Bez praxe s dítětem, našly jste po rodičáku práci?

uztotakbude
11. zář 2013

Ahoj holky. V srpnu jsme se s manželem domluvili, že se začneme snažit na podzim o miminko. Jsem rok po škole a rok na pracáku. Nemůžu najít práci. Teď v pondělí jsem byla u doktorky s tím, že mám rozházený cyklus a že to lítá až v rozmezí 14 dnů a že pak nevím, kdy dostanu MS a furt s sebou musím nosit vložky a i s nějakým zjištěním, zda vůbec mám ovulaci si nevím rady. Doktorka mi nasadila Duphaston a máme se prý za měsíc raději už začít snažit. Když by to nešlo, tak v březnu přijít a bude se to prý muset řešit. Já jsem najednou ze všeho vyjančená a bojím se a to dost. Měli jsme se snažit na přelomu října a listopadu a já si říkala, že nastoupím na HPP do call centra, že mi akorát tak nějak bude končit zkušebka a že mne těhotnou pak nemohou vyhodit. Jenže do toho se mi namotaly nějaké starosti se zubama, takže do call centra bych mohla nastoupit až v říjnu a doktorka přišla se snažením už za měsíc. Manžel je v pohodě, seděl v čekárně na gyndě a četl si tam časopis Maminka a celou cestu domů mi vykládal, jak to bylo zajímavé a co se tam dočetl a že to budeme kupovat. Na to, že se máme začít snažit dřív neřekl vůbec nic a prý v pohodě. Takže jediná vyjančená a vyděšená jsem já. Když řeknu, že se bojím jak vše utáhneme finančně, tak mi manžel řekne, že půjde občas v sobotu do práce, aby byla výplata větší a že jsme to přece už řešili a že je lepší mít rodičák jak nulu z pracáku, že to zvládneme. Když řeknu, že se bojím, že za tři roky s děckem a bez praxe vůbec nebudu moct sehnat práci, protože ji nemůžu sehnat ani teď bez děcka jako absolventka, tak mi řekne, že nemá smysl řešit co bude za tři roky, že za tři roky může být vše jinak. Přitom ještě před pár měsíci to byly jeho hlavní argumenty proč dítě ne. Mám celiakii a vím, že celiaci mají problém s potratovostí, že otěhotnění trvá dlouho, někdy nejde vůbec a že se mají snažit dříve jak zbytek populace. Taky trpím na cysty na vaječnících. Vím, že ze zdravotního hlediska, bych to moc odkládat neměla, ale bojím se jak a z čeho pak budeme žít. Je tu někdo, kdo to tak měl a už má dítě třeba odrostlé a je bez rodičáku? Našly jste dámy práci, nebo ne? A jak to zvládáte?

blahova_andrea
11. zář 2013

tvůj muž má pravdu v tom, že nemá smysl řešit, co bude za tři čtyři roky. jsou maminky, které práci našly bez problémů a jsou takové, co mají x škol a štěstí stejně neměly. třeba se trh práce trošku změní a najdeš pak práci líp jak teď. také záleží co dělá a kolik vydělává tvůj přítel a jestli máte vlastní bydlení, něco našetřeno.
když to řeknu čistě za svou nezodpovědnou osobu, tak já byla asi relativně zdravá, hodiny mi extrémně ještě netikaly, vlastní bydlení nemám, jen nějaké úspory na dorovnání výpadků a zpoždění v penězích a...? pořídila jsem si dítě s mužem, který je celé dny pryč, peníze moc nenosí, protože má dvě děti z prvního manželství a spoustu dluhů a taky žijeme a nemyslím si, že úplně nejhůř.
ono je to fakt o spoustě faktorech a hlavně o přístupu a dobré vůli. mít zdravotní problémy, být vdaná a chtít rodinu, tak bych asi nic moc dalšího nezvažovala tak fatálně, jako se toho děsíš ty. vždyť jsou na tom některé ženy mnohem hůř a také jsou matkami. do cc klidně nastup jestli chceš až si dáš ty zuby do kupy. ono to, že se začnete snažit dřív přece neznamená, že se hned zadaří, zvlášť, když jsi si toho tak dobře vědoma díky zdraví. třeba ti zkušebka krásně vyjde, otěhotníš až potom a všechny tyhle nervy budou zbytečný 😉

uztotakbude
autor
11. zář 2013

@blahova_andrea Máme vlastní byt 1+1 bez dluhů, ovšem jsme v něm dva dospělí a pes. Matka mi před rokem říkala, že až budeme mít prcka, tak to s náma vymění, nechá nám její 2+1 v jiném městě a vezme si naši 1+1, kterou prodá a koupí si garzonku ještě jinde. Ale taky mi furt říká takové kecy, že jestli si udělám děcko bez toho, aniž bych pracovala tak mi zpřeráží nohy apod. Takže je otázka, jak moc se na ni dá spoléhat. Manžel vydělává cca 15 000 Kč čistého. Našetřeno máme cca 40 000 Kč.

uztotakbude
autor
11. zář 2013

@blahova_andrea http://www.novinky.cz/diskuse?id=333532&article...

V tomto článku teď jedna paní píše, cituji:

Jde zde o jednoduché počty:
1. Pořizovací náklady před narozením dítěte asi 50 000 Kč.
2. Porodné na první dítě nic, pokud oba partneři vydělávají dohromady nad 20 000 Kč měsíčně.
3. Dříve rodiče důchodci mohli podporovat své provdané dcery a ženaté syny. Dnes při důchodech pod 10 000 Kč si to z důvodu přežití tady a teď zkrátka nemohou dovolit, když za byt dají kolem 6-7 tisíc Kč měsíčně...kde je život důchodců v klidu, zdraví a dostatku, který jim umožní důstojně dožít v této společnosti ?
4. Prvňáček údajně stojí rodinu přes 8 000 Kč nákladů pro nákup potřebných věcí do začátku školy
5. Studia dítěte na střední škole+vysoké škole přes milion korun.

Dá se těmto počtům věřit? je to vážně tak? Výbava pro dítě 50 000 Kč. I když ji koupím v bazárku? Prvňáček 8000 Kč? (No nevím, to snad každý ví dopředu, že dítě jednou půjde do školy, tak našetřit 8000 Kč nemůže být zase takový problém, ale i tak se mi to zdá hodně).

kitinka76
11. zář 2013

@uztotakbude kluci v práci kdysi spočítali, že děcko vyjde +- na milion..... ale mám bezdětnou kamarádku a milionářka není 😀 😀 😀
a co se týče toho článku.... postýlku jsem měla ještě po sobě, minioblečky ze kterých hned vyroste ze sekáče, autosedačku z bazaru, takže jediné co tak kočárek.
a prvňáček - potřebuje pořádnou aktovku - asi 1000 káčé, ale většina dětí ji stejně dostane k narozkám nebo od ježíška a pracovní sešity - ty můžou ýt taky tak do 1000....
takže spíš záleží na tom jak moc jsi náročná 😉

uztotakbude
autor
11. zář 2013

@kitinka76 Všechno z bazárku a sekáče. Podle mne tohle dítě tak do devíti či desíti let věku vůbec nevnímá. A i v bazárku a sekáči se dají najít pěkné věci. Sama nakupuji už jen v sekáči (pouze boty samozřejmě ne).

uztotakbude
autor
11. zář 2013

A ještě otázka:

a) nastoupím do Kauflandu na kasu jako brigádnice a při ÚP si mohu vydělat max. 4000 Kč hrubého. Bude to v místě bydliště, i když na dohodu. A budu čekat a doufat, že po roce co jsem neměla štěstí ho najednou mít budu a najde se něco lepšího.
b) přestanu stále na něco čekat a nastoupím do Brna do call centra, budu cca 40 - 50 km dojíždět, budu mít 12 000 Kč hrubého a bude to na HPP. Ale práce která je po psychické stránce velmi náročná.

Co byste si vybraly???? Fakt si nevím rady, nemůžu se rozhodnout a tlačí mne čas. POMÓÓÓC. 😀

hojda
11. zář 2013

@uztotakbude Tak já bych řekla, že ty děti to vnímají dříve, že jedno dítě má všechno nové značkové a druhé ne. Každopádně je to vina hlavně nás rodičů 😠 😠 😠 .

kitinka76
11. zář 2013

@uztotakbude mám doma desetiletou a můžu ti říct, že už sakra vnímá!!! (ale má starší ségru) 😀 ale víš co, kolikrát potřebujeme nějaký hadr (třeba na karneval nebo tak) a ona si v seku vybere i něco na normální nošení. A jindy zase dojde, že nějaké trika jsou jí malé, ať to hodím na aukro, ať si může vybrat novou parádu 😉

eimmy
11. zář 2013

máme 2 letou dceru. kočárek . postýlka+matrace . vanička, přebalovací půlt, autosedačka, oblečení od 56-62 vel. 4 povlečení na postýlku 6 prostěradýlek, lahvičky,sterilizátor, odsávačka, zimní fusak. kvalitní kosmetika, ono se to nezdá ale 50 tis, nám nestačilo.
upřímně - i když možná trochu drsně.... nemít našetřeno a počítát s tím že se to "nějak" poplatí a uživí tak to je naivita tedy aspon pro mě.

uztotakbude
autor
11. zář 2013

@hojda Tak možná to vnímají dříve, ale já chci normální dítě. Myslím si, že to, že se mu rodič věnuje nenahradím žádným značkovým oblečením. Mé dítě bude mít akční rodiče a to je za deset značkových mikin 😀 Chci chytré a společenské dítě, které se ve světe neztratí a to docílím jen svou péčí. Chci aby v životě něco zažilo a vidělo. Nechci rozmazleného fracka, co musí mít vše značkové!

kitinka76
11. zář 2013

@uztotakbude tak to je otázka..... mladá je teď na brigádě, ale bude mít dost odpracovaných hodin, takže jí budou platit i sociální a zdravotní a na pracák nemusela.
Hodně asi záleží, jaký máš spoj do toho Brna... od nás jede vlak co hodinu od brzkého rána do půlnoci a klidně bych do toho šla.... Ale jestli máš přímý spoj dvakrát denně 😒

martiska36
11. zář 2013

@uztotakbude Já bych si vybrala HPP, mysli především na sebe a zajisti se takhle dopředu. S celiakií pravděpodobně stejně budeš na rizikovém, jde o to přežít ty 3 měsíce. A pro postýlku si klidně přijeď, malá z ní stejně vyrostla... 🙂

kitinka76
11. zář 2013

@eimmy ale zase já se u prvního obešla bez přebalovacího půltu... není to pohodlné, ale jde to. Lahvičky, sterilizátor a odsávačku jsem nevedla nikdy - přišlo mi to zbytečné. Je to o tom, jak moc jsi náročná 😉

uztotakbude
autor
11. zář 2013

@eimmy Ale my máme našetřeno. Nečetla jsi co jsem odepisovala?

uztotakbude
autor
11. zář 2013

@eimmy PS: Třeba přebalovací pult je podle mne naprostá zbytečnost. Přebalovat budu na posteli nebo sedačce na dece. Dělalo se to tak vždycky, zvládneme to tak i my. Postýlku mám po mne, nic jí není a manžel dělá v truhlářské dílně. Jakákoliv úprava je zdarma a bez problémů, takže tady jen matračku. Kosmetiku snad nenakupuju dopředu ve velkém. To nakupuji až z rodičáku postupně. Vaničku máme. Autosedačku i kočárek chci po někom. Sterilizátor? Budu to dělat jako naše babičky. Obleční z dětského sekáčku. Fusak snad dostanu jako dárek od mamky. Odsávačku od taťky nebo naopak.

uztotakbude
autor
11. zář 2013

@kitinka76 Jezdí mi každou půlhodinu. Ale jen do desíti do večera.

jemi
11. zář 2013

@uztotakbude ahoj, já se budu vyjadřovat k té celiakii, taky jí mám a jsem v 18tt s druhým mimčem. U celiakie je problém když o ni nevíš a nedržíš dietu (já nemohla 2 roky otehotnet, než se na to přišlo), ale když už držíš dietu nemusíš se ničeho bát. Žádne zvýšené procenta potratovosti...nejsou.
Já jsem taky na mateřské bez praxe, občas mě přepadne myšlenka, kde budu pracovat za 2 roky, ale snažím se na to nemyslet. Já mám výhodu, že jsem z Prahy, kde je víc pracovních míst a že jsem vystudovala obor, kde je spíš nedostatek pracovních míst.

uztotakbude
autor
11. zář 2013

@martiska36 Díky, ale postýlku zrovna mám. Spíš kočárek budu možná shánět na půjčení, nebo odkoupení za menší peníz, než je nový.

blahova_andrea
11. zář 2013

@uztotakbude já si zas myslela, že mi to sežrat moje máma a naopak příjemně překvapila. na její pomoc 100% nespoléhej, ale rozhodně by to od ní bylo hezké. ono taky jedna věc je, co říká teď a druhá je, co bude až zjistí, že fakt bude babičkou. to nikdy nevíš. dítko není levnej špás, ale nedá se to paušalizovat. ne všichni chtějí a mohou mít vše nové a značkové, ale to je dítěti jedno a rozhodně proto není méně milované nebo dokonce nešťastné. my máme všechno půjčené nebo z bazárků a slev a kluk je spokojený dítě. aspoň může řádit a nejsem tak nervozní, když něco ničí 😀

blahova_andrea
11. zář 2013

@uztotakbude těm počtům nevěř. už jsem psala, že se to nedá paušalizovat. každé dítě "má jinou cenu", když to napíšu takto hnusně. je rozdíl kojené a nekojené, z města a z vesnice, od rodičů se zázemím a toužících po dokonalosti po rodiče, kteří vystačí s málem a nemají každou novou vymoženost.

1. záleží kolik, kde a čeho koupíš, dostaneš nebo si půjčíš
2. souhlasím, porodné je prakticky pro většinu obyvatelstva zrušeno
3. souhlasím s částí o důchodech k nevyžití a tudíž nezbývá na podporu dětí, ale upřímně...kolik z vás má holky rodiče v důchodu? já znám jen samé pracující, kteří se tedy podporovat snaží, ale zase nemají čas na hlídání a jinou pomoc, takže si pak musíme vybrat, buď rodiče pomůžou finančně, protože chodí do práce nebo jsou v důchodu a máme hlídací babičky, ale bez peněz...to jsou ovšem zase ti šťastnější...záleží jaké má kdo rodiče, zase nelze paušalizovat
4. také záleží kde a kdy nakupujete, dá se pořídit i za polovinu
5. já teda na střední rodiče rozhodně milion nestála a také jsem neměla kapesné, ale chodila na brigády. s vš teda zkušenost nemám, ale neznám studenta vš, co by někde nepracoval a nepodílel se na své budoucnosti. takže zase záleží jak v které rodině je to zavedeno a taky odkud kdo je, protože asi ne všude se dá brigáda najít apod.

kitinka76
11. zář 2013

@uztotakbude tak vidíš, spojení je celkem v pohodě.... nebo bys dělala i odpolední???

blahova_andrea
11. zář 2013

@uztotakbude a jakou máš vlastně školu?
s tím dojížděním do brna to není tak hrozný jestli jsi přímo z blanska, ale co se týká toho cc...na to člověk prostě musí mít povahu a žaludek, každý to dělat nemůže. ale ono to zas není žádný med asi ani v tom kaufu za kasou. sama musíš taky vědět na co fyzicky a psychicky máš, k čemu jsi líp stavěná 😉

blahova_andrea
11. zář 2013

@eimmy no vidíš a já dostat porodné, tak vystačím s tím 😉 záleží totiž na rodičích, kolik je dítě stojí 😉

blahova_andrea
11. zář 2013

@uztotakbude tak úplná zbytečnost to není. já si dopřála hned dva a to jsme sociální rodina. ono záleží jak budeš mít stavěný bydlení a je to fakt jiný luxus pro tvá záda. já měla na široké komodě (20let staré - viz album) takový ten pěnový omývací přebalovák půjčený od kamarádky a v koupelně na druhé straně bytu jsem měla za 500,- velkej dřevěnej přebalovák, kterej dělal nějakej šikovnej tatínek pro své dítko. výdaje skoro žádný, ale to pohodlí, holky. jako do nového za 5000,- bych nešla ani náhodou, to raději ta postel, ale když se zadaří takto...však má na to hledání člověk x měsíců čas 😉

blahova_andrea
11. zář 2013

@uztotakbude koukám, že stojíš nohama docela na zemi, nejsi náročná, spoustu toho máte nebo ti nevadí nemít to nové...já se o tebe teda zas tak nebojím, že bys to nezvládla 😉

uztotakbude
autor
11. zář 2013

@kitinka76 I odpolední, ale končí se tam v osm večer.

uztotakbude
autor
11. zář 2013

@blahova_andrea Já nejsem z Blanska. Jsem z Boskovic.

uztotakbude
autor
11. zář 2013

@blahova_andrea Já nejsem náročný člověk. Jediné do čeho jdou u nás peníze je jídlo. Nechodím moc ven, oblečení si ku puji v sekáči. Jediná další věc, kterou jsem si pořídila a která mi doslova žere peníze je pes...jenže to není věc, to je můj kamarád.

janefales
11. zář 2013

a opravdu chceš miminko? Spíš si myslím, že si tím na 100 % jistá nejseš. Když řeším tamto a onohle. Chcete miminko zkoušet na přelomu říjen/listopad, když začnete hned to už není takový rozdíl. A pokud budeš mít někde zkušební dobu, tak věř tomu, že ti smlouvu nechají dojet a prostě neprodlouží a hotovo. Nevyhodí tě jen tehdy, pokud budeš mít smlouvu na neurčito a i to není záruka, že po mateřský budou mít pro tebe práci a klidně ti po nástupu do práce můžou dát výpověď. Nechci být hnusná, ale v dnešní době to tak prostě je. Já přestala brát antikoncepci v září 2012 neřešili jsme žádnou ovulaci nic takovýho, nechali jsme tomu volný průběh a ejhle jsem v 9 týdnu. Ono to nemusí být tak rychlé.

uztotakbude
autor
11. zář 2013

@janefales Já vím, ale oproti tobě je třeba moje kamarádka, která přestala brát antikoncepci a za dva měsíce zjitila, že je v pátém týdnu. Já dítě chci na tisíc procent. Ale ty jsi nepochopila jádro pudla. Já vím, že mi nikdo neprodlouží smlouvu, když otěhotním. Jde mi ale o to, abych měla kde pracovat do toho osmého měsíce, než půjdu na mateřskou. Takto když budu ve zkušebce, tak zjistí, že jsem těhotná a můžou mi říct: "zítra nechoďte". Když jsem po zkušebce a těhotná, tak jsem v ochranné lhůtě a vyhodit mne nemohou do té doby, než mi doběhne smlouva. Kdežto ve zkušebce se dle mne na žádnou ochrannou lhůtu nehraje. Jde mi o to, že než dítě porodím, můžu si ještě něco našetřit. Lepší než ležet s pupkem doma a počítat každou korunu, ne?