• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Budu mít nárok na dovolenou za rok 2012 i 2013?

11. dubna 2013 
Nyní jsem na RD, ale od 1.10.2012 budu přecházet na druhou MD. Při nástupu na 1. MD jsem pracovlala již 5 let pro stejnou firmu a mám smlouvu na dobu neurčitou. Za rok 2012 budu mít tedy MD více jak 60 pracovních dnů, v roce 2013 to bude 74 pracovních dnů. Budu mít nějaký nárok na dovolenou i za rok 2012 nebo jen 2013 ?
31. črc 2012 ve 23:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
@glimmer Budeš mít nárok na víc jak půlku dovolené za rok 2012 a na celou za rok 2013, přesný výpočet ti klidně udělám, ale až večer.
1. srp 2012 ve 12:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@j.a.n.i jestli bych tě mohla poprosit, byla by jsi hodná, účetní z práce mi napsala, že budu mít nárok na dovolenou pouze za rok 2013. Když jsem odcházela na dovolenou tak bylo 20 dní, ale od roku 2011 je 25 dní (ale netuším zda se mě tato změna dní dovolené týká). :wink:
1. srp 2012 ve 14:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
@glimmer Stačí ti to jen spočítat nebo chceš i paragrafy na argumentaci? Jinak pokud těch 25 dní máte z kolektivní smlouvy nebo nějakého vnitřního předpisu, tak se to týká i tebe.
1. srp 2012 v 17:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@j.a.n.i raději prosím i nějaké ty paragrafy, změna z 20 na 25 dnů, se týkala celé firmy.
1. srp 2012 v 18:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
Takže nárok budeš mít na 7/12 dovolené za rok 2012, tj. 14,5 dne a za rok 2013 celých 25 dní, s tím, že musíš požádat o ČERPÁNÍ dovolené, tak aby navazovala na konec mateřské. Jo a udělej to písemně a nech si potvrdit převzetí, ať nemohou cuknout.

Zákoník práce

§ 212
(1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.

§ 216
(3) Pro účely dovolené se jako výkon práce neposuzuje doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci, pokud nejsou uvedeny v prováděcím právním předpisu (§ 199 odst. 2). Doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce.

§ 217
(5) Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.

§ 223
(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
1. srp 2012 ve 20:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Děkuju. mě to podle informací co jsem vyčetla na netu, vyšlo hodně podobně za rok 2012. Jde mi hlavně o to, že mám průměr na den dovolené 3480,-kč, a nerada bych přišla o tak pěknou sumičku, která se fakt hodí. Díky moc. Pěkné léto.
1. srp 2012 ve 22:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i ahoj, mohla bych Tě taky poprosit výpočet (firma dává 25dní ročně) nebo alespoň o radu, jak se to počítá? Jsem na tom jako glimmer. Byla jsem na RD a teď 28.6. jsem přešla z RD na novou MD. V roce 2012 budu teda taky víc jak 60dnů na MD a v roce 2013 5pracovních dní. Chápu to dobře, že za rok 2012 budu mít nárok a za rok 2013 ne? A ta částka průměr na den dovolené, kterou uvádí Glimmer je denní vyměřovací základ, který se používá např. pro výpočet mateřské? Nebo jak se toho prosím doberu? Díky :slight_smile:
1. srp 2012 ve 23:11  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@pumuckl tu částku, kterou uvádím je částka za den dovolené, která je počítána z průměrné mzdy. Mezi první MD a RD jsem si vybírala pouze jeden den dovolené a tohle číslo jsem měla na pásce i na účtu. :wink:
2. srp 2012 v 00:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
@glimmer jeden den dovolené za 3480kč? No, ty´s musela být minimálně manažerka u Českých drah. :wink: :grinning:
2. srp 2012 v 07:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@pumuckl no u Českých drah ne, ale určitě znáš Seznam.cz :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
2. srp 2012 v 08:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
@glimmer znám. Ty seš majitelka? :grinning:
2. srp 2012 v 08:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
@pumuckl Počítá se to podle toho § 223 co uvádím :slight_smile: nicméně mi to vychází na krácení o 2/12, tj. měla bys mít nárok na 20,5 nebo 21 dní (nejsem si jistá zaokrouhlením). A za rok 2013 na 2 dny, protože čerpání staré dovolené se taky počítá jako odpracované.
Jinak průměr na dovolenou není DVZ a pro mateřskou se nepoužívá, dovolená se počítá pouze z minulého kalendářního čtvrtletí, kdežto nemocenská/mateřská z 12 měsíců.
2. srp 2012 v 18:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@pumuckl to bohužel ne :grinning: :grinning:
2. srp 2012 v 19:11  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i díky. A prosímtě, když jsem byla od března 2009 na neschopence, potom od července 2009 do února 2010 na MD, tak "minulé kalendářní čtvrtletí" je v tomto případě co? Volala jsem dneska na linku HR (pracovala jsem u velké firmy) a tam mi slečna řekla, že ta částka je na výplatní pásce uvedená jako PPÚ. Jenže ... kdybych brala to kalendářní čtvrtletí za poslední 3m v práci (před neschopenkou), tak je to dvakrát tolik než když se na to PPÚ podívám na výplatní pásce za březen 2010 (poslední po MD). Jsem z toho jelen. Nechci vidět co tam teda bude až mi skončí teď MD. :unamused:
2. srp 2012 ve 21:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
@pumuckl U dovolené se nikam "necouvá" takže pokud v minulém kalendářním čtvrtletí nic nemáš, tak se bere teoretický plat, tj. většinou to co máš uvedené ve smlouvě. To je další rozdíl od neschopenky/mateřské.
2. srp 2012 ve 22:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
@glimmer Hele a nemáte tam nějaká volná místa, klidně jen na částečný :slight_smile:
2. srp 2012 ve 22:26  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@j.a.n.i tech 60 dnu je kalendarnich nebo pracovnich? Dekuju za info...budu nastupovat z rd na md 3 .9.
2. srp 2012 ve 22:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
@imzadi Pracovních, plus se tedy jako odpracované počítají i svátky, pokud padnou na pracovní den.
2. srp 2012 ve 22:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i chjoo, no, co nadělám. Ale i tak to ujde. Moc díky!!!
2. srp 2012 ve 23:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
@glimmer Díky, kouknu :slight_smile:
3. srp 2012 v 08:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i už Tě otravuju po několikáté. Pomůžeš, prosím? Vychází mi MTD hodně podobně jako glimmer. Nástup na MTD od 2.10. 2012, ukončení RD 27.9.2012 (to budou malé 2 roky, RD na 2 roky, smlouva na dobu neurčitou). Jakým způsobem bych měla řešit těch pár dnů mezi, resp. 1 pracovní den? Mám si nechat napsat neschopenku? Mám strach, abych to nekomplikvoala ze sociálkou. Poradíš, prosím? Děkuji.
14. srp 2012 v 00:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
@veronikaka A kdy máš termín porodu?
14. srp 2012 v 07:33  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Termín mám 27.11.2012. MTD jsem si "naordinovala" 8 týdnů před porodem, aby mi tam vyšel nějaký proplatek dovolený za rok 2012 - i tak to budu mít s chlupem.
14. srp 2012 v 08:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
@veronikaka Tak to bych asi zkusila škemrat u doktorky, jestli ti nebude ochotná do papíru napsat termín 26.11. a šla hned od toho 1.9., pokud by to prošlo, tak je to nejjednodušší řešení... druhá varianta je domluvit se se zaměstnavatelem jestli ti nedá den dovolené "předem" to taky může pokud bude chtít, pak se dá na ten 1 den nastoupit do práce :grinning: a poslední varianta je ta neschopenka, jako není to nic proti ničemu, jen je to pakárna, takového papírování kvůli jednomu dnu.
14. srp 2012 v 09:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Děkuju moc. Rozumím tomu správně, že když dceři bude 27.9.2012 - 2 roky a já mám rodičák schválenej na 2 roky od zaměstnavatele, tak nástup bych měla mít až v pondělí - 1.10.2012, protože 28.9. je svátek a potom víkend? Nechci aby ve firmě měli důvod mi vyčítat nějakou absenci ...
14. srp 2012 ve 23:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
@veronikaka Jojo, přesně tak. Akorát teprve teď pořádně čtu, že malé budou teprve 2 roky, tak to je ještě jedno, asi úplně nejjednodušší řešení, prostě pošleš do práce papír, že žádáš o prodloužení RD o ten 1 den, tomu jsou oni povinni vyhovět a pak normálně nastoupíš toho 2.10. na další mateřskou.
15. srp 2012 v 07:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Jseš zlatá. Děkuju moc. To bude nejjednodušší. To mě nenapadlo.
15. srp 2012 v 08:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@j.a.n.i Ahoj, nedávno jsi mi radila ohledně nároku na dovolenou. Od 1.10.2012 jdu na MD, je možné si dovolenou za tento rok (14,5 dne) vybrat už letos, před nástupem na MD, nebo musím klasicky po skončení MD ?? Děkuju
1. zář 2012 v 08:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@glimmer A ty si teď na RD?
1. zář 2012 ve 12:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek