Během PN skončí pracovní smlouva, mám ji prodloužit?

zaneta2
2. črc 2012

Ahojte, potřebovala bych se zeptat jestli máte někdo zkušenost. 31.8. mi končí pracovní smlouva(na dobu určitou), mám zatím utz nepotvrzené těhotenství (pouze testy a jsem po IVF) pokud to všechno klapne, tak bych chtěla nastoupit na neschopenku co nejdřív. Na první utz jdu 12.7. Tím pádem mi ale v době trvání neschopenky skončí pracovní poměr. jak je to pak s nástupem na PPM a hlavně finančně. není lepší se domluvit na prodloužení smlouvy? děkuji moc za odpovědi.

lucille85
2. črc 2012

@zaneta2 tak záleží jaké máš vztahy se zaměstnavatelem...do konce doy určité máš dva měsíce, takže bych už te´d asi nadhodila jak je to s pokračováním smlouvy, že to potřebuješ vědět....Na neschopenku bych asi nenastupovala (pokud to jen trochu jde) dokud to nebudeš mít podepsané, protože pak se obávám, že Ti ji po měsíční PN asi nebudou chtít prodloužit...Jinak i kdyby Ti ten pracovní poměr skončil, tak jsi 180 dní v ochranné lhůtě a tím pádem neschopenku budeš mít klasicky proplácenou prvních 21dní od zaměstnavatele a následně od sociálky, s tím že lístek na peníze budeš nosit bývalému zaměstnavateli...ohledně PPM musíš mít splněné tyto dvě podmínky:
1) účast na nemocenském pojištění v délce minimálně 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech

2) Účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM nebo nástup na PPM v ochranné lhůtě

A ta lhůta je právě těch 180 dní od skončení prac.poměru, tj. šest měsíců a to bys asi nesplnila, takže bys měla nárok na rodičák od porodu. Ale teď snad jde mateřská žádat i na otce, takže doporučuju zavolat na sociálku a informovat se konkrétně co a jak pro tebe připadá v úvahu....

zaneta2
autor
2. črc 2012

@lucille85 Díky moc za vyčerpávající odpověď. právě vztahy se zaměstnavatelem mám dobré. bohužel prodloužení už vím že nepřipadá v úvahu, protože bude firma končit s mojí provozovnou. jedině co jsme se bavili by se dalo prodloužit smlouvu co mám do 31.8 tak o nějaký měsíc dál, takže bych končila třeba až v září nebo říjnu. zaměstnavatel je i o mé situaci obeznámem, tak právě se chce se mnou nějak domluvit. s tím že mám nastoupit na neschopenku a upravíme papíry aby mi to slušně vyšlo. jenom nevím právě ty ochranné lhůty. musela bych si teda nechat posunout na jaký termín ukončení smlouvy? termín porodu je cca konec února a na neschopenku bych chtěla nastoupit ještě v červenci. ještě nevím jak je to s PPM u dvojčat to se taky nastupuje od 8 měsíce? možná budeme mít dvojčata. to se bohužel všechno dozvím až toho 12.7 a podle toho se bude všechno odehrávat.

lucille85
2. črc 2012

@zaneta2 no koukám že to taky nemáš jednoduché, tak hlavně držím palce, aby bylo vše v pořádku, ať už tam bude jedna nebo hned dvě bublinky ! Mateřská u dvojčat je delší-37týdnů, ale nástup je stejný -tj. 6-8týdnů před termínem porodu. Pokud máš termín koncem února, tak kdybys nastoupila koncem prosince na MD, (8týdnů před) tak čistě teoreticky bys to měla stihnout,, těch 180 dní od konce prac.poměru, i kdybys končila v tom srpnu, ale bude to těsný, takže to chce pořádně spočítat...pokud by Ti to prodloužili do konce září, tak by to mělo být OK...ale raději si fakt zavolej na sociálku pod kterou patříš a ujisti se, že to tak je...s nemocenskou by problém být neměl a pokud máš takové super vztahy tak můžeš nastoupit kdy chceš...

zaneta2
autor
2. črc 2012

@lucille85 právě to jednoduché nemám v tom, že ani nevím jak to se mnou vypadá a už musím řešit konec práce atd. ale určitě se nějak se šéfem domluvíme. určitě si nechám posunout konec smlouvy ať to mám radši třeba měsíc vykryté. četla jsem si na ossz a je to jak píšeš. pracuji v kuse už 6 let tak první podmínka je splněná a druhou vyřeším posunutím smlouvy. díky moc za odpověď 🙂

lucille85
2. črc 2012

@zaneta2 nemáš zač, já teda jsem z oboru (personalistka), takže bych snad měla mít správné info, ale jsem od ledna na neschopence a te´d už dva týdny na mateřské, tak proto raději odkazuju ni a sociálku, protože jsem vyšla trochu ze cviku a řešim te´d spíš jak poznat porod atd. 😀 držím palce, ať je na utz vše OK a pohodové těhotenství bez komplikací!

zaneta2
autor
2. črc 2012

@lucille85 tak jsem se ptala odbornice na slovo vzaté 😉 tak to už jsi hodně daleko oproti mě. ještě to mám všechno před sebou. teď jenom aby všechno 12.7. dopadlo dobře, pak se domluvit v práci a všechno bude ok 🙂 měj se pěkně a držím palce ať dobře porodíš a jsi šťastná maminka (já si ještě chvilku počkám 😀 )

lucille85
2. črc 2012

@zaneta2 taky držím palce, ať to toho 12.7. klapne a na UTZ je minimálně jedno miminko 😵

mishha
3. črc 2012

Tak já přispěju s mojí zkušeností..24.dubna 2012 jsem nastoupila na neschopenku,protože jsem dost zvracela.lístek na peníze jsem odnesla zaměstnavateli,který mi neřekl,že mi už smlouva posledním dnem v dubnu skončí(to jsem věděla) ale neprodlouží a proto to dopadlo tak,že jsem v červnu nedostala výplatu za květen od zaměstnavatele,ale přišla mi jen část výplaty ze sociálky a bylo mi řečeno,že zaměstnavatel platí prvních 21.dní a poté sociálka a jelikož mi smlouva padla a nejsem zaměstnanec tak zustanu za květen téměř nule.Takže na posunutí smlouvy si určitě počkej..mně se to nevykrylo o pár dní..jinak bych měla prodlouženo a byla bych v poho..