4 měsíce OSVČ, pak nezaměstnaná. Jak je to s rodičákem?

metallico_mondo
22. bře 2013

Ahoj, potřebovala bych poradit. V Zaří se nám má narodit miminko. Zaměstnaná jsem byla 4 měsíce jako OSVČ ale poté jsem musela ze zdavotních důvodů přestat a jsem nezaměstaná. Přítel je také OSVČ už pár let ale co jsem četla tak by si stejně musel platit nějaký pojištění aby měl na nějaký příspěvek nárok. Na mateřskou vlastně taky nemam nárok ale jak je to s tím rodičákem a s částkama a tak? Vždyť 17leté holky které otěhotní taky nějaké dávky pobírají a ještě nepracovali když studovali. Nějak se v tom nevyznám ☹ poraďte posím 🙂

amabilis
22. bře 2013

@metallico_mondo A co jsi dělala před tím zaměstnáním? Studovala?

lucyvivien
22. bře 2013

ja myslím ,že máš nárok na 4 ročnu variantu, pokial by si uviedla do príjmov aj príjem partnera, je možnost , že by si si zvolila inu variantu. ..Rodičovský príspevok je max. 220 tis. za celu dobu 🙂

amabilis
22. bře 2013

@lucyvivien Ono se to bude asi lišit na Slovensku oproti v Čechách. Jak je to vlastně u vás? Tady si musí člověk platit nemocenské (sociální) pojištění minimálně 270 dní za poslední dva roky před nástupem na mateřskou, přičemž teda na tu mateřskou má nárok, pokud ta účast na nemocenském trvá v den nástupu na mateřskou a nebo je žena (či její manžel) takzvaně v ochranné lhůtě, která běží půl roku po ukončení pracovního poměru. Pokud má někdo čerstvě ukončené studium, tak mu vlastně platil sociální pojištění stát a proto má na mateřskou taky nárok. Takže u zakladatelky hodně záleží na tom, jestli si platila kromě zdravotního pojištění i sociální a co dělala před tím, protože pokud si přítel neplatí sociální pojištní, pak nemá na mateřskou taky nárok a tudíž vybírat nemůže...

@metallico_mondo Pokud nemáš nárok na mateřskou ani ty, ani přítel, pak ti dnem porodu automaticky začne běžet rodičák na čtyři roky bez možnosti jakékoliv regulace - to znamená do devíti měsíců dítěte určitou částku pak sníženou částku až do těch čtyř let.. Ale samozřejmě si můžeš přivydělávat.

amabilis
22. bře 2013

jinak je ještě jedna možnost a to právě záleží na tom, co jsem tu psala. V září se má narodit miminko, což je ještě za nějakou dobu, takže pokud si manžel neplatí sociální jen nějakou dobu a předtím si ho platil a vyšlo by to na těch 270 dní celkem, pak by stálo za to, aby si minimálně až do září tu nejnižší částku platil (aktuálně nemám přehled, kolik to dělá, ale bude to něco kolem 1300 na měsíc), takže bys sice nastoupila rovnou na rodičák bez nároku na mateřskou, ale aspoň by sis mohla vybrat délku rodičáku a dle jeho výdělku regulovat i výšku měsíčního příspěvku. pokud to jemu na těch 270 dní nevychází, ale vychází to tobě, tak můžeš jít na brigádu ty a díky tomu budeš mít i mateřskou, což je půl roku financí navíc a je to docela poznat. Stačí jen najít něco, co dělat můžeš a nejlépe najít nějakou dlouhodobou brigádu, což už může být tedy o něco těžší. Důležité je to, aby se ti platila ta nemocenská.

lucyvivien
22. bře 2013

@amabilis Ja hovorím o rodičovskom príspevku, nie o materskej a neviem ako je to na SK, nakolko žijem už 7 rokov v ČR 🙂 a už som tu poberala aj matersku ( tu platí zamestnavatel ) aj rodičovský príspevok ( mala som vtedy 2 ročnu volbu , 11400 kč ) , teraz čakám dalšie mimi, takže znovu pojdem na rodičák už po novom samozrejme. http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky...

amabilis
22. bře 2013

@lucyvivien Díky!

No ono jde o to, jestli by ještě alespoň jeden z nich na ten rodičák nedosáhl, tím by se to vyřešilo.

mataharyy
22. bře 2013

@metallico_mondo Na rodičovský příspěvek máš nárok dnem porodu, jeho maximální výše je 220000,- za celou dobu pobírání (max. do čtyř let věku dítěte, pokud se nejedná o případ kdy ti vzniká, např. ze zdrav. důvodů dítěte nárok déle). Pobírat můžeš měsíčně 11500,-, nesmí to však přesáhnout 70% z předchozí mzdy. A volit můžeš buď ty, nebo otec dítěte, podmínkou je, aby alespoň jeden byl zaměstnaný, pokud není tak máš rovnou variantu na čtyři roky. Tedy pokud otec dítěte podniká už čtyři roky, tak je zaměstnaný a je z čeho určit ten vyměřovací základ, takže může volit 😉

mataharyy
22. bře 2013

@amabilis Na rodičovský příspěvek máš nárok vždy, otázkou je v jaké výměře 😉

amabilis
22. bře 2013

@mataharyy To já vím. Mám dvě děti. U prvního jsem měla nárok na mateřskou u druhého již nikoliv, takže jsem přecházela z rodičáku na rodičák a ještě s předáním na otce, to už je teď jednodušší. 🙂 Jinak ona tu píše, že je OSVČ a pojištění si neplatí, takže si vybírat nemůže. proto se tu ptám na podrobnosti, jestli je nějaká šance nebo není. Ale to nelze zjistit, pokud sem zakladatelka opět nenapíše a neodpoví na otázky.

amabilis
22. bře 2013

Jinak hezky a polopatě je to popsáno tady - podmínky ohledně mateřské, i jak je to s rodičákem v případě, že na mateřskou nárok není

http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/4

mataharyy
22. bře 2013

@amabilis No já to právě pochopila tak, že ona je už nezaměstnaná (tedy jsem předpokládala že živnost zastavila/zrušila) a OSVČ je jen otec dítěte, tomu by nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tedy mateřskou vznikl jen kdyby si platil nemocenské připojištění a splnil nárok těch odpracovaných dní, ale po dobu toho pobírání mateřské by nemohl pracovat (takže tam je otázka zda se to až tak vyplatí...). Ale pokud je zaměstnán, tak (jestli správně chápu ty zákony), rodičák volit může a to dnem porodu.
Jináč nevím zda by zakladatelka stihla splnit zákonné podmínky pro pobírání PPM, zvláště jestli musela podnikání přerušit ze zdravotních důvodů, pak je otázka zda může/nemůže pracovat atp., ale to jak píšeš nezjistíme, pokud nám to nepoví 🙂

amabilis
22. bře 2013

@mataharyy Právě. tady nejde o to, jestli pracuje-nepracuje právě te, ale jak je to v uplynulých dvou letech, jak to bude před porodem apod. a taky jak dlouho si její přítel to pojištění neplatil. Však nejde o to, že by šel na mateřskou, ale o to, že by mohli aspoň vybírat, což je lepší varianta, než jít prostě na čtyři roky bez možnosti jakéhokoliv výběru. Jinak sice nemůže pokračovat ze zdravotních důvodů v soukromém podnikání, ale záleží na tom, co má za problémy a taky, co dělala předtím a jak dlouho už nepodniká (píše, že podnikala čtyři měsíce, ale nepíše, kdy podnikání ukončila a co dělala před tím, však dva roky mají celkem 24 měsíců, takže pořád ještě je nějakou dobu čas).

mataharyy
22. bře 2013

@amabilis No ale vybírat přeci může, tam se to váže na fakt, zda je zaměstnán, ne na to zda si platí nemocenské připojištění, nebo ne? Tedy tak jsem to pochopila z toho co mi říkali na úřadech a z toho co jsem se dočetla, je fakt že ten nový zákon jsem až tak dopodrobna nezkoumala 😅 Tím že mi vznikl nárok na mateřskou, tak pak budu moci volit i rodičák, přesto že v tu dobu už budu nezaměstnaná...

amabilis
22. bře 2013

@mataharyy Ono je to teď kapánek jinak. Dřív jsi musela mít "odpracováno" 270 dní (270dní, kdy je odváděno nemocenské = sociální pojištění) za poslední dva roky a bylo jedno, kdy to bylo odpracováno. Teď musíš pracovat v den nástupu na mateřskou, abys na ni měla nárok. Píšu to kostrbatě, je to maličko jinak, ale tak pro zjenodušení... Tady je výňatek z toho odkazu, co jsem sem dávala:

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství od 1. 1. 2012

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má za stanovených podmínek pojištěnka (pojištěnec), pokud v den, od něhož je tato dávka přiznávána, trvá nemocensky pojištěné zaměstnání (popř. účast na nemocenském pojištění osoby samostatně výdělečně činné) nebo ochranná lhůta a jestliže v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství trvala jejich účast na nemocenském pojištění alespoň kalendářních 270 dnů.

Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který nemocensky pojištěná žena určí v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Podpůrčí doba činí 28 týdnů (pokud porodila zároveň dvě nebo více dětí, činí podpůrčí doba 37 týdnů).

No a nově se do toho započítává i doba studia, pokud je ukončené. Dřív měla holka po absolvování studia smůlu.

Od 1. ledna 2012 se zjednodušuje zápočet doby studia pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství:

do doby účasti na nemocenském pojištění (min. 270 kalendářních dnů) pro získání nároku na peněžitou pomoc v mateřství se od 1. 1. 2012 započítává doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno

Pro zápočet doby studia tedy již není podmínkou, aby počátek 6. týdne před očekávaným dnem porodu připadal do 270 dnů ode dne úspěšného ukončení studia a ani to, aby k převzetí dítěte do péče došlo v období 270 dnů ode dne úspěšného ukončení studia.

amabilis
22. bře 2013

@mataharyy A zapomněla jsem odpovědět na tvůj dotaz. Ty jsi ze zákona povinna odvádět jen zdravotní pojištění, sociální povinné není, ale pak se to nezapočítává do odpracovaných let do důchodu a tudíž není ani nárok na mateřskou a pokud není nárok na mateřskou (pokud ani jeden z rodičů nesplňuje podmínky pro náro na mateřskou), tak není nárok vybírat délku rodičáku ani výši měsíčního příspěvku a ani tím nijak šoupat. prostě musí na čtyři roky a hotovo. Pokud už jsi nezaměstnaná, ale pořád ti běží ta ochranná lhůta půl roku, tak máš nárok i na tu mateřskou.

mataharyy
22. bře 2013

@amabilis Nárok na mateřskou je mi jasný, tam bych jen v případě hledání brigády dávala pozor co je to za smlouvu, aby nakonec to nebylo "zbytečné" 😅
Jináč k tomu sociálnímu, pokud jsi OSVČ a máš to jako hlavní pracovní činnost, tak jsi povinná odvádět jak zdravotní, tak sociální a dobrovolně nemocenské pojištění (to vím určitě, teď jsem to pročítala s ohledem na zakládání živnosti). Takže do důchodu se ti to počítá, ale na účel nemocenského pojištění, případně té mateřské se ti započítává právě to dobrovolné nemocenské pojištění, pokud ho neplatíš, tak nemáš nárok na mateřskou, ani v případě nemoci na nemocenskou atp. tu je odkaz na stránky http://www.cssz.cz/cz/pojisteni-osvc/platba-poj... je to hned první odstavec. Ale pak je tedy otázka, zda pro volbu výše RP stačí být zaměstnaný (tak jak jsem to pochopila já), nebo musí vzniknout (teoreticky) nárok na PPM... No a jak znám české úřady, věřím tomu že co úředník to názor, takže bude nejlepší si to zjistit přímo tam kde pak člověk bude žádat, aby nebyl zaskočen 😅 😎

amabilis
22. bře 2013

@mataharyy No hlavně někde mi přijde, že tomu sami nerozumí, což mi přijde docela zarážející. U nás na úřadě jsou naštěstí docela osvícení a i poradí 😀

j.a.n.i
22. bře 2013

@mataharyy Ne, pro volbu rodičáku nestačí být zaměstnaný, musí vzniknout teoretický nárok na mateřskou (nebo nemocenskou v souvislosti s porodem).

j.a.n.i
22. bře 2013

@amabilis Jo a ad to studium, i teď má holka po absolvování studia smůlu, pokud po něm nenastoupí do práce.

j.a.n.i
22. bře 2013

@metallico_mondo No, pokud si přítel neplatí nemocenské, tak nárok na mateřskou a tím pádem ani na vývěr rodičáku nemá. Ty aktuálně taky nárok nemáš a je otázkou, co si dělala před tím podnikáním, zda by ještě nárok mohl vzniknout, kdyby si nastoupila někam do práce.
Jinak pokud ti nárok nevznikne, tak budeš mít od porodu 7600,- do 9 měsíců věku dítka a pak 3800,- do jeho 4 let.

amabilis
22. bře 2013

@j.a.n.i Tak zas na druhou stranu pokud ukončí studium v začátku těhotenství, tak není problém jít na chvilku pracovat třeba formou brigády. Musí si ale zjistit, jakou má mít smlouvu, aby to to tak bylo. A hlavně se o takové věci zajímat dostatčeně včas. pokud to začne řešit až šest týdnů před porodem, má docela smůlu.

Každopádně, jak to teda je. Pokud by před tím nutně musela pracovat, tak pak ta změna pozbývá smysl, ne. Málokteré to vyjde tak, aby od státnic (maturity apod) odkráčela rovnou na mateřskou....

j.a.n.i
22. bře 2013

@amabilis No, ale ono nestačí jít pracovat na chvilku, pokud jde v začátku těhotenství, tak musí pracovat celkem dlouho, aby pak vyšla ta ochranná lhůta. A málokdo dává při brigádě smlouvu, ze které se odvádí sociální zdravotní.

Tu druhou část úplně nechápu jak myslíš. Ta změna má smysl pro lidi, kteří nesehnali práci hned po ukončení školy, ale třeba po 2 měsících, takže se mohlo stát, že třeba měla odpracováno pouze 260 dní, ale přitom ten konec školy byl už před 330 dny, takže nárok neměla a po změně má 🙂

amabilis
22. bře 2013

@j.a.n.i Tak pro mě znamená termín "na chvilku pracovat" dobu do porodu 🙂 Jinak těhotenství trvá 280 dní, takže tak i tak tedy musí dotyčná nastoupit do práce těhotná, ne?

Jinak jak je to s těma smlouvama. Ze které se odvádí a ze které ne? Já končila školu ve třetím měsíci těhotenství, apk jsem se chvilkama plácala po brigádách, až se mi podařilo najít práci dlouhodobějšího charakteru na několik měsíců. Měla jsem smlouvu formou Dohody o pracovní činnosti, přičmž jsem teda měsíc před nástupem na mateřskou, na kterou jsem měla dle úřadů nárok (zřejmě díky tomu, co tu píšeš ty, protože jinak by mi to nevycházelo?) musela na riziko, protože jsem začala mít velké problémy.

Tím jsem jen chtěla říct, že když je vůle (a samozřejmě zdraví), jde všechno - najít práci v těhotenství.

Ale hlavně v dnešní době je velký trend pracovat a po iks letech se vrátit do školy, takže mi přijde poněkud nespravedlivé, když člověk odpracuje třeba deset let, pak jde do školy a po jejím skončení nemá nárok na mateřskou. Ne při každé škole se dá rozumně pracovat 😅

j.a.n.i
22. bře 2013

@amabilis No, pro spoustu lidí znamená chvilku pracovat něco úplně jiného...
A těhotná do práce nastoupit nemusí, protože těhotenství sice trvá 280 dní, ale ty podmínky je třeba splnit k datu nástupu na mateřskou, tedy minimálně 42 dní před TP, takže pokud člověk otěhotní hodně brzo po nástupu, tak to nevyjde.

Odvádí se z klasického pracovního poměru bez ohledu na to zda je plný nebo zkrácený, z dohody o pracovní činnosti nad 2500,- měsíčně a z dohody o provedení práce nad 10 000,- měsíčně. A přesně tak, nárok si měla díky tomuhle ustanovení.

No, já si to myslím taky, ale co se tak pohybuju na diskuzích, tak mi přijde, že většina lidí má pocit, že těhotenství (i zcela bezproblémové, případně v týdnu, kdy se o nějakých problémech dost dobře nedá mluvit) je neskutečně vážná nemoc a nelze při něm nic dělat (ale pozor courat pro procházkách a cestovat ano, takže 6 hodin vycházek je strááášná diskriminace), natož hledat práci.

Ti nevím, nikoho takového neznám, moc lidí si podle mě nemůže dovolit začít najednou chodit na plný úvazek do školy, protože by se neuživil...

amabilis
22. bře 2013

@j.a.n.i No ono to jde totiž dvěma způsoby - buď dál pracuješ a máš jako vedlejšák školu a nebo hlavně studuješ a mezitím se snažíš něco vydělat, abys mohla dál studovat. Jsou školy, kde jde obojí a jsou školy, kde je lepší zvolit ten druhý způsob, pokud to chceš studovat fakt pořádně a ne jen naoko a kromě toho je na spoustě škol fůra různých povinností, které stejně musíš splnit - různé zápočtové písemky, laborky atd. tolik osobního volna ti v práci stejně nedají, pokud to není vyloženě v jejich zájmu.
Ale pravda, těžkou školu si vědomě asi vybere tak dlouho po "chození do práce" asi málokdo...

mataharyy
23. bře 2013

@amabilis Tak to máš celkem kliku na úřednice, mě vždy co úředník to názor a pak si vyber 😀
@j.a.n.i Ha tak jsem zas vedle, vidíš mě to právě popisovali tak krkolomně, že jsem z toho došla k závěru, že případná volba RP se neváže na nemocenské pojištění, ale na odvod sociálního (ze zaměstnání)... I když je pravda že logicky vzato je to krávovina 😅 tímto se amabilis omlouvám, mám v tom bordel já 😅

Jináč souhlasím, když se chce, tak se ta práce najít dá vesměs vždy (hlavně ve větších městech), já jsem teď chodila po pohovorech, byla jsem ve třetím měsíci a neměla jsem problém (je fakt, že jsem jim to neříkala 😀 protože dle zákona nemusím...), spíš byl problém, že všude chtěli, abych nastoupila nejpozději druhý den ráno a já neměla hlídání pro děti, takže můj závěr, s prenatálkem se hledá práce podstatně snáz, než s již většími dětmi, zvláště když vybuchne školka atp. 🙂

Jo a ještě k té škole, pokud studuješ tak, že máš školu na "vedlejšák" (dálkově, externě, kombinovaně atp.), tak ti většinou není uznán statut studenta, tudíž tak, či onak se ti nezapočítává do těchto změn... A tuším (pokud se nic nezměnilo), tak ti statut studenta může být přidělen jen do 26 let, ale vím že tam s tím čarovali, tak to už je možná jináč 😅

amabilis
23. bře 2013

@mataharyy Teď už je to do třiceti.. Škoda, že to nebylo dřív 😀 Já právě mluvím o tom případě, kdy to na vedlejšák nemáš. Prostě jsi student (ač nemáš žádné studentské výhody) a holt ti nezbývá, než v každé trošce volna najít nějakou brigádu a makat a makat a makat. Tohle ovšem s dětma taky nejde, nebudem si nic namlouvat 😅 Já si tím prošla, tak fakt vím, o čem mluvím. Ale byly to nejkrásnější bezdětné roky, co jsem kdy zažila (období s dětma se s tím nedá srovnávat, proto to ani nedělám, nic většího než mateřství totiž dle mého snad ani neexistuje!).

mataharyy
23. bře 2013

@amabilis Fí do třiceti, že bych to ještě stihla... 😀 Ale ne, já jsem už dutá, bojím se toho, tak hledám důvod proč se do školy nevrátit a ještě si to před sebou obhájit 😅
No ono zas na druhou stranu, když k sobě budeme upřímné, tak ač není náš sociální systém (v tomto směru) dokonalý, tak pořád jsme na tom docela dobře a máme celkem luxusní možnosti... Švagrová je v Anglii a ač v určitém období bere více, tak je to za vysokou cenu, brzkého návratu do práce... Takže sice mi spoustu těchto výmyslů leze krkem (a to hlavně proto, že si to každý vykládá po svém a laik mezi tím lítá jak hadr na koštěti), tak si říkám, že můžeme být rádi za to co tu máme 😎

amabilis
23. bře 2013

@mataharyy Přesně to si říkám taky 🙂 Máme se tu jak prase v žitě 😀

ratatooy
23. bře 2013

kamaradka byla taky před tehu osvč a doplatila si pojištění což delalo nejakou 500.-a mela pak narok na mateřskou