Bez praxe s dítětem, našly jste po rodičáku práci?

uztotakbude
11. zář 2013

Ahoj holky. V srpnu jsme se s manželem domluvili, že se začneme snažit na podzim o miminko. Jsem rok po škole a rok na pracáku. Nemůžu najít práci. Teď v pondělí jsem byla u doktorky s tím, že mám rozházený cyklus a že to lítá až v rozmezí 14 dnů a že pak nevím, kdy dostanu MS a furt s sebou musím nosit vložky a i s nějakým zjištěním, zda vůbec mám ovulaci si nevím rady. Doktorka mi nasadila Duphaston a máme se prý za měsíc raději už začít snažit. Když by to nešlo, tak v březnu přijít a bude se to prý muset řešit. Já jsem najednou ze všeho vyjančená a bojím se a to dost. Měli jsme se snažit na přelomu října a listopadu a já si říkala, že nastoupím na HPP do call centra, že mi akorát tak nějak bude končit zkušebka a že mne těhotnou pak nemohou vyhodit. Jenže do toho se mi namotaly nějaké starosti se zubama, takže do call centra bych mohla nastoupit až v říjnu a doktorka přišla se snažením už za měsíc. Manžel je v pohodě, seděl v čekárně na gyndě a četl si tam časopis Maminka a celou cestu domů mi vykládal, jak to bylo zajímavé a co se tam dočetl a že to budeme kupovat. Na to, že se máme začít snažit dřív neřekl vůbec nic a prý v pohodě. Takže jediná vyjančená a vyděšená jsem já. Když řeknu, že se bojím jak vše utáhneme finančně, tak mi manžel řekne, že půjde občas v sobotu do práce, aby byla výplata větší a že jsme to přece už řešili a že je lepší mít rodičák jak nulu z pracáku, že to zvládneme. Když řeknu, že se bojím, že za tři roky s děckem a bez praxe vůbec nebudu moct sehnat práci, protože ji nemůžu sehnat ani teď bez děcka jako absolventka, tak mi řekne, že nemá smysl řešit co bude za tři roky, že za tři roky může být vše jinak. Přitom ještě před pár měsíci to byly jeho hlavní argumenty proč dítě ne. Mám celiakii a vím, že celiaci mají problém s potratovostí, že otěhotnění trvá dlouho, někdy nejde vůbec a že se mají snažit dříve jak zbytek populace. Taky trpím na cysty na vaječnících. Vím, že ze zdravotního hlediska, bych to moc odkládat neměla, ale bojím se jak a z čeho pak budeme žít. Je tu někdo, kdo to tak měl a už má dítě třeba odrostlé a je bez rodičáku? Našly jste dámy práci, nebo ne? A jak to zvládáte?

amabilis
12. zář 2013

@uztotakbude Tak pod tím si moc dobře ndovedu představit, co že bys to měla vlastně dělat 🙂

kocicinka
12. zář 2013

@uztotakbude na call centru právě možnost karierního postupu je. Taky jsem tam pracovala, několik let....A je jim celkem jedno, jakou máš školu.Když jsi šikovná, tak můžeš postoupit a dělat třeba školení nových zaměstnanců, atd.
Já nevím, mě o karieru nikdy nešlo, chtěla jsem jen dělat, co mě baví. Před MD jsem pracovala jako soc pracovnice v domově pro seniory a tam postup tedy nebyl žádný- nebylo kam. Vždycky sem tak nějak brala, co se nabízelo, a při tom hledala lepší, popř. se snažila o dítě.

bolekat
12. zář 2013

@orchidis personalisti jsou pěkni supi..máma když v cca 50 hledala místo, tak si její věk ČERVENĚ zakrouzkovali.. však se Vám to zlo jednou vrátí. A celiakie není žádný závažný zdráv. problém, když už jsme u toho..

uztotakbude
autor
12. zář 2013

@amabilis Učit na ekonomkách administrativu provozu, hospodářské výpočty, účetnictví apod. Ale jen prakticky, ne teorii.

amabilis
12. zář 2013

@uztotakbude Tak to je skutečně na prd. Chce se mi napsat- proč jsi to proboha studovala 🙂 Ale je to zbytečné, protože to tak prostě je. Zkus to call centrum nebo něco jiného a ono se to vytříbí. Hlavně nemá smysl přemýšlet, co by, kdyby, ale konat 😅

hojda
12. zář 2013

@amabilis Kamarádka to teď zjistila u manžela a syna je to docela záhul pro domácí rozpočet, aby trošku ušetřila, tak se od sporáku v podstatě nehne a vše jim vaří sama, připravuje i těstoviny atd. ☹

amabilis
12. zář 2013

@hojda Tak to je mi jí líto ☹ Zas na druhou stranu nemusí vařit nadvakrát.

hojda
12. zář 2013

@amabilis Má ještě dceru a sebe, takže vaří některé věci nadvakrát ☹ . Pokud by vyřila pro celou rodinu stejně, tak se asi nedoplatí.

amallie
12. zář 2013

@uztotakbude já tím chtěla jen říct, že značkové oblečení je to poslední, o co v životě dětí jde a přesto vždycky, když někdo nezasvěcený řeší finance, tak zmiňuje zrovna toto
já jsem psala, že bych se snažila, ale nastoupila do práce a ne na brigádu
než otěhotníš, můžeš nějaké peníze vydělat a našetřit

uztotakbude
autor
12. zář 2013

@amabilis Protože když jsem to začínala studovat, byl o to velký zájem. Učitelé na SOŠ a SOU najednou museli mít vystudovanou VŠ a neměli a tak jich mělo hodně končit a za ně měli nastupovat absolventi VŠ. Jenže během mého studia se vyměnili ministři a vše se změnilo. Obor to byl dobrej, jenže pan nový ministr rozhodl o slučování škol a spousta oborů byla zrušena, takže bylo najednou potřeba méně učitelů.

uztotakbude
autor
12. zář 2013

@hojda Těstoviny jsou zrovna otázkou pár korun! To vůbec nechápu proč to připravuje doma. Vaření je stejné, akorát se musí zahušťovat bramborovým škrobem, nebo bezlepkovou moukou. Horší je to s pečivem, to je ta největší darda.

uztotakbude
autor
12. zář 2013

@amallie Ano, já taky brigádu už odmítla.

blahova_andrea
13. zář 2013

@uztotakbude chápu jak to myslíš. já vyrůstala podobně, tedy až na tu lásku matky. ale bohužel si musíme přiznat, že naše doba byla jiná než je dneska ☹ to za nás stačilo už dnešním dětem nestačí. to, že je v něčem vychováme nezabrání tomu, aby se setkávaly "s jinou realitou" a nebylo jim to líto nebo nezáviděly. já třeba ve 12 letech skákala v brně na české přes švihadlo. no myslíte, že je to dneska ještě reálný? 😀 já chci vést syna taky spíš ke společné procházce po lese než k výletům do olympie, to jo. ale musím si přiznat, že to všechno není tak černobílý a rozhodně nebude snadný řešit co koupit a co ne, kam jít a kam ne. je fakt, že oblečení kupuji v sekáči, ale výlet do zoo nebo uspořádání oslavy mu prostě brát nebudu.

uztotakbude
autor
13. zář 2013

@blahova_andrea Výlet do ZOO ano, ale kolikrát ho za ten rok udělám? Na to se dá našetřit v pohodě. A na velké oslavy kašlu. Nemáme RD a do bytu se fakt nedá dotáhnout 20 kamarádů a dělat nějakou párty.

blahova_andrea
13. zář 2013

asi jak kdo. někdo jde jednou za rok do místní zoo, jiný objede i nějaké ty dál, jako větší výlet a někdo má permici, protože děti vyžadují zvířátka skoro každý víkend 😉 a oslavy? třeba já jsem z pěti dětí a když děláme oslavu, tak se nás sejde jen ta nejužší rodina a to je skoro 20 lidí. rodiče a pět dětí s rodinama 😀 ale ono zase není tak strašný koupit dětský šáňo, nějaký ten džus, křupky, upéct něco z listového těsta a uplácat dortík. to tak do peněz neleze. ale ty amerikanizované velké zdobené oslavy, co teď letí už ano. spousta lidí si prostě udělá oslavu venku, krásnou, sladěnou, dokonalou...se vším všudy a to už pakatel asi nebude. já myslím, že vše je prostě o životním stylu a finančních možnostech dané rodiny.

blahova_andrea
13. zář 2013

@uztotakbude ono je vše o lidech. někdo má čtyři děti, normální platy a je spokojený a žije si dle svého dobře a někdo má jedináčka, vydělává hříšné peníze a stále si stěžuje, stále nemá co by chtěl 😉 my taky počítáme každou korunu a stejně bych to být matkou za nic nevyměnila. i kdyby mi na něj chlap neměl nikdy dát ani korunu, tak bych to zpět nevzala.

a když jsi teda brigošku odmítla, tak už máš smlouvu do toho cc? kdy nastupuješ? mimo chodem jsem ti poslala srdíčko, tak snad ti přinese štěstí v práci nebo pomůže ke zdravému miminku 😉

uztotakbude
autor
13. zář 2013

@blahova_andrea Děkuji za srdíčko. Nemám smlouvu, až budu mít vyřešené zuby, tak si to pořeším.

hojda
14. zář 2013

@uztotakbude Mě říkala, že balíček těstovin přijde na 80,- a to stačí jen pro manžela, takže je dělá sama. Chleba taky peče, sehnat na malém městě bezlepkové uzeniny je taky problém (oni v obchodě ani nevědí, v čem lepek je a v čem není.....). Malému v jídelně jídlo neuvaří, tak si musí nosit z domova.....no nezávidím jí to ☹

lenka5731
14. zář 2013

@hojda bezlepkové těstoviny sam Mills stojí 35 Kč a jsou fajn, vyřiď to kamarádce... Má je globus, Billa a určitě další obchody... Prý se dají i levněji koupit po karton ech přímo od výrobce, na to se chystám, ale zkušenost zatím nemam. Mají i těstoviny do polévky.

lenka5731
14. zář 2013

@hojda a teď koukám, že jsou ty těstoviny běžné dostupné v eshopech, třeba lékárna. CZ za 26 kc

hojda
14. zář 2013

@lenka5731 Hmm, tak to asi vůbec neví, já se to moc nezajímala, jen co mi říkala ona.

hojda
14. zář 2013

A nejsou to kukuřičné? ty říkala, že jsou hrozné, že ty nechtějí.

lenka5731
14. zář 2013

@hojda jo, kukuřičné jsou. U nás teda mají úspěch a i v bezlepkové skupině holky kupují většinou jen tyhle... Jíme je celá rodina a to půlka lepek můžeme... T ak to nic. 🙂 a třeba Schar je drahý, to je pravda.

hojda
15. zář 2013

@lenka5731 Tak to je ono, ona říkala, že ty kukuřičné jí nejedí.

llluckaaa
15. zář 2013

@hojda Kukuřičné těstoviny jsou náhodou dobré. Já je občas kupuju a přijdou mi skoro stejné jako semolinové 🙂

babulinkab
15. zář 2013

@uztotakbude koukám, že jsme ze stejného města. S prací je zde problém. Já se vracela teď po rodičáku, musela jsem vzít horší práci za horší peníze, ale v konečném důsledku jsem ráda, že mě zpátky vůbec vzali a nevyhodili pro nadbytečnost, i když s odstupným.
Bohužel, když jsi mladá, tak na tebe koukají skrz prsty, že budeš mít dítě, po dítěti, na tebe koukají skrz prsty, že dítě bude pořád nemocné a ty na paragrafu, a až jsou děti velké, tak na tebe koukají skrz prsty, že jsi stará, tak si vyber, no 😅 😅 😅 😅

suzief
15. zář 2013

Ahoj, já bych bez praxe do toho též nešla, dnešní doba je těžká...i když toužím po mimču několik let za sebe jsem si zvolila rači pár let v práci a jistotu ( práce mě baví ) a pak mimčo, teď jsem ve fázi, že se snažím otěhotnět několik měsíců. Ale i když se zatím nedaří, neměnila bych své rozhodnutí ani na vtěřinu. Díky zaměstnání jsme si mohli dovolit spoustu věcí, po kterých jsme vždy snila. Po mateřské se budu moci vrátit, což je pro mě hodně důležité...držím pěsti, ať se rozhodneš jakkoli a pokud do toho praštíte, chce to mít nějakou finanční rezervu .🙂

jaya
15. zář 2013

@uztotakbude
Jestli muzu prispet, tak bych byt tebou sla na HPP. A to prave kvuli MD - abys mela nejake penize, nez prejdes na rodicak. Je to totiz presne tak, jak pisou holky. Kdyz nemas odpracovane dny, tak ti pritel/manzel muze dopomoci akorat k vyssi castce cerpani rodicaku, ale prispevek na penezitou pomoc v materstvi dostavat nebudes. To znamena - pri 11k cisteho (tveho pritele/manzela) - mas narok na cerpani cca 7000 mesicne - nez vycerpas celych 220 000.
Co se praxe tyce, nez jsem nastoupila do prvni prace na HPP, mela jsem v CV normalne brigady a zamestnavatele k tomu dost prihlizeli. Libilo se jim, ze jsem se pri VS neflakala, ale snazila privydelat. Ono to o leccems taky vypovida. MIsto po VS jsem nasla do dvou mesicu. Takze bych se vrhla na hledani nejakeho mista (treba nejaka asistentka v administrative nebo neco takoveho). Jestli se ti tedka tezko hleda prace, po RD to bude jeste mnohem horsi. Nejde o to, ze ti nekdo bude/nebude drzet misto, ale uvidi treba rok praxe, budou moct zavolat tvemu predchozimu zamstnavateli o reference. A mimochodem napr. u nas se na stejne misto vratila i holka po MD, ackoli nemela smlouvu. Holt se dobre osvedcila a po trech letech zase nastoupila (mezitim pro nas po nocich delala nejake zakazky).
Ja bych teda osobne na RD bez predchozi praxe nesla, pokud ovsem neplanujes dozivotne zustat jako zena v domacnosti 😅

uztotakbude
autor
15. zář 2013

@hojda Rýžové asijské těstoviny jsou taky bezlepkové a stojí do třiceti Kč. Má je Albert.

uztotakbude
autor
15. zář 2013

@jaya Na MD mám nárok přes manžela. To, že to 99 procent holek neví neznamená, že to nejde. Jde to! A nevím jak to myslíš s tím "vrhla na hledání práce". Já se na to "vrhla" před rokem a ani na minutu jsem s tím nepřestala. A k ničemu mi to není. Pro nás jsou jen dvě varianty: A) sbalit se a odstěhovat se za prací, což je nesmysl, protože manžel tu má jistou práci, kterou má rád a navíc tu máme byt, takže není tak jednoduché se ze dne na den sebrat a jít B) přestat věřit na zázraky a jít na mateřskou a přitom si třeba ještě něco dostudovat, nebo udělat kurzy jazyka apod. Já děcko chtěla už před rokem a půl, čekala jsem dost dlouho s tím, že najdu práci, ne?