Bankrot zaměstnavatele, já na RD. Kdy dostávám výpověď?

lucyje.k
21. led 2013

Ahoj holky, mám dotaz - snad najdu někoho, kdo mi může alespoň trochu objasnit situaci. Bylo mi sděleno, že můj zaměstnavatel končí činnost v ČR (vyhlásil bankrot, ale ještě jednu pobočku má v UK). Já jsem v současné době zaměstnancem na rodičovské dovolené, která mi končí až v roce 2014. Ke kterému datu dostávám výpověď? A mám nárok na odstupné, případně jak ho vymáhat? Díky!

alushka
21. led 2013

já myslím, že lze dostat výpověď i na mateřské nebo rodičovské dovolené v případě krachu zaměstnavatele a myslím, že to bude k datu ukončení jeho činnosti (tedy i v průběhu rodičovské☹ , ale měla bys mít nárok normálně na 3 platy odstupného

maladama
21. led 2013

@lucyje.k bohužel, zrovna na rušení zaměstnavatele se zákaz výpovědi nevztahuje:

§ 52
Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
...

§ 53
(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je
...
d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

§ 54
Zákaz výpovědi podle § 53 se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci
a) pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) a b); to neplatí v případě organizačních změn uvedených v § 52 písm. b), jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána,

Na odstupné máš nárok, podle §67 se to počítá podle doby trvání zaměstnaneckého poměru:

§ 67
(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně
a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,
d) součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.
Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.

Vzhledem k tomu, že jsi na rodičovské dovolené, tak po tobě budou nejspíš chtít podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru. Tam si můžeš podmínky diktovat ty, tedy včetně toho, že to odstupné bude třeba o jeden plat vyšší, než kolik uvádí zákon. Nepodepisuj nic, dokud si to pořádně doma nepřečteš, ideálně s nějakým právníkem nebo personalistou. Ono obecně, nepodepisuj nic, dokud si to pořádně nepřečteš.

j.a.n.i
21. led 2013

@maladama Zaměstnavatel nemá důvod, aby se snažil o dohodu, prostě pošle výpověď a je to... bude ho to stát akorát ty 3 platy odstupného a nemusí nic řešit.

abecedka
21. led 2013

a když na to odstupné nemá tak není nic, že. Myslím, že mě to taky čeká.

lucyje.k
autor
21. led 2013

Holky, ono už je to totiž delší dobu, co to ukončili a nikdo se neozývá:-/

j.a.n.i
21. led 2013

@lucyje.k Zkus se obrátit na správce, který má likvidaci na starosti...