Brigáda při mateřské - jaká smlouva je pro mě nejvýhodnější?

kacuda
24. led 2019

Zdravím vás, potřebovala bych od vás poradit. Jsem na rodičáku a z práce mě volali, že by potřebovali výpomoc. Co je pro mně nejlepší sepsat? "Dohodu o provedení práce" a nebo "Dohodu o provedení pracovní činnosti"? A budou mě z té vydělané částky ztrhávat daň? Děkuji za info. Katka

banitram
24. led 2019

@kacuda Daň bude záviset od výše výdělku a také od toho, jestli zde budet mít podepsané daňové prohlášení a kolik uplatníte daňových slev - to se u každého zaměstnance liší. U smlouvy na DPČ vám bude sráženo pojistné při výdělku nad 2999 Kč/měsíčně a u DPP u výdělku nad 10000 Kč/měsíčně. O vrácení daně si můžete požádat v daňovém přiznání v dalším roce.

kacuda
autor
24. led 2019

Daňové přihlášení nebudu mít a budu vydělávat kolem čtyřstovek za týden. A co je tedy lepší sepsat tu činnost a nebo o práci?

banitram
24. led 2019

@kacuda U DPP nesmíte překročit 300 hodin za rok u jednoho zaměstnavatele. Takže pokud počítáte s dlouhodobou prací, tak je lepší DPČ. Při měsíčním výdělku 1600 Kč a nepodepsaném prohlášení bude odvedena srážková daň 240 Kč. O srážkovou daň si požádáte v daňovém přiznání za rok 2019.

moly001
24. led 2019

@kacuda já měla při rodicaku DPP, s tim, že jakmile jsem překročila 300 hodin, napsala se smlouva nova na DPČ.

banitram
24. led 2019

@moly001 Ale při předpokládaném výdělku 1600 Kč měsíčně nemá smysl takto šachovat se změnami smluv v průběhu roku, protože při tak nízké částce stejně nebudou odvody pojistného a na daně to nemá vliv. Ať už budete mít DPČ nebo DPP, odvody pojistného nebudou a srážková daň bude ve stejné výši.