 měsíci života dítěte jen 3800kč měsíčně až do jeho 4 let. Takže rada, do roka bud doma a potom hola do práce.

Máš to z první ruky, jelikož dělám na český správě sociálního zabezpečení takže tyto zákony jako PPM a nemocenské řešíme každý den. Takže radím, co nejdříve jít do práce, 3800kč ti nebude stačit ani na základní potřeby dítěte natož na Tvoje.

A víceméně nemá cenu aby jsi během těhu ještě někam šla dělat protože 270 dní by jsi stejně už neudělala pokud jsi v 9tt, stejně by jsi v 8 měsíci musela jít na mateřskou takže to už nestíháš a navíc tě v těhu MÁLOKDO zaměstná, na to jsi měla myslet trochu dřív než jsi otěhotněla.

kamilakop
18. kvě 2011

@julygirl na mateřskou nemáš nárok,dostaneš až rodičovské příspěvky-automaticky na 4 roky,do 9 měsíců dítěte dostaneš 7600 Kč a pak jen 3800 Kč.
Ale dá se přepsat rodičák na den/dva na manžela, který si zvolí 3 roky s prckem doma a pak to zrušíte, převedete zpět na Tebe a už Ti zůstanou 3 roky za 7600Kč měsíčně. 🙂

vycu
18. kvě 2011

Nárok na PPM nemáš, ale pokud bys nastoupila do zaměstnání, mohla bys čerpat nemocenskou poskytovanou v souvislosti s porodem a tím i získat možnost vybrat si tříletou variandu pobírání RP.

tanerka
18. kvě 2011

A jéé pražská sociálka, bordel tam mají a tady bude machrovat, jako sorry, ale to co tady píše paní ze sociálky, která to má jak píše " z první ruky", je dokonalý odraz toho, jak to na jmenovaném úřadu chodí, jedna varianta, co mají zajetou, rada, potažmo ochota pomoci žádná.....(i jen třeba taková, že může nastoupit na RD otec apod.)
Nejednou se v mém okolí stalo, že paní na sociálce si neumí ani v jistých případech vyložit zákon (to mám zas já z dobrého zdroje z ministerstva)..no holt každý má něco, že?? 😀
Takže @julygirl řiď se radama, co píší holky (tj. budoucí přepsání RD na manžela, eventuelně nástup do práce a možnost čerpání nemocenské, resp. nemocenské v souvislosti s porodem) ....a na radu do roka doma a pak do práce, eventuelně "prostě doma budeš 4 roky, ať chceš nebo nechceš" zapomeň.

Přeji krásné těhotenství a při případném nástupu do práce, ať se ti tam líbí 😉

vojtisek2007
18. kvě 2011

@julygirl ahoj,
píšeš, že jsi druhým rokem evidována na úp - ale bohužel nepíšeš přesný datumy, protože by se ti mohlo samozřejmě vyplatit i te´d nastoupi do práce - protože jasně že v nové práci nesplníš účast na nemoc.pojištění 270dnů, ale těch 270dnů se "dohledává" dva roky zpětně před nástupem na mateřskou - píšeš že jsi 9tt - tzn termín porodu cca 15-22 prosince = nástup na případnou mateřskou cca 3-10 listopad 2011 , takže těch 270 dnů účasti na nemoc.pojištění ti budou dohledávat listopad 2011 - listopad 2009 - jestli jsi před úp pracovala a nějaký ty dny spadnou do toho období co jsem ti napsala, tak by rozhodně mělo význam teď nastoupit do práce a ty dny jenom v novém zaměstnání "doplnit" - záleží na přesnejch datumech....to je k mateřské, potom když nastoupíš do práce a nestihneš bohužel těch 270dnů máš nárok alespoň na nemocenskou a nemocenskou v souvislosti s porodem - ta je sice "jen" 6týdnů před a 6 týdnů po porodu - ale zakládá možnost potom volit tříletý (dvouletý) rodičák jako při nároku na mateřskou....
Pokud do zaměstnání nikam nenastoupíš a opravdu budeš jeno na úp - bohužel ty sama nemáš možnost volit rodičák a máš nárok na 4 letý ode dne porodu - i tomu se však dá vyhnout a to tím, že na mateřskou může po skončení 6ti nedělí nastoupit manžel (musí mu samozřejmě na mateřskou vzniknout nárok, stejně jako u matky) - stačí když bude na mateřské o víkendu a on potom zvolí tři roky na rodičáku - má možnost volit, protože měl nárok na mateřskou - a rodičák se potom převede na tebe s tou jeho volbou roků (ta už je neměnná) ...to je další možnost..nemusíš mít nutně ten 4 letý rodičák, pokud ho opravdu nechceš....
Pokud budeš chtít víc poradit nebo něco propočítat, klidně si písni do IP.....
A jinak tedy k pražské ossz (čssz) no comment 🙂 asi jako k 90% zaměstnancům na pobočkách, kteří opravdu občas neví, která bije....☹

ladybugie
18. kvě 2011

souhlasím s tanerkou. Sociálka je jeden velkej bordel, nevěř jim ani pozdravení. Na mě poslali exekutora, že prý jim dlužím peníze. Jenže jsem od nich nikdy nic nedostala. Mají bordel v papírech, ale hned na tebe pošlou soudy. Kdyby tam ty slečny a paní začaly konečně pracovat, vypadalo by to líp.

Přidávám se k ostatním, ať na rd nastoupí otec dítěte. Pokud má odpracované to nutné minimum, tak si můžete zvolit dvou i tříletou variantu. Tu pak už měnit nemůžete, ale vy dva se vystřídat můžete. Takže chlap si vezme např. tříletou, bude doma 14 dní, pak se to převede na tebe a hurá. Holt malá dírka v zákonech 🙂

Miluju ty rady ve stylu do roka buď doma a pak jdi do práce. A dítě bude hlídat kdo. Ve velké většině jsou babičky ještě samy v práci a to máš toho prcka uvázat za nohu ke stolu?? To mi hlava nebere. 😲 A vzkazy, že jsi na počet odpracovaných dní měla myslet dřív.... no sorry, ale klasický přístup sociálky. Hlavně že oni myslí dřív, než jednaj!

aemmi
18. kvě 2011

Sakra, tak s tou paní, co píše, že dělá na ČSSZ bych se fakt chtěla setkat, opravdu rada nad zlato 😅 😠

hardlove
12. srp 2011

Pokud máš možnost tak bych do práce šla pokud tě v tomto stavu bude zaměstnavatel ochoten přijmout sice tím moc nevyřešíš, ale aspoň si vyděláš nějakou kačku.A tu 4 letou variantu jak píšou holky můžeš obejít, že to přepíšeš na otce a pak zas on ta tebe po volbě délky.

andy80
14. srp 2011

Nárok na mateřskou nemáš a do práce těžko nastoupíš, když už si těhotná. Zatajit to nemůžeš a jako těhotnou tě těžko někdo zaměstná, takže budeš dostávat rodičovský příspěvek od data narození dítěte. Do té doby nic.