Bývalá OSVČ na RD. S 2. dítětem budu mít nárok na PPM?

nojina
6. zář 2011

Ahoj holky, jsem na 2-letém rodičáku, dříve jsem byla OSVČ, měla jsem s prvním nárok na PPM a po nástupu na RP jsem pozastavila živnost. Teď bychom chtěli drudé mimi. Malé je 14 měsíců těhotná nejsem, ale začínáme se snažit. Kdybych otěhotněla do skončení rodičáku tj. červen 2012- budu mít nárok na PPM či RP a z čeho se to počítá? Nebo je lepší živnost obnovit při RP? Máte někdo zkušenost?

lolelole
6. zář 2011

ahoj, my taky planujeme 2 hned po skonceni 2lete varianty a predbezne jsem se informovala a bylo mi rečeno, že pokud nesplnis tech 180 dnu nemoc.pojisteni nárok na materskou nemás a najedes rovno na 4letou variantu RP - takze doporucuji obnovit zivnost 😉

nojina
autor
7. zář 2011

@lolelole Ahoj, tu 4letou variantu bych zrovna nemusela. Takže bych měla obnovit živnost i při rodičáku, platit 180 dnu nemocenského pojištění- k tomu asi i důchodové ne? Teď jak je to po novim, tak nějak netušim. ☹

evina_plus_jedna
7. zář 2011

musí se ta živnost obnovovat? nestačí jen si na sociálku platit nemocenskou? od letošního roku se toho dost změnilo, já si platím nemocenskou (ta se už nemůže platit v libovolné výši, bohužel) a výše mateřské bude asi 5500, takže plánuju, že hned co ji nastoupím, tak ji vypovím a půjdu na tříletý rodičák.

lolelole
7. zář 2011

@evina_plus_jedna no co vím tak nemůžes platit jen tak nemocenskou - musíš mít živnost obnovenou(t.j. platit i zalohy na duch a zdrav.poj) 😒 to by jsme to jinak měli moc jednoduchý 😉
@nojina no ja taky moc nevim jak je to zmenili - jenom na tohle jsem se ptala na úřade nějak tesne po porodu - asi v unoru - tak nevím co se od te doby zmenilo

nojina
autor
7. zář 2011

@lolelole Když obnovim živnost při rodičáku, tak o něj přijdu ne?

lolelole
7. zář 2011

@nojina ja myslím že ne - že pri rodičáku podnikat mužes - jenom pri PPM ne

aevka
7. zář 2011

@nojina Při rodičáku živnost mít můžeš a o rodičák nepřijdeš - vlastní zkušenost 😉

nojina
autor
8. zář 2011

Holky díky. Konečně se v tom trochu orientuji. 🙂

androvamilada
8. zář 2011

Ahoj holky. Já jsem nepřestala u MD podnikat, takže moje hlavní živnost byla mateřská a jako vedlejší jsem měla firmu. Mám 4-letou variantu, takže od 2let malé pracuju, ale nic neplatím, protože jsem oficiálně na MD🙂 Taky mě zajímalo, jestli musím pak platit těch 180dní, tak díky za radu.

pivonka2
23. pro 2012

@j.a.n.i. Ahoj Jani, prosím moc o radu. V lednu mi bude končit mateřská, jdu žádat o rodičák ve tříleté variantě. Nicméně do tří let budeme určitě chtít druhé dítě. Jak je to s PPM? Na netu jsem našla toto, ale není mi to úplně jasné. Pokud se nám druhé dítě narodí do konce pobírání RP, budu mít nárok na PPM? Teď ho mám. V tom příspěvku píšou něco o tom, že pokud budu pracovat na ŽL, bude za mě platit sociální a zdravotní stát. Ale přece i pokud budu podnikat na vedlejší pracovní poměr, tak se přece platí zálohy, jen nižší ne? Jinak na úřady hlásím poctivě všechno, ŽL mám teď pozastavený, ne zrušený. Děkuju a přeju pěkné Vánoce🙂

Záleží na tom, zda řádně nahlašovala veškeré změny týkající se činnosti na OSSZ a zdravotní pojišťovně.
Při nástupu na první mateřskou je třeba živnostenskou činnost nadále osobně nevykonávat. Po ukončení pobírání PPM musíte nahlásit změnu (samozřejmě chcete-li v živnosti pokračovat, při RP již pracovat můžete) a to tak, že donesete na OSSZ doklad o uznání nároku na RP – na jeho základě Vám bude živnost evidována jako VPP. Nemusíte pak platit zdravotní, sociální ani nemocenské pojištění a nárok na PPM Vám zůstává i s druhým dítětem. Změnou výše RP navíc může ještě před nástupem na další mateřskou dočerpat plnou výši RP, tj. 220.000,- Kč.
(Pozn.: pokud však změnu na VPP nenahlásíte – nejlépe ještě před koncem PPM, ale činnost již jen obnovíte, zůstává Vám automaticky jako HPP a nebudete-li si platit nemocenské pojištění, nebudete mít na další PPM nárok)

pivonka2
23. pro 2012

@j.a.n.i Ahoj Jani, prosím moc o radu. V lednu mi bude končit mateřská, jdu žádat o rodičák ve tříleté variantě. Nicméně do tří let budeme určitě chtít druhé dítě. Jak je to s PPM? Na netu jsem našla toto, ale není mi to úplně jasné. Pokud se nám druhé dítě narodí do konce pobírání RP, budu mít nárok na PPM? Teď ho mám. V tom příspěvku píšou něco o tom, že pokud budu pracovat na ŽL, bude za mě platit sociální a zdravotní stát. Ale přece i pokud budu podnikat na vedlejší pracovní poměr, tak se přece platí zálohy, jen nižší ne? Jinak na úřady hlásím poctivě všechno, ŽL mám teď pozastavený, ne zrušený. Děkuju a přeju pěkné Vánoce

Záleží na tom, zda řádně nahlašovala veškeré změny týkající se činnosti na OSSZ a zdravotní pojišťovně.
Při nástupu na první mateřskou je třeba živnostenskou činnost nadále osobně nevykonávat. Po ukončení pobírání PPM musíte nahlásit změnu (samozřejmě chcete-li v živnosti pokračovat, při RP již pracovat můžete) a to tak, že donesete na OSSZ doklad o uznání nároku na RP – na jeho základě Vám bude živnost evidována jako VPP. Nemusíte pak platit zdravotní, sociální ani nemocenské pojištění a nárok na PPM Vám zůstává i s druhým dítětem. Změnou výše RP navíc může ještě před nástupem na další mateřskou dočerpat plnou výši RP, tj. 220.000,- Kč.
(Pozn.: pokud však změnu na VPP nenahlásíte – nejlépe ještě před koncem PPM, ale činnost již jen obnovíte, zůstává Vám automaticky jako HPP a nebudete-li si platit nemocenské pojištění, nebudete mít na další PPM nárok)

j.a.n.i
25. pro 2012

@pivonka2 Trochu jsem se v tom dotazu ztratila... každopádně, to co je psané v tom 2. odstavci je naprostá blbost, aby byl nárok na druhou PPM, tak se zálohy na nemocenské platiti musí a pokud se platí, tak je živnost vždy jako hlavní...
PS: odkud je to prosím zkopírované?

pivonka2
25. pro 2012

@j.a.n.i Šlo mi o to, že pokud je to, co je tam psané, pravda, nerada bych přišla o druhou PPM (druhé dítě bychom chtěli před koncem tříletého rodičáku). Je pravda, že pokud bych podnikala jako vedlejší činnost, pak neplatím sociální a zdravotní pojištění? To je nějaký divný ne? Mám možnost neobnovovat ŽL a pracovat na dohodu a neplatit žádné zálohy.
Je to zkopírováno odsud :
http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-d...

j.a.n.i
25. pro 2012

@pivonka2 Ne, každopádně to pravda není, upozorním je, že je to blbost 🙂
Jinak s těmi zálohami je to tak, že se neplatí, pokud s podnikáním začínáš a máš to jako vedlejší činnost. Ale pokud si to měla jako hlavní a měla nějaké příjmy a přechází se na vedlejší, tak se musí jak OSSZ, tak ZP požádat o snížení či zrušení záloh, takže to jde, ale není to automatické.

pivonka2
26. pro 2012

@j.a.n.i Já jsem si to myslela, ale radši jsem si říkala, že se tě zeptám jako odborníka 😉 Ten ŽL nechám radši pozastavený a budu pracovat na dohodu, to se mi vyplatí víc. A je s tím míň úřadování. Děkuju moc za radu a přeji pěkné Vánoce a šťastný a úspěšný nový rok 🙂 Jsme rádi, že nám tu radíš 😉

bee9
6. led 2013

@j.a.n.i mohla bych také poprosit o radu?
Pracovala jsem jako OSVČ, platila si nemocenskou a v 7/2011 nastoupila na mateřskou, pak přešla na 3.letý rodičák. Živnosťák mám momentálně pozastavená a nic neplatím.
Jaké mám možnosti pokud bych chtěla druhé dítě cca po 3 letech od prvního?
Díky moc za radu.

j.a.n.i
6. led 2013

@bee9 Mít rodičák hned od porodu buď na 4 roky, nebo volit přes partnera. Nebo opět začít platit sociální a nemocenské, tak abys zas měla těch 270 dní za poslední 2 roky a pak budeš mít nárok na mateřskou.

bee9
6. led 2013

@j.a.n.i díky moc za radu, přes manžela to nepůjde tak budu asi muset volit ty 4 roky, to je 9. měsíců těch 7tis a pak zbytek do 4 let 3800?
Případně ještě propočítám ty zálohy, to by byly ty nejnižší zálony na sociální a nemocenské?

mrsblack
6. led 2013

@j.a.n.i
@bee9 Mám to podobné, v dubnu 2011 jsem porodila a v říjnu nastoupila na RD. Nyní jsem opět těhotná a nastoupit na MD bych měla někdy v červnu 2013. Z odpovědi jsem pochopila, že na MD nemám nárok, když jsem mezitím živnost přerušila a nic si neplatila? Mě totiž řekli, že mohu bez problémů přejít z rodičáků na MD za stejných podmínek, jako u prvního těhotenství, i když mám živnost přerušenou. Díky za odpověď.

j.a.n.i
6. led 2013

@mrsblack Ne, nemůžeš protože nejsi účastna nemocenského pojištění. 😖 A bohužel už o pár dní nestihneš těch 180 dní placení.

j.a.n.i
6. led 2013

@bee9 No, buď nejnižší, nebo klidně vyšší, pokud bys chtěla vyšší mateřskou, ale to už je propočtu. Případně pokud by ti šlo jen o možnost výběru rodičáku, tak si stačí platit 3 měsíce a pak máš nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem (6 týdnů před a 6 po porodu) a díky ní můžeš volit až do 7600,-

bee9
7. led 2013

@j.a.n.i ok, tak díky moc, to by mi stačilo, chtěla bych znovu na 3 roky, takže by pro mě bylo nejlepší platit ty 3 měsíce. Ještě poslední dotaz prosím🙂 zdravotní platit nemusím ne? a musím si aktivovat živnost?

mrsblack
7. led 2013

@j.a.n.i 180? Já myslela, že musím platit 270? 180 bych možná stihla tip top, kdybych začla platit hned. Jen jestli se mi to vůbec vyplatí... A stejné podmínky platí pro volbu délky RD?

j.a.n.i
7. led 2013

@mrsblack No, 180 dní za poslední rok a celkem 270 za poslední 2 roky, ale pokud umím počítat, že těch 90 dní, bys tam měla mít z doby první mateřské 🙂 ta se totiž ještě jako účast počítá, pokud si pozastavovala živnost až po MD, pokud před ní, tak se raději na OSSZ zeptej. Jestli se to vyplatí, to už musíš spočítat. Nicméně pokud by ti šlo jen o výběr rodičáku, tak pro tebe platí to samé co jsem psala o příspěvek níže bee, pak stačí platit 3 měsíce a vzít to přes nemocenskou.