• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Budu splňovat 280 dní na PPM?

20. prosince 2011 
Ahoj,
s přítelem jsme přmýšleli o miminku. Já jsem začala pracovat v září na benzince (mám těsně po škole, takže moje první zaměstnání), teď v prosinci mi končí zkušební doba a bude smlouva na neurčito. Dejme tomu kdybych př. v únoru otěhotněla a následně mi dr. vystavil neschopenku, práce je na 2 směny, celý den jsem na nohou ( není tam ani židle!!!) a tahám se s těžkýma věcma. Počítá se i neschopenka do těch 280 dní?? Může mi to prosím někdo informovaný vysvětlit, jak bych to pak měla??
V únoru otěhotním (tj. 5 měsíců v práci) a pak 8 m. neschopenka, to dává těch 280. Budu tedy v průběhu těhotenství pobírat jen neschopenku a pak peněžitou pomoc v mateřství a pak rodičovskou??
Díky za odpovědi :slight_smile:
5. pro 2011 v 15:20  •  čeká miminko, termín má v lednu 2018 (14. tt)  • Odpověz  •  To se mi líbí
Já si myslím, že na to nárok mít budeš. Já s tím taky takhle nějak počítám... až na to, že já pracovala předtím 5 let v kuse, státu odvedla pěkné prachy...jenže pak na mateřské dostala výpověd (firma zanikla).... a teď musím řešit totéž co ty, protože kdybych ted na rodičáku nepracovala, tak mám s dalším dítětem pak prd (4 letou rodičovskou bez mateřské)... nespravedlivost, no.... :cry:
5. pro 2011 v 15:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
Nejsem expert na socko, ale když budeš na neschopence, pak stále budeš v pracovním poměru, tudíž stále budeš mít účast na nemocenském pojištění..kromě toho do těch (dle mého tedy 270 dnů, ne 280) se započítává i doba studia. Takže bys měla pobírat nemocenkou, PPM a pak rodičovskou.
http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/penezita-pomoc-v-materstvi.htm
14. pro 2011 v 17:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
Bohužel, musíš se podílet na sociální pojištění, tudíš musíš pracovat. A pokud půjdeš na neschopenku, tak budeš v pracovním poměru, ale nebudeš se podílet na sociálním pojištění, tudíš na PPM nebudeš mít nárok. Ale nejsem expert, radši bych se zeptala na sociálce.
14. pro 2011 v 18:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
ochranná lhůta se vztahuje jestli do 180 dní od skončení pracovního poměru stihneš porodit pak máš nárok na PPM
14. pro 2011 v 18:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
ne ne jiy, musíš se podílet na nemocenském pojištění, ne socialním a do toho se vztahuje i neschopnost, takže evelin už teď, kdyby otěhotněla, splňuje všechny požadavky na to, aby pobírala neschopnost, PPM i rodičák u kterého si může zvolit délku roků :slight_smile:
15. pro 2011 v 09:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
Pojištění zaměstnance se sice za některých podmínek přerušuje (obecně pracovní volno bez náhrady příjmu, rodičovská dovolená), ale stejně mám za to, že čerpání nemocenské tam nespadá. Kromě toho, vzhledem k předchozímu studiu bys mohla mít už splněno.. ?

BTW přiznávám, mám druhý nick - chtěla jsem se k otázce vyjádřit ještě jednou, osobně mě to zajímá :sweat_smile:
15. pro 2011 v 09:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
holky, potřebuju poradit, jsem z toho už magor a sociálka i pracák si mě pořád prohazují.

chci vědět, jestli budu mít klasický průběh- ppm i rodičák s výběrem délky-

já už mám odpracováno víc jak 270 dní- to mi na sociálce potvrdili, že za normálních podmínek je vše ok, ale ...jsem v práci teď 2. měsícem ( v nové)- tnz. ve zkušební době a ještě to nevědí a říkat jim to nechci, ale jsem z té práce akorát zničená a vystresovaná, takže bych už raději zůstala doma na nemocenské- tak jsem se stále od žádné z institucí nedozvěděla- jestli , když třeba po novém roce půjdu už marodit, jestli vše bude v pořádku, všechno dostanu, jak bych měla?
20. pro 2011 v 16:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek