Bez praxe s dítětem, našly jste po rodičáku práci?

uztotakbude
11. zář 2013

Ahoj holky. V srpnu jsme se s manželem domluvili, že se začneme snažit na podzim o miminko. Jsem rok po škole a rok na pracáku. Nemůžu najít práci. Teď v pondělí jsem byla u doktorky s tím, že mám rozházený cyklus a že to lítá až v rozmezí 14 dnů a že pak nevím, kdy dostanu MS a furt s sebou musím nosit vložky a i s nějakým zjištěním, zda vůbec mám ovulaci si nevím rady. Doktorka mi nasadila Duphaston a máme se prý za měsíc raději už začít snažit. Když by to nešlo, tak v březnu přijít a bude se to prý muset řešit. Já jsem najednou ze všeho vyjančená a bojím se a to dost. Měli jsme se snažit na přelomu října a listopadu a já si říkala, že nastoupím na HPP do call centra, že mi akorát tak nějak bude končit zkušebka a že mne těhotnou pak nemohou vyhodit. Jenže do toho se mi namotaly nějaké starosti se zubama, takže do call centra bych mohla nastoupit až v říjnu a doktorka přišla se snažením už za měsíc. Manžel je v pohodě, seděl v čekárně na gyndě a četl si tam časopis Maminka a celou cestu domů mi vykládal, jak to bylo zajímavé a co se tam dočetl a že to budeme kupovat. Na to, že se máme začít snažit dřív neřekl vůbec nic a prý v pohodě. Takže jediná vyjančená a vyděšená jsem já. Když řeknu, že se bojím jak vše utáhneme finančně, tak mi manžel řekne, že půjde občas v sobotu do práce, aby byla výplata větší a že jsme to přece už řešili a že je lepší mít rodičák jak nulu z pracáku, že to zvládneme. Když řeknu, že se bojím, že za tři roky s děckem a bez praxe vůbec nebudu moct sehnat práci, protože ji nemůžu sehnat ani teď bez děcka jako absolventka, tak mi řekne, že nemá smysl řešit co bude za tři roky, že za tři roky může být vše jinak. Přitom ještě před pár měsíci to byly jeho hlavní argumenty proč dítě ne. Mám celiakii a vím, že celiaci mají problém s potratovostí, že otěhotnění trvá dlouho, někdy nejde vůbec a že se mají snažit dříve jak zbytek populace. Taky trpím na cysty na vaječnících. Vím, že ze zdravotního hlediska, bych to moc odkládat neměla, ale bojím se jak a z čeho pak budeme žít. Je tu někdo, kdo to tak měl a už má dítě třeba odrostlé a je bez rodičáku? Našly jste dámy práci, nebo ne? A jak to zvládáte?

uztotakbude
autor
11. zář 2013

@janefales PS: A taky si můžu udělat třeba těch devět měsíců praxe. Každý den praxe se počítá.

amabilis
11. zář 2013

@uztotakbude Moje první dítě se narodilo 7 měsíců po promoci, z čehož vyplývá, že jsem promovala těhotná. Mezitím jsem chodila na brigády a hledala si nějakou dlouhodobou, což se mi nakonec povedlo. Ale, a to je to, nad čím by ses měla zamyslet, díky tomu jsem měla odpracováno tolik dní, abych měla nárok na mateřskou dovolenou a nešla přímo na rodičák. Pokud tě call centrum láká, běž si to zkusit (já tam jeden den taky byla, ale víc ne, nemám na to povahu), případně můžeš hledat další brigády, abys jen tak neseděla doma. Hlavně tak budeš mít i míň času přemýšlet nad tím, jestli se zadaří nebo ne.

No a jinak ad příspěvky ohledně výdajů za dítě:
Za dítě se dá utratit i milion, ale která z nás touží po zlatém kočárku 🙂

Jak tu někdo psal - samostatný přebalovák není potřeba, dá se koupit samotná omyvatelná přebalovací podložka (stojí necelý čtyři stovky). Mezi námi, já si přebalovák vyráběla sama v 8.měsíci - tři prkýnka a silná sololitová deska, a pošít kus molitanu takovým tím omyvatelným ubrusem. Skvěle mi sloužil na obě děti, nebyl těžký a normálně jsem ho dávala přes postýlku. Ale musím říct, že při druhém dítěti jsem ho už moc nepoužívala a házela jsem si jen tu ušitou podložku na stůl, bylo to s batoletem v zádech rychlejší 😉 Kočárek jsem kupovala z druhé ruky, postýlku jsme dostali darem (druhou pro druhé dítě jsem pak kupovala použitou za čtyři stovky a dost často se nabízí i za odvoz, jen to chce začít hledat včas, může to být na dlouhé lokte). Oblečení... Velikost 56 nemá příliš cenu, z toho rychle vyroste, takže to jsem měla pár kousků a u zbytku ohrnovala rukávy (za 14 dní jim to už nebylo!!!). Povlečení na postýlku jsem zezačátku nepotřebovala vůbec, dítě mi spalo v zavinovačce a jen jsem přes něj dávala deku, když mi přišlo studené. Kupovat předem lahvičky je nesmysl, sstejně tak odsávačka nebo sterilizátor. To jsou věci, které se dají v případě nutnosti dokoupit (a odsávačka půjčit). Co se týče kosmetiky, tak pro miminko do 6-ti měsíců není potřeba vpodstatě vůbec, spíš se doporučuje koupit v lékárně kvalitní slunečnicový olej. Miminka mají hodně jemnou pokožku, takže by se neměly zbytečně máčet v nějakých pěnách a tak. Jinak třeba velmi dobré zkušenosti mám se značkou Batole a to je kosmetika hodně levná 🙂 Co asi nejvíc leze do peněz, to jsou plínky. To je zrovna věc, kterou si člověk nemůže moc vybírat, protože záleží na tom, co bude dítěti sedět. Taky můžeš používat látkový, tam je větší pořizovací odnota, ale pak už to jen pereš.

To je román, omlouvám se 😅

amabilis
11. zář 2013

@uztotakbude Být tebou, tak asi stálou práci zatím nehledám. Ta šance, že si tě tam nechají, je minimální a co kdyby se ti odařilo najít práci, o kterou bys stála? Takže být tebou, tak fakt sháním spíš dlouhodobou brigádu. Ale když se tak nad tím zamyslím, tak co když se ti nepodaří otěhotnět třeba rok? Možná nad tím zkus takhle nepřemýšlet a nech tomu volný průběh?

kamino
11. zář 2013

Ja bych se zase naopak zamestnat nechala,nevis,kdy se zadari a kazda kacka dobra,navic po odpracovani urcitych dni mas narok na materskou a nemocenskou. V neposledni rade budes mit kam se pripadne vratit. Ja bych do prace rozhodne sla.

kitinka76
12. zář 2013

@amabilis jediné s čím si dovolím nesouhlasit je slunečnicový olej. Zbytečně vysušuje pokožku - lepší je olivový, mandlový nebo meruňkový olej 😉 jinak s tím tvým románem souhlasím do poslední tečky

blahova_andrea
12. zář 2013

@uztotakbude to ano, ale ty zase bereš jen variantu, kdy budeš moct až do porodu pracovat. mluvila jsi ale i o zdravotních komplikacích a tudíž je možné, že tak dlouho pracovat nebudeš a budeš muset doma odpočívat. to fakt nejde posuzovat a plánovat až teď. bohužel člověk míní, ale život mění 😉

amabilis
12. zář 2013

@kitinka76 Já v podstatě skoro nemazala. Moje děti měly krásnou pokožku. Já je totiž koupala ob den, či ob dva a jen v čisté vodě. Občas jsem tedy vzala šamponem vlásky, protože jsem musela hlavičku promastit, aby šla jemně odstranit seborea, takže takovýmto způsobem slunečnicový olej moc nevysušoval (protože jsem ho vpodstatě nepoužívala 🙂 ). Na první dítě jsem měla vyškvařené nepřepálené sádlo, přefiltrované přes plachetku. Ale to mi smrdělo. Z toho, co tu píšeš, mi přijde nejsympatičtější ten mandlový olej, tak jestli se nám zadaří třeťátko, tak ten určitě pořídím!!! Joj, to bude voňavé miminko 🙂

kitinka76
12. zář 2013

@amabilis já jsem pro svoje první chtěla "jen to nejlepší" jooo mladá a blbá, tak jsem nakoupila kosmetiku Johnson's Baby a malá se mi osypala 😅 od té doby jsem taky kupovala jen rostliné oleje v lékárně 😉

uztotakbude
autor
12. zář 2013

@amabilis V pořádku. To jsem o tom přebalováku apod. psala právě já. Připadá mi nesmyslné nepořídit si dítě kvůli přebalováku, sterilizátoru a jeho ceně apod. To jsou moderní nesmysly. Naše mamky to taky neměly a žijeme.

uztotakbude
autor
12. zář 2013

@amabilis PS: Na mateřskou budu mít nárok tak jako tak. Nechám si ji vypsat přes manžela. Sice se na úřadě budou cukat, ale nárok na to ze zákona mám, tak ať se cukají, ale dělají co mají.

uztotakbude
autor
12. zář 2013

@amabilis Už jsem brigádu odmítla. Nastoupím do toho call centra a hotovo. Pár měsíců zatnu zuby a vydržím tam a pak se uvidí. Buď budu už těhotná a nebo budu při práci v cc hledat něco jiného.

uztotakbude
autor
12. zář 2013

@blahova_andrea Plánovat to určitě nejde, ale raději budu počítat s tím, že budu pracovat až do konce, než si zavřít dveře k práci. A navíc je rozdíl ve výplatách mezi tou brigádou a tím HPP víc jak tři tisíce a to je dost.

orchidis
12. zář 2013

@uztotakbude Jako personalistka Ti odpovím narovinu. Jdi nejdřív makat, nebo Tě s dítětem, bez praxe a se zdrav. omezením v dnešní době už nikdy nikdo nezaměstná. Kruté, ale je to tak. Howg.

uztotakbude
autor
12. zář 2013

@orchidis Jenže já z ohledu práce žádné zdravotní omezení nemám!!! Takže s tím bych vůbec nekalkulovala.

amabilis
12. zář 2013

@uztotakbude Jak mateřskou přes manžela, to nejde. Pokud má manžel nárok na mateřskou, tak ty díky tomu máš nárok na výběru délky a výše rodičáku, ale ne na mateřskou, ta je podle mě nepřenosná, to by musel zůstat s dítětem doma on. Pokud teď budeš pracovat (a i brigádně), tak pokud jsi za poslední dva roky odpracovala 270 dní, tak na mateřskou nárok mít budeš. Zní to kostrbatě, ale nemám čas nad tím moc koumat, mám n aklíně škodiče 🙂

orchidis
12. zář 2013

@uztotakbude Pokud zaměstnavatel bude chtít výpis ze zdrav. karty, tak celiakie se jako závažné zdrav. omezení bere 😉.

orchidis
12. zář 2013

@uztotakbude Ale to už je fakt mimo téma. Ptala jsi se, odpověděla jsem Ti 😉 a tím končím. Jo a Amabilis má pravdu, mateřskou nedostaneš, jen snad budeš moci zvolit délku rodičáku, díky příteli. Pokud ne, dostaneš rodičák na 4 roky a hotovo. Nás teda děti stojí hodně, ale šlo by to i za míň - to je jasný, nicméně ty hlavně počítej i s variantou, že Tvý děti budou velmi pravděpodobně taky celiatici a navíc alergici a to se finančně fakt prohnete. Sama nejlíp víš, jak je bezlepková dieta drahá.

uztotakbude
autor
12. zář 2013

@amabilis Právě že to není pravda. Jde to. Vezme se mateřská na něj, pak sepíšeme papír, že péči o dítě přebírám já, on u svého zaměstnavatele na dobu pobírání mateřské podepíše jinou smlouvu, bude tam chodit brigádně na jinou smlouvu a normálně vydělávát. Po uplynutí mateřské nastoupí normálně do práce na původní smlouvu, tak jako by byl celou dobu doma s dítětem.

uztotakbude
autor
12. zář 2013

@orchidis To by měl zajímalo, v čem je závažné. Když člověk jí jen zeleninu, protože je vegetarián, tak to taky zaměstnavatele zajímá?

uztotakbude
autor
12. zář 2013

@orchidis Dítě nemusí být nutně celiak. Ted jsem si tu psala s jednou maminkou, ta má taky celiakii a už má asi šestiletou slečnu a ta ji nemá.

kamino
12. zář 2013

@uztotakbude a jak budes vedena ty,kdyz manzel bude brigadnicit? Urad prace,nebo kdo bude platit pijisteni?

uztotakbude
autor
12. zář 2013

@kamino To nevím, to se ještě musí zjistit. I kdybych si ho měla platit já, tak si myslím, že se to pořád vyplatí.

uztotakbude
autor
12. zář 2013
blahova_andrea
12. zář 2013

@uztotakbude to má teda i on dobrého zaměstnavatele, protože nejen, že si to nechtějí komplikovat na úřadech, ale zaměstnavatelé taky člověka raději pošlou do háje, než by řešili pár papírů na víc a vyšli mu vstříc. pokud tu možnost máte, tak je to super.

uztotakbude
autor
12. zář 2013

@blahova_andrea Jo, zaměstnavatele má fajnového. Je to maličká firma a jsou tam jak rodina.

zmrz_lina
12. zář 2013

Já nevím, asi bych do toho bez praxe nešla. Já mám aktuálně cca 3 roky praxe po škole (a 4 roky praxe na 0,5-0,75 úvazek vedle školy) a stejně jsem furt na vážkách. Vloni jsem změnila místo na mnohem lepší (náplní práce) a nyní mám sml. na dobu určitou a neměla bych se pak kam vrátit. Kdybych neměla praxi vůbec, nešla bych do toho.

uztotakbude
autor
12. zář 2013

@zmrz_lina No tak to máš sedm let praxe. Kdybych chtěla tolik let praxe já, tak musím začít dítě zkoušet až po třicítce a to fakt nechci. Sedm let praxe je podle mne až dost.

kocicinka
12. zář 2013

No, holky, kdyby to bylo bez té praxe tak vážné, tak by asi nebylo tolik mladých maminek. Schválně, zeptejte se jich, jak to pak udělají 🙂
https://www.modrykonik.cz/diskuse/prozivam-to-s...

zmrz_lina
12. zář 2013

@uztotakbude - jako praxi ti každý stejně započítá až HPP, praxi v oboru, kterému se chci věnovat, mám rok a půl 😉 Ale o mě nejde, rozhodni se, jak sama uznáš za vhodné, můj názor je ale takový, že v tvé situaci bych nad tím ani neuvažovala.

zmrz_lina
12. zář 2013

@kocicinka - maminky do 26 let můžou mít ale i třeba 8 let praxe, záleží, pokud končily třeba s výučákem. Taky mám kamarádku, co měla mimčo v 23 letech, jenže už měla 4 roky praxe (po maturitě nešla na VŠ) a smlouvu na dobu neurčitou, tzn. má místo až se bude chtít vrátit.