Budu splňovat 280 dní na PPM?

evelin1251
5. pro 2011

Ahoj,
s přítelem jsme přmýšleli o miminku. Já jsem začala pracovat v září na benzince (mám těsně po škole, takže moje první zaměstnání), teď v prosinci mi končí zkušební doba a bude smlouva na neurčito. Dejme tomu kdybych př. v únoru otěhotněla a následně mi dr. vystavil neschopenku, práce je na 2 směny, celý den jsem na nohou ( není tam ani židle!!!) a tahám se s těžkýma věcma. Počítá se i neschopenka do těch 280 dní?? Může mi to prosím někdo informovaný vysvětlit, jak bych to pak měla??
V únoru otěhotním (tj. 5 měsíců v práci) a pak 8 m. neschopenka, to dává těch 280. Budu tedy v průběhu těhotenství pobírat jen neschopenku a pak peněžitou pomoc v mateřství a pak rodičovskou??
Díky za odpovědi 🙂

scai
5. pro 2011

Já si myslím, že na to nárok mít budeš. Já s tím taky takhle nějak počítám... až na to, že já pracovala předtím 5 let v kuse, státu odvedla pěkné prachy...jenže pak na mateřské dostala výpověd (firma zanikla).... a teď musím řešit totéž co ty, protože kdybych ted na rodičáku nepracovala, tak mám s dalším dítětem pak prd (4 letou rodičovskou bez mateřské)... nespravedlivost, no.... 😢

yamdena
14. pro 2011

Nejsem expert na socko, ale když budeš na neschopence, pak stále budeš v pracovním poměru, tudíž stále budeš mít účast na nemocenském pojištění..kromě toho do těch (dle mého tedy 270 dnů, ne 280) se započítává i doba studia. Takže bys měla pobírat nemocenkou, PPM a pak rodičovskou.
http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...

jiy
14. pro 2011

Bohužel, musíš se podílet na sociální pojištění, tudíš musíš pracovat. A pokud půjdeš na neschopenku, tak budeš v pracovním poměru, ale nebudeš se podílet na sociálním pojištění, tudíš na PPM nebudeš mít nárok. Ale nejsem expert, radši bych se zeptala na sociálce.

slunicko26
14. pro 2011

ochranná lhůta se vztahuje jestli do 180 dní od skončení pracovního poměru stihneš porodit pak máš nárok na PPM

xsuzzi
15. pro 2011

ne ne jiy, musíš se podílet na nemocenském pojištění, ne socialním a do toho se vztahuje i neschopnost, takže evelin už teď, kdyby otěhotněla, splňuje všechny požadavky na to, aby pobírala neschopnost, PPM i rodičák u kterého si může zvolit délku roků 🙂

yamdena2
15. pro 2011

Pojištění zaměstnance se sice za některých podmínek přerušuje (obecně pracovní volno bez náhrady příjmu, rodičovská dovolená), ale stejně mám za to, že čerpání nemocenské tam nespadá. Kromě toho, vzhledem k předchozímu studiu bys mohla mít už splněno.. ?

BTW přiznávám, mám druhý nick - chtěla jsem se k otázce vyjádřit ještě jednou, osobně mě to zajímá 😅

evelp
20. pro 2011

holky, potřebuju poradit, jsem z toho už magor a sociálka i pracák si mě pořád prohazují.

chci vědět, jestli budu mít klasický průběh- ppm i rodičák s výběrem délky-

já už mám odpracováno víc jak 270 dní- to mi na sociálce potvrdili, že za normálních podmínek je vše ok, ale ...jsem v práci teď 2. měsícem ( v nové)- tnz. ve zkušební době a ještě to nevědí a říkat jim to nechci, ale jsem z té práce akorát zničená a vystresovaná, takže bych už raději zůstala doma na nemocenské- tak jsem se stále od žádné z institucí nedozvěděla- jestli , když třeba po novém roce půjdu už marodit, jestli vše bude v pořádku, všechno dostanu, jak bych měla?