3 roky pracovala, 6 měsíců na ÚP. Dostane rodič. přísp.?

kijir
9. srp 2011

Prosím nevíte někdo jak to je ,když moje sestra je nyní již 6 měsíců nezaměstnaná a před tím tři roky pracovala na plný úvazek má nárok na PPM nebo dostane jen rodičovský příspěvěk?A ten by kdyžtak pobírala hned od porodu?Moc díkujůůůůů 😉 A ještě s tím souvisí musela by teda automaticky na čtyřletou variantu rodičáku? 😅

monny89
9. srp 2011

Záleží jestli je teď na ÚP nebo ne, pokud je na ÚP, nárok zaniká, a automaticky jde na 4letou variantu... V opačném případě si nejsem jistá, ale tuším, že tam musí mít 270dní v posledním roce na nemocenském pojištění, což jaksi asi taky nevyjde, když je půl roku nezaměstnaná... Ale pokud se mýlím, ať mě někdo opraví...
RP se odebírá od porodu, po porodu se zajde na ČSSZ s RL dítěte zažádat o příspěvek.. Plus jestli má nárok na porodné, tak i o porodné 🙂

peroli
9. srp 2011

Já si myslím že na PPM je nárok jen když jde z pracovního poměru případně z nemocenské (což je vlastně taky jakoby pracovní poměr) nebo když přechází z rodičáku na tu mateřskou.. takže podle mě Tvoje sestra spadá automaticky do té 4-leté varianty.. a jo, rodičák začne pobírat od porodu - prvních 9 měsíců 7600,- a od 10m do 4 let 3800,-

vojtisek2007
9. srp 2011

@kijir
protože tvoje sestra nemá zaměstnavatele - tudíž nesplní jednu z podmínek pro čerpání PPM - takže na ní nárok bohužel nemá - od den porodu bude pobírat rodičák ve 4 leté verzi.

dzein
9. srp 2011

Záleží kdy bude rodit, pokud do 180 dní od ukončení PP, tak jí náleží nárok na PPM z toho prac. poměru. Pokud to nestihne, tzn., že nebyla těhotná při rozvázání prac. poměru, tak na PPM nemá nárok :( Ale může si její manžel, pokud splní podmínky uplatnit nárok na PPM na sebe a následně zvolit variantu RP.